Sari la conținut

Accident Bucuresti, zona Titan.


zasto
 Share

Postări Recomandate

Am primit mai devreme urmatoarele poze, ele au fost facute in titan, din ce se pare este o motocicleta de 125cc, din pacate nu cunosc locul exact sau starea motociclistului, dar din ce am inteles "abia misca" .

 

Este cineva care stie mai multe despre acest accident sau despre motociclist? Sper sa fie ok si totul sa fie doar o exagerare.

post-53510-1269901035_thumb.jpg

post-53510-1269901074_thumb.jpg

Editat de zasto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

scuterist sau nu casca este inca pe cap, lucru ce sa intampla foarte rar atunci cand avem motorete implicate intr-un accident de exemplu urmatoarele 3-4 topicuri in jos.

 

maestre nu ai procedat corect, Cagiva aia a ta e scuter in fata multor motorete de pe forumul asta.

 

sa speram ca omul nu are ceva grav.

RESPECT pentru un scuterist care stie sa asigure o casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic, eu sunt cel de pe jos...

 

Motocicleta este un Peugeot XR6 de 50cc sau mai bine zis era (e praf acum).

Nu ma miscam pentru ca era normal o data ce am avut impact direct cu masina si am facut tumba in aer trebuia sa stau nemiscat deoarece nu stiam cat de grav sunt ranit...

Ce sa va mai zic... ca vinovatul a fost cel cu masina care mi-a taiat calea cand mai aveam 15m sa trec de el... mergeam cu faru aprins am claxonat si am si toba goala(face un zgomot de se aude de la 200m) si respectivul tot nu m-a vazut.

Am si Cat B permis si mai stiu cat de cat cum gandesc soferi iar in cazul de fata sunt 100% ca el a crezut ca poate sa treaca inainea mea...

 

As dori sa stiu daca stie cineva vre-un service moto care sa lucreze direct cu companiile de asigurari deoare ce am cautat ieri toata ziua si nu am gasit...

 

Totodata daca ma poate indruma si pe mine cineva in ce fel sa procedez in situatia de fata ca sa primesc despagubirile (motor praf + casca + Laptop care il aveam in rucsac in spate) ?

 

P.S. daca mai are cineva poze as dori sa le primesc si eu ... deoarece sincer nici nu stiam tip de masina a fost implicata in accident si nici cum arata soferu la fata, am stat tot timpul pe spate cu fata in sus si nu am putut sa vad nimic in jur

Mesaj completat

scuterist sau nu casca este inca pe cap, lucru ce sa intampla foarte rar atunci cand avem motorete implicate intr-un accident de exemplu urmatoarele 3-4 topicuri in jos.

 

maestre nu ai procedat corect, Cagiva aia a ta e scuter in fata multor motorete de pe forumul asta.

 

sa speram ca omul nu are ceva grav.

RESPECT pentru un scuterist care stie sa asigure o casca.

 

 

Da intradevar motocicleta mea intra la categoria scutere... avand in vedere ca fac scoala pentru Cat A este destul de buna pentru a ma obisui cu un motor ....

Cat despre casta o aveam legata la gat si cand am cumparat-o m-am orientat sa fie cat mai fixa pe cap, aveam si manusi si in momentu de fata ma bucur ca le-am cumparat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da intradevar motocicleta mea intra la categoria scutere... avand in vedere ca fac scoala pentru Cat A este destul de buna pentru a ma obisui cu un motor ....

Cat despre casta o aveam legata la gat si cand am cumparat-o m-am orientat sa fie cat mai fixa pe cap, aveam si manusi si in momentu de fata ma bucur ca le-am cumparat...

 

mie imi place cum ai postat !

si ce daca ma are scuter ? care e problema ta ? are rost sa fierbi un miar pe aglomeratia asta si gropile din bucuresti ? seara e buna motoreta dupa 22 , da pana atunci , un scuter de 125 in 4 timpi care consuma putin e parfum sa-ti faci treaba cu el prin oras ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu daca stie cineva vre-un service moto care sa lucreze direct cu companiile de asigurari deoare ce am cautat ieri toata ziua si nu am gasit...

Daca nu ma insel, cei de la Scuter Centre lucreaza cu asigurarile.

