Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Legat de problema "natural sau nu" sau de intrebarea daca se poate acumula masa musculara fara steroizi si fara a duce un stil de viata extrem.

 

In primul rand, une exemplu de fizic 100% natural, fara nici un dubiu, din perioada in care nici macar nu se inventasera substantele anabolizante, Jack Lalane, la 40 de ani; omul este o legenda a fitnesului si a ridicat greutati toata viata, practic pana la sfarsit... :

 

age_40.jpg

 

 

Personal mi se pare ca arata foarte bine, in opinia mea chiar mult mai bine si estetic decat Jay Cutler & compania, genul "testoasele ninja", exagerat de musculosi si neomenesc, practic au parasit specia pt ca acele substante ingerate cresc sinteza de testosteron peste nivelul normal al unui barbat, devii musculos ca un taur, peste potentialul tau genetic.

 

Si astfel am ajuns prin cuvintele "potential genetic" la esenta celei de-a doua probleme.

 

Multi se scuza ca natural nu pot avea rezultate, nu pot creste. Nimic mai fals. Potentialul genetic al oricarui barbat este de a fi foarte foarte puternic. Trebuie doar sa vrea si sa se antreneze in sensul asta, si sa manance suficient de mult, atat. Nu-i o filozofie, nu e ceva ultra complicat, nu trebuie nici macar 1 singur supliment, absolut nimic.

 

Poti sa cresti cu salam de vara, tractiuni si flotari... daca vrei. Ar fi mai multe de zis dar nu vreau sa lungesc. :)

 

Un articol interesant:

http://www.leangains.com/2010/12/maximum-muscular-potential.html

 

( tot blogul leangains e fain; foarte buna si cartea "Beyond Brawn" )

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si Steve Reeves,culturist si actor, arata bine...http://www.youtube.com/watch?v=-E-x-iy811M



Legat de problema "natural sau nu" sau de intrebarea daca se poate acumula masa musculara fara steroizi si fara a duce un stil de viata extrem.

 

In primul rand, une exemplu de fizic 100% natural, fara nici un dubiu, din perioada in care nici macar nu se inventasera substantele anabolizante, Jack Lalane, la 40 de ani; omul este o legenda a fitnesului si a ridicat greutati toata viata, practic pana la sfarsit... :

 

age_40.jpg

 

 

 

 

Multi se scuza ca natural nu pot avea rezultate, nu pot creste. Nimic mai fals. Potentialul genetic al oricarui barbat este de a fi foarte foarte puternic. Trebuie doar sa vrea si sa se antreneze in sensul asta, si sa manance suficient de mult, atat. Nu-i o filozofie, nu e ceva ultra complicat, nu trebuie nici macar 1 singur supliment, absolut nimic.

Decat rabdare de chinez batran....

 

Sunt stabilite foarte clar trei tipuri somatice si se spune destul de clar ca unii pun masa musculara mai greu sau mult mai greu decat altii.



Sau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de problema "natural sau nu" sau de intrebarea daca se poate acumula masa musculara fara steroizi si fara a duce un stil de viata extrem.

 

In primul rand, une exemplu de fizic 100% natural, fara nici un dubiu, din perioada in care nici macar nu se inventasera substantele anabolizante, Jack Lalane, la 40 de ani; omul este o legenda a fitnesului si a ridicat greutati toata viata, practic pana la sfarsit... :

 

age_40.jpg

 

 

Personal mi se pare ca arata foarte bine, in opinia mea chiar mult mai bine si estetic decat Jay Cutler & compania, genul "testoasele ninja", exagerat de musculosi si neomenesc, practic au parasit specia pt ca acele substante ingerate cresc sinteza de testosteron peste nivelul normal al unui barbat, devii musculos ca un taur, peste potentialul tau genetic.

 

Si astfel am ajuns prin cuvintele "potential genetic" la esenta celei de-a doua probleme.

