Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca nu. Si pe mine ma intereseaza subiectu' doar ca a mea e pe carburatorare (2k2). Iar din cate am vazut evacuarea e dintr-o bucata si daca e sa schimbi doar toba cred ca tre sa o tai. Yo gasisem ceva de la Akrapovic, dar pe site la ei ziceau ca nu e street legal (cu toate ca in talon nu zice nimic de tobe, dar banuiesc ca daca vor sa iti gaseasca nod in papura, iti gasesc). Cum spuneam si pe mine ma bate gandu sa-mi schimb toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intra pe site-ul http://www.sv650.tk/ =====> mods ====> race can fitting guide

 

acolo descrie cum se monteaza un slip on , unde trebe sa tai evacuarea originala....

 

PS: ce ulei recomandati pt a intarii furca? 10W, 15W? sau chiar 20W?

 

am citit pe net un articol interesant, despre schimbatul uleiului din telescoape, relativ usor. de asemeanea as vrea sa mai adaug cateva saibe pt a "intarii" arcul.

 

02/01/01 - How to - The lazy way of front fork adjustment - Jerry Lynjed@aol.com has it sorted...if you follow this let me know how it goes...

Here's a piece for your FAQ section. Oh....OK then....

 

My reworking of the SV continues - just thought I would send the lazy way of changing the fork oil and adding spacers - without removing the forks!

 

Lets face it, removing the front wheel, mudguard, calipers, forks etc is a right pain - there is a better way and it can be done in under 15 minutes! You need a thin bamboo pole about 3 foot long, 2 metres of 10mm flexible pipe, a bent nail, 1 litre of fork oil and a selection of 35mm washers. You are now ready to convert the washed out front suspension without removing the fork legs and it can be done in under 15 minutes!

 

First loosen the fork caps, now jack up the front wheel clear of the ground.

Remove the fork caps completely - dont worry about the caps popping upwards with spring tension, there is none!

Remove the metal spacer tubes from inside the forks.

Attach your bent nail to bamboo stick with tape, grovell inside forks and pull up to remove spacer washer, then grovel again and remove the spring.

Remove bent nail, insert bamboo pole into one leg, until it goes to the bottom - careful, the bottom has a recess in, get it right and you will feel the pole go down another six inches.

Pull back out and mark oil level on bamboo stick with black marker pen for reference later.

Attach pipe to bamboo stick right at the end and again send to inside of forks, down into recess. Suck on pipe and all the oil will magically drain into can. Catch what can! - Whoops sorry you need a can to catch oil in! Process takes about two minutes and does remove all the oil! Drain second leg same.

Pour 480ml of 15 sw oil into first leg, insert bamboo stick and careful top up to reference mark made earlier. Follow suit with second leg. (Mr Suzuki was a full 30mm different from one leg to the other in my SV - you now have two perfectly balanced legs - 489 ml is the correct amount per leg)

Insert springs, then amount of washers to increase preload that you require - I inserted 15mm each side and it feels not bad. The washers must be 35mm exactly, anymore and they will not fit inside the legs. I managed to find some at 35.5mm and had to grind the .5mm off.

Just drop an equal amount in each leg and top off with the original suzuki washer.

Insert the spacers and tighten up the fork caps - you will have to push down hard as you tighten as your washers are now doing their job.

Lower jack and burn rubber up the street!

 

Some people prefer thicker 20 sw oil, or more spacers, around 19mm not uncommon. With the rear set on number four, the front now feels matched, doesn't flop when braking and has helped no end with the pitching (UK roads).

 

Rates about a seven on the improvement scale. You could do better and fit aftermarket springs but not for the ?8 the above cost inc the oil.

 

So there you have it - the laziest way of uprating the SV front yet!

 

voi ce parere aveti despre acest articol? ce marca de ulei recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce pret? ce intelegi prin sunet nasol? poti sa o recordezi si sa postezi pe forum? o poza poti pune cu toba?

 

ms :rusinica:

 

Salutare! Toba cam asta e, se prezinta bine estetic doar ca nu are colier, am cautat si pe Louis dar nu au pe diametrul care imi trebue. Am tendinta sa cred ca a fost desfacuta si scos ceva din ea, este evident ca daca o vrei tu o sa ti-o dau mai ieftin, nici nu stiu cat sa cer pt ca nu cunosc preturile la Mivv, imediat ce o sa am timp atasez si o filmare.