Multa bafta si bine ca esti ok :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca cei cu scutere nu au ce cauta pe 2 roti...

In caz ca nu ai citit mai sus am scris clar ca motocicleta este de 50cc (mai bine zis 49.7cc) moped cum vrei sa ii spui...

Din cate spui tu ar fi fost vina mea si ar trebui sa ma duc sa imi cer scuze celui cu masina...

Crede-ma ca am vazut moartea cu ochii si zic mersi ca am scapat cat de cat...

Am si masina dar la traficu din Bucuresti prefer sa o las in garaj avand in vedere ca "moped-ul" meu consuma 2 la de 100Km si ajung de 3 ori mai repede de cat cu masina...

Ce spui tu ca ar trebui sa fac acum sa imi iau gand-ul de la Cat A si sa nu mai mai sui nici-o data pe motor? Imi pare rau dar imi place sa merg pe 2 roti si cred ca toti cei care au Cat A l-au luat tot din placere, asa ca abia astept sa ma refac si sa imi repar "moped-ul" sa pot sa merg iar cu el(sper ca peste 2 luni sa am si Cat A luat)...

 

 

 

 

Intradevar lucreaza cu asigurarile dar am sunat la ei si mi-au spus ca nu au importator de carene pentru asa ceva ...

 

Imi cer scuze dar cred ca nu stii ce este un moped, pt tine si pt altii care nu stiu cum este definit in legislatie mopedul ma vad obligat sa-ti reamintesc

"Definitie moped – vehiculul cu două, trei sau patru roti, a cărui viteză maximă prin construcĂie nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;"

 

Daca esti dragut ce ai incalecat tu corespunde cu descrierea adica max 4kw si constructiv 45km/h, NU, ce ai incalecat tu era o motoreta si necesita A1, mai departe trage tu concluziile, iar daca nu intelegi ce am vrut sa-ti spun............................

astept sa se intample!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice,tu stii sa citesti???are un moped de 49 de cm3??stii ce inseamna asta???ca nu are nevoie de permis,are nevoie doar de un curs de legislatie,in cazul in care nu detine alta categorie de permis,cum el detine permis categoria B,nu are nevoie nici de cursul de legislatie!!!banuiesc ca esti parte in procesul cu permisele de la Arges nu??mai pune mana pe legislatia aia,mama ei!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauti service? Zi mercie ca ai scapat cu viata! Nu ai ce cauta pe doua roti fara a detine permis (si aici vine un cuvant urat pt care iau "ban" 30 zile). Poti incaleca ceva cu doua roti si sa mergi in trafic/drumuri publice daca se numeste bicicleta sau moped. In alta varianta nu ai ce cauta in trafic (vezi prima paranteza). Traficul inca nu e pentru tine aici nu poti da restart sau play again, se poate termina cu game over! aprinde cateva lumanari, roaga-te pt sanatatea ta si baga la cap ce ti-am "scris" iar voi, mucusilor care va simtiti ofensati de ce am scris acum.................pe mine!

 

esti ceva... de vis...

din pacate dinastia ca tine formeaza majoritatea...si mai ingrijorator e ca sunteti din ce in ce mai multi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce, dar am vaga impresie ca tu erai la volan... :lol:

@accidentat: bafta nu-ti mai urez, ca ai avut cat carul. sanatate maxima!

Imi cer scuze dar cred ca nu stii ce este un moped, pt tine si pt altii care nu stiu cum este definit in legislatie mopedul ma vad obligat sa-ti reamintesc

"Definitie moped – vehiculul cu două, trei sau patru roti, a cărui viteză maximă prin construcĂie nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;"

 

Daca esti dragut ce ai incalecat tu corespunde cu descrierea adica max 4kw si constructiv 45km/h, NU, ce ai incalecat tu era o motoreta si necesita A1, mai departe trage tu concluziile, iar daca nu intelegi ce am vrut sa-ti spun............................

astept sa se intample!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze dar cred ca nu stii ce este un moped, pt tine si pt altii care nu stiu cum este definit in legislatie mopedul ma vad obligat sa-ti reamintesc

"Definitie moped ? vehiculul cu două, trei sau patru roti, a cărui viteză maximă prin construcĂie nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;"

 

Daca esti dragut ce ai incalecat tu corespunde cu descrierea adica max 4kw si constructiv 45km/h, NU, ce ai incalecat tu era o motoreta si necesita A1, mai departe trage tu concluziile, iar daca nu intelegi ce am vrut sa-ti spun............................

astept sa se intample!