 

Multi se scuza ca natural nu pot avea rezultate, nu pot creste. Nimic mai fals. Potentialul genetic al oricarui barbat este de a fi foarte foarte puternic. Trebuie doar sa vrea si sa se antreneze in sensul asta, si sa manance suficient de mult, atat. Nu-i o filozofie, nu e ceva ultra complicat, nu trebuie nici macar 1 singur supliment, absolut nimic.

 

Poti sa cresti cu salam de vara, tractiuni si flotari... daca vrei. Ar fi mai multe de zis dar nu vreau sa lungesc. :)

 

Un articol interesant:

http://www.leangains.com/2010/12/maximum-muscular-potential.html

 

( tot blogul leangains e fain; foarte buna si cartea "Beyond Brawn" )

Steroizii au fost inventati in anii 40!

Esti sigur ca nenea asta era 100% natural?

Eu nu!

Personal mi se pare un om normal!

Faptul ca Jay Cutler e PLATIT sa devina cat mai mare si mai definit e tocmai datorita faptului ca oamenii care merg acolo asta vor sa vada!

Un fizic iesit din comun...nu ca domnul care arata absolut normal pe plaja!

Nu mai faceti confuzia intre un tip normal de pe plaja si un culturist PROFESIONIST!

Unu merge la sala iar cealalat isi dedica fiecare clipa felului de viata pe care il impune statutul de CULTURIST!

Culturist cu gym rat NU E ACELASI lucru!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, steroizii s-au descoperit in anii 40 dar accesul la asa ceva era limitat si nu au fost folositi pe scara larga decat mult mai tarziu in sport sau bodybuilding. Desigur 100% siguri nu putem fi niciodata dar ma cam indoiesc ca Lalane a consumat asa ceva. Cum ai zis si tu arata "normal" adica nu masiv si super muscular.

 

Deasemenea trebuie luat in considerare si aspectul performantei. Ma indoiesc puternic ca Jay Cutler are performantele sportive ale unui sprinter de 100m. Sau ca ar rezista in ring mai mult de 10 secunde cu Crocop :)) Care Crocop e "definit", cu abdomen vizibil, la 100kg, dar nu la 140kg ( ceea ce nu e posibil omeneste fara steroizi )

 

Personal cred ca telul oricui ar trebui sa fie ceva in zona "atletic-estetic", axat pe performanta si sanatate. Adica nu cred ca-i deloc sanatos sa ai 150kg si sa nu poti sa alergi nici 1km, sa nu faci cardio dar sa ai muschi super-umflati.

 

Dar sa impingi 150kg la banca, aratand bine si putand la o adica daca vrei sa alergi un maraton, mi se pare un tel bun.

 

In final o poza cu Lalane la 70 de ani. Oare bodybuilderii steroidizati asa arata la 70?

 

Jack-LaLanne-at-71.jpg

 

 

Si acum unul "modern" de care chiar nu-s 100% sigur ca nu ia nimic, de care s-a mai vorbit pe aici, Lazar Angelov. Eu insa cred ca din punct de vedere estetic oricine poate sa arate asa, secretul fiind un % de grasime foarte scazut + acumulat suficient de multa masa musculara.

 

 

In fine, sper sa nu fac offtopic, nu vreau sa intru in polemici.

 

Ideea mea era ca nu consider sanatos ca un om sa arate ca Jay Cutler & compania si chiar mis e pare total inestetic, si comparand cu un atlet din orice sport va rezulta ca nu ai nici macar performante cu asa ceva...

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut si inca mai fac insanity. Personal recomand, doar ca nu prea e de incepatori. Eu il consider ca se adreseaza la sportivi sau fosti sportivi care stiu cu ce se mananca miscarea. Sunt multe sarituri si daca nu le atenuezi, risti niste dureri pe la coloana/genunchi... Pentru un om cu program normal, care se mai duce si la servici, e prea solicitant, mai ales partea de Max.(la 70 kg ajungi si la 800-1100 calorii pe workout la max)

 

