Sari la conținut

Accident Emil Racovita / R1 vs Masina


Boieru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 143
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, eu am ajuns la locul accidentului dupa 15-20 de minute si erau deja doua SMURDuri, politie etc. Baiatul era deja intr-una din masinile SMURD, avea ochii deschisi dar nu parea constient. Masinile nu plecau asteptind probabil sa il stabilizeze. Avea o contuzie undeva in stinga la nivelul coastelor din ce am vazut eu in rest... erau numai materiale medicale, medici etc in jurul lui si nu am putut observa nimic. Nu am stat nici sa ii bat la cap pe medici cu intrebari.

 

Mai erau doi baieti cu mobre care au ramas dupa ce am plecat eu, incercind sa se ocupe de mobra si restul pieselor sarite. Mobra avea afectata fata dar ghidonul inca avea cursa iar farul dublu, desi sarit din masca fata (dezintegrata), era intreg. Cind am trecut inapoi (dupa o ora sau ceva in genu) mobra parea inca in pozitie cu multi insi in jur... nu am mai oprit... SMURDUrile erau plecate cu el...

 

Aparent, o masina (o berlina) a iesit de la spalatoria auto de linga intrarea 2 a fabricii de paine si motociclistul a acrosat spatele ei. Probabil la momentul ala vizibilitatea amindurora era afectata de masini parcate in dreptul iesirii de la spalatorie... neasigurare... probabil ceva viteza dar nu cred ca foarte mare dupa avariile vehicolelor si distanta la care ajunsese mobra. Nu stiu daca si cit frinase.

 

Daca are cineva vesti despre starea sanatatii baiatului (un baiat tinar, am inteles pe la 19 ani) sa dea un semn pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stau in zona si m am interesat,n am auzit pe nimeni sa stie nimic..deci sunt sanse destul de mari sa nu fie din berceni omu..interesati-va cei care puteti,si dati-ne detalii si noua..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii care ramasesera sa se ocupe de mobra si piesele sarite aveau numarul lui ca de pe telefonul lui sunasera acasa la el sa anunte familia. Probabil ca daca afla ceva vreunu posteaza aici. Sper ca sint forumisti... nu am intrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi la serviciu ,unul din colegi nu a venit.Am aflat ca baiatul sau a avut un accident cu motorul ,aflandu-se acum la reanimare la Bagdasar.Am fost azi acolo ,baiatul in coma ,mai misca involuntar mainile si picioarele,nu are fracturi ci doar leziuni interne ,plamanii ar fi afectati in proportie de 50 %,probabil de la impact ,nu mi-am mai gasit nici eu multe cuvinte, vazand-i pe parinti plangand la usa de la reanimare ,asteptand sa se faca ora 1 cand il pot vedea cateva minute.Ce sa mai,avea 19 ani facuti in ianuarie.I-am zis de multe ori lui florin ,tatal lui,spune-i lu ala mic sa nu-i dea gaz prin oras ,ca e crud la minte si o pateste.Acum nu mai conteaza.Le doresc din suflet sa-si ia copilul sanatos din spital insa.......,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist foarte trist, stiu ca o sa dati cu noroi in mine... dar r1 la abia 19 ani impliniti...( si nu o zic din invidie sau mai stiu eu ce, ce ar putea zice unii) dar totusi...

Doamne ajuta sa se recupereze si sa fie bine... Multa putere familiei :rose:

Editat de rookie22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa va tin la curent cu starea lui.E din Berceni ,de parca ar mai conta asta.Nu mai rasucesc cutitul in rana ,dar se pare ca cei din spalatorie deja se pregateau sa iasa ca sa vada nu stiu ce motor ,care se auzea venind.Au avut ce vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cand pui intrebarea asta .Nu era mare scumpete de motor ,dar spune totul reprosul pe care ti-l faci ca parinte gandindu-te ca acceptand sa-i faci o placere,o bucurie copilului tau ,de fapt il condamni.Parintii sunt oameni onesti si simpli ,doar ca au acceptat usor dorinta copilului lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa va tin la curent cu starea lui.E din Berceni ,de parca ar mai conta asta.Nu mai rasucesc cutitul in rana ,dar se pare ca cei din spalatorie deja se pregateau sa iasa ca sa vada nu stiu ce motor ,care se auzea venind.Au avut ce vedea.

Salut, eram in spaltorie pe trotuar si crede-ma, imi doream sa vad un moto mergand pe o roata in nici un caz nimeni, dar nimeni nu ar fi vrut sa vada un accident in care motociclistul era intins pe asfalt, motorul trecea peste el, parca prin el, si ultimele doua zvacniri ale motociclistului inainte de venirea salvarii. Sunt ferm convins ca motociclistul avea viteza foarte mare, cu aproximativ 25m inaintea accidentului el continua sa accelereze excesiv, mergea foarte aproape de masinile parcate pe partea dreapta a drumului. imi amintesc foarte foarte clar roata din fata a motocicletei care s-a ridicat cu aprozimativ 2cm in momentul trecerii pe langa noi. Dovada clara de inconstienta poate nenorcii multe vieti. Nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul parintilor care au toata vina,19ani, sau ce e in sufletul soferului si al familiei lui. la viteza cu care rula motociclistul, numai daca auzea zgomitul tobei soferul putea evita accidentul, jur.

