Sari la conținut

Accident Emil Racovita / R1 vs Masina


Boieru
 Share

Postări Recomandate

Si asa este normal, pentru ca din cate cunosc neacordare de prioritate in cel putin 90% din cazuri inseamna impact. Nu militez pentru prioritate vitezomanilor, dar citeste ce inseamna neacordarea de prioritate in codul rutier.

 

Raska, de cand esti experta in reguli de circulatie ? Ambele sunt la fel de grave, ambele fac victime si cand cineva se uita daca sa acorde prioritate sau nu, vede un vehicul, aproximeaza distanta, viteza si iese daca isi da seama ca are timp sa treaca fara sa il incurce pe cel care are prioritate. Daca cel cu prioritate merge, spre exemplu, cu 150 pe o strada din bucuresti, cu siguranta cand cineva va iesi de pe o straduta laterala, din benzinarie/spalatorie va calcula timpul in care va fi parcursa distanta ce ii desparte la o viteza mult mai mica. E vinovat cel care nu a acordat prioritate, va fi tras la raspundere... dar teoretic nu poarta toata vina.

 

Stai jos si asculta ! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici azi nu a venit vre-o veste buna dinspre spit Bagdasar,este in continuare in coma,imobilizat de pat,singura mare problema fiind coma in acest moment.Nu are fracturi ,am vbit acum 5 min cu tatal lui,putin la o coasta o mica deplasare,si un mic cheag la trunchiul cerebral ,dar care se va resorbi ,spun doctorii.Alimentat prin tub,respiratie si puls normal.Toti asteapta ,si noi colegii tatalui sau ,sa aflam ca si-a revenit.In rest ,el nu mai are nevoie de nici un fel de morala,poate ceilalti cu motoare si varste asemanatoare.Le multumesc tuturor celor care si-au oferit ajutorul.Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O maimuta care se invarte de un buletin, are varsta legala si e in stare sa isi ia carnetul, are dreptul sa circule pe drumurile publice in conditiile legii. Exista maimute intre motociclisti si exista maimute intre soferi. Maimutele pe motocicleta sunt sanctionate cu 5 pagini de posturi despre viteza, in schimb maimuta de la volan este considerata normalitate. Mi se pare cam partinitoare atitudinea. Mi se pare ca pentru motociclisti dreptatea se cam imparte cu ocaua mica.

....

 

Codul rutier al nostru este foarte ingaduitor cu viteza (fata de alte tari) si mult mai drastic cu neacordarea de prioritate. De aceea, intre viteza excesiva si neacordare de prioritate, politia il va gasi intotdeauna vinovat pe cel care nu a cedat prioritate. Nu e o discutie despre ou si gaina, este un dat. Nu e drept, dar asa e.

Si atunci spun asa: eu ca motociclist, desi legea nu ma obliga, ma fac cu ou si cu otet pentru ca am depasit viteza legala. Mai rau decat atat, ma apuc si dau din mine ca as fi de vina, desi legea spune ca nu sunt de vina. Adica imi acord de bunavoie un handicap din punct de vedere legal. Eu nu sunt de acord cu treaba asta. Legea, asa proasta cum e, e una pentru toti.

....

Asa ca ii urez sanatate riderului si un avocat bun, sa fie in stare sa duca procesul civil si sa il puna la plata pe conservar.

 

Nu te injura nimeni, pentru ca purtam o discutie civilizata, un schimb de pareri.

Scopul ? De a da altora sansa sa citeasca, sa bage la cap, si sa nu ajunga ca bietul copil de 19 ani in coma.

 

Ce zici tu acolo, despre lege si despre cum se aplica ea.. poate ca ai dreptate, dar nu conteaza asta prea mult ACUM, de ce ?

 

Pai baiatul ala e in coma, cu plamanii performati, chiar conteaza asa de mult ca idiotul ala cu masina va lua maxim 3 luni de suspendare ???? Ca va plati o amenda ? Ca va plati cateva sute de euro despagubire ? NU. Nimic din ce poate pati soferul dpdv LEGAL nu poate compensa prin ce trece copilul ala acuma.