 

Aaa si despre sunet pe la 4000 rpm incepe sa urle ca apucata exact ca masinile le rally.

post-24664-1209709566_thumb.jpg

post-24664-1209709581_thumb.jpg

Editat de Flanker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce imi puneam problema cu limitatul mobrei?! am un prieten cu un cb 500 (o motocicleta docila) care la un moment dat s-a suit pe o vitezana. imi spunea ca undeva pe centura bucurestiului a vrut sa depaseasca un turism, care probabil mergea destul de repede,si atunci cand a iesit din depasire avea 220 km/h viteza care a perceput-o doar cand s-a uitat la vitezometru. motocicleta urcase de la 100 la 220 in aceias treapta de viteza in cateva secunde doar tragand un pic mai tare de acceleratie. totusi banuiesc ca nu e cazul SV-ului naked cred ca nu e cazul dar......

 

As vrea sa cumpar una noua in leasing (in ultimul timp pentru mine s-a demonstrat ca SH nu este o afacera, am luat diverse lucruri sh si a terbuit sa bag in ele niste banuti neluati in calcul initial).

la ce dealer imi recomandati sa merg?

unde as putea sa negocoez un discount sau ceva accesorii in plus?

 

multumesc mult

 

Cati cai are CB500 de prinde 220, ca viteza de top la SV650 e putin sub ?

Pt dealer : cauta pe sbz ELF Workshop . Parca si Motoboom avea Suzuki.

N-as putea sa recomand un dealer anume pentru ca n-am avut interactiuni cu nici unii, dar de Elf am citit lucruri in general pozitive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aree dreptate kevin77 si oricum viteza din carte a unui sv 650 e de 205km/h/h si la varianta S si la N...in realitate s-ul are vreo 10-15 km/h in plus dati de carenaj.....viteza max pe bord e de 232 pt S(03+)...de unde vreo 215-220 reali

 

ps:azi m-am dus cu ea la service si trebe sa-i schimb rulmentii...am inteles ca se pot gasi la magazine specializate in asta...dar ma gandesc ca se pot lua si originali suzuki..voi ce ziceti? :rusinica:

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic ca iesi mai scump daca iei cele originale suzuki.

uitate care e codul rulmentului si dute la un magazin de specialitate, ar trebui sa gasesti mult mai ieftin.

 

parerea mea :-??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps:azi m-am dus cu ea la service si trebe sa-i schimb rulmentii...am inteles ca se pot gasi la magazine specializate in asta...dar ma gandesc ca se pot lua si originali suzuki..voi ce ziceti? :rusinica:

 

Desprece rulmenti e vorba? Recomandarea mea pt rulmenti e firma SKF asta in caz ca nu gasesti originali...

 

Astazi am efectuat operatiunea de dezactivare a "Ignition Retard Mechanism"-ului prin scoaterea si izolarea celor doua fire (rosu si verde) ca in poza de aici. Nu a durat mai mult de 7 minute si e sesizabila o schimbare, dar nu majora, trage un pic mai bine in a doua ca la a treia n-am simtit nimic... :rolleyes:

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de rulmentul de la roata spate si cred ca si de la roata fata....dar ma gandeam ca rulmentii "aftermarket" de la magazinele de specialitate...au intocmai caracteristicile celor originali? :rolleyes: :rusinica: ....

 

si o alta intrebare pt cei care au modelul pe injectie...atunci cand opriti motorul se aude un "clanc"..adica nu e o chestie chiar silentioasa..dar asta nu mi se intampla mereu..e ceva de genu atunci cand opresc motorul parca se opreste pompa de benzina prea brusc...

Editat de gusteru_streetfighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

New bike in town!!! :rusinica: . Am vazut ca se repara tare greu cea turtita si am zis ca nu ar trebui sa ma prinda vara fara, arata mai bune ca in fotografie dar se aude de tot kktu chiar cu toba Mivv.

 

Sorry domnu' Borris, te inteleg, eu am trantit-o asta vara in Iulie si din lipsa de fonduri nici acum nu merge.

 

Salut SV-istii si care doriti o toba finala Mivv Sportline care se aude de tot kktu io o vand.

 

 

as dori eu spune-mi un pret ca in oras te ajuta. Multi cu masina si muzica la maxim te ignora .

Spune-mi daca mai trebuie sa fac vreo adaptare sau o montez doar in locul actualei .

Nu vreau sa renunt nici la cea stok.

Pune niste poze cu ea.

 

 

 

 

ps:azi m-am dus cu ea la service si trebe sa-i schimb rulmentii...am inteles ca se pot gasi la magazine specializate in asta...dar ma gandesc ca se pot lua si originali suzuki..voi ce ziceti? :rolleyes:

 

 

Nici o firma de motoare sau de masini nu fabrica rulmenti.Ei au contracte cu firmele specializate de rulmenti.Am lucrat in aprovizionare vreo 5 ani . Eu recomand SKF.!!!

Atentie sa fie un A in coada care inseamna auto.

Sa aiba toate caracteristicile de pe rulment.prefix si sufix si mai ales numarul lui. care indica cota interioara/exteriara/grosimea.

