Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

Nu vreau sa ma lungesc in polemica dar:

 

1. Ala traieste pentru ca a avut bafta. Femeia nu cred ca a ramas cu motorul 20 de metri cum nu cred ca a rams nici el.

2. Tre sa stie un non motociclist caruia ii era adresat postul in acea portiune si nu e vorba de scuza ci o argumentatie asupra concluziei hazardate ca din moment ce nu exista urme de frinare si ala era drogat a intrat fara s ao vada.

3. Asa si? am zis eu ca nu? Doar am insinuat ca acele substante ori nu si-au facut efectul ori nu erau chiar ce isi inchipuie lumea pe aici.

 

 

Nu ma mina nimic in lupta... incerc sa argumentez ca lupta de pe aici nu are rost si aduce prejudicii "motociclismului" romanesc asa cum este el... vai de el. Esti liber sa nu fii de acord si sa ii dai bataie inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Omiti din rationalizarea ta (care oricum are efect nul fiind a unui non motociclist pe forumul de motociclism care oricum "nu va fi chemat in instanta") faptul ca ACEA trecere de pietoni in mod special!!! are un decupaj si ca prima banda este invizibila cind te apropii de ea astfel un pieton aflat "la jumatatea trecerii" pe ACEA trecere nu este acelasi lucru cu un pieton aflat la jumatatea unei treceri "obisnuite".

Habar nu avem daca a sunat la 112 sau la tovarasi sa-i intrebe si pe ei unde ii este casca sau care a fost dinamica accidentului, ca nu a fost niciun martor ocular al accidentului pe bune, doar ceva "aproape"...deci nu putem sa speculam.

 

Dar hai sa sa-ti spun eu ceva cert. Drumul ala, trecerea...alveola...totul este asa de muuuulti ani acolo asa. Atat de multi incat nici nu imi aduc minte de cand. In tot timpul asta vor fi trecut pe acolo mii de motociclisti de zeci de mii de ori. Iti spune fratele tau ca toata floarea din Drumul Taberei, Militari si Crangasi, rupe tobele acolo de ani de zile in drum spre DN 1 mai ales in week-end, atat ca la dus...la intors, seara, nu mai vorbesc. Este turbozone. Daca vrei, ne luam o lada de bere de la buticul din zona ( este unul aproape) si ne apucam sa-i numaram, la misto intr-o zi, pana terminam lada. :) Pai tu crezi ca daca era asa cum zici tu nu erau 100 de cruci acolo pana acum ?

Asta este. Omul a comis-o, are circumstante agravante, a omorat un om. Putea sa conduca si o betoniera...discutam atunci pe forumul de betoniere. dar a comis-o aflandu-se pe motor. Asa s-a nimerit. Asta discutam aici, nu cat de bun baiat era el sau cat de bine tinea ghidonul. Cu atat mai pacat ca era asa si a comis-o in felul asta. Baietii buni care care o comit asa, eu ii numesc idioti si sincer, as vrea sa stiu ca se poate traversa strada fara sa risc sa dau de un baiat bun ca asta, chiar daca ma asigur bine si eu si familia si apropiatii mei. Iar daca stai s-o iei la bani marunti, cu mici exceptii, lumea de pe aici, a fost chiar finutza in adordare.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu drogurile astea e bizara treaba. de exemplu as putea sa ofer unui motociclist niste metamfetamina si sa fie rossi cu conditia sa aiba ceva experienta pe moto. niste salvie te face sa mergi cu 20kmh la fel ca si iarba. bautura de obicei te pune in cap dar slava domnului majoritatea bautilor au bunul simt de a merge incet. de aia e plin sambata dimineata la floreasca de gagii cu geaca moto pe ei si care zic ca au cazut pe scarile barului. la coca e posibil sa-ti rupi tot. am un amic care a facut-o. la heroina nu mai poti sta in picioare. la etnobotanice treaba e mai complexa.

in primul rand pentru ca nu e nimic etnic pe acolo si absolut nimic botanic. au denumirea asta pentru ca sunt importate ca fertilizant si sunt in fapt chimicale deosebit de cancerigene iar unele , doar unele , in stare de a crea o dependenta vecina drogurilor de risc maxim. mai bine iti fumezi vita de vie si iti bagi in vena benzodiazepine decat ce se comercializeaza acu pe piata romaneasca.

acu , sa sa ajung la ideea careia incercam sa-i dau glas , o data ce te inhamezi la consum de substante interzise , ca le-ai luat acu o luna si se vede in paru din crestet sau le-ai luat cu 2 ore in urma si concentratia este suficienta cat sa te bage pe legea cu stupefiantele este irelevant. este un risc pe care ti-l asumi. eu acu , ca prostu , ma gandesc ca daca omul a zis asta politiei ori se lovise grav la tartacutza ori era luat.

adica cum ? daca pe mine ma opreste militia ies din masina si le zic ca-s beat ?

