Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

1. Zebra nu ti da priorittate ca si culoarea verde! f f f multi trec aiurea, se arunca pe zebra de zici ca e piscina!...........

 

 

2. inainte sa traversezi, te Asiguri de mai multe ori si cand vezi ca este liber ( sau daca masinile sunt oprite) atunci poti sa traversezi in siguranta!

 

 

3. chiar si cand ai culoarea verde, trebuie sa te asiguri! daca soferul nu vede culoarea? daca nu mai are frane?? daca e fumat? ....

 

 

4. probabil era cu gandurile in alta parte, obosita, grabita... avea prioritate asa cum avem noi pe motociclete si cand ne taie conservaru fata si murim cu legea in mana. asa a murit si ea.

 

 

 

R I P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. Zebra nu ti da priorittate ca si culoarea verde! f f f multi trec aiurea, se arunca pe zebra de zici ca e piscina!...........

 

 

2. inainte sa traversezi, te Asiguri de mai multe ori si cand vezi ca este liber ( sau daca masinile sunt oprite) atunci poti sa traversezi in siguranta!

 

 

3. chiar si cand ai culoarea verde, trebuie sa te asiguri! daca soferul nu vede culoarea? daca nu mai are frane?? daca e fumat? ....

 

 

4. probabil era cu gandurile in alta parte, obosita, grabita... avea prioritate asa cum avem noi pe motociclete si cand ne taie conservaru fata si murim cu legea in mana. asa a murit si ea.

 

 

 

R I P

Terminati ma cu aberatiile astea, cum plm sa nu ti dea prioritate????? ZEBRA ITI DA PRIORITATE ..FIX LA FEL CA SI CULOAREA VERDE. Si ca sa eliminam si prostia asta ca vezi doamne trebuia aia sa fie cu ochii in 16 cand traversa strada PE TRECERE. Martorii zic ca erau masini care incetinisera sau chiar se oprisera la trecere, si DROGATUL ..a trecut printre ele. Deci femeia ..normal ca traversa in cacao linistita ..daca a vazut ca masinile se opresc.

 

Acu nu ma mir sa ziceti: da domne dar nu traversezi asa nici cand s au oprit masinile, tre sa te asiguri, mai bine tre sa stai acasa..sau sa mergi pe trotuar pana unde se termina ..nu mai traversezi niciodata. Jenant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Zebra nu ti da priorittate ca si culoarea verde! f f f multi trec aiurea, se arunca pe zebra de zici ca e piscina!...........

 

 

2. inainte sa traversezi, te Asiguri de mai multe ori si cand vezi ca este liber ( sau daca masinile sunt oprite) atunci poti sa traversezi in siguranta!

 

 

3. chiar si cand ai culoarea verde, trebuie sa te asiguri! daca soferul nu vede culoarea? daca nu mai are frane?? daca e fumat? ....

 

 

4. probabil era cu gandurile in alta parte, obosita, grabita... avea prioritate asa cum avem noi pe motociclete si cand ne taie conservaru fata si murim cu legea in mana. asa a murit si ea.

 

 

 

R I P

 

 

1. zebra aia desenata pe jos tocmai confera dreptul de prioritate al pietonului. Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor

 

2. da, mai intai trebuie sa se asigura, insa cand politia iti ia carnetul nu intreab si pe boul de a traversat cu ochi inchisi daca sa asigurat, iti va spune ca el a pus piciorul pe trecere si ca tu trebuie sa opresti pt ca in zona trecerilor de pietoni conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa îi permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept.

 

3. nu-i asa? ca in bancul ala cu taximetristul de trecea pe rosu ca e meserias si la culoarea verde a oprit ca daca trecea un alt meserias?? pai nu?

 

4. indiferent unde se gandeste si unde e cu mintea, atata timp cat e pe trecerea de pietoni tu trebuie sa opresti... asta e legea! sau daca te enerveaza te dai jos si ii tragi o mama de bataie ca ala din craiova.. ca doar ne grabim al dracului de mult! unde? habar n-am....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-mi plac astia care dupa ce dau sfaturi motociclistilor dau sfaturi si pietonilor de parca toti pietonii din bucuresti ar intra aici sa invete cum sa traverseze preventiv in ideea ca vine gigi vitezomanu tras pe nas si ii zburda 40 de metri.