Muuult mai bine sa faci insanity decat sa te duci sa tragi la sala de capul tau. Pui masa si la insanity ca sunt multe exercitii de forta. Faci cardio in prostie, rezistenta, forta, mobilitate. Iesi boboc dupa 60 de zile, ma refer la felul in care te simti si cum arati. Te dezvolti uniform, tren superior/inferior, nu o sa ai 2 bete in loc de picioare. Unii cred ca le cad ouale lor de barbati daca fac fitness, ca e de femei, ca e aerobic.......si mai bine se duc si trag ca bezmeticii la sala si nu pot sa termine macar un workout de insanity facut corect nici dupa n ani de sala. Stiu multi prieteni de genul asta. Insanity nu e chiar fitness sau aerobic, e cam ca la antrenamentele la sporturile de performanta. Multe exercitii le-am facut la atletism si la taekwondo si sunt prezente si in programul asta de fitness. M-am uitat inainte sa ma apuc de insanity la mai multe programe de genul asta si mie mi s-a parut cel mai ok construit.

 

Antrenamentele se gasesc si pe vplay.ro sau pe torrente.

 

Cine vrea sa vada cum e, poate sa faca insanity de mai jos. Sa il faca la ritmul celor din film si sa spuna dupaia cate minute a rezistat. :D Se poate face foarte ok si acasa.

 

http://vplay.ro/watch/h1g62mgi/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitul asta ca daca faci sala te dezvolti neuniform e total nefondat!

E doar alimentat de CRETINII care nu fac picioare....si nu e vina sportului....e vina practicantului!

:D

M-am uitat pe iutub la insanity....e un fel de aerobic mai intens!

Beneficiile sunt un tonus muscular ridicat,arderea grasimilor,rezistenta fizica....DAR natura aerobica a sportului NU iti permite sa pui masa musculara!

Oricum nu poti avea si mobilitate si explozie si rezistenta fizica si muchi in aceelasi timp!

Trebuie sa alegi ce vrei!

Mi se pare un stil foarte sanatos.....si greu!

Succes celor ce vor sa se bage la treaba asta!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Sergiule ca ai inteles ce vreau sa zic de sala. Am precizat foarte clar de cei bezmetici.

 

Daca o luam procentual, cine se apuca de insanity 60 de zile si se tine pana la capat, o sa arate mult mai bine decat cineva care se apuca de sala bezmetic.Chiar si cu un antrenament bine stabilit la sala e greu sa te dezvolti echilibrat fiindca aparatele izoleaza bine grupele musculare si ar inseamna sa petreci mult timp . Fata de insanity de 45-60 min, multi nici nu ajung dus-intors in intervalul asta pana acasa-sala.

 

Se pune si ceva masa, fix ca sa arati fit. Fa si dupaia vorbim. :D

 

Pana la urma e fiecare cu ce ii place.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Sergiu 28, vezi Reebok Crossfit Games, daca acolo nu sunt atleti care au si masa si explozie si rezistenta fizica... Doar ca e o "disciplina" mult mai riguroasa si mai costisitoare (si de timp si de bani) decat trasul de fiare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar cardio -> fizic de maratonist ( atlet bun de anduranta, dar 0 muscularitate si nu poate cara nici o plasa de 10kg )

Doar forta -> fizic de bodybuilder ( masiv, puternic de ridica masini dar nu poate sa alerge nici 1 km )

Ce incerc sa zic e ca trebuie si una si alta. Si oricum, dieta face 80% din treaba ( ceea ce unii nu inteleg si se omoara la sala degeaba fara rezultate).

Orice program ai urma, tot poti manca mai mult decat efortul depus si sa se aleaga praful de el...

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Sergiu 28, vezi Reebok Crossfit Games, daca acolo nu sunt atleti care au si masa si explozie si rezistenta fizica... Doar ca e o "disciplina" mult mai riguroasa si mai costisitoare (si de timp si de bani) decat trasul de fiare.

Baietii de la cross-fit sa stii de la mine si ar putea sa ramai surprins....fac sala!

Nu poti pune muschi DECAT ridicand greutati!

Ca mai fac ei si altceva pe langa sala si asta e foarte adevarat!

Ca au mai multa rezistenta fizica si viteza si ce vrei tu ca un culturist e iarasi foarte adevarat!