 

p.s. nu mai zic ca sunt cel putin 10 tipuri de substante care nu sunt ilegale dar te rup de iti curg balele pe pantaloni. cine vrea sa le incerce poate sa viziteze costinestiul in vara asta. eu am trecut alaltaieri pe acolo si magazinele sunt insiruite cam asa : shaormerie ; magazin etnobotanic cu logo mare "vrei sa te rupi legal? " , shaormerie , magazin etnobotanic pe care scrie "fii high!" etc. eu am numarat 10 intr-un spatiu de 500m2. mda. si era si o gogoserie pe acolo.in caz ca mergeti cu copilul.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit in primul rand. :D Afirmatia mea urmeaza unui numar mare de pagini, posturi pe acest topic. Care au o logica cronologica. Ca s-o intelegi mai bine, te rog frumos sa citesti cu atentie toate posturile si in felul acesta o sa gasesti printre randuri, intr-unul dintre posturi "declaratia" unuia dintre tovarasii lui , spune el ce mancase riderului. La cat de viteaz a fost si pe PM cu mine, cred ca este un tovaras apropiat riderului, asa ca am luat-o de buna si cred in ce a spus.

In alta ordine de idei, ai citit pe aici, c-ar fi existat urme de frana la locul accidentului ? Nu cred. Eu cel putin, care am fost acolo, nu am vazut. Ciudat ca nici altii nu au vazut.

Deci...Viteza...lipsa frana...victima tarata niste zeci de metri. Crezi ca este primul rider care se apropie cu 100 de o trecere de pietoni noaptea si restul mergem cu ele impinse ? Crezi ca viteza este de vina ? Este parerea ta, eu am alta :P

 

L.E. : Nu astepta raportul toxicologic pe aici, nu cred ca o sa auzi de asa ceva, si oricum dureaza cam o luna sa iasa. Desi cateodata seamana, nu-i chiar OTV aici. :)

 

Bine v-am gasit :(. Cred ca am citit chiar tot topicul poate nu am sesizat faza cu amicul la care te referi, eroarea mea. Urme de frana nu am observat nici eu pe acolo, ca am trecut prin zona intamplator si chiar am oprit incercand sa inteleg cum s-ar fi putut intampla, nu am idee ii las pe cei in masura sa se pronunte.

 

Da, sunt constient ca raportul nu va aparea prea curand dar nici nu ma asteptam la asta, observatia mea era vis-a-vis de faptul ca toata lumea s-a antepronuntat inainte de aparitia unor date concrete, nu ma gandeam ca apare Dan Diaconescu cu senzationalul raport si se va discuta la rubrica Accidente :P

 

Postarea mea era doar un tardiv apel la calm, si la asteptarea concluziilor oficiale. Pe aici am observat ca mai e pic si iese un adevarat razboi civil intre motociclisti, "legali" versus "ilegali", chiar ma intrebam daca la urmatoarea iesire e cazul sa iau cateva caramizi cu mine pentru a arunca dupa cei pe care ii vad cu numarul ascuns sau trebuie sa imi ascund si eu numarul ca sa nu fiu considerat a fi din tabara "cealalta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara a avea intentia de a bate vreun apropo...

 

Asemeni celor din Occident si in Romania ar trebui sa se adopte sistemul cu treceri pt pietoni semaforizate sau pasarele, in functie de locul in care sunt amplasate.

 

Am intalnit de f multe ori treceri pt pietoni imposibile si pietoni incapatanati pana la D-zeu care risca orice pt presupusa dreptate. In curba de la Cinema

Gloria acum cativa ani un mos mi-a traversat strada intentionat,pe trecere ce-i drept, dar in scurt si in timp ce ma privea ranjind...Eram destul de inclinat si doar priintr-o minune nu m-a luat nimeni pe contrasens in timp ce incercam sa-l evit. Totul se petrecea la o viteza ridicola dar cine a avut comunista cunoaste.

 

Crezi ca-l interesa ca eu aveam 20 de ani iar Niprul cu care eram sa-l calc putea sa ne aduca sfarsitul la amandoi? :)

 

Nu dati cu pietre din auzite, viata bate filmu' iar cateodata esti actoru principal cu voia regizorului cel mare dar fara voia ta.