 

 

Ok sa inteleg ca tu esti amic, prieten ruda cu cel care a condus Masina... sau poate chiar tu erai la volan...

Nu stiu daca am voie dar am sa iti dau un link cu specificatiile bicicletei mele:

Peugeot XR6 Specs

Vezi si tu si spune-mi si mie daca se incadreaza cu legislatia actuala

 

P.S. multumesc pentru suport nu de alta dar vad ca ti cu "lupu"...

Editat de Lorak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un moped din punct de vedere legislativ pt ca are sub 50cc. Faptul ca are cutie de viteze nu il face motocicleta.

 

 

Definitie moped – vehiculul cu două, trei sau patru roti, a cărui viteză maximă prin construcĂie nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;

 

 

Ori nu cititi definitia din legislatie ori sunteti tari de cap, pt a fi moped trebuie sa intruneasca cele 3 conditii:

1. max 4 kw

2. max 50 cm3

3. max 45 km/h constructiv

 

cele 3 conditii impreuna nu asa cum vreti voi una din 3, de asta se intampla sa va rupeti gatul inainte de a implini max 25 de ani. pot detalia telefonic 0741472449 sau 0747133774 sa nu ocupam forumul cu intelegerea legislatiei, apropos ati citit cate ceva din legislatia rutiera din RO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si unde in definitia aia apare mentionat ca nu are voie sa aiba cutie de viteze? :lol:

vezi scoala moto louis, singura modalitate de a scoate in trafic elevi e exact prin tipul asta de scutere, cu cutie de viteze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii a caror absurditate rivalizeaza cu cele purtate in mijlocul iernii cand e gerul ala aprig.

Va inteleg pe deplin, a plouat un pic astazi :lol:

 

@Lorak: bine ca esti ok, orice incident pe care il poti povesti trebuie privit ca o "experienta" pozitiva.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Definitie moped – vehiculul cu două, trei sau patru roti, a cărui viteză maximă prin construcĂie nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;

 

 

Ori nu cititi definitia din legislatie ori sunteti tari de cap, pt a fi moped trebuie sa intruneasca cele 3 conditii:

1. max 4 kw

2. max 50 cm3

3. max 45 km/h constructiv

 

cele 3 conditii impreuna nu asa cum vreti voi una din 3, de asta se intampla sa va rupeti gatul inainte de a implini max 25 de ani. pot detalia telefonic 0741472449 sau 0747133774 sa nu ocupam forumul cu intelegerea legislatiei, apropos ati citit cate ceva din legislatia rutiera din RO?

 

Am avut ceva timp liber in seara asta si am citit cateva topicuri.Numai si numai aberatii poti scoate din tine.La orice accident tu esti ala fericit si care da explicatii la orice.

Prea putina importanta mai are acum faptul ca ar fi trebuit permis sau nu la acel scuter.Omu a patit-o rau, cu noroc a scapat relativ ieftin.

Ala cu masina daca are permis si il are degeaba cu ce te incanta pe tine?

Toti idiotii care intorc pe linia continua au permis.

Toti inaptii care nu se asigura in intersectii au permis.

Toti martalogii care schimba directia de mers fara sa semnalizeze au permis.

Orice prost are permis.Nu este nevoie sa caut pe site la ProTV cazurile cu aia care nu stiau sa citeasca dar aveau permis si etc.

Asa...deci? cu ce te incanta daca idiotul care te face praf are un plastic la indemana,bagati-ai pwla in el de plastic.Te simti mai implinit? "M-a omorat unu cu permis domne", e fita asta.

Pe zi ce trece calitatea acestui forum scade brusc....pacat.E bine ca inca mai poti gasi rezolvarea unor probleme de mecanica si chestii asemanatoare ca altfel.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putere 1,3 kw, capacitate 49.70 cmc, nu am gasit nicaieri viteza maxima

 

Atata timp cat il am inscris la primarie si se incadreaza ca moped nu vad rostul acestei discutii...

