Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Voi nu stiti sa folositi google? Nu vreau sa va jignesc, dar totusi sunt atatea articole stiintifice.

 

Pana la urma creatina aia face ceva bine? Are si ceva efecte secundare neplacute?

 

Eu in afara de L-carnitina din aia de slabit nu am luat nimic, dar zic unii ca are merge si niste creatina.

 

Studiile arata ca nu are nici un efect suplimentarea cu l-carnitina.

 

 

pt mine nu e ok, de fiecare data cand am folosit, o luna, doua, mi-a marit creatinina si apoi urma sa.mi atace ficatul asa ca o evit.

 

De unde stii ca urma?

Normal ca ti-a crescut creatinina daca luai creatina. Cica daca nu ai probleme de sanatate si bei suficienta apa nu ar fi efecte adverse chiar si pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avand in vedere ca mor de plictiseala la sala si a venit si frigul pentru motocicleta, m-am apucat de fitness. Mai exact de Insanity, am reusit sa termin prima parte(5 saptamani).

 

post-43576-0-54423300-1387213227_thumb.jpg

 

Am facut atletism si taekwondo si am vreo 11 medalii de pe la nationale. Pentru slabit si mentinerea in forma eu nu recomand sala. Eu in atatea ani de sport de performanta nu am facut multa sala. Sala e pentru pus masa, in mare te face imobil si putin stiu cu adevarat sa se antreneze la sala. Sa nu mai zic de aia care isi antreneaza doar trenul superior, arata foarte dubios. Daca e sa vorbesc despre "suplimente", eu zic sa le lasati daca nu stiti exact ce se intampla cu corpul vostru cand le luati, va jucati cu focul si s-ar putea sa va surprinda rezultatele in mod negativ.

 

Asa ca va recomand un program care sa va antreneze intregul corp(musculatura, flexibilitate, rezistenta, cardio) si sa faceti sub observatia cuiva. La inceput e foarte usor si normal sa gresesti executia exercitiilor, lucru ce poate duce la accidentari/dureri.

 

Cel mai bine ar fi sa va gasiti un sport care sa va placa si sa va indreptati spre cei care fac performanta in acel sport. Prentu o suma modica puteti sa va antrenati alaturi de ei, asa o sa faceti si antrenamente corect construite si o sa va dezvoltati skill-uri. La sala e plictiseala, daca ajungi sa faci un sport o sa te tina in priza reusita evolutiei.

 

Mergeti cu pruncii vostrii la vrun sport, nu neaparat de performanta, dar sa faca miscare de mici. Ii disciplineaza si ii fac mai competitivi. Eu asa aratam acum multi ani la 14 ani.

post-43576-0-51122500-1387215118_thumb.jpg

 

Mai revin cu o poza cand termin Insanity peste 4 saptamani, poate mai dau jos si vreo 2,3 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa vorbesc despre "suplimente", eu zic sa le lasati daca nu stiti exact ce se intampla cu corpul vostru cand le luati, va jucati cu focul si s-ar putea sa va surprinda rezultatele in mod negativ.

Poate ne spui si noua la ce riscuri letale sa ne asteptam!

Nu cu totii suntem asa bine informati ca tine!

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar comportamentul tau de pe forumul asta pe parcursul timpului poate sa fie privit ca o reactie adversa a ceea ce tu ti-ai bagat in tine. :peace: Refuz sa cred ca un paramedic poate sa scoata asemenea ineptii pe gura. Nu cred ca ai terminat Medicina, poate ai facut si tu vrun curs de la Smurd, poate de asta nu poti sa privesti in ansamblul situatia. Baga ce vrei in tine, dar nu mai "promova" asa ceva. Nu stiu cate tangente ai avut tu cu medicina sportiva, dar cred ca e limitata rau. Crede-ma ca nu o sa continui aceasta conversatie cu tine. Ai putine idei si fixe. Adios....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate nu am terminat medicina!

Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta!

Si eu nu am promovat utilizarea niciunei substante!

Am avut tangente cu medicina sportiva mai mult decat iti inchipui tu!

Am idei fixe fiindca sunt corecte!

Iar tu esti PREA plin de ideile tale ca sa mai accepti si altele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-as baza prea mult pe ce zice Serban Damian ala. I-am urmarit evolutia de-a lungul timpului, pe langa ca nu a facut sport niciodata (culturism) este clar pe statul de plata a revistei Culturism si a celor de la Redis Nutritie de atatia ani incat cred ca e un fel de "doctor" de casa al lor.