 

In neamt la multe din trecerile pt pietoni sunt acele "cocoashe" ( unde`i traficul mai strong )... deci ai 3 variante:

- iti rupi masina

- le ocolesti si la cum e acum ai un procent de 70 % sigur ca ramai fara permis

- incetinesti .. acorzi si prioritate asa cum legea obliga si masina ta merge bine merci.

Nu stiu ce costuri .. sunt pt a semnaliza astfel o trecere de pietoni dar oricum ... e o solutie BUNA! ....

 

 

 

- Au dat adineaori la Pro Tv despre filajul de astazi din toata tara asupra trecerilor de pietoni . In Bucuresti e un cosmar sa traversersezi strada . PE BUNE!

Editat de CeZ_Ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genu asta de "'prestatii" ale fratilor nostri e de departe cel mai eficient mod de a sublinia faptu ca "Motociclistii exista in trafic". Cred ca anu asta AMR sau alti 'inspirati' ispravnici ai breslei nu mai tre sa dea bani pt o astfel de campanie(marsuri, afise inspirate cu martieni) pentru simplu fapt ca aceasta campanie a avut deja loc. Detalii despre "ecourile" acesteia vom gasi cu totii in privirile celorlalti participanti la trafic in secundele in care avem de asteptat la semafor. Asteptare doar pt unii, caci am inteles dintr-un alt topic adiacent ca pt reisari aceasta asteptare a devenit deja facultativa ca sa nu zic desueta.

Editat de llucianf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit :P. Cred ca am citit chiar tot topicul poate nu am sesizat faza cu amicul la care te referi, eroarea mea. Urme de frana nu am observat nici eu pe acolo, ca am trecut prin zona intamplator si chiar am oprit incercand sa inteleg cum s-ar fi putut intampla, nu am idee ii las pe cei in masura sa se pronunte.

 

Da, sunt constient ca raportul nu va aparea prea curand dar nici nu ma asteptam la asta, observatia mea era vis-a-vis de faptul ca toata lumea s-a antepronuntat inainte de aparitia unor date concrete, nu ma gandeam ca apare Dan Diaconescu cu senzationalul raport si se va discuta la rubrica Accidente :)

 

Postarea mea era doar un tardiv apel la calm, si la asteptarea concluziilor oficiale. Pe aici am observat ca mai e pic si iese un adevarat razboi civil intre motociclisti, "legali" versus "ilegali", chiar ma intrebam daca la urmatoarea iesire e cazul sa iau cateva caramizi cu mine pentru a arunca dupa cei pe care ii vad cu numarul ascuns sau trebuie sa imi ascund si eu numarul ca sa nu fiu considerat a fi din tabara "cealalta".

Imi place ca la fiecare accident care genereaza polemici, in mod cert se vor gasi cativa, de regula incepatori, care se duc acolo "ca sa inteleaga cum s-a produs accidentul".

Cand cineva se refera "sa se invete din rubrica accidente", nu cred ca se gandeste nimeni ca ar trebui sa invete motociclisti situatia speciala a drumului acolo si cum sa ocoleasca alveola aia. In principiu era de retinut ca la trecerile de pietoni e bine sa o lasi mai incet si sa conduci cu creierul nealterat.

 

In ce priveste linkul cu starea pustiului, e posibil ca din soc sa nu-si mia aminteasca nimik. Nu inseamna neaparat ca are pierderi de memorie si uita ce face cu 3 ore inainte.

 

PS: primul efect pozitiv: aseara pe la 11 noaptea , veneam spre alba iulia, si o dra/dna care traversa regulamentar a grabit pasul instantaneu, de fapt a inceput sa fuga. Si eu nu am tobe zgomotoase, eram la distanta mare si nici viteza nu aveam, doar accelerasem putin ca sa ma departez de cateva masini. Asta imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt toti idiotii care ii iau apararea (ca am vazut ca sunt):

 

Din sursa sigura: s-a dus la spital un prieten de-al lui, si cand a ajuns (ala fiind MORT de drogat) radea ca prostu in hohote. Asta ii zice: cum poti sa razi ma, tu stii ce ai facut, ai omorat o persoana? La care ala: Asa si ? ASTA E!

 

Asta nu mai e sigur dar din ce am inteles: el a pus frata tare si s-ar fi dat peste cap...si a zburat cu casca direct in capul ei. El este lovit la fata, la ochi in special (asta e sigur), din cauza capului ei probabil. Repet nu stiu sigur despre producerea accidentului, dar stiu sigur ca era drogat si radea, asta e cel mai important

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt toti idiotii care ii iau apararea (ca am vazut ca sunt):

 

Din sursa sigura: s-a dus la spital un prieten de-al lui, si cand a ajuns (ala fiind MORT de drogat) radea ca prostu in hohote. Asta ii zice: cum poti sa razi ma, tu stii ce ai facut, ai omorat o persoana? La care ala: Asa si ? ASTA E!