Dar muschii aia care ii vezi pe ei au fost pusi....ridicand greutati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea care o tot subliniaza majoritatea este ca,e mai bine sa fi fit ,decat pachet de muschi.nu doar un exterior frumos ci si un interior sanatos.

sa aibe si utilitate nu doar sa arate bine.

si eu consider ca e mai important asa.Daca reusesti sa fi estetic,armonios si fit, e totul perfect.

E cam de porc sa vezi un om musculos, care da impresia de putere,iar daca se pune sa alerge ii crapa inima in piept si da sa cada pe jos dupa un 1km alergat.

Varianta cea mai buna e sa duci o viata echilibrata,si din punct de vedere sportiv.Fa sala cu greutati, iesi la alergat,baga inot macar de 5 ori pe luna,fa circuite in aer liber,baga ture lungi cu bicicleta,fa enduro :D etc.

Eu ma gandesc in felul urmator...Cum vreau sa arat la 50 de ani?La fel.Fit.Cum vreau sa ma simt la 50 de ani?Sanatos si viguros.

Nu e usor, dar doar incercand poti ajunge la ceea ce iti doresti.



Daca ar fi usor nu ar mai exista provocarea.The more hard it is the more challenging!



avem noroc cu internetul in ziua de azi, ne ofera tone de informatii utile.si totusi suntel lenesi

 

https://www.youtube.com/watch?v=2ArqJGLIOjE

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesi boboc dupa 60 de zile, ma refer la felul in care te simti si cum arati. Te dezvolti uniform, tren superior/inferior, nu o sa ai 2 bete in loc de picioare.

 

 

 

http://vplay.ro/watch/h1g62mgi/

Dupa 60 de zile nu se vede mai nimic, indiferent ce ai face. Asta daca nu iei ceva steroizi, cica poti pune la un ciclu de 6-12 saptamani pana la 15 Kg de muschi din care cam 30% apa. Asa am citit, daca gresesc rog pe Sergiu sa ma corecteze. Dupa 60 de luni...,da, daca lucrezi si te tii de antrenamente si ai si o varsta pana -n 35 de ani, se va vedea sigur, fara steroizi si fara suplimente.

De simtit bine, te simti, intr-adevar. Organismul supus la efort produce acele substante numite endorfine, Aceste substante ne dau starea de bine si atunci cand suntem indragostiti sau cand ne expunem la soare.

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ti regim alimentar si ai somn bun dupa 60 de zile se vede sigur diferenta.vorbim de cazuri in care te ti cu adevarat de antrenament si nu freci menta.

noi vorbim aici de un stil de viata, nu de aceea ora de antrenament pe zi.si pe parcursul zilei trebuie sa fi activ.lasa masina si liftul.vrei sa arti bine?munceste si lasa lenea pentru altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe la minutul 35 alea sunt flotari?

 

E foarte solicitant si trebuie sa fii in forma foarte buna ca sa faci pana la capat si mai ales corect.Spre sfarsit aproape nimeni de acolo nu mai facea cum trebuie flotarile. Parca prea vor sa impace si capra si varza in aceeasi sesiune.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 60 de zile nu se vede mai nimic, indiferent ce ai face. Asta daca nu iei ceva steroizi, cica poti pune la un ciclu de 6-12 saptamani pana la 15 Kg de muschi din care cam 30% apa. Asa am citit, daca gresesc rog pe Sergiu sa ma corecteze. Dupa 60 de luni...,da, daca lucrezi si te tii de antrenamente si ai si o varsta pana -n 35 de ani, se va vedea sigur, fara steroizi si fara suplimente.

De simtit bine, te simti, intr-adevar. Organismul supus la efort produce acele substante numite endorfine, Aceste substante ne dau starea de bine si atunci cand suntem indragostiti sau cand ne expunem la soare.

 

Corect, in 60 de zile nu se vede nimic. Nici macar sa dai jos grasimea nu reusesti doar in 2 luni ( eh depinde cat de mult, oricum e mult mai usor sa dai jos grasime decat sa pui masa musculara ). De asta si cel mai util lucru pt un incepator e sa scape de grasime, asta-i va ajuta maxim.