 

Cum zicea si tipul din filmul pus de Petre, aia fac article si interviuri doar ca sa vanda cat mai multe suplimente!

 

 

Si da, avem si noi google, dar e iarna si am zis sa mai aberam pe aici!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: parca am scris eu.

Luati fratilor care vreti si bagati ce vreti in voi, dar chiar asa, nu mai provotati bombele astea nucleare,zau.

Se pare ca atunci cand ai citit posturile mele (daca le citesti) ai uitat sa citesti si partea asta!

 

 

 

"P.S. Nici eu nu recomand folosirea vreunui medicament atunci cand esti perfect sanatos..atat vreau doar sa spun ca daca cineva ia decizia de a folosi sa stie ca nu sunt asa periculoase precum ne sperie mass-media...nici pe departe!

A folosi steroizi e o decizie destul de mare iar ea trebuie luata in cunostinta de cauza!"

E enervant sa vezi ca scrii ceva si ceilalti VOR sa inteleaga altceva!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu iei in seama ce se aude la coltul blocului e clara treaba cu cine am de-a face!

La TV aia nu stiu sa faca diferenta dintre steroizi si suplimente nutritive deci iti dai seama cat de credibili sunt!

"Oriunde" nu inseamna iarasi nimic!

Fii FOARTE atent la domnul acesta...vorbeste despre tine!

http://www.steroid.com/video/Injected/Steroids-in-the-media...You-re-only-getting-half-the-story....php



http://www.steroid.com/video/Injected/Doctoring-the-Truth.php

 

Asta e purul adevar!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de credibil si de inteligent crezi ca pari daca in argumentare pozitiei tale, cum ca "steroizii sunt buni", aduci in discutie niste filme de pe un site in care toate reclamele sunt la vanzarea de "steroizi". Te-ai gandit inainte sa te ingropi in asa fel? Mi-am pierdut si timpul sa ma uit la filmele alea in care e un nene care vorbeste ca in reclamele de la Teleshopping. Mai sa cred ca asa de bine functioneaza la tine acest tip de reclama de ai toate porcariile de la Teleshopping. Hai recunoaste!!!.

 

Pe mine ma freaca cel mai mult pe creier ca poate tu chiar esti paramedic. Pune demisia pe masa maine, cine stie ce idei din astea iti mai vin in exercitarea functiei si mai nenorocesti vrun om.

 

 

 

Dialog intre Sergiu28 si Inteligenta: Despre mercur:

 

 

Inteligenta:Bobite de mercur

 

Sergiu28: Am auzit si eu

 

Inteligenta: Ce ai auzit?

 

Sergiu28: De mercurul asta.....!

 

Inteligenta: Sa nu mai pui mana ca e toxic!!!

 

Sergiu28: DE CE???

 

Inteligenta: Poti sa te imbolnavesti de la el. Stiai ca poti sa te imbolnavesti de la el?

 

Sergiu28: Am mancat din asta.

 

Inteligenta: AI MANCAT?

 

Sergiu28: Ieri am mancat, cu pita.

 

0:50-1:10

 

Cam asta ti-e nivelul Sergiule.

 

Hai cu demisia.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca punctul meu de vedere te irita dar trebuie sa intelegi ca el e sustinut de literatura medicala si de catre teste amanuntite in domeniu!

Nu conteaza ceea ce credem caci realitatea nu se va schimba in functie de parerile noastre!

In comparatie cu mine esti AFON in domeniu si pe deasupra nici nu ai experienta PRACTICA pe care o am eu deci ceea ce sustii tu in fata mea e mai putin decat egal cu zero!

Daca eu ca Paramedic trebuie sa imi dau demisia fiindca sustin ca steroizii (care sunt produsi natural de catre organism) nu sunt periculosi atunci tu ca o persoana care a fost la scoala si ii compara cu Mercurul ar trebui sa mergi la ministerul invatamantului si sa le spui ca ai facut scoala dar nu te-au invatat nimic si sa le ceri demisia!

E trist sa vad in anul 2013 oameni de genul asta!

Imi pare rau pt tine...sincer!

Iar faptul ca filmuletele sunt pe un site dedicat steroizilor nu il face cat de putin neadevarat!

Iti spune clar ca pt mass media o stire cum ca steroizii nu ar fi periculosi nu e o stire bomba!

Incearca sa vezi ceea ce spune nu si cine!