 

Oricum , trebuie sa elimini din exprimarea ta adresarea de "maimuta", caci involuntar, unii pot crede ca ne referim la cazul de fata. Baiatul accidentat nu era nicicum o maimuta , ci un copil necopt la minte care nu a ascultat de sfaturile altora, sau nu a avut indrumatori care sa-l invete de bine.

 

Stiam pe cineva in Ploiesti care si-a luat de inceput, un R1 . Imediat dupa ce si-a luat permisu. A mers vreo luna pe el, si si-a dat seama ca e prea mult pentru el. Nu si-a luat Hayabusa de 1.3 litri, ci a trecut pe un soft enduro de 650 parca. Stii care a fost diferenta intre el , care a stiut cat poate si sa nu riste inutil, si copilul asta de e in coma acum ? Asta de care zic io are 35 de ani, asta de isi risca viata are 19.

 

Si ma lasati cu exemple de pusti de liceu cu capul pe uneri care trec pe 1.000 direct din scoala, si nu patesc nimic ??? DA, sunt cazuri, cunosc si eu 1-2 astfel de cazuri, dar au capul pe umeri, si au si ceva in acel cap... insa sunt PREA putini in comparatie cu cei care la aceasta varsta se cred zei si invincibili.

 

Ete d'aia se scriu 5 pagini in care se blameaza viteza, pentru ca nu esti invincibil nici pe 125, nici pe 250, nici pe cruiser de 750 n-am fost invincibil.

Dar cu cat e motorul mai mare in cilindree , cu atat riscul sa ai cei 20-30 de km/h in plus e mai mare !

 

... ma refer la acei 20-30-40 km/h in plus fata de limita de siguranta (limita legala, ca nu degeaba e pusa aia acolo)... care pot face diferenta intre zgaraitura si coma, intre o mana rupta si un sicriu.

Mesaj completat

 

"Si atunci spun asa: eu ca motociclist, desi legea nu ma obliga, ma fac cu ou si cu otet pentru ca am depasit viteza legala. Mai rau decat atat, ma apuc si dau din mine ca as fi de vina, desi legea spune ca nu sunt de vina. Adica imi acord de bunavoie un handicap din punct de vedere legal."

 

Legea poate spune ca nu esti de vina, dar aplicarea si interpretarea ei poate spune altceva. Daca se stabileste ca ai avut peste viteza legala se numeste culpa comuna. Ia uite ce repede ... legea nu mai este de partea ta !

 

Oricum , pe 2 roti ai un handicap si trebuie sa fii constient de el. Riscu' e mult mai pare, nu ai usi si acoperis sa te protejeze. Si dpdv legal , pe 2 roti ai un handicap : esti in minoritate. SI de asta trebuie sa fi constient.

 

Nu va faceti iluzii, asa va fi in Romania zeci de ani aici incolo. Nu te compara cu altii.. Cu cine vrei sa te compari ? CU UK ? pai citeam ieri pe un zid istoric al orasului Scarborough despre o sarbatoare a orasului si o intrunire a motociclistilor din 1914 , in care toata lumea flutura stegulete si motociclistii faceau diferite "trickuri pe 2 roti."

 

Suntem cu 100 de ani in urma , si la cultura moto, si la educatia rutiera, la legi, la respectul in trafic, la ORICE.

 

.........

 

Am dat-o in offline rau de tot, problema e ca totul se leaga, e un cerc vicios.

 

Accidentul de fata poate fi privit ca fiind intre un sofer neatent, si un tanar pe motocicleta.

 

dar poate fi si privit ca pe un impact intre lipsa "culturii moto" si "respectului in trafic" , pe de o parte... si intre "nerespectarea legilor" pe de alta parte. Nerespectarea legilor din ambele parti : Ala cu neacordarea de prioritate, si baiatul cu faptul ca la varsta lui trebuia sa aiba motor limitat la 21 kw, sau cat naiba scrie in lege. Aceeasi lege e si in UK, numai ca diferenta e ca aici se aplica. Sau daca tocmai ai trecut de limita de 21 de ani, si poti sa-ti iei R1, te vor opri asigurarile , prin tariful lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Mi s-a intamplat in tinerete sa ma reped intr-o curba cu viteza fara sa stiu ce e dincolo de ea,ei bine dincolo o caruta tocmai traversa drumul. Logica spune ca vinovat este carutasul dar daca ar fi fost o coloana de masini oprite la o bariera cine era vinovat,nu eu ca m-am repezit "in orb" ?

