Sari la conținut

Inger Albastru , Accident Voluntari Azi 12 Mai


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Insanatosire grabnica si tie si motorului. La multi km-i!

 

Stoarce-l pe ala cu papucul, si nu te lasa intimidat de garcea! io cred ca inainte de toate GARCEA trebuie sa ne respecte si sa faca campanie pro-motociclist prin scolile de soferi (sau cel putin prin institutiile care poarta acest nume, pt ca de invatat nu te invata acolo mai nimica). Mentalitatea romanului nu permite o gandire occidentala, ce mai trebuie sa facem ca sa fim respectati? Sa avem drepturi egale cu celelalte autovehicule si nimeni sa nu ne mai "impinga" spre marginea carosabilului (unde e plin cu gropi nesemnalizate)...

 

Cat despre accidente... azi am intalnit un batranel simpatic care-si repara un kawa de 750 (ceva la carburator) in garaj, si care zicea ca mere cu grija cu femeia in spate si in 42 ani de moto nu avut nici un accident! Vesti bune la poarta iadului!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Of of of. Si tu? Insanatosire grabnica. Ma bucur totusi ca nu a fost mai rau. Multa sanatate si bafta la reparat moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate asa ceva nu am mai vazut decat in Romania nici acum nu au reusit sa intocmeasca nici macar un act deoarece se tot plimba prin buc la diverse accidente .... am renuntzat dupa multe ore ... de asteptat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am aflat...Offf

L-am sunat si parea destul de ok (nu stiu cat de bine poate sa ii fie cuiva dupa un asemena accident...eu unul tremur tot acum numa din ce mi-a povestit..), doar ca motorul este facut praf din ce mi-a povestit.

Maine o sa-l duc iar la spital pentru o radiografie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipamentul la viteze mici te salveaza de neplaceri. :lol:

Daune medicale : dupa ce termin internarea in spital va spun.Momentan primesc ingrijiri medicale am un hematom la genunchiul drept.

Cum s-a intamplat :

 

Eu 50 km.h mergeam incet pe strada infecta cu 2 benzi.Din fata vine un papuc de firma.Vrea sa faca stanga sa intre la dorali.Incetineste ... eu ii fac semne cu farurile aveam far aprins si am facut flash lung sa ma vada (el se uita la mine ma vede si franeaza usor ..dupa care se uita in oglina)... la 10 m de mine trage de volan stanga dupa care franeaza brusc ocupand ambele benzi.

 

Aveam 3 posibilitati: 1) sa ies din carosabil fara sa il lovesc dar sa imi fac motorul varza :crack:

2) sa intru frontal in el :D

3) sa il arunc motorul pe o parte sa se duca in masina si restul cu Domnu B)

 

 

Am ales 3 . Motorul nu are nici o structura de rezistenta sau directie lovita ...decat un amortizor pe care il voi schimba.

 

Va multumesc la toti pentru incurajari , si mesaje ... e frumos sa se gandeasca lumea la tine. :ok: :blink:

 

Ne vedem pe motoare in cam 2-3 saptamani .... sangele nu se face apa :what: :lol: :lol:

 

 

Sfatul meu purtati echipament de calitate ca voi meritati ce e mai bun :lol:

 

 

Multumesc Gabi(Just_Him) ,Razvan si Marius (Norway) pentru tot ajutorul. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata ...acum o tai la somn :blink: inca o data multumiri pentru suportul moral B)

bafta la oase si felicitari pentru echipament

 

Si eu am cazut duminica si nu mi-a fost bine cu cotul si genunchiul fara protectii. Tot o conserva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu ii fac semne cu farurile aveam far aprins si am facut flash lung sa ma vada (el se uita la mine ma vede si franeaza usor ..dupa care se uita in oglina)... la 10 m de mine trage de volan stanga dupa care franeaza brusc ocupand ambele benzi...

 

Te-a vazut si a intrepretat flash-ul tau ca "Hai, baga-te odata, ca te las!". Asa ca s-a uitat in oglinda si a inceput manevra. Apoi cand a vazut ca nu franezi a intepenit. :blink:

De mult am ajuns la concluzia ca dialogul sau cooperarea cu ei nu-si au rostul. Singura atitudine safe e "sunt invizibil, nu exist pentru ei". :lol:

 

Multa sanantate! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a vazut si a intrepretat flash-ul tau ca "Hai, baga-te odata, ca te las!". Asa ca s-a uitat in oglinda si a inceput manevra. Apoi cand a vazut ca nu franezi a intepenit. :blink:

De mult am ajuns la concluzia ca dialogul sau cooperarea cu ei nu-si au rostul. Singura atitudine safe e "sunt invizibil, nu exist pentru ei". :lol:

 

Multa sanantate! B)

 

 

mai mult ca sigur ca asa s-a intamplat....

nasol...

 

sanatate maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred Gogu007 , el a declarat ca nici nu a vazut motorul si ca se uita in spate la niste colegi de la firma lui care intindeau cabluri deasupra soselei si a virat stanga fara nici macar sa ma vada.... adica putea sa fie tren , tir , vapor ... bine ca nu a fost altceva ca il omorau alea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred Gogu007 , el a declarat ca nici nu a vazut motorul si ca se uita in spate la niste colegi de la firma lui care intindeau cabluri deasupra soselei si a virat stanga fara nici macar sa ma vada.... adica putea sa fie tren , tir , vapor ... bine ca nu a fost altceva ca il omorau alea ....