pe mine oricum nu ma poate calca nimeni ca sunt agil si ma misc ca un ninja pe treceri. nici soferii nu ma vad. dar sa dea dracu sa ma plezneasca un deontolog moralist d'asta si sa nu-mi rupa picioarele ca-i dansez pe caroserie pana ma ia politia cu catuse :love:

pe sistemu : " stii ca de fapt era si obligatia ta sa te asiguri. era si a mea sa-ti dau prioritate dar pana la urma e un soi de culpa comuna. ai noroc ca nu-ti cer daune ca mi-ai indoit capota la dacie" . valeleu ce ar iesi :love:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati ma cu aberatiile astea, cum plm sa nu ti dea prioritate????? ZEBRA ITI DA PRIORITATE ..FIX LA FEL CA SI CULOAREA VERDE. Si ca sa eliminam si prostia asta ca vezi doamne trebuia aia sa fie cu ochii in 16 cand traversa strada PE TRECERE. Martorii zic ca erau masini care incetinisera sau chiar se oprisera la trecere, si DROGATUL ..a trecut printre ele. Deci femeia ..normal ca traversa in cacao linistita ..daca a vazut ca masinile se opresc.

 

Acu nu ma mir sa ziceti: da domne dar nu traversezi asa nici cand s au oprit masinile, tre sa te asiguri, mai bine tre sa stai acasa..sau sa mergi pe trotuar pana unde se termina ..nu mai traversezi niciodata. Jenant!

 

Pari sa stii o multime de detalii despre accident si toata situatia in general, nu pot sa nu observ ca ai postat aici o multime de chestii pe care nu le-am mai vazut spuse de nimeni pe nicaieri, dar nu pot sa nu intreb: daca erau masini care incetinisera sau chiar se oprisera la trecere asa cum spui si accidentul s-a intamplat fix in fata lor cum de nu a existat nicun martor ocular?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Zebra nu ti da priorittate ca si culoarea verde! f f f multi trec aiurea, se arunca pe zebra de zici ca e piscina!...........

 

2. inainte sa traversezi, te Asiguri de mai multe ori si cand vezi ca este liber ( sau daca masinile sunt oprite) atunci poti sa traversezi in siguranta!

 

3. chiar si cand ai culoarea verde, trebuie sa te asiguri! daca soferul nu vede culoarea? daca nu mai are frane?? daca e fumat? ....

 

4. probabil era cu gandurile in alta parte, obosita, grabita... avea prioritate asa cum avem noi pe motociclete si cand ne taie conservaru fata si murim cu legea in mana. asa a murit si ea.

 

R I P

 

 

1. Exact faptul ca "unii se arunca aiurea pe trecere" TE OBLIGA ca prin preajma trecerilor sa cunosti acest comportament si sa incetinesti PREVENTIV. De aceea este in lege obligativitatea sa reduci viteza pe langa treceri. Si nu de la 110 la 100.

 

2. Si daca e liber si vine un descreierat cu 100 m / s intr-o zona fara vizibilitate?

 

3. Corect. Si daca soferul e fumat, nu are frane si nici carnet si trage cu kalashu in fatza? Si daca soferul conduce ciung de mana dreapta si olog de piciorul drept si nu poate pune frana? Si daca motociclistul e ucigaso-sinucigas si are tunnel-vision cu un bullseye pe casca, centrat pe moaca pietonului?

 

4. E bine ca am descoperit cine e mai sus in lantul trofic (automobilistii) si cine e mai jos (pietonii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pari sa stii o multime de detalii despre accident si toata situatia in general, nu pot sa nu observ ca ai postat aici o multime de chestii pe care nu le-am mai vazut spuse de nimeni pe nicaieri, dar nu pot sa nu intreb: daca erau masini care incetinisera sau chiar se oprisera la trecere asa cum spui si accidentul s-a intamplat fix in fata lor cum de nu a existat nicun martor ocular?

cine a zis ca nu a existat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Zebra nu ti da priorittate ca si culoarea verde! f f f multi trec aiurea, se arunca pe zebra de zici ca e piscina!...........

 

 

2. inainte sa traversezi, te Asiguri de mai multe ori si cand vezi ca este liber ( sau daca masinile sunt oprite) atunci poti sa traversezi in siguranta!

 

 

3. chiar si cand ai culoarea verde, trebuie sa te asiguri! daca soferul nu vede culoarea? daca nu mai are frane?? daca e fumat? ....

 

 

4. probabil era cu gandurile in alta parte, obosita, grabita... avea prioritate asa cum avem noi pe motociclete si cand ne taie conservaru fata si murim cu legea in mana. asa a murit si ea.

 

 

 

R I P

 

 

 

1. Daca ai carnet (A sau B ) atunci e grav la cum gandesti. Dar probabil ca l-ai luat cu plicul.

2. Tu daca traversezi si unu vine cu 200km/h cum te asiguri? te uiti la 1 km sa vezi daca nu apare vreunul cu racheta si apoi treci?