Dar imi pari o persoana superficiala deci nu ma mir ca nu ai inteles mesajul!i

Inclin sa cred ca esti unul din aceia care inca mai are impresia ca turnurile gemene (9/11) au cazut din cauza avioanelor!

Incearca sa ai critical thinking...o sa vezi ca on the long run te va ajuta mai mult decat mentalitatea asta de turma pe care o ai momentan!

SUCCES!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..........

 

Am facut atletism si taekwondo si am vreo 11 medalii de pe la nationale.

.............

Am si eu un titlu de vicecampion balcanic la +84, dar asta demultisor, prin 1996 :(

 

Am urmarit filmul, dar am doua probleme.

1. Cate exercitii zice ala sa faci pana la urma si cate antrenamente? Zicea ceva doar de un singur exercitiu de tragere, unul de impingere si inca cateva, cu intensitate mare - apoi pauza adecvata ca sa se construiasca muschiul si sa poata face fata noilor solicitari.

Mi se pare foarte greu doar sa zici chestia asta si atat. Cat de des sa lucrezi o grupa musculara pana la urma? Poti sa lucrezi muschiul destul de tare cu un singur set de exercitii/grupa?

Eu nu prea cred...

2. De fiecare data cand aud sfaturi intr-un anumit domeniu imi place ca cel care le da sa fie un exponent a ceea ce zice. Asa cum ma astept ca gagiul sa arate intr-un anumit fel, "practice what you preach" ...gen :)

 

Pe de alta parte spune lucruri logice,doar ca iti da doar o indicatie ce ar trebui sa observi in dezvoltarea ta si atat. Si a vorbit 2 ore!!!!:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice miscare e mai buna decat nicio miscare ! cam asta ar tre sa bage in cap natia noastra si lumea in general. Asta luata de pe getfit.ro acum vreo 6 - 7 ani. Iar faza cu suplimente vs. steroizi vs "pe curat" a fost si o sa fie intotdeauna o controversa. Acuma voi puteti sa alimentati aceasta dilema sau nu. Important e ca lumea sa se documenteze si sa stie la ce riscuri se expune. Sa incerce sa proceseze in asa fel informatia incat sa nu fie afectati parerile medicilor de familie sau de mass-media sau inclusiv de "testele" care se fac pt a dovedi eficienta produsului. Iar e important punctul in care sa te opresti si sa zici STOP mi-am atins obiectivele si vreau sa ma mentin. Inca o recomandare personala e sa foloseasca produse de calitate, sa-si aloce un buget lunar pe o perioada de timp medie/lunga pt ca rezultatele sa fie cele cautate. Sunt prea multe de zis si de povestit si eu zic ca e ca la alegerea unei moto si cu suplimentele, nu tre sa te iei dupa cifre si dupa ce ti se potriveste si testezi pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu: astept sa imi trimiti articole stiintifice privind "steroizii", dar te rog eu, sa fie din surse credibile si nu de la teleshopping. Inteleg ca ai mania conspiratie, dar vreau sa vad pe ce te bazezi. Experienta personala in domeniul medicinii este egala cu 0 pe baza doar a unui caz, nu se poate genera un adevar general valabil, mai ales ca nu ai cum sa analizezi tu personal efectele adverse pe termen lung.

 

the mentalist: Atunci ce mai astepti cu slabitul. Intra din nou in categorie si facem un meci demonstrativ . :crack: Eu zic sa te apuci de facut Insanity daca te tin articulatiile si cu o alimentatie echilibrata o sa slabesti sigur mult pana in aprilie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un titlu de vicecampion balcanic la +84, dar asta demultisor, prin 1996 :(

 

Cat de des sa lucrezi o grupa musculara pana la urma? Poti sa lucrezi muschiul destul de tare cu un singur set de exercitii/grupa?

Eu nu prea cred...

Muschiul creste cel mai eficient in momentul in care e supus unui RM!(ridicare maximala)

Problemele cu astfel de exercitii sunt mai multe dar am sa le mentionez pe cele mai importante!

In cazul unui RM muschiul e stresat la MAXIM si exista riscul unei accidentari fie ea o ruptura ,o intindere sau o fisura puternica ca sa nu mai vorbim de faptul ca la fel se poate intampla cu tendoanele si ligamentele plus articulatia!

O alta problema a unui RM e faptul ca nu include foarte mult flux sanguin din cauza perioadei scurte de contractie musculara(fiindca poti face doar O singura repetare maximala o data)!