NU pot sa-i inteleg,cum (cuvant urat) mea poti sa intorci fara ca macar sa te uiti daca nu vine cineva din fata B) Daca era vreun tir?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbate... bine ca esti bine (vorba 'ceea)

 

Bafta si insanatosire, sa ne vedem cu bine pe OO roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, uitati la ce duce un permis de B pus in mana unui retard.

Sa te tot *** cu jet pe scolile de soferi si pe examinatori...

 

....

 

Insanatosire grabnica, man! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, uitati la ce duce un permis de B pus in mana unui retard.

Sa te tot *** cu jet pe scolile de soferi si pe examinatori...

O singura chestie as vrea sa spun: idioti au existat si vor exista intotdeauna. Iar, din cauza ca populatia Terrei creste si suma inteligentei ei (conform legii lui Murphy) ramane constanta, o sa intalnim din ce in ce mai multi idioti. Si, din cate retin, nu exista nici un test de IQ inclus in examenul pentru obtinerea permisului.

 

Un permis nu e garantia faptului ca respectivul posesor este respectuos si obedient fata de legile tarii, precum nu e nici garantia faptului ca n-o sa greseasca. Cel mai bine e sa ne obisnuim cu ideea si sa ne ferim noi pielea, nu sa ne lasam in baza unuia care s-ar putea sa fie obosit, distras de probleme, beat sau marlan. El se alege cu tabla indoita, noi cu vanatai, oase rupte sau o intalnire cu Al de sus. Pierzatori: noi.

 

In alta ordine de idei, sanatate celui care a patit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanule sa te faci bine repede si motoru sa-l faci tzipla...

hai ca avem nevoie de tine...

 

B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura chestie as vrea sa spun: idioti au existat si vor exista intotdeauna. Iar, din cauza ca populatia Terrei creste si suma inteligentei ei (conform legii lui Murphy) ramane constanta, o sa intalnim din ce in ce mai multi idioti. Si, din cate retin, nu exista nici un test de IQ inclus in examenul pentru obtinerea permisului.

 

Un permis nu e garantia faptului ca respectivul posesor este respectuos si obedient fata de legile tarii, precum nu e nici garantia faptului ca n-o sa greseasca. Cel mai bine e sa ne obisnuim cu ideea si sa ne ferim noi pielea, nu sa ne lasam in baza unuia care s-ar putea sa fie obosit, distras de probleme, beat sau marlan. El se alege cu tabla indoita, noi cu vanatai, oase rupte sau o intalnire cu Al de sus. Pierzatori: noi.

 

In alta ordine de idei, sanatate celui care a patit-o.

 

Nu ai nevoie de un IQ ridicat ca sa conduci bine. Cunosc soferi profesionisti care gandesc cam cat o gaina, dar conduc dumnezeieste si au mai mult bun simt si mai multa responsabilitate decat multi soferi care sunt manageri de succes sau directori de banci, oameni cu studii si cu un IQ foarte ridicat, dar de o nesimtire fenomenala si care conduc mai prost ca strabunica si sunt total lipsiti de responsabilitate si au impresia ca soseaua le apartine.

 

Am mai spus pe undeva si o repet: un permis de conducere iti da dreptul sa conduci, atesta ca ai luat un examen si ca ai niste cunostinte MINIME de teorie si practica in ale condusului incat sa nu fii chiar un pericol public. Mai este mult pana cand un posesor de permis sa spuna: "STIU SA CONDUC". Cu alte cuvinte este o diferenta mare intre un posesor de permis de conducere si un sofer.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de un IQ ridicat ca sa conduci bine. Cunosc soferi profesionisti care gandesc cam cat o gaina, dar conduc dumnezeieste si au mai mult bun simt si mai multa responsabilitate decat multi soferi care sunt manageri de succes sau directori de banci, oameni cu studii si cu un IQ foarte ridicat, dar de o nesimtire fenomenala si care conduc mai prost ca strabunica si sunt total lipsiti de responsabilitate si au impresia ca soseaua le apartine.

 

Am mai spus pe undeva si o repet: un permis de conducere iti da dreptul sa conduci, atesta ca ai luat un examen si ca ai niste cunostinte MINIME de teorie si practica in ale condusului incat sa nu fii chiar un pericol public. Mai este mult pana cand un posesor de permis sa spuna: "STIU SA CONDUC". Cu alte cuvinte este o diferenta mare intre un posesor de permis de conducere si un sofer.

 

Ry.

 

 

drept graiesti B)

 

insanatosire grabnica!!

 

iar papucasului? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla zilnic. Bi e ca nu ai patit mai rau.

 

Ce e asa de greu de inteles? Suntem invizibili - poate fi moped sau goldwing. Obisnuiti-va cu asta!

 

Ieri desi aveam prioritate la trecerea pe un pod. am oprit si am asteptat pana mi-a facut semn insistent soferul de tir sa trec. Pasagerul imi tot repeta ca am prioritate, eu ii spuneam ca era prioritate de tir.

Mori cu dreptatea in mana, mai bine astepti si previi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...