 

Asta nu mai e sigur dar din ce am inteles: el a pus frata tare si s-ar fi dat peste cap...si a zburat cu casca direct in capul ei. El este lovit la fata, la ochi in special (asta e sigur), din cauza capului ei probabil. Repet nu stiu sigur despre producerea accidentului, dar stiu sigur ca era drogat si radea, asta e cel mai important

Vezi ca mai sus a pus cineva un link. Daca aveai curiozitatea si intrai acolo, vedeai ca exista si o poza, care presupun ca este a autorului accidentului. Dupa cum bine se observa din poza, nu este lovit deloc la fata, mai ales la ochi. In chimb, intr-adevar, are o fata care cam cere pumni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca la fiecare accident care genereaza polemici, in mod cert se vor gasi cativa, de regula incepatori, care se duc acolo "ca sa inteleaga cum s-a produs accidentul".

Cand cineva se refera "sa se invete din rubrica accidente", nu cred ca se gandeste nimeni ca ar trebui sa invete motociclisti situatia speciala a drumului acolo si cum sa ocoleasca alveola aia. In principiu era de retinut ca la trecerile de pietoni e bine sa o lasi mai incet si sa conduci cu creierul nealterat.

 

In ce priveste linkul cu starea pustiului, e posibil ca din soc sa nu-si mia aminteasca nimik. Nu inseamna neaparat ca are pierderi de memorie si uita ce face cu 3 ore inainte.

 

PS: primul efect pozitiv: aseara pe la 11 noaptea , veneam spre alba iulia, si o dra/dna care traversa regulamentar a grabit pasul instantaneu, de fapt a inceput sa fuga. Si eu nu am tobe zgomotoase, eram la distanta mare si nici viteza nu aveam, doar accelerasem putin ca sa ma departez de cateva masini. Asta imi place.

 

Recunosc ca sunt incepator, nu e nici o rusine, dar m-am nimerit prin zona cu alte motive si am oprit, chiar este prima locatie a unui accident pe care o "vizitez", nu mi-am planificat excursia pana acolo sa fac pe detectivul sau sa imi fac scenarii despre cum s-ar fi intamplat toata treaba, ii las pe altii sa se pronunte, lucrurile par destul de clare oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai sus a pus cineva un link. Daca aveai curiozitatea si intrai acolo, vedeai ca exista si o poza, care presupun ca este a autorului accidentului. Dupa cum bine se observa din poza, nu este lovit deloc la fata, mai ales la ochi. In chimb, intr-adevar, are o fata care cam cere pumni.

nu stiu ce sa zic..poate si-a revenit intre timp ..ca a trecut ceva (vreo sapt cred), oricum lovit nelovit..n are importanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai sus a pus cineva un link. Daca aveai curiozitatea si intrai acolo, vedeai ca exista si o poza, care presupun ca este a autorului accidentului. Dupa cum bine se observa din poza, nu este lovit deloc la fata, mai ales la ochi. In chimb, intr-adevar, are o fata care cam cere pumni.

 

Cu un pic de atentie, foarte foarte putina ce este drept s-ar fi observat ca sub poza scrie "Cristiana si Catalin, prietenii lui Victor..." deci nu e el in poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia te credea idiot inconstient drogat satanist si criminal, pentru ca te-o vazut pe mobra. A fugit ca sa nu ajunga la ProTV omorata de drogati inconstienti pe trecere. Dar vad ca la unii le place asta...bravo, tine-o tot asa...asta ii imaginea pe care o meritam, imediat ajungem ca leprosii....

Sincer si cu masina si acum cu motoru imi plac oamenii care tin la viata lor. Imi dau un alt motiv in afara de acela de a nu fi in afara legii sa-i respect si sa-i protejez. Daca-mi respecti si mie timpul si nu te labaresti pe trecere, te respect. Ptr ca daca tu nu tii la viata ta, de ce ar tine altii. Am precizat, chiar mergeam incet si tobele mele sunt stock, adik de f mare bun simt.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un pic de atentie, foarte foarte putina ce este drept s-ar fi observat ca sub poza scrie "Cristiana si Catalin, prietenii lui Victor..." deci nu e el in poza.

 

Unde scrie?

 

asta scrie sub poza:

"

Bucuresti

Prietenii motociclistului spun că acesta nu a consumat droguri FOTO: Simona Soare

"

 

De unde naiba sa stii ca aia in poza sunt prietenii motociclistului??? :P :( Fi-le-ar ziaristica.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde scrie?

