Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bah, daca nu m-ati innebunit cu steroizii lu' Sas!Mai da-i incolo, parerea generala pe topic e ca nu luam, nu ne trebuie, nu vrem sa ajungem Mr. Olympia!

 

Mai bine ziceti una mai grea, cat de frecvent antrenati o grupa musculara?

 

Am avut un program in care lucram toate grupele odata, de 2 ori pe saptamana, asa de intretinere si din lipsa de timp.

Acum am spart pe grupe musculare, o grupa ajunge sa fie lucrata cam de 3 ori in 2 saptamani, a mers bine vreo 3 luni, acum parca nu mai progresez deloc, n-am mai pus un kg in plus pe bara. Parca simt ca ar trebui sa lucrez mai des...desi din filmul pus de PTR tocmai aici e problema, ca nici daca ma supraantrenez nu e bine. Las asa deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, daca nu m-ati innebunit cu steroizii lu' Sas!Mai da-i incolo, parerea generala pe topic e ca nu luam, nu ne trebuie, nu vrem sa ajungem Mr. Olympia!

 

Mai bine ziceti una mai grea, cat de frecvent antrenati o grupa musculara?

 

Am avut un program in care lucram toate grupele odata, de 2 ori pe saptamana, asa de intretinere si din lipsa de timp.

Acum am spart pe grupe musculare, o grupa ajunge sa fie lucrata cam de 3 ori in 2 saptamani, a mers bine vreo 3 luni, acum parca nu mai progresez deloc, n-am mai pus un kg in plus pe bara. Parca simt ca ar trebui sa lucrez mai des...desi din filmul pus de PTR tocmai aici e problema, ca nici daca ma supraantrenez nu e bine. Las asa deocamdata.

Muschiul creste cel mai eficient in momentul in care e supus unui RM!(ridicare maximala)

Problemele cu astfel de exercitii sunt mai multe dar am sa le mentionez pe cele mai importante!

In cazul unui RM muschiul e stresat la MAXIM si exista riscul unei accidentari fie ea o ruptura ,o intindere sau o fisura puternica ca sa nu mai vorbim de faptul ca la fel se poate intampla cu tendoanele si ligamentele plus articulatia!

O alta problema a unui RM e faptul ca nu include foarte mult flux sanguin din cauza perioadei scurte de contractie musculara(fiindca poti face doar O singura repetare maximala o data)!

Iar muschiul pt a creste eficient are nevoie de sange si de un stimul suficient de puternic incat sa inceapa procedura de crestere musculara(mama ce limbaj am :P)

Si atunci sa ajuns la concluzia ca cea mai buna metoda de a le impaca pe amandoua,adica si flux de sange si intensitate ar fi sa se faca exercitii care sa cuprinda intre 5-7 repetari!

Foarte important este ca acele 5 sa fie facute corect si fara ajutor iar ultimele doua care sunt CELE mai importante sa fie repetari fortate(adica cu ajutor)!

Sper ca am fost de ajutor! :D

Daca stagnezi pe bara inseamna ca nu mananci destul,te supraantrenezi sau nu stimulezi muschiul destul si nu are motive sa creasca!

Incearca sa vezi care din ele e cauza!

In general e antrenamentul!

Succes!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vroiam eu de la voi e sa-mi ziceti ce a mers la voi, adica exemplu: am facut piept de 2 ori pe saptamana si mi-a mers...sau nu, am facut doar o data pe saptamana ca eu am nevoie de pauza mai mare si asa a mers,chestii d-astea...:)

 

Sergiu, din pacate nu pot face cele 2 repetari cu ajutor pentru ca merg singur la sala si nu am chef sa tot pun pe cate unul sa ma ajute. Asa ca fac serii de 8 repetari si cel mai probabil ultimele vor fi de 7-6 repetari,din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok!

Nu ai partener!

Atunci scade viteza de executie FARA sa strici forma exercitiului!

Scazand viteza de executie scoti din ecuatie balansul si inertia iar asa o sa implici in miscare mai multe fibre musculare in acelasi timp!

Scade greutatea si viteza de executie si pastreaza numarul de repetari!

O data pe saptamana daca iti antrenezi tot corpul e arhisuficient!

Si vezi cum iti aloci zilele de antrenament ca sa nu se suprapuna grupele musculare cu zilele precedente!

De exemplu daca faci luni piept nu poti sa vii marti sa faci umeri triceps ca deja muschii respectivi sunt obositi!

Supraantrenament nu inseamna DOAR ca vii de 10 ori la sala pe saptamana si te antrenezi cate 4 ore la o sedinta!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Trage el si de fiare la greu, dar nu spune , pentru ca rezultatele nu sunt frapante. Daca nu ma-nsel poza este facuta intr-un vestiar, vestiar care ar putea fi chiar al unei sali de bodybuilding.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt Shaorma e mancarea perfecta pentru perioada in care vrei sa acumulezi muschi!

:D

E o mancare care contine de toate!

Grasimi(corpul produce testosteron din colesterol),carbohidrati si proteine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin nu sunt ca tine cu alcoolul :)) Deci nu o sa mor de ciroza !!!

Iti dai seama ca le voi reduce si o sa incerc sa mananc mai sanatos. Sunt la inceput de drum, de aceea am pus si poza.... sa te tii bine peste cateva luni :))

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul din poza baga de toate!

Doar ca personal fata mi se pare atasata corpului!

Un tip care baga HIGH dosages de marfa are si o fata specifica!

Mai ales de la uzul de STH!(hormon de crestere)!

S-ar putea sa ma insel totusi!

Dar arata mult prea bine la fata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...