3 Si tu ca sofer trebuie sa reduci viteza pana la limita oricarui pericol si sa te asiguri. Daca apare un aurolac si iti sare in fata? Daca e drogat sau fumat?

4. Probabil ca nu se astepta (ca de altfel 99% dintre trecatori) sa apara un dement cu peste 100km/h (in orice caz mai putin de 70-80 nu avea) si sa o faca pilaf.

 

 

Mai mult de 16 ani nu cred ca ai la cum gandesti..sincer.

Editat de UXE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da` tu cine esti amice ca sa vezi tu declaratie de martor ocular? Sau acele declaratii trebuie sa apara in presa?? Nu te mai zbate stai calm! Exista. Si nu una ci mai multe...

 

Te-oi pomeni acum ca orice am face noi trebuie sa aducem la cunostinta publicului larg ....

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da` tu cine esti amice ca sa vezi tu declaratie de martor ocular? Sau acele declaratii trebuie sa apara in presa?? Nu te mai zbate stai calm! Exista. Si nu una ci mai multe...

 

Te-oi pomeni acum ca orice am face noi trebuie sa aducem la cunostinta publicului larg ....

 

 

M-am lamurit cu declaratiile martorilor 'oculari'. mai ales in accidente in care-s implicate motociclisti , iar martorii 'oculari' sunt cetateni respectabili de pe trotuar.

 

In accidentul meu, in 'reportaj' apareau deja declaratii de genu: "Domnu' care vroia sa faca stanga incepuse sa semnalizeze din timp,iar motociclistul a incercat sa-l depaseasca si a intrat in el"

 

Ca sa o luam logic, pentru cei mai putin inzestrati intelectual: Tu ca pieton cand mergi pe trotuar, te uiti in spate, pe strada, la toate masinile sa vezi daca semnalizeaza, ca in caz de un accident, sa ai poezia pregatita?

 

In cel mai fericit caz ,daca ar fi intors capul inainte sa intru in ala cu masina, ar fi intors sa se uite la motocicleta, datorita zgomotului emis de tobe.

Cand trece un motor pe strada lumea nu se intoarce sa se uite la semnalizarile masinilor din fata/spate...

 

Dar nu, martorul 'ocular', a stiut ...a avut o premonitie,si probabil cand m-a auzit venind, s-a si intors, si nici nu s-a uitat la mine,s-a uitat la blocul optic din fata al masinii pe care urma s-o lovesc......

 

Deci cu scuzele de rigoare, ma cam *** in martorii oculari...

 

Nu mai zic de capacitatea lor desavarsita de a aprecia viteza unei motociclete, direct proportionala probabil cu zgomotul emis de tobe...

 

Iar exemplul cel mai 'clar' cu martori oculari. Cand m-am varsat din cauza unui tembel ce nu mi-a acordat prioritate, nici un MARTOR ocular n-a fost in stare sa se uite la nr de inmatriculare al tampitului,care nici macar NU a oprit sa vada daca am murit,daca misc.

 

In schimb in al doilea caz, martorii oculari au vazut 'din timp' ca ala semnalizase...eventual au studiat si codul de culoare de la vopsea si intensitatea becului cu halogen....

 

 

Traim intr-o tara mult prea inapoiata...

Editat de user de forum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am lamurit cu declaratiile martorilor 'oculari'. mai ales in accidente in care-s implicate motociclisti , iar martorii 'oculari' sunt cetateni respectabili de pe trotuar.

 

In accidentul meu, in 'reportaj' apareau deja declaratii de genu: "Domnu' care vroia sa faca stanga incepuse sa semnalizeze din timp,iar motociclistul a incercat sa-l depaseasca si a intrat in el"

 

Ca sa o luam logic, pentru cei mai putin inzestrati intelectual: Tu ca pieton cand mergi pe trotuar, te uiti in spate, pe strada, la toate masinile sa vezi daca semnalizeaza, ca in caz de un accident, sa ai poezia pregatita?

 

In cel mai fericit caz ,daca ar fi intors capul inainte sa intru in ala cu masina, ar fi intors sa se uite la motocicleta, datorita zgomotului emis de tobe.

Cand trece un motor pe strada lumea nu se intoarce sa se uite la semnalizarile masinilor din fata/spate...

 

Dar nu, martorul 'ocular', a stiut ...a avut o premonitie,si probabil cand m-a auzit venind, s-a si intors, si nici nu s-a uitat la mine,s-a uitat la blocul optic din fata al masinii pe care urma s-o lovesc......