 

asta scrie sub poza:

"

Bucuresti

Prietenii motociclistului spun că acesta nu a consumat droguri FOTO: Simona Soare

"

 

De unde naiba sa stii ca aia in poza sunt prietenii motociclistului??? :P :( Fi-le-ar ziaristica.... :)

 

Scuze eu ma uitam pe articolul din editia tiparita unde scrie exact cum am zis mai devreme, nu mi-am dat seama ca editia electronica difera de cea tiparita si nu nu au mai scris tot :D).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze eu ma uitam pe articolul din editia tiparita unde scrie exact cum am zis mai devreme, nu mi-am dat seama ca editia electronica difera de cea tiparita si nu nu au mai scris tot :)).

"Cu un pic de atentie, foarte foarte putina ce este drept..."

Deci, m-ai luat degeaba la misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai sus a pus cineva un link. Daca aveai curiozitatea si intrai acolo, vedeai ca exista si o poza, care presupun ca este a autorului accidentului. Dupa cum bine se observa din poza, nu este lovit deloc la fata, mai ales la ochi. In chimb, intr-adevar, are o fata care cam cere pumni.

 

Daca te intalnesti cu tipul din poza pe strada nu il bate ca s-ar putea sa il bati degeaba, nu e el autorul, e un prieten de-al lui sau asa scrie in ziar, cel putin in varianta tiparita :) , poate e doar o poza cu unii fara legatura cu toata treaba asta, ce ziaristi...

Mesaj completat

"Cu un pic de atentie, foarte foarte putina ce este drept..."

Deci, m-ai luat degeaba la misto.

 

Scuzele mele, imi recunosc greseala, ma uitasem pe varianta tiparita, nu pe cea electronica si inselatoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce zic unii pe aici poate fi interpretat ca oamenii tre sa fuga pe trecerea de pietoni, sa nu deranjeze soferii grabiti, probabil aia ii dau dreptate baiatului din craiova care a omorat batranu ala ca mergea prea incet. Da-l in colo ..daca el nu se respecta si nu zboara pe trecere, trebuie batut, calcat, omorat. Ce e asa greu de inteles ca unii nu au timp sa stea sa dea prioritate la trecere?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt toti idiotii care ii iau apararea (ca am vazut ca sunt):

 

Din sursa sigura: s-a dus la spital un prieten de-al lui, si cand a ajuns (ala fiind MORT de drogat) radea ca prostu in hohote. Asta ii zice: cum poti sa razi ma, tu stii ce ai facut, ai omorat o persoana? La care ala: Asa si ? ASTA E!

 

Asta nu mai e sigur dar din ce am inteles: el a pus frata tare si s-ar fi dat peste cap...si a zburat cu casca direct in capul ei. El este lovit la fata, la ochi in special (asta e sigur), din cauza capului ei probabil. Repet nu stiu sigur despre producerea accidentului, dar stiu sigur ca era drogat si radea, asta e cel mai important

 

 

Trist ceea ce spui, daca zici ca e o sursa sigura asa o fi desi pare o marturie la mana a treia cel putin, din cate auzisem tipul s-ar fi ales cu traumatism cranio-cerebral si asta e chiar oficial, nu stiu ce chef de ras ai mai avea dupa chestia asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist ceea ce spui, daca zici ca e o sursa sigura asa o fi desi pare o marturie la mana a treia cel putin, din cate auzisem tipul s-ar fi ales cu traumatism cranio-cerebral si asta e chiar oficial, nu stiu ce chef de ras ai mai avea dupa chestia asta ...

daca era rupt in 2 de iarba sau cine stie ce cacao fumase ..iti dai seama ca n avea el nici o treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, daca tot vrei musai sa fumezi ceva, faci un secs dupa si sa te culci dreaq. Preferabil acolo unde fumezi, probabil la ea. Sa o arzi fumat pe moto este deja sinucidere, plus ca banuiesc ca ai niste filme infioratoare combinate cu o perceptie total tampita si cu precadere eronata a vitezei, iar reflexele sunt la caterinca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu mai e sigur dar din ce am inteles: el a pus frata tare si s-ar fi dat peste cap...si a zburat cu casca direct in capul ei. El este lovit la fata, la ochi in special (asta e sigur),

 

NU era nici o urma de franare nici inainte nici dupa trecerea de pietoni. Cat despre mufa lui iti pot confirma faptul ca era plina de bors (avea un rx7 vopsit cu spray-ul negru cum de altfel si mobra lui era la fel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...