 

Depinde de la om la om un pic, dar in medie cam 500g de muschi pe luna se pot pune MAXIM, si asta lucrand intens, cu nutritie perfecta, fara stres, cu somn destul, etc... conditii optime, toate variabilele perfecte.

 

Deci 1kg de masa musculara in 2 luni se vede fix 0 "la ochi"...

 

Legat de slabit, pe o dieta de 1500kcal si cu cardio zilnic, eu am dat jos 10kg in prima luna ( fiind obez, oarecum, 1.80, 95kg, din care masa musculara maxim 60kg :)) ) , a 2-a luna cam 7, apoi 3 kg... Pe masura ce avansezi dai din ce in ce mai greu jos grasimea.

 

Iar chestia asta e valabila si la pus masa. Un incepator pune masa ceva mai rapid, are acele asa numite "newbie gains", care in primii 2 ani dispar si va trebui sa munceasca din ce in ce mai mult pentru doar cateva sute de grame de masa musculara pe luna.

 

( presupun evident in toata explicatia asta un individ "natural", care nu ia substante anabolizante de nici un fel )

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice program ai urma, tot poti manca mai mult decat efortul depus si sa se aleaga praful de el...

Cum poti sincroniza alimentatia cu exercitiile? Ce recomanzi? Nu ma intereseaza sa ridic greutati (decat in mica masura), ma intereseaza exercitii de gimnastica mai degraba, si desigur o dieta rezonabila, totul pentru a obtine un tonus bun, o stare buna (nu muschi).

Eu am facut si inca mai fac insanity. Personal recomand, doar ca nu prea e de incepatori.

Ce puteti recomanda pentru incepator care doreste sa faca asta pentru a avea tonus, nu ma intereseaza castigarea de masa musculara, ci intretinerea celei actuale, o crestere nu deranjeza, dar nu asta e scopul.

Insanity ar avea efect daca s-ar face la inceput la jumatate, de exemplu? si apoi crescut gradual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca programele astea bazate pe cardio te ajuta sa fii fit dar nu poti pune muschi. Fara o anumita intensitate a solicitarii muschiul nu e fortat sa creasca.

 

Si nu va lasati pacaliti de aia care cica nu trag de fiare si nu folosesc greutati, v-ati uitat cate tractiuni la bara baga aia? Pai alea ce sunt?Nu sunt antrenamente cu greutati?

Sa iti folosesti greutatea corpului la anumite exercitii e mai greu decat sa tragi in sala de diverse cabluri si aparate fancy...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza foarte mult cum reusesti sa constientizezi si sa izolezi contractia muschiului.

daca reusesti sa faci concentrat poti face sa cresti in masa musculara cat de cat si fara greutati,doar cu greutatea corpului.

conteaza mult si ce mananci.

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum poti sincroniza alimentatia cu exercitiile? Ce recomanzi? Nu ma intereseaza sa ridic greutati (decat in mica masura), ma intereseaza exercitii de gimnastica mai degraba, si desigur o dieta rezonabila, totul pentru a obtine un tonus bun, o stare buna (nu muschi).

Ce puteti recomanda pentru incepator care doreste sa faca asta pentru a avea tonus, nu ma intereseaza castigarea de masa musculara, ci intretinerea celei actuale, o crestere nu deranjeza, dar nu asta e scopul.

Insanity ar avea efect daca s-ar face la inceput la jumatate, de exemplu? si apoi crescut gradual.

 

Pai, cel mai important e asa numitul "daily caloric intake", cate calorii consumi pe zi. Presupunand ca in medie un om are nevoie de 2000 kcal pentru a se mentine la greutatea actuala, cu un mic deficit sub 2000 va slabi, cu un mic surplus va acumula masa. ( depinde de nivelul de activitate al fiecaruia si de masa musculara deja existenta - cei care au multa masa consuma mai multa energie pt ca au mai mult tesut viu - dar 2000 ca nivel de mentenanta e un punct de plecare bun pana determini exact de cat ai nevoie )

 

Ce mi-a ajutat mie maxim a fost ca am constientizat aportul caloric al fiecarui aliment si astfel am stiut unde sa umblu, ce schimbari sa fac. Credeam ca mananc sanatos dar aveam obiceiuri foarte nesanatoase. De exemplu cam in fiecare seara beam 2l de cola

 

100ml doar de cola au:

 

                                               kcal     proteine glucide lipide  fibre

            Coca-cola                          42      0           0        10.6       0

 

Deci la 2l vine 840 kcal (!), cat o masa intreaga.