Iar muschiul pt a creste eficient are nevoie de sange si de un stimul suficient de puternic incat sa inceapa procedura de crestere musculara(mama ce limbaj am :P)

Si atunci sa ajuns la concluzia ca cea mai buna metoda de a le impaca pe amandoua,adica si flux de sange si intensitate ar fi sa se faca exercitii care sa cuprinda intre 5-7 repetari!

Foarte important este ca acele 5 sa fie facute corect si fara ajutor iar ultimele doua care sunt CELE mai importante sa fie repetari fortate(adica cu ajutor)!

Sper ca am fost de ajutor! :D

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek: jeez...da`fu*k is that?? :moron:

am fost si eu zilele trecute prima oara in viata la sala .. ma cam batea gandul sa ma apuc ..dar dupa ce-am vazut pozele alea ... m-am razgandit :crack:

Editat de Roxynel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

synthol- e un ULEI pe care cretinii aia si-l injecteaza subcutanat!

pana corpul reuseste sa il reabsoarba ramane lookul ala umflat!

exista o gramada de riscuri!

exact ce ziceam si in alte dati...mass media nu stie sa faca diferenta intre steroizi/suplimente si mai nou un amarat de ULEI de pozat!

a new low for them!

mai trist e ca induce in eroare oameni care habar nu au nimic si le formeaza o opinie gresita!

dar asa functioneaza treaba...prima data dezinformezi,apoi formezi opinii subiective si apoi iti devin sclavi care pot fi manipulati!

Si mai trist este ca sunt persoane credule si impresionabile care pot fi oprite din a merge la sala si a-si imbunatati sanatatea si starea generala cu ajutorul unor poze TRUCATE!

Dar hei....decat sa ma duc la sala mai bine stau acasa si fumez si ma ingras...ca am o scuza....am vazut niste poze in photoshop trucate!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-17190-0-89392500-1387464842_thumb.jpg

Asta eram eu acum 3 ani inainte de un ciclu cu marfa usoara...adica cu efecte secundare FOARTE scazute!

Anavar+primobolan! urma sa iau!

Din pacate pozele nu le mai am...erau pe telefonul unui prieten cu care ma antrenam dar l-a vandut !

In fine!

Dupa ciclu am pus am 7 kg in plus cu mentiunea ca eram si mai bine definit decat in poza asta!

Dupa aceea am venit in Cehia si am inceput sa mananc FOARTE putin si rezultatul a fost o scadere in greutate si tonus muscular ceea ce e absolut normal!

 

Dar dupa fiecare ciclu iti ramane o chestie numita memorie musculara....ceea ce te ajuta sa revii unde ai fost MULT mai usor chiar si natural!

Adica daca ai avut vreodata 80 de kg sa zicem si ai slabit la 68 fiindca te-ai lasat de sala si de mancare...data viitoare cand te reapuci o sa revii la 80 MULT mai usor decat daca nu ai fi avut niciodata 80 de kg!



Nu ma intelegeti gresit...nu recomand utilizarea steroizilor ...considerati doar ca eu sunt oaia neagra din turma...imi place sa fac cam orice out of the ordinary!

Nu sunt genul care sa urmeze regulile impuse de societate!

Daca vreau sa iau steroizi o sa iau...nu e NIMENI in masura sa ma judece!

Repet...uzul steroizilor e o decizie mare si trebuie luata in cunostinta de cauza!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult ma distreaza cand vine lumea la sala si se uita la vreunul cu muschi care a tras ani si ani de zile si declara: Eu nu trag mai tare ca nu vreau sa ajung asa! :crack:

 

Nimeni nu trebuie sa-si faca probleme, fara disciplina, dedicare, intensitate, nu se intampla nimic. Doar capatati un tonus un pic mai bun de la exercitii si atat, nici macar nu va schimbati conformatia cu care ati venit de-acasa!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati-va cat de bine se pricepe mass-media sa redea o informatie!

'Culturist" si 'steroizi' folositi in acest articol!

Asta era la fel de 'culturist' cum e si unu care are o permis de conducere pilot de formula 1!

In decursul anilor mei de pasionat al culturismului (adica sportul) nu am vazut NICIODATA 'sterozi' care sa iti dezvolte DOAR o grupa musculara!

Luati-va dupa mass-media!

http://www.apropo.ro/wow/socant-un-culturist-a-murit-dupa-ce-i-a-explodat-un-brat-video-8569831#comenteaza

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...