Cea mai mare problema in urmatoarele saptamini o sa fie legata de motociclisti. Datorita iernii lungi soferii s-au dezobisnuit de motoarele in trafic si motocilistii ruleaza cu viteza foarte mare pentru perioada asta.

Mergeti fratilor va rog mai incet si mai prudent pentru a evita nenorocirile.

Ma marcat foarte mult incidentul de sambata deasta va scriu, nu sunt indiferent in trafic cand va vad sau va adud.

Va rog mergeti mai prudent in urmatoarele saptamani.

Fratele meu e motociclist, eu am permis dar nu bani de motor.

Imi doresc ca motociclistul sa-si revina complet la fel si soferul.

Va doresc ce-mi doriti voi mie si sa vi se intample voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ierbos:

 

Ai inceput bine, ai continuat si mai bine, spre sfarsit ai dat-o in viori iar la sfarsit ai dat lovitura finala sub forma unei propozitii. Daca taceai, filozof ramaneai.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18-19 ani, nu realizezi ca 1.000 cc e mult, teribil de mult pentru inceput...

 

Dar ca parinte , la peste 40 de ani, sa nu te gandesti putin inainte sa-i faci copilului acest "cadou" .. hmm.. terifianta, socanta lipsa de responsabilitate.

 

Acum... acum insa e prea tarziu sa-i judecam noi pe parinti, fac pariu ca se judeca singuri destul, nici nu vreau sa traiesc vreodata ce simt ei acum...

 

Si pentru cei carcotasi... da... nu zic nimic de soferul care nu s-a asigurat, pentru ca zilnic, cam 10.000 de soferi nu se asigura cand ies din vreo parcare, spalatorie, straduta laterala, etc... e si greu sa te asiguri cu atatea masini parcate ilegal. Sper sa plateasca cat mai greu pentru faptul ca nu s-a asigurat.. dar ce se rezolva ? ramane fara permis 3 luni, iar copilu ala o sa aiba sechele toata viata....

 

Insa.. daca baiatul nu avea motor de 1.000, daca nu avea viteza, daca avea si el ceva experienta, frana, avea timp sa-l evite... sau.. chiar daca avea impact pana la urma.. poate nu era asa de grav.

 

@ierbos.. ai perfecta dreptate... vor fi multe accidente moto in acest inceput de sezon, din pacate.

motive ?

- strazi ca dupa razboi

- soferi care s-au dezobisnuit sa vada motociclete pe strada.. nu neaparat ca erau deja obisnuiti...

- motociclisti mai multi pe strazi, si cel mai important.. multi noi veniti, si multi veniti direct pe motoare mari

- motociclistii care vin din "hibernat" si sunt nerabdatori sa "guste" din adrenalina oferita de viteza. Cei cu experienta se abtin, iau in calcul factori cum ar fi nisipul, traficul si temperatura scazuta totusi al astfalului si cauciucurilor... isi satisfac pofta de viteza mult mai calculat. Cei fara experienta insa... risca mult prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eram in spaltorie pe trotuar si crede-ma, imi doream sa vad un moto mergand pe o roata

 

why am I not surprised. :rose:

 

Bai JC, inca un pukemon care n-a apucat sa-ti intoarca casca-n cap. Ah wait, asta mie mi-o promisese ca l-am intrebat ce-i aia sa-ti intoarca casca-n cap.

 

Pana mea, imi promisesem ca nu mai scriu vreodata la rubrica asta. :rose:

 

Insanatosire fizica copchilului si psihica parintilor.

Mesaj completat

wait, I take it back. wrong chivu. Na, adica nu un pokemon oficial.

 

 

 

"In sfarsit" ajung sa deschid si eu aici un topic. primul meu accident(cazatura mai degraba) a avut loc chiar la coltul strazii unde locuiesc. venind spre casa un pustan la vreo 20 de ani intorcea dubita. a dat in spate (nu am avut pe unde sa trec pt ca ocupa toata straduta) a dat in fata(l-am vazut cand s-a uitat in oglinda si m-a vazut) si dau sa trec prin spatele lui(sa fac la dreapta) el da in spate si de odata POC. am sarit un pic dupa motor ca altfel cred ca imi prindeam piciorul intro piatra ca oricum nu aveam mai mult de 10 la ora. Las motoreta jos, ma duc la o plin de nervi eu stiind ca m-a vazut in oglinda pustiul deschide geamul, "are ceva motorul" eu incep il mascaresc un pic si ma duc la motor il ridic il pun pe cric ma uit la el o zgarietura mica. Pustiul cu capu pe geam nici vorba sa opreasca motorul sau sa se dea jos. am vazut ca e nesimtit i-am deschis usa iam zis sa coboare sa vada ce are timp in care vazandu-l ca merge in arfe si basini "i-am tras un pic de nana la fundulet" nimic grav decat un pic nasul spart. Culmea ca omu era destul de maricel dar nu a incercat sa riposteze s-a suit in duba si eu calare si am plecat.