 

La fel beam multa bere, mancam multi cartofi prajiti.. etc

 

Odata ce am facut niste inlocuiri gen cola zero in loc de cola, cartofi la cuptor, etc... impreuna cu cardio zilnic, am slabit ff mult.

 

Si acuma un exemplu de aliment sanatos:

 

100g de varza au

 

Varza                              31     1.6     0.2     5.7       2

 

Asta inseamna ca daca mananc 2kile de varza ies 620kcal, 32g proteine si 40g fibre. ( Proteinele ajuta la mentinerea masei musculare existente/ punerea de masa noua, e materia prima cu care luvcreaza corpul pt constructie si reparatie; crestere par, repararea tesutului cand te zgarii, crsetere musculara, etc ), iar fibrele ajuta la curatirea organismului si la o digestie mai eficienta.

 

Si acuma, prin contrast doar 100g de slanina:

 

Slanina de porc                   638     6.3    67.7       0       0

Si cat de usor e sa mananci 100g slanina, si cat de greu 2kg de varza. Cred ca nimeni nu e in stare sa manance 2kile de varza odata :)))

 

Desigur am luat niste exemple extreme, voiam doar sa demonstrez ca-i usor sa ne lasam pacaliti de grasimi, dulciuri, bere, etc.. imediat ajungi sa depasesti cele 2000kcal cu asa ceva, daca nu le dozezi corespunzator constient fiind de aportul lor caloric.

 

Si in contrast cu mancare sanatoasa, practic poti manca pana nu mai poti si tot n-ai trecut de 2000kcal.

 

Si inca o chestie, multe din "dietele" populare vehiculate nu stiu, pe la televizor, prin revistele de femei, sunt niste prostii pe care n-ar trebui sa le urmeze nimeni niciodata. Un deficit caloric mai mare de 500 hai 800kcal e periculos si protesc si duce la probleme mai ales psihice. Multi se infometeaza grav, obtin rezutlatele dorite pe termen scurt ( chiar si cu pretul pierderii masei musculare, ca oricum pe majoritatea femeilor nu le intereseaza asta/n-au asa ceva ), dar apoi dupa ce "s-a terminat" dieta revin la a manca fix ca inainte. Deci in nici 1 luna pun totul la loc, si "chinul" a fost degeaba.

 

Important e sa nu gandim pe mentalitatea "dieta" ci la ceva care sa fie mentinut toata viata, ca altfel e degeaba. Un mic deficit de 500kcal sa zic, adica in loc de 2000kcal sa mananci 1500kcal, avand grija sa iei macar un 70-100g de proteine pe zi si un sa zic 50g de fibre, mi se pare foarte bun.

 

Pt a slabi 1kg e nevoide de un -8000kcal, deci, cu deficit de 500 pe zi din mancare, si sa zic un 500kcal cardio pe zi ( mers pe banda usor, nu chestii spectaculoase si agresive - alta discutie si asta, revin la final la subiectul cardio ca vorbeam de dieta - ) duc la un deficit zilnic de 1000. Deci in 8 zile dai jos 1kg. Mi se pare foarte ok asa, si nu te infometezi si nu te simti aiurea deloc, poti manca chiar absolut orice, numai sa ai grija la cantitate. In fine, se intelege ca daca ai doar 1500kcal, nu prea merge sa mananci un tort intreg pe zi, dar nici chestii extreme gen "varza cu tarate".. prostii dietele astea care chinuie lumea.