Sunt multe situatiile in care oricat de temeinic s-ar asigura conservarul impactul se produce pentru ca motociclistul apare prea rapid de dupa un obstacol.

Cand mergem cu viteza ar trebui sa ne gandim la cei dragi,daca merita sa treaca prin suferinta prin care trece familia baiatului asta.

Ii doresc sa-si revina repede si in totalitate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe situatiile in care oricat de temeinic s-ar asigura conservarul impactul se produce pentru ca motociclistul apare prea rapid de dupa un obstacol.

 

 

cititi de 10 ori ce spune omul mai sus, are foarte mare dreptate. mergem cu viteza, parca cu 30 nu merge motocicleta, dar uneori diferenta in 60km/h la impact si 80km/h reprezinta diferenta intre cateva oare rupte si coma sau mai rau.

 

 

insanatosire grabnica riderului!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 ani, 2-3000km experienta si 1000cc...Intelegi ecuatia? Cateodata da cu minus.

 

La 19 ani nu ai capacitatea de a stapani o situatie la limita(ca incepator).

 

R1 e o motocicleta f misto dar nu la 19 ani dupa nici 3000km facuti. Orice SS mare balbaie sub o anumita turatie, e avid dupa turatii inalte si ti-o arata de cate ori are ocazia iar pozitia te indeamna "sa-i dai".

 

 

 

scuze dar te contrazic , am 19 ani am avut pana nu de mult r1 2003 preparat tot de stunt ceea ce si faceam cu el dar intradevar am avut inainte si 125 si 2 motoare de 600 si peste 40 mi de km pe 2 roti iar acum am trecut la 600 iar . mi se pare mult mai bun

 

 

ce sa zic ... intradevar r1 sunt foarte ,, nesimtite '' mai ales daca avea modelul pe carburatie care are o ,,explozie'' anume la ture mai mari pentru un incepator poate fi chiar fatala .

 

 

sa speram ca isi va revenii

post-36250-1269373042_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu cumva asta fost ultimul drum pentru acest pusti, sa multumeasca sfintilor si dumnezeilor ca nu mi-a lovit mie prietena in urma impactului. Mie si majoritatii celor care conduc pe 2 roti. Pentru ca l-am fi sufocat cu mainile goale.

 

La 19 ani sa iti iei srad denota inconstienta. Sa-ti iei r1 denota imbecilitate. Nici o problema, in general pustii de 19 ani sunt imbecili. Dar sper ca cineva isi va da seama de calitatea prietenilor pe care ii are acest pusti, cei ce l-au incurajat sa-si ia un cacao de motor numa bun de impresionat pustioace la fel de idioate.

 

Baiazid, poate ca ar trebui sa dai vreo cateva banuri aici. Vreo 10 numa in acest topic. Wornurile sunt fara nici un rost. In loc ca cei cu adevarat avizati sa-si dea cu parerea, toti fatalaii cu permis de 7 luni si experienta in fata cofetariei cu cricul jos emit teorii.

 

Nu mi-e scarba de forumul asta. Mi-e scarba de 75% din userii lui.

Cred ca tu ai citit un topic dar ai postat pe altu'

Da e vina parintilor ca i-au permis/dat bani pentru motor,acum vad altfel lucrurile

Eu nu suport useri atotstiutori care se nasc pe motor(bineintels si cu o experienta vasta)care nu au avut 19-20ani si care in prostia lor isi permit sa critice.....de cei doi care au murit nevinovati ce ai de spus?....tu nu ai avut 19ani? sau ai amnezie?