Ce vrei sa iti zic ca prinde 45 Km/h cand un scuter chinezesc prinde 50-60...

 

Ce pot sa iti zic cu siguranta este ca nu aveam mai mult de 50 Km/h in moment-ul accidentului pentru ca imi permitea drumul respectiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ce ai incalecat tu era o motoreta si necesita A1, ...

cred ca de fapt asta era esenta, desi partea cu viteza maxima constructiva e putin "pitita" de dealer (ca nu e tampit sa o scrie clar ca prinde 60km/h, scrie doar cilindreea si kW, ca altfe nu se mai vinde marfa).

 

@carpanosul, iti inteleg trairile, au fost multe accidente in ultima perioada si probabil ca suntem destul de multi de intorsi pe dos din cauza asta. totusi, poate ca mai sunt si dintre aceia care gresesc fara sa fie niste inconstienti icorijibili, candiadatii ideali pentru stirile de la ora 5. nu stiu cine este @lorak, nu vreau sa ii tin partea, dar incearca sa te relaxezi putin ca le dai apa la moara unora care au scris mai multe carti decat au citit vreodata.

 

btw lorak, nu aveai ce cauta pe impricinata jucarie, in alta tara iti luau scuterul la verificat, vedeau ca poate prinde mai mult de 50km/h si erai bun de plata. asa ce cel mai bine ia-ti permis, ia-ti ce jucarie-ti place si cu bafta si cumpatare ajungi strabunic.

 

un bun prieten mi-a povestit o faza de milioane: service de motoare, ii desfac motorul defect si gasesc marita cilindreea (la un scuter); primul telefon a fost la politie. asta nu in romania, evident. noi mai avem pana acolo. cum mai avem cale lunga pana sa intelegem ca 50km/h in oras inseamna 50km/h, si ca restrictie 40km/h la intrare in pasaj inseamna 40km/h (trebuie sa recunosc ca am inteles asta locuind in afara tarii).

 

paste fericit tuturor

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat baiatul nu avea aduse modificari de cilindree cred ca a procedat corect,orcum odata iesit din scoala nu poti sa spui ca ai nici un fel de experienta in trafic chiar daca ai ales una din scolile care te scot in trafic asa ca eu zic ca baiatu a ales sa urmeze niste pasi care ar trebui respectati obligatoriu,nu vrea sa critic pe nimeni insa unora care probabil au ceva experienta cel putin ani de cand permisele au fost din carton vin cu pareri aberante iar cei ce vin din spate logic nu vor sa invete nimic de la cei batrani,sfatul meu ete:conduita preventiva si iar conduita preventiva cat despre ce cauta pe motoreta aia cred ca acum trebuia sa se gandeasca la ce face cu dosarul penal daca ar fi vinovat,cea ce nu cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagă neapărat casca Âşi laptopul pe dosarul de daună.

Dacă ai facturi e Âşi mai bine că nu te mai chinui cu ei, le închizi gura din prima.

Pune absolut tot ce e zgâriat/avariat la daune.

 

Cât despre viteza maximă, nici în Italia nu merge nimeni cu 45, ar fi o mare porcărie să cumperi un scuter cu 1500euro Âşi să mergi cu 45, te încurcă mult în trafic viteza asta. Care cred că nu e aÂşa Âşă se urce pe motoretă Âşi să meargă o zi întreagă cu maxim 45km/h Âşi ăia obținuți în 3 hectare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)))))))

 

 

O alta tiganeala .... ma intreb daca se intalnesc toti baicariiiiiiiiiii de pe forum,care comenteaza aiurea, ce o iesii???

 

 

Facem un fel de OTV ?

 

 

La fiecare acc,in loc sa apara cate un reply cu info ....apar arogante :lol:))) , asa cum zice JIJI =))) .

 

 

Va certati aiurea,DAR de fiecare data,pt un nimic.... Credeam ca unii din voi,aia care se lauda ca au capul pe umeri,chiar il au si nu se umilesc asa.

 

 

NUmai bine va doresc:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...