 

Poti slabi si cu carne, si cu pizza, si cu shaorma, etc, totul e sa fii constient de aportul caloric al fiecarui aliment si sa-l incadrezi in planul zilnic, in "bugetul" de 1500kcal propus.

 

Legat de cardio, ca am zis ca revin la asta. Unii se chinuie rau, nefiind in forma, de genul 1.80 100kg cum eram eu, cu alergatul. Nu mi se pare o idee buna deloc sa treci de la miscare 0 la alergat, pt ca iti fortezi extrem si inima, si ligamentele, si nu vei putea sa faci asta in fiecare zi. Mai bine mai putin si consistent si in limitele tale decat fortat si extrem ca poate duce la accidentari si apoi tot planul se duce de rapa. ( chestia asta e valabila si la pus masa, ce-i prea mult chiar strica, multi se omoara la sala cu antrenamentul de forta si apoi au febra cate 1 saptamana. Ideal e sa revii dupa 2-3 zile pt ca sinteza proteica inceteaza in intervalul asta si nu mai pui masa; febra indelungata numita DOMS = Delayed Onset Muscle Soreness e rea si trebuie evitata; telul este sa stimulezi si nu sa rupi complet fibrele... )

 

In opinia mea cel mai bun cardio posibil este mersul la deal pe banda. La sala la 15% inclinatie, un 6km/h... mi se pare ideal. :) Nu soliciti deloc ligamentele, si 150de kile de ai avea ( in fine, poate 4km/h in cazul asta dar cum ar fi sa alerge? isi rupe tot ) si esti fleasca pt ca urci la deal... Chiar si acum, desi pot alerga cam oricat prefer sa n-o fac mereu merg. Daca stam un pic sa ne gandim, de alergat, sa alerge ghepardul, ca pt asta e conformatia lui. Omul merge, pisica alearga In fine, aici exprim si oarecum o parere personala dar cred ca se intelege ce vreau sa zic mai ales legat de oamenii supraponderali care se chinuie cu alergatul si apoi renunta ca "e prea greu" sau "ma doare genunchiul".

 

Un pic legat si de tonifiere. Pai, maxim pt ce ti-ai propus o sa ajute sa dai jos grasime, sa reduci agel body fat %. Uite o poza cu indivizi aflati la diverse procente de grasime:

 

men-bodyfat-chart-visual.jpg

 

 

Tipul de la 10% nu e masiv, nu are cine stie ce masa musulara, singurul motiv pt care arata asa e ca are body fat % mic. Adica, "a slabit". Grasul de la 30% pt a fi asa, trebuie doar sa slabeasca, avand grija sa nu tina vreo cura aberanta ( deficit caloric prea mare, sau neconsumat suficiente proteine ) si sa stimuleze un pic muschii astfel incat sa nu-i piarda ( la musculatura e valabila zicala "use it or lose it" ). Nu prea poti pune masa slabind, dar sigur poti s-o mentii, si sigur poti sa devii puternic. :)

 

 

In final, in caz ca e cineva interesat atasez nu document in care is trecute valorile nutritionale pt o gramada de alimente de pe la noi ( vreo 5000 ), mie mi-a foosit mult ca sa vad ce-i cu fiecare tip ce aliment si ca sa ma pot incadra in "bugetul" propus.

tabel_nutritional.txt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adrian_mirea, ce spui tu pe aici e foarte interesant si cred ca ai dreptate. Un singur lucru cred ca trebuie totusi sa evitam, sa nu mancam anumite chestii si sa calculam caloriile. Sa respectam si anumite procentaje intre proteine/carbo/vegetale.

 

Exact ca in exemplul tau, ai baut 2L de Cola deci ai deja 850 de calorii. Ai mancat si o ciocolata hopa inca 550, te apropii de numarul de calorii propus, acel 1500.

La fel o shaorma sa zicem vreo 800-1000 si un L de Cola. Iaca iar 1500. Eu zic ca nu poti sa-ti bati jos de organism chiar asa si sa si slabesti, mai dai si in alte probleme mai grave.

 

Asa ca numarul ala de calorii e important dar sa vina din surse ok, nu din junk-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...