Pretene am permis cat B din 2000 luat la 19 ani(ghici cati ani am),ca scuterist am fost lovit de doua ori de masini(mergand regulamentar) si nu avean 16-19ani ci vreo 27.....partea de rahat a vieti pe doua roti e ca poti sa fii foarte ghinionist sau sa fii un gheolban cu noroc cat carul...care isi permite sa dea sfaturi de viata din lunga sa ,,experienta'' prosteasca

Parerea mea ca uni ar trebui sa se abtina din respect pentru cel care sufera si sa invatam din greselile lor.....daca vrei sa pari inteligent vorbeste te rog cu peretii

Sfaturile pertinente sunt binevenite,cei care sunt atotstiutori va rugam schimbati postul

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze dar te contrazic , am 19 ani am avut pana nu de mult r1 2003 preparat tot de stunt ceea ce si faceam cu el dar intradevar am avut inainte si 125 si 2 motoare de 600 si peste 40 mi de km pe 2 roti iar acum am trecut la 600 iar . mi se pare mult mai bun

 

 

ce sa zic ... intradevar r1 sunt foarte ,, nesimtite '' mai ales daca avea modelul pe carburatie care are o ,,explozie'' anume la ture mai mari pentru un incepator poate fi chiar fatala .

 

 

sa speram ca isi va revenii

 

 

acum te contrazic eu pe tine. e o diferenta enorma intre top speed-ul /treapta de viteza intre un motor modificat de stunt si unul normal. a ta, preparata de stunt la ce viteza ajunge, sa zicem, in treapta a 2-a? un R1 normal ajunge lejer la 150km/h. si crede-ma ca ajune foarte repede la viteza aia si e suficient sa ai un moment de 'ratacire', sa-i dai gaz si gata dezastrul. la 19 ani momentele de ratacire sunt destul de dese, toti le-am avut. la 19 ani si 600cm3 sunt prea multi. pacat ca s-a intamplat asa. sa speram ca va avea o evolutie buna a starii de sanatate si va invata ceva din asta.

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 ani, 2-3000km experienta si 1000cc...Intelegi ecuatia? Cateodata da cu minus.

 

La 19 ani nu ai capacitatea de a stapani o situatie la limita(ca incepator).

 

R1 e o motocicleta f misto dar nu la 19 ani dupa nici 3000km facuti. Orice SS mare balbaie sub o anumita turatie, e avid dupa turatii inalte si ti-o arata de cate ori are ocazia iar pozitia te indeamna "sa-i dai".

 

 

 

Mare dreptate.

Cand a facut 3000 de km??? pe zapada sau cand nu avea carnet???

Conduc moto de 20 de ani si conserva la fel: nu te poti pazi de copii tembeli.

Mergea excesiv si a cazut inainte sa loveasca masina. moto a ricosat in vreo 3 masini si s-a dus taras aprox 80m.

Concluzia de mai sus .....da cu minus.

Tot avantul asta impetuos irosit aiurea mai bine il folosea sa-si ajute parintii cu ceva util, sau isi lua o prietena.

Sper sa se faca bine si sa invete ceva sau poate ma aud parintii lui si trag o concluzie.

In ceeace il priveste pe ''sofer'' nu cred ca va uita toata viata lui.

Editat de roadking
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata oameni buni,am inteles..a gresit si el,si soferul..asta este sa speram ca se va termina cu bine..din acest accident avem multe de invatat,dar GATA,nu va mai dati toti cu presupusul si haideti sa asteptam vesti in continuare.. am vorbit aseara cu un prieten de al lui chivu si a zis ca e mai bine,cica strange mana...dar tot in coma e..o sa postez cum aflu detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata...eu nu mai zic nimic pt ca iau warn aiurea si n-am cu cine...(nu e vina ta ca-ti faci treaba mr Baiazid dar...a devenit un forum de copii si ipocriti fata de cum era inainte)

 

Cati dintre voi n-ati fost ajutati de parinti? si cati dintre voi n-ati tras forja pe bulevarde drepte...de obicei goale...normal ca el n-avea experienta ca daca avea il evita pe ala...dar nu asta conteaza...conteaza faptul ca in lege zice ca n-ai voie sa iesi in drum cu spatele fara sa te ghideze cineva . punct

Dar cu aia 25kw cum ramane?

Mesaj completat

Daca nu cumva asta fost ultimul drum pentru acest pusti, sa multumeasca sfintilor si dumnezeilor ca nu mi-a lovit mie prietena in urma impactului. Mie si majoritatii celor care conduc pe 2 roti. Pentru ca l-am fi sufocat cu mainile goale.

