Sari la conținut

Poze superbe!America pe moto


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se pare ca in America cerul e mai albastru, contrastele sunt mai puternice si culorile mai saturate. Toate premizele unor poze fantastice...

Acum sincer... in afara unui asfalt impecabil, nu vad nici o diferenta fata de datina strabuna si pozele care se pot face aici cu orice aparat. Nu e nevoie sa ne umezim ochii la pozele facute de altii in America... sunt multe exemple de dat de pe Adv. si asta nu e unul dintre cele mai de exceptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb!!!!!!!!!!!!!

Asta vara, pe cand eram in concediu pe acele meleaguri, am facut si eu A1 de la SFO pana la Fort Ross, dar spre rusinea mea, cu masina. Am vazut o multime de motociclisti, si zau ca-mi venea sa innebunesc de ciuda! Bravo inca odata.

Si ca sa fiu pe langa subiect: numai la americani poti intalni un GSX R 1000 cu topcase :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in America cerul e mai albastru, contrastele sunt mai puternice si culorile mai saturate. Toate premizele unor poze fantastice...

Acum sincer... in afara unui asfalt impecabil, nu vad nici o diferenta fata de datina strabuna si pozele care se pot face aici cu orice aparat. Nu e nevoie sa ne umezim ochii la pozele facute de altii in America... sunt multe exemple de dat de pe Adv. si asta nu e unul dintre cele mai de exceptie.

 

Daca tu zici ca nu e nici o diferenta...inseamna ca esti nationalist tare! :wacko:

Aici nu am vazut nici o caprioara,nici un bizon,nici un urs pe marginea drumului...am incercat sa fac poze tinand aparatul in mana stanga si pot doar sa zic ca tipul este foarte tare la ce poze a scos si pe curba si in spate...dar nah, daca tu nu te impresionezi deloc asta e!

 

Pentru mine a fost ceva deosebit si am vrut sa mai vada si altii...daca tu ai ceva si mai spectaculos te rog sa ne arati si noua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze reusite,frumoase,excelente sau cum vrei DAR trebuia sa poztezi altundeva, nu in topicul cu titlul Imagini din calatoriile pe 2 roti/Ai facut poze in ultima ta excursie cu motocicleta? Aici este locul lor!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu zici ca nu e nici o diferenta...inseamna ca esti nationalist tare! :wacko:

Aici nu am vazut nici o caprioara,nici un bizon,nici un urs pe marginea drumului...am incercat sa fac poze tinand aparatul in mana stanga si pot doar sa zic ca tipul este foarte tare la ce poze a scos si pe curba si in spate...dar nah, daca tu nu te impresionezi deloc asta e!

 

Pentru mine a fost ceva deosebit si am vrut sa mai vada si altii...daca tu ai ceva si mai spectaculos te rog sa ne arati si noua!

Majoritatea animalelor pozate sunt din parcuri nationale prin care trece soseaua. Cat despre Romanica...ursi pe marginea drumului vezi oricand intre Predeal si Rasnov caprioare oricand prin padurile din baragan (care au mai ramas), zimbrii vezi la Hateg (nu pe marginea drumului) cat despre pozatul cu o mana... e pura inconstienta din punctul meu de vedere, din pricina faptului ca te poti imprastia mult mai usor, ca sa nu mai zic ca poate scapa aparatul din mana foarte repede (mai ales ca e Dslr cu ditai wide-ul pe el). La cat a costat setup-ul lui mai putea investi intr-un brat articulat sa monteze camera pe el si sa piloteze si sa pozeze in deplina siguranta!

My 2 cents!

Editat de piccolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand vei ramane surprins dar intr-adevar fotografiile ies mai bine pe alte meleaguri decatla noi. De ce? Din cauza atmosferei foarte curate, lipsita de praf. Chiar daca nu iti dai seama la prima vedere acest praf atenueaza contrastele si saturatia culorilor in fotografiile de peisaj. La noi astfel de fotografii sunt posibile fie iarna cand atmosfera se curata fie vara dupa o ploaie torentiala.

 

Pozatul din mana nu e chiar asa greu. Trebuie putin antrenament. Plus ca daca ai un obiectiv wide si il pui la o diafragma de 8 vei avea claritate spre infinit.

 

Fotografiile sunt foarte frumoase. Multumesc pt link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca decat topicuri de cautat greseli gramaticale, 7 topicuri de plecat in Turcia la primavara, AH1N1 si alte nazbatii o sa va faca placere niste poze frumoase de la plimbari!Chiar daca sunt plimbarile altora de pe alte meleaguri!

 

Nici macar nu sunt original, am luat linkul de pe un forum vecin. Oricum, multora din prietenii mei care le-au vazut le-a facut placere, sunt sigur ca si printre voi sunt unii care le vor aprecia! :lol:

Mesaj completat

Superb!!!!!!!!!!!!!

Asta vara, pe cand eram in concediu pe acele meleaguri, am facut si eu A1 de la SFO pana la Fort Ross, dar spre rusinea mea, cu masina. Am vazut o multime de motociclisti, si zau ca-mi venea sa innebunesc de ciuda! Bravo inca odata.