 

Deci cu scuzele de rigoare, ma cam *** in martorii oculari...

 

Nu mai zic de capacitatea lor desavarsita de a aprecia viteza unei motociclete, direct proportionala probabil cu zgomotul emis de tobe...

 

Iar exemplul cel mai 'clar' cu martori oculari. Cand m-am varsat din cauza unui tembel ce nu mi-a acordat prioritate, nici un MARTOR ocular n-a fost in stare sa se uite la nr de inmatriculare al tampitului,care nici macar NU a oprit sa vada daca am murit,daca misc.

 

In schimb in al doilea caz, martorii oculari au vazut 'din timp' ca ala semnalizase...eventual au studiat si codul de culoare de la vopsea si intensitatea becului cu halogen....

 

 

Traim intr-o tara mult prea inapoiata...

ai dreptate 90% ..dar intamplator viteza chiar e direct proportionala cu zgomotul, doar daca nu tragi ambreajul si o turezi aiurea. Eu stiu ce ai vrut tu sa zici...ca lumea aude zgomot si se gandeste ca e viteza f mare..si e adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate 90% ..dar intamplator viteza chiar e direct proportionala cu zgomotul, doar daca nu tragi ambreajul si o turezi aiurea. Eu stiu ce ai vrut tu sa zici...ca lumea aude zgomot si se gandeste ca e viteza f mare..si e adevarat.

zgomotul e direct prop cu turatia nu cu viteza....concluziile le tragi singur....nu-ti mia explic ca e diferenta de viteza in treapta a 4 fata de a doua la aceeasi turatie :love:

 

sau te refereai la zgomotul facut de curentii de aer? :love:

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zgomotul e direct prop cu turatia nu cu viteza....concluziile le tragi singur....nu-ti mia explic ca e diferenta de viteza in treapta a 4 fata de a doua la aceeasi turatie :love:

 

sau te refereai la zgomotul facut de curentii de aer? :love:

poate nu stii ce inseamna direct proportional.

Două mărimi sunt direct proporționale dacă depind una de alta, asfel: dacă una creÂşte de n ori, atunci Âşi cealaltă creÂşte de acelaÂşi număr de ori. Practic nici nu poti sa le compari ca una se masoara in dB si alta in km/h, DAR cred ca n ai inteles ce am spus. Am spus ca daca zgomotul CRESTE, atunci CRESTE si viteza, iar asta e foarte adevarat (daca nu tragi ambreajul) nu stiu de ce simti tu nevoia sa ma contrazici.

 

Tu vrei sa zici ca poti sa ai viteze diferite la aceeasi turatie, sau ca poti sa ai viteza mare la turatie mica, la fel cum poti sa ai si viteza mica la turatie mare (desi nu stiu cat de incet poti sa mergi in viteza 1 daca ai peste 4 5mii..ma rog)

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate 90% ..dar intamplator viteza chiar e direct proportionala cu zgomotul, doar daca nu tragi ambreajul si o turezi aiurea. Eu stiu ce ai vrut tu sa zici...ca lumea aude zgomot si se gandeste ca e viteza f mare..si e adevarat.

Vorbesti exact ca privitorii de pe margine, exact asta inteleg si ei.

Personal pot sa merg la 100 si in treapta 1 si in a 6'a. Zgomotul pare a fi diferit, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti exact ca privitorii de pe margine, exact asta inteleg si ei.

Personal pot sa merg la 100 si in treapta 1 si in a 6'a. Zgomotul pare a fi diferit, nu?

si asta inseamna ca daca accelerezi si zgomotul creste nu o sa creasca si viteza? era vb de accelerare aici ..de CRESTEREA intensitatii sunetului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu stii ce inseamna direct proportional.

Două mărimi sunt direct proporționale dacă depind una de alta, asfel: dacă una creÂşte de n ori, atunci Âşi cealaltă creÂşte de acelaÂşi număr de ori. Practic nici nu poti sa le compari ca una se masoara in dB si alta in km/h, DAR cred ca n ai inteles ce am spus. Am spus ca daca zgomotul CRESTE, atunci CRESTE si viteza, iar asta e foarte adevarat (daca nu tragi ambreajul) nu stiu de ce simti tu nevoia sa ma contrazici.