 

La 19 ani sa iti iei srad denota inconstienta. Sa-ti iei r1 denota imbecilitate. Nici o problema, in general pustii de 19 ani sunt imbecili. Dar sper ca cineva isi va da seama de calitatea prietenilor pe care ii are acest pusti, cei ce l-au incurajat sa-si ia un cacao de motor numa bun de impresionat pustioace la fel de idioate.

 

Baiazid, poate ca ar trebui sa dai vreo cateva banuri aici. Vreo 10 numa in acest topic. Wornurile sunt fara nici un rost. In loc ca cei cu adevarat avizati sa-si dea cu parerea, toti fatalaii cu permis de 7 luni si experienta in fata cofetariei cu cricul jos emit teorii.

 

Nu mi-e scarba de forumul asta. Mi-e scarba de 75% din userii lui.

 

"In loc ca cei cu adevarat avizati sa-si dea cu parerea, toti fatalaii cu permis de 7 luni si experienta in fata cofetariei cu cricul jos emit teorii."

 

Sa inteleg ca tu esti un tip cu experienta, indreptatit sa dea sfaturi...

Ma tot rog de tine la sectiunea Incepatori sa-mi raspunzi la o intrebare. Ai spus acolo ca tije impingatoare, cum ai vazut la Harley (care este o rabla), ai mai vazut doar la Ij. Cum acolo nu vrei sa-mi raspunzi, te intreb si aici: Care dintre modelele de Ij are tije impingatoare?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun sau rau ,tanar sau mai in varsta ,cu experienta sau fara ,vinovat sau nu,conteaza doar ce se poate invata din intamplarea asta nefericita.Azi a deschis ochii ,nu vorbeste ,insa ar da semne ca urmareste cu privirea pesoana care ii vorbeste.Cu siguranta isi va reveni.Poate ati observat ca spre deosebire de alte discutii despre sit. asemanatoare ,nu s-a dorit capul celui care nu a acordat prioritate.Este o recunoastere indirecta a faptului ca de multe ori ,gresim cu totii ,la volan sau la ghidon, fiind.Ideea care ramane ,este aceea ca daca ne-am comporta un pic mai normal ,mai cu bun simt, mai cu ponderatie in orice facem ,multe lucruri urate din vietile noastre ar disparea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun sau rau ,tanar sau mai in varsta ,cu experienta sau fara ,vinovat sau nu,conteaza doar ce se poate invata din intamplarea asta nefericita.Azi a deschis ochii ,nu vorbeste ,insa ar da semne ca urmareste cu privirea pesoana care ii vorbeste.Cu siguranta isi va reveni.Poate ati observat ca spre deosebire de alte discutii despre sit. asemanatoare ,nu s-a dorit capul celui care nu a acordat prioritate.Este o recunoastere indirecta a faptului ca de multe ori ,gresim cu totii ,la volan sau la ghidon, fiind.Ideea care ramane ,este aceea ca daca ne-am comporta un pic mai normal ,mai cu bun simt, mai cu ponderatie in orice facem ,multe lucruri urate din vietile noastre ar disparea.

in sfarsit ceva demn de citit si luat in seama

 

merci virgil - insanatosire grabnica si fara urmari :cheers: daca se poate

 

multa sanatate!

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]Poate ati observat ca spre deosebire de alte discutii despre sit. asemanatoare ,nu s-a dorit capul celui care nu a acordat prioritate.Este o recunoastere indirecta a faptului ca de multe ori ,gresim cu totii ,la volan sau la ghidon, fiind.[...]

Multa sanatate riderului, in speranta ca dupa ce isi va reveni, isi va cere si drepturile.

Tocmai pentru ca accidentele sunt greseli, la vatamare se dau doi ani cu suspendare si interdictia de a conduce pe 6 ani, in loc de 6 ani cu eliberare conditionata dupa un an. A avut deja grija legea sa fie culanta. A avut grija si ca la accident cu victime sa dea tot pedeapsa cu suspendare. Poti sa stai linistit, conservarul scapa ieftin, singura sentinta fara suspendare pentru omor de pana acum a luat-o englezul ala de-a intrat pe rosu pe splai, dar e la recurs, asa ca s-ar putea sa-si ia si ala suspendarea.

