Sari la conținut

2 mai 2006 - Accident La 270km/h


alexcbr80
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Odihneasca-se in pace!!!

nu vreau sa fiu inteles gresit!, eu merg pe ideea ca daca baietii nu au fost devina, sau au fost devina, toti ce-i care-i condamna pentru una alta, specificate in posturile anterioare (viteza,alegerea drumului,etc) sa fie iertati si toti sa-si aminteasca de ei asa cum i-au cunoscut ca niste baieti buni, cred ca este cel mai bun lucru pe care il poate face fiecare care se gandeste la ei... in speranta ca acolo sus au parte de tot ce aici nu au avut si ca vor pune un gand bun ca sa nu se mai intample atatea chestii urate!!!

ASFALT USCAT !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare tragedie. Odihneasca-se in pace. :moto: :ok:

 

In legatura cu cauzele accidentului, explozia motorului mi se pare putin plauzibila pt ca turatia e limitata pentru a nu se ajunge la o asemenea situatie (care , oricum nu e data de viteza, si in treptele 1 sau 2, tinut turat mult in zona rosie ar putea exploda). La peste 200 de km/h orice mica denivelare sau groapa poate dezechilibra motorul, mai ales cu 2 persoane, iar drumurile noastre se stie cum sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai astia care credeti ca asa e soarta si ghinionul, de ce nu va duceti voi la femeia omului aluia sa-i explicati cum e treaba cu living in the fast lane? Cit de buni ati fi la teoriile astea daca ar fi mama, sotia sau copilul vostru mort in drum? N-am vazut vreun gind petru familia omului aluia, sau daca e motociclist nu conteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate spune ca exista o parte buna lucrurilor atunci ma bucur ca totusi motorul n-a explodat asa din senin!

Acuma ultima grija mai era ca sa stau cu frica-n san ca o sa explodeze motoru sub mine!

Hai sa fim mai atenti la declaratii!

:moto: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintele imi par de prisos..., legislatie , responsabilitate... Toate acestea sunt pentru a ne proteja pe noi de noi insine, si pe ceilati de noi.

 

Toti cautam acea placere de pe marginea prapastiei... Unii reusesc sa moara facand ceea ce le place... Asta nu e noroc sau ghinion, asta e un stil de viata.

 

Drama este a rudelor, a copiilor orfani de tata, a mamelor ce-si ingroapa copiii, a tatilor ce nu vor fi bunici, a prietenilor ce nu vor mai stii sa zambeasca.

 

Sincere condoleante. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincere condoleante pentru familiile indoliate!

Conduceti prudent!

 

P.S.- io in 6 ani NU am dat motorul decat de 3 ori:

Prima data la frate-miu, ca sa vada si el cum e, si asta la tara - si pt ca frate-miu e foarte foarte prudent din fire

- a doua data unui prieten- care era de fapt si mecanicul motorului meu...

- a treia oara - celui cara a vrut sa mi-l cumpere (si mi l-a cumparat!)

In nici unul din cazurile aste nu am vrut sa stau in spate ca pasager!

 

Nici nu stiti voi cati dusmani mi-am facut, cati nu m-au mai considerat prieten - si asta pt ca i-am refuzat CATEGORIC cand mi-au cerut motoru la o tura! Si NU REGRET nici un moment!

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa spun decat trei lucruri:

 

1 - sincere condoleante celor dragi victimelor

 

2 - AVIZ AMATORILOR de viteza - nu stii niciodata cand se poate intampla ceva necurat la motor...

 

3 - legislatia in domeniul moto trebuie schimbata urgent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le fie tarana usoara.

Oricum povestea cu explozia pare basm, pt ca daca motoru se caleaza nu se blocheaza decat cand se raceste , ar fi tras greu si nu ar fi putut sa atinga viteza aia dar mai exista si varianta ruperii bielei sau a pistonului care oricum nu ar fi generat o explozie cat despre ruperea arborelui cotit nu am auzit sa se intample decat la dacie si asta in urma unei rectificari mult peste cota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le fie tarana usoara.

Oricum povestea cu explozia pare basm, pt ca daca motoru se caleaza nu se blocheaza decat cand se raceste , ar fi tras greu si nu ar fi putut sa atinga viteza aia dar mai exista si varianta ruperii bielei sau a pistonului care oricum nu ar fi generat o explozie cat despre ruperea arborelui cotit nu am auzit sa se intample decat la dacie si asta in urma unei rectificari mult peste cota.

Mai o fost o informatie gresita...seara la spital asa se vorbea cand or ajuns.....dar defapt din cauza unei denivelari sau dezechilibrat si sa intamplat ce sa intamplat... :moto: ...motorul a explodat dar dupaia...depat rezervorul...:ok: :) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, Dumnezeu sa-i ierte!

 

In al doilea rand, se pare ca s-a elucidat cauza oficiala accidentului: neadaptarea vitezei la conditiile de drum (curba cu denivelari). Sub-cauza principala: inconstienta datorita betiei vitezei + necunoasterea tehnica a motorului (de-abia se urcase pe el).

 

Eu de aici am invatat urmatoarele:

- sa nu merg in spate cu oameni care vor sa vada "cat prinde"

- sa nu merg in spate cu oameni care se suie prima data pe o motocicleta anume

- sa nu dau motocicleta altora, sau daca o dau ii pun sa mearga doar cu viteza 1 sau maxim a 2-a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacata ca joi la 2 am examen ca veneam !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...