Sari la conținut

8 iunie 2006 - Mi-a Taiat Calea


unnamed
 Share

Postări Recomandate

... ce a zis Purghy e mai mult decat adevarat... unde nu mai pui ca ieri era s-o patesc si eu pe un montainbike cu un idiot ce conducea un matiz... acelasi scenariu... imi doream atunci sa fi avut cizme de enduro cu placheuri... sa-i decorez putin "buburuza de masina" sa-si aduca aminte cand face pe viitor manevre la dreapta.

 

...trebuie sa recunosc ca sofer nu prea ma uit cand fac dreapta insa experinta ta dar si teama prin care am trecut cand l-am vazut pe idiot ca se apropie de mine, ma face sa ma gandesc ca mai sunt si altii pe sosea si nu sunt in ... conserva :banana:

 

...ai grija de tine si asfalt uscat (asha se zice pe aici, nu !?!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu eram de ac parere... dar astazi, tocmai cand eram in extaz si mergeam pe dn1 cu 100 pe banda de langa axul drumului (nu eram in localitate), ma bucuram de soare si vant si soseaua libera, vine un bou cu un bmw x3 care ma depaseste incalecand jumatate benzile duble continue. Puteam sa jur ca in urma cu cateva secunde cand ma uitasem in oglinzi nu era nimeni. Oricum, iombecilul se apropie cu botul de laterala mea si claxoneaza de la 0.5m. . I-am aratat cu prima ocazie si l-am, lasat sa se duca in decedatii mamei lui.

 

Deci nici pe banda aia nu e bine... (o fi MAI bine)

 

Daca stam sa ne gandim mai bine pe nicaieri nu suntem in deplina siguranta. Iar pe banda de langa axul drumului sunt foarte multe intoarceri peste ax fara asigurare. Dar acolo este cel mai bine deoarece de acolo poti observa cel mai bine ce se intampla in fata ta. Eu de cand am avut accidentul de pe banda 1 numai langa ax si pe ax merg si n-am mai avut probleme deloc, chiar am observat multe situatii periculoase din timp si am redus fara nici o problema. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai depasit pe dreapta si esti vinovat, nu cred ca iti dadea dreptate nici legea sau in cel mai bun caz era 50-50.

Discutabil. Nu uita ca exista si banda 1 chiar daca era ocupata cu masini parcate. Nu inseamna ca omul nostru nu si-a asumat niste riscuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,pacat ca inca nu au invatat astia sa priveasca in oglinzi :banana: Recuperarea usoara si fara complicatii :banana:

 

poi sper sa nu fie aaia carora le rup io oglinzile! Mi-as in gura lor ..ca nu ma pot abtine sa nu-mi ridic plachiurile-n oglinda lor!!! Oricum multi o au degeaba! :banana:

 

 

:D

Daca stam sa ne gandim mai bine pe nicaieri nu suntem in deplina siguranta. Iar pe banda de langa axul drumului sunt foarte multe intoarceri peste ax fara asigurare. Dar acolo este cel mai bine deoarece de acolo poti observa cel mai bine ce se intampla in fata ta. Eu de cand am avut accidentul de pe banda 1 numai langa ax si pe ax merg si n-am mai avut probleme deloc, chiar am observat multe situatii periculoase din timp si am redus fara nici o problema. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e o mare tampenie ca soferii nu se asigura in oglinda din dreapta. Dar e o si mai mare tampenie ca noi, motociclistii, sa ne adaptam la asta si sa gasim alte modalitati de a ne face loc in traficul asta infernal din Bucuresti Sunt destule situatiile in care e loc mai mult decat suficient pe banda din dreapta, chiar daca e ocupata pe jumatate de masinile parcate, astfel incat sa se poata depasi (cu o viteza decenta totusi)coloanele.

NU accept sa acord circumstate decat cel mult agravante unui sofer idiot care nu se uita in oglinzi.

Si poate ca ar trebui facut mai mult lobby sa se modifice legea care spune ca daca nu exista impact..soferul poate pleca linistit acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va informez oficial ca un obiect miscator de dimensiunile unei motociclete "dispare" din oglinzile laterale cind e cam cu 5m in spatele masinii si mai apare in cimpul vizual al soferului (mai precis e vazut cu coada ochiului) cind roata din fata ajunge in dreptul portiere; acestea fiind zise, sanatate unnamed!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va informez oficial ca un obiect miscator de dimensiunile unei motociclete "dispare" din oglinzile laterale cind e cam cu 5m in spatele masinii si mai apare in cimpul vizual al soferului (mai precis e vazut cu coada ochiului) cind roata din fata ajunge in dreptul portiere; acestea fiind zise, sanatate unnamed!.