Si tot asa, peste 6 ani, nea caisa care a dat cu spatele, s-ar putea sa dea cu spatele prin mine, ca deh, ce motiv are sa fie atent, pana si comunitatea moto il apara. Iar peste 10 ani o sa i se prescrie cazierul si o sa fie curat ca lacrima si tocmai bun s-o ia de-a capu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ,dar nu iau apararea niciunuia,insa daca cel care a iesit cu spatele iesea pilotat ,sau o facea centimetric atat cat fie vazut si claxonat,sau motociclistul nu rula cu viteza ,sau daca tot o facea ,s-o fi facut mai langa ax pt a putea controla lateralele ,nu se ajungea aici.Oricum ma bucur ca am cunoscut una dintre persoanele care nu greseste niciodata.Ca de obicei greselile voluntare se platesc mai scump decat cele involuntare.Mi-as dori ca fiecare automobilist si motociclist sa locuiasca o vreme intr-un stat din vest.Abia atunci va constata cat de idioti suntem.Au si ei dar f putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la mine te referi, n-am pretentia ca nu gresesc. Doar ca mi-e foarte greu sa ma uit in jur cum toti ar trebui sa fim egali in fata legii, doar ca unii, din compasiune, sunt mai egali, iar altii, pentru varsta, sunt mai putin egali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat ce spune cineva mai sus. Parintii de multe ori nu ai nici cea mai mica idee ce inseamna 1000cc. Abia daca au idee ce e cu motoarele astea, iar daca au acceptat ideea ca fiul lor sa aibe asa ceva..la fel de usor pot accepta sa si ia unul de 1000..din moment ce nu stiu ce inseamna asta.

Mesaj completat

O intrebare buna care n a pus o nimeni (eu cel putin n am vazut): ce echipament avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot asa, peste 6 ani, nea caisa care a dat cu spatele, s-ar putea sa dea cu spatele prin mine, ca deh, ce motiv are sa fie atent, pana si comunitatea moto il apara.

Foarte bine! Sa dea cu spatele in tine atat timp cat tu nu mergi, nu cu 5okm/h cat ar trebui, hai cu maxim 6okm/h.

Si eu am mers cu mai mult de 6okm/h in Bucurestiul asta prea aglomerat, dar daca vreodata o patesc si nu voi fi avut viteza legala + maxim 1okm/h, n-ai sa ma vezi lamentandu-ma pe-aici ca il tarasc prin tribunale pe domnul in varsta care nu a apucat sa se asigure sau pe domnisoara care s-a asigurat o singura data in loc de 3 ori cat trebuie sa vezi o ghiulea venind... Legea oricum ii va pedepsi.

 

Multa sanatate (lui Chivu?) si recuperare totala, cu o singura urmare pe viata: sa inceapa sa aiba grija de el si de cei care-l iubesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita masinilor stationate, oprite, parcate, pe prima banda, este o adevarata aventura sa mergi cu viteza, deoarece nu stii care v-a intoarce sau care v-a iesi din sirul respectiv in trafic. Se spune ca trebuie sa te uiti la roti daca sunt virate, dar la ce sa te uiti mai intai, inainte, in spate in oglinzi , la indicatoarele rutiere sau la rotile celor opriti, stationati sau parcati ? Nu mai zic de situatia cand sunt masini mari : RATB, camioane, cand din fata lor (situatii vazute de mine ) intorc unii rapid si nu stiu cat de mult s-au asigurat. Deci reduceti viteza in asemenea situatii, si mergeti cu mare atentie, pregatiti de o franare de urgenta,mergeti cat mai langa axul drumului pentru a avea o mai buna vizibilitate. Nu strica sa apasati pe faza mare ziua, pentru a atrage atentia si unde pare a fi un potential pericol. Racovita nu face exceptie, nu trec de 50 km cand trec pe acolo si sunt cat pot de vigilent .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre voi n-ati fost ajutati de parinti? si cati dintre voi n-ati tras forja pe bulevarde drepte...de obicei goale...normal ca el n-avea experienta ca daca avea il evita pe ala...dar nu asta conteaza...conteaza faptul ca in lege zice ca n-ai voie sa iesi in drum cu spatele fara sa te ghideze cineva . punct

Din pacate mai sunt si copii prosti cu parinti mai prosti decat ei, dar eu personal nu am cunoscuti care sa fi fost ajutati de parinti sa se sinucida. Poate i-au mai ajutat cu bani de-o bere sau de facultate, nu de R1 la varsta la care nu avea voie legal sa mearga cu asa ceva, nici experienta si strada.