Si ca sa fiu pe langa subiect: numai la americani poti intalni un GSX R 1000 cu topcase :D

Eh,lasa ca pe la pagina 4 e unu cu un GSXR care pe langa multe bagaje are si o undita pe motor! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a luat cam 2 ore sa vad toate pozele, dar a meritat

Piccolino: esti rau

 

nu-i prea inteleg cum merg pe asa distante cu CBRuri si GSXRuri si ... transformate in touringuri, dar macar poarta echipament, nu ca aia de pe Harleyuri care merg in tricou dar cu vesta de piele sau ala cu Dragstar fara casca sau fatuca de la sfarsit cu maieul mov

 

si nu mai inteleg ceva: parbrizul de la GS cum de este asa curat si clar in toate pozele?? ei nu au gâze si muste si chestii sa se lipeasca de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in America cerul e mai albastru, contrastele sunt mai puternice si culorile mai saturate. Toate premizele unor poze fantastice...

Acum sincer... in afara unui asfalt impecabil, nu vad nici o diferenta fata de datina strabuna si pozele care se pot face aici cu orice aparat. Nu e nevoie sa ne umezim ochii la pozele facute de altii in America... sunt multe exemple de dat de pe Adv. si asta nu e unul dintre cele mai de exceptie.

 

Tot respectul pentru patriotismul tau, ma bucur ca mai sunt oameni entuziasmati de Romania. :lol:

 

Totusi, oricum ai incerca sa privesti lumea din jur, nu ai unde sa vezi asa ceva in tara strabuna. Nici sa faci.

Chiar si ca "action shots", pozele tipulul sunt dintre cele mai reusite.

 

Dar nu cred era vorba nici de calitatea pozeler si nici de motoarele din ele, ci de peisaje alea superbe.

 

Intradevar... drumurile fac mult.. eterna poveste... poti sa numeri pe degete pe alea din Romania care s-ar putea compara.

Ca lungime, nici macar in Europa nu cred sa gasesti asa 'motorcycle roads' pe care sa poti merge sute si sute de km fara intersectii, oameni, fara masini, fara trafic, fara sate, fara orase...

E superb, dar greu de explicat, cum e sa mergi asa la nesfarsit prin pustiu...doar tu si motorul, departe de lumea... inlantzuita :D

 

Mie parca imi vine sa plang si sa rad in casca de fiecare data cand mi se intampla

 

 

Acuma e drept ca nu-s pozele noastre, deci teoretic n-ar trebui sa fie aici, dar cred ca toti ne-am uitat cu placere.

 

Eu unul, si cu invidie, recunosc! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a parut incredibil cat de curate sunt motoarele si parbrizele, atat la Gixer cat si la BMW. Poate le mai curata si el de muste dar in orice caz se poate vedea ca natura de acolo este total altceva!

 

Tare m-as mai da si eu pe acolo...deh...vise! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a luat aproape o ora sa vad toate pozele,dupa care am trimis si eu linkul mai departe la cativa prieteni....

nu am cuvinte sa zic ce mi-a placut mai mult (soselele,peisajul,motoarele..)

vorba cuiva:"e in altu fel..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista comparatie intre noi,si ei.Pana si soarele ala are alta culoare,atmosfera.Iar de drumuri,ce naiba,in plina padure,au leduri pe mijloc de luminare.Hai sa fim seriosi.Pozele sunt belea,si omu' e smecher.Alta chestie misto,categoria de varsta.La noi,la varsta aia,tragi pe dreapta,te plimbi cu autobuzul,sau stai pe o banca la sah in Cismigiu.Bravo lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in America cerul e mai albastru, contrastele sunt mai puternice si culorile mai saturate. Toate premizele unor poze fantastice...

Acum sincer... in afara unui asfalt impecabil, nu vad nici o diferenta fata de datina strabuna si pozele care se pot face aici cu orice aparat. Nu e nevoie sa ne umezim ochii la pozele facute de altii in America... sunt multe exemple de dat de pe Adv. si asta nu e unul dintre cele mai de exceptie.

 

Intradevar nu este nici o diferenta intre Romania si America. Spre exemplu eu am asa un peisaj (chiar mai fain ca asta) ,cand deschid geamul la apartament la mine in cartier.

post-7907-1263493815_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat nu traiesti intr-un parc national, nu prea isi are legatura comparatia facuta. Uite cam ce vad americanii din Detroit cand deschid fereastra larg dimineata, sa nu mai amintesc de cei din NY, LA, NJ samd. USA e un intreg continent, e si normal sa aiba asemenea abundenta de peisaje, fauna, drumuri etc. Nu mai lungesc depozitia ca o dam in diverse. Trebuie sa ajungeti acolo ca sa intelegeti despre ce vorbesc.

 

P.S.: Intr-adevar poza aia din Utah e dementiala!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbe pozele. amu nu e cazu sa ne batem cu caramida in piept ca tara noastra sau a lor e mai frumoasa.

 

da nu prea am vazut asa poze pe la noi pe forum :cheers: sau poate am vazut dar prea putine ca sa tii minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...