Bine ca a fost usor dar unii chiar daca sunt de vina tot sunt "jmecheri" am zis ca imi fac un suport pt sprey-ul lacrimogen undeva pe ghidon sa le bag la "jmekeri" pe geam cand sunt tari dar ... din lipsa de timp nu am facut dar nu mai tine deja prea mult tarani care au venit in bucuresti si sufera cu tricouri cu versace si strasuri si etc.

Bafta all si asfalt uscat k vine iarna.

Sper ca nu v-am plictisit cu acest roman dar mi s-a parut prea mare tupeul!

 

Ah wait, I take back my taking back.

 

WTF de vineri progamare tocmai pe 2 decembrie! si eu speram sa iau permisul sapt viitoare cel tarziu...:(( la naiba!

Politia romana a spus ca se vor da probe de poligon pana la prima ninsoare!

Mesaj completat

Scuze dar nu stiu de ce nu pot edita postul de mai sus!

Am si eu o intrebare cam prosteasca dar sunt curios! pot sa dau examenul pe motorul meu personal sau trebuie sa fie inscris la scoala?

 

Aha, bun asa, avand in vedere frigul ce-a fost in iarna asta uite asa alfii si cum era cu experienta.

 

Habar nu am:) da oricum o sa fie cald joi si mai ales sambata se anunta in jur de 20Grade:) Vin si eu daca se tine ceva!

 

Si vorba lui Gixu, din pacate chiar au fost 20 de grade. Mai bine ploua.

 

Aceeasi insanatosire de mai devreme. Nimeni nu merita o viata paradita dintr-o prostie d-asta. Unii o cauta dar nimeni nu o merita. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incredibil..e prieten cu mine..a luat motoru de la alt prieten din oltenita:( merge cumpatat de obicei.. avea motoreta de maxim o luna ..inca nu mi vine sa cred ca el e:(

Mesaj completat

PS nu era chiar incepator..a avut un srad inainte..nu stiu ce s-a intamplat nu mi vine sa cred:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incredibil..e prieten cu mine..a luat motoru de la alt prieten din oltenita:( merge cumpatat de obicei.. avea motoreta de maxim o luna ..inca nu mi vine sa cred ca el e:(

Mesaj completat

PS nu era chiar incepator..a avut un srad inainte..nu stiu ce s-a intamplat nu mi vine sa cred:((

 

nu, nu era incepator ! clar nu !

 

puteti sa cititi si voi mai cu atentie postul lui Melciu, si la ce a dat Quote ?

 

Pai in 17 noiembrie 2009 el nu avea permis, inca nu daduse examenul. Poate ca o fi capatat experienta in lunile geroase de iarna, pe forum ! Din pacate, dupa numai cateva luni de iarna, experienta lui vasta pe un Srad si viteza pe un R1 au fost de ajuns sa-l bage in coma. Mai pune in ecuatie un sofer imbecil neatent, si totul se transforma intr-o secunda in tragedie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu era incepator ! clar nu !

 

puteti sa cititi si voi mai cu atentie postul lui Melciu, si la ce a dat Quote ?

 

Pai in 17 noiembrie 2009 el nu avea permis, inca nu daduse examenul. Poate ca o fi capatat experienta in lunile geroase de iarna, pe forum ! Din pacate, dupa numai cateva luni de iarna, experienta lui vasta pe un Srad si viteza pe un R1 au fost de ajuns sa-l bage in coma. Mai pune in ecuatie un sofer imbecil neatent, si totul se transforma intr-o secunda in tragedie.

nu stiam de faza cu permisu...da a avut un srad inainte..si a mers cu el..si parea ca se descurca cu mobra..de data asta chiar nu stiu...nu stiu cum s-a intamplat n am vorbit cu cineva care sa fi fost de fata,doar cu persoane care stiu din auzite..TREBUIE SA SE FACA BINE ORICUM !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sradu pe care l-a avut inainte e la un prieten de-al meu...e super baiat...tot la el m-am gandit si eu cand am auzit de R1 dar speram sa nu fie el...

Pentru restul...nu va mai dati ma cu parerea daca nu stiti ce s-a intamplat acolo...nu conteaza cilindreea daca da un fraier cu spatele direct in tine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...