 

 

Exista multe posibilitati de a-ti acoperi, ca sofer, unghiurile moarte. Eu conduc de 3 ani o dubita renault trafic, mare cat o vaca, iar doi ani inainte de asta am condus un renault kangoo autoutilitara, deci fara geamuri laterale in spate, fara luneta. Asadar la amandoua masinile astea oglinda retrovizoare e complet inutila (la kangoo nici nu exista) asa ca de 5 ani ma bazez numai pe oglinzile laterale. Conduc in fiecare zi si nu le-am atins de nimic, niciodata. Deci credeti-ma ca stiu ce inseamna asiguratul in oglinzi. Se poate face cum trebuie, dar trebuie simt de raspundere, si respect pt partenerii din trafic.

 

Eu cred ca tu ca si sofer trebuie sa fii atent mereu in jurul tau, sa stii permanent ce se intampla in trafic si in jurul masinii tale. De-aia mi-am format reflexul ca macar odata pe minut sa ma uit in si oglinda din dreapta.

Eu cred ca asta m-a salvat de la accidente de orice fel in jungla asta urbana, desi recunosc ca nu conduc chiar incet.

 

Asa ca daca circul pe motor in dreapta unuia si ala zice ca s-a asigurat dar nu m-a vazut pt ca eram in unghi mort, il trimit la origini, pentru ca n-am aparut din senin acolo , nu m-am materializat brusc in laterala-spate a masinii lui. Farul unei motociclete il observi de departe..dar pt asta trebuie sa fii atent la condus, si nu la gagici, mobil, scrumatul tigarii...schimbatul postului la radio. Nu zic ca nu se pot face si astea in timp ce conduci, dar daca n-ai atentie distributiva...limiteaza-te nene la ce poti face si nu mai pune viata celor din jur in pericol doar pt ca tu te crezi soferul lu' peste si de fapt nu te ridici nici la genunchiu' broastei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu prea am tupeu sa merg in dreptul rotii cuiva nici daca sant cu masina . prefer sa las o distanta cat de cat sigura si sa-mi ocup ferm banda pe mijloc .chiar daca ,, spotivii ,, soselelor se simt uneori imbiati sa-mi ia fata sau se baga peste mine pe banda . cred ca ai riscat pt ca nu te poti baza pe disciplina nimanui in traficul de Bucuresti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.....cel mai important e sa stai pe mijlocul benzii ca cel cu masina sa te poata vedea dar oricum sant multi tampiti care nu te baga in seama fiind tu pe 2 roti.Noroc ca ai scapat cat de cat cu bine ca doar se putea si mai rau, lasa ca motorul se repara!!! NOROC!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai mergeti pe mijlocul benzii in spatele unei masini, mai ales daca sunteti aproape de ea. Daca ala franeaza brusc, n-aveti timp sa evitati stanga sau dreapta si e posibil sa va infigeti in el. Daca exista o groapa sau orice alt obstacol pe mijlocul soselei, masina o/il poate incaleca fara sa faca o manevra evidenta de evitare si voi o/il luati in plin. In plus, asfaltul e si mai murdar pe mijloc, exista ulei amestecat cu praf si cine mai stie ce, deci aderenta mai slaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 iunie, merg cu 50 pe floreasca, pe banda 1. pe banda 2, coloana de masini care merge un pic mai incet decat mine.

 

eu vad altfel lucrurile: tu mergeai mai repede decat coloana, prin dreapta ei.

sfat dintr-o experienta personala: nu mai fa asta.

 

in rest, sanatate si spor la reparat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti spun eu care a fost treaba: tu erai ceva mai in spate decat roata dr spate. eu eram intr-o duba la o masina in spatele tau.

problema este in felul urmator:

nu aveai ce cauta acolo atata timp cat coloana mergea destul de repede

iar tu nu ai atins masina pentru ca te-ai speriat si ai franat brusc (lucru pe care singur l-ai recunoscut la 3 min dupa)

cat despre tanti aia trebuia sa ma ascultzi pe mine si sa mergi cu ea la politzie. pentru ca in functzie de ce scriai in declaratzie, ea putea sa plateasca daunele fiind vinovata de producere de accident ceea ce echivaleaza cu un accident normal. in rest multa sanatate si data viitoare ai mai multa grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu stiu foarte sigur daca eram chiar in dreptul rotii spate, sau un pic mai in spate, oricum, pe acolo (+,- 1 m nu mai mult). nu stiu cat de repede mergea coloana dar eu nu aveam mai mult de 50 la ora. normal ca m-am speriat si am franat brusc, dar daca nu franam brusc, intram in ea si era si mai rau. chestia cu platitul pagubelor e foarte discutabila, pentru ca masina ei nu afost lovita, am vorbit si cu cineva care este in tema si a zis ca nu are rost sa ma agit. multmuesc de urari! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...