Mesaj completat

Punem pariu ca daca urcam o maimuta pe motor in linie dreapta ii da blana in treapta 1 si sfarseste prin a se opri in primul obstacol care a aparut pe traiectoria ei ?

Punem pariu ca dresezi o maimuta sa mearga cu R1 mai bine decat eroul nostru? Animalele au instinct de supravietuire mai puternic, nu ar face orice le trece prin cap doar pentru ca pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit, intr-o zi eram in statia RATB si trece unul cu o toba de te baga in draci . Vreau sa zic ca toata lumea din statie a inceput sa mormaie, chiar si mie cu toata indulgenta mi-a lasat un gust amar. Groaznic ! Inteleg ca vrei sa te protejezi fraticule, dar scuza-ma ai o toba exagerat de nesimtita. Daca ai trece zilnic pe sub geamul meu, m-as gandi cum sa fac sa ajungi pieton. Prea de tot, asculta sfatul meu...NU E BINE ! mai umbla la ea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu cumva asta fost ultimul drum pentru acest pusti, sa multumeasca sfintilor si dumnezeilor ca nu mi-a lovit mie prietena in urma impactului. Mie si majoritatii celor care conduc pe 2 roti. Pentru ca l-am fi sufocat cu mainile goale.

 

La 19 ani sa iti iei srad denota inconstienta. Sa-ti iei r1 denota imbecilitate. Nici o problema, in general pustii de 19 ani sunt imbecili. Dar sper ca cineva isi va da seama de calitatea prietenilor pe care ii are acest pusti, cei ce l-au incurajat sa-si ia un cacao de motor numa bun de impresionat pustioace la fel de idioate.

 

Baiazid, poate ca ar trebui sa dai vreo cateva banuri aici. Vreo 10 numa in acest topic. Wornurile sunt fara nici un rost. In loc ca cei cu adevarat avizati sa-si dea cu parerea, toti fatalaii cu permis de 7 luni si experienta in fata cofetariei cu cricul jos emit teorii.

 

Nu mi-e scarba de forumul asta. Mi-e scarba de 75% din userii lui.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti parintii se pricep la motociclete. Multi muncesc din greu ca plozii lor sa aibe ce le trebuie sau ca acestia sa aibe ceea ce ei nu au avut la varsta copilului si poate au dorit atunci. Ii neglijeaza prin prezenta lor fizica mica acasa si atunci incearca sa suplineasca aceasta lipsa prin unele facilitati oferite copilului, poate chiar un motor mai puternic. Sunt inconstienti si apoi trag ponoasele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca cetateni ai unei tari, avem un contract social cu statul, prin care noi respectam legea si platim taxe, la schimb statul are grija de noi, grija care include sa il lase pe conservar fara carnet si sa ii arda condamnare pentru vatamare.

Tu in ce tara traiesti? In Romania nu exista asa ceva si nici nu am auzit sa existe undeva un asemenea contract. Tu platesti statului taxa de protectie ca mafiotilor, ei au dreptul sa iti ia banii si nu au nici o obligatie fata de tine. Dream on, Utopia.

Mesaj completat

Nu toti parintii se pricep la motociclete. Multi muncesc din greu ca plozii lor sa aibe ce le trebuie sau ca acestia sa aibe ceea ce ei nu au avut la varsta copilului si poate au dorit atunci.

 

NOI MUNCIM, NU GANDIM.

 

Daca nu te pricepi nu te bagi, nu ii iei puradelului tembel cel mai tare motor de care a auzit. Unde e responsabilitatea de adult ratat care oscileaza intre serviciu, crașma si batutul nevestei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma , da voi va invatati minte vreodata???eu cred k nu....

 

 

pt ce a fost deschis topicul asta?.....

mereu cearta,explicatii.....

 

Faceti un topic pt astfel de discutii; numiti/l "tiganeala" .

 

 

.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...