 

Tu vrei sa zici ca poti sa ai viteze diferite la aceeasi turatie, sau ca poti sa ai viteza mare la turatie mica, la fel cum poti sa ai si viteza mica la turatie mare (desi nu stiu cat de incet poti sa mergi in viteza 1 daca ai peste 4 5mii..ma rog)

Te puteai opri la timp. Nu ai profitat de ocazia oferita de a nu-ti expune cunostintele (lipsa lor). In context ai sustinut ideea ca privitorii pot aprecia viteza in functie de zgomotul produs de tobe. Delicat cum sunt, am incercat sa-ti sugerez ca sustii o mare tampenie, folosind cuvinte potrivite. Acum iti spun ca habar nu ai despre ce vb si nici macar nu poti sa o lasi asha cum a cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta inseamna ca daca accelerezi si zgomotul creste nu o sa creasca si viteza? era vb de accelerare aici ..de CRESTEREA intensitatii sunetului

O dai dupa visin. Era vorba ca cineva de pe trecere nu te aude daca vii supersonic in treapta mare de viteza si mai ai si toba stoc. Adica te aude, dar slab, te vede departe si poate zice ca are timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te puteai opri la timp. Nu ai profitat de ocazia oferita de a nu-ti expune cunostintele (lipsa lor). In context ai sustinut ideea ca privitorii pot aprecia viteza in functie de zgomotul produs de tobe. Delicat cum sunt, am incercat sa-ti sugerez ca sustii o mare tampenie, folosind cuvinte potrivite. Acum iti spun ca habar nu ai despre ce vb si nici macar nu poti sa o lasi asha cum a cazut.

 

"ai dreptate 90% ..dar intamplator viteza chiar e direct proportionala cu zgomotul, doar daca nu tragi ambreajul si o turezi aiurea. Eu stiu ce ai vrut tu sa zici...ca lumea aude zgomot si se gandeste ca e viteza f mare..si e adevarat. "

 

asta e ceea ce am scris eu, de unde ORICE om normal intelege ca NU am sustinut aberatia de care vb tu (ca privitorii pot aprecia viteza in functie de zgomot), lucru care il confirma si ultima propozitie, cea ingrosata. Eu am extras din context o afirmatie si luata ca a tare e falsa, atata tot.

 

Repet acum pentru cei care inteleg greu spre ..foarte greu. Eu i-am dat dreptate in ceea ce a scris!!!

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ai dreptate 90% ..dar intamplator viteza chiar e direct proportionala cu zgomotul, doar daca nu tragi ambreajul si o turezi aiurea. Eu stiu ce ai vrut tu sa zici...ca lumea aude zgomot si se gandeste ca e viteza f mare..si e adevarat. "

 

asta e ceea ce am scris eu, de unde ORICE om normal intelege ca NU am sustinut aberatia de care vb tu (ca privitorii pot aprecia viteza in functie de zgomot), lucru care il confirma si ultima propozitie, cea ingrosata. Eu am extras din context o afirmatie si luata ca a tare e falsa, atata tot.

 

Repet acum pentru cei care inteleg greu spre ..foarte greu. Eu i-am dat dreptate in ceea ce a scris!!!

puii mei....nu stiu cum sa te fac sa intelegi. Afirmatia "viteza e direct proportionala cu zgomotul" e valabila doar la scutere. Atunci cand schimbi viteza, zgomotul scade si viteza creste. Ce draq e asha de greu? Ptr motociclete, ar fi valabila doar daca ti-a ramas blocata intr-o singura treapta de viteza. In restul cazurilor valabile ptr motociclete, afirmatia e falsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai corect cred ca ar fi "turatia e direct proportionala cu zgomotul"

cel mai corect asa..dar si la viteza e valabil daca nu esti pe liber.

 

esti in vit 1 si accelerezi -> turatia creste -> viteza creste -> zgomotul creste

vit 2 ..accelerezi -> turatia creste -> viteza creste -> zgomotul creste

 

de aici rezulta ca zgomotul e dp cu viteza si cu turatia. Normal ca poti sa mergi cu 100 si sa ai zgomot mai mic decat la 50..in functie de treapta de viteza folosita; dar asta nu inseamna ca zgomotul nu e DP cu viteza SAU CU TURATIA!

 

acu e mai clar?

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fix ca la un accident in cluj, in care martorii au spus ca motociclistul a accelerat inforator inainte sa intre in masina.

 

Defapt saracu a trecut din 4 in 2 sau in 1 si a intrat in frana de motor, moment in care normal ca urlat motoru.

 

Si ghici, viteza a scazut, zgomotu a crescut...deci indirect proportionala.

 

Stai jos...ai nota 2

daca citeai primu post vedeai clar FARA SA TRAGI DE AMBREAJ, bine ca m ai luminat tu acum, eu n aveam nici cea mai mica idee ca daca schimbi in inferioara turatia creste. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...