Daca-l cumperi de la reprezentanta dai cam 15-30% in plus.

poti sa mergi la firmele care aduc piese auto sau de motor si sa dai comanda cu rulmentul in mana.Stiu ei despre ce-i vorba.

Sa nu te puna dracu sa pui tu vaselina SI SA-I DECAPSULEZI. Acestia au un tip de vaselina speciala si in cantitatea optima si necesara. Sa folosesti o presa pentru extractia lor si cand ii pui inapoi sa nu folosesti ciocanul .Daca nu reusesti sa-i bagi usor atunci foloseste un ciocan de cauciuc sau de lemn.

 

bafta la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as dori eu spune-mi un pret ca in oras te ajuta. Multi cu masina si muzica la maxim te ignora .

Spune-mi daca mai trebuie sa fac vreo adaptare sau o montez doar in locul actualei .

Nu vreau sa renunt nici la cea stok.

Pune niste poze cu ea.

 

 

 

 

 

 

 

Nici o firma de motoare sau de masini nu fabrica rulmenti.Ei au contracte cu firmele specializate de rulmenti.Am lucrat in aprovizionare vreo 5 ani . Eu recomand SKF.!!!

Atentie sa fie un A in coada care inseamna auto.

Sa aiba toate caracteristicile de pe rulment.prefix si sufix si mai ales numarul lui. care indica cota interioara/exteriara/grosimea.

Daca-l cumperi de la reprezentanta dai cam 15-30% in plus.

poti sa mergi la firmele care aduc piese auto sau de motor si sa dai comanda cu rulmentul in mana.Stiu ei despre ce-i vorba.

Sa nu te puna dracu sa pui tu vaselina SI SA-I DECAPSULEZI. Acestia au un tip de vaselina speciala si in cantitatea optima si necesara. Sa folosesti o presa pentru extractia lor si cand ii pui inapoi sa nu folosesti ciocanul .Daca nu reusesti sa-i bagi usor atunci foloseste un ciocan de cauciuc sau de lemn.

 

bafta la lucru

 

 

Poze gasesti o pagina in urma, toba este pt SV650 trebuie doar sa tai galeria si sa o montezi, alta solutie nu ai, m-am gandit la 200Euro discutabil, oricum este sub pretul pietei (fiind din carbon).

 

Salutare!! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Senzorul de temperatura apa se afla pe partea dreapta a radiatorului, se poate vedea fara greutate prin fanta din carena.

Da' ce ai patit cu el? ori nu mai mere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Urmeaza sa imi vand motorul actual si cum ma bate gandul spre ceva de strada carent, fireste m-am gandit si la SV 650F. Spuneti-mi va rog motivele pentru care as alege SV-ul si nu Bandit S, Hornet S sau Fazer. Imi inchipui ca ati trecut si voi prin dilemele astea existentiale anterior. Mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A montat careva xenon pe SV dintr voi ??

Ce parere aveti ? merita sa bag bani in asa ceva?

Am citit ceea ce se scrie pe forum dar mi-e groaza de montat becul ( eu avand varianta naked) mi-a luat juma de ora sa bag firele inapoi cand am inlocuit halogenul care s-a ars . :rolleyes: . Erau um manunchi mare de fire si parca nu mai incapeau inapoi .

Dar pana la urma l-am pacalit .

 

hai poate careva a pus si sa-mi spuna ceva despre xenon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A montat careva xenon pe SV dintr voi ??

Ce parere aveti ? merita sa bag bani in asa ceva?

Am citit ceea ce se scrie pe forum dar mi-e groaza de montat becul ( eu avand varianta naked) mi-a luat juma de ora sa bag firele inapoi cand am inlocuit halogenul care s-a ars . :rolleyes: . Erau um manunchi mare de fire si parca nu mai incapeau inapoi .

Dar pana la urma l-am pacalit .

 

hai poate careva a pus si sa-mi spuna ceva despre xenon

Am pus eu xenon pe a mea.. Tot naked!

Eu i-am schimbat si farul, inlocuindu-l cu 2 proiectoare.. Pe unul aveam xenon (faza scurta) si pe celalalt halogen (H7 ambele). Manunchiul de fire l-am adunat in spate si nu au fost nici un fel de probleme (urma sa-i fac totusi si o masca micuta sa mai acopar din ele, dar acum e cam inutil :banana:

Ideea e ca merge si face toti banii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amimagz poti pune o poza cu faru tau? ca-s curios si pe mine ma bate gandu sa ii schimb faru. Si inca ceva, ce fel de xenoane imi trebe? Ca as vrea sa le schimb si yo ca astea mi se par cam chioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de rulmentul de la roata spate si cred ca si de la roata fata....dar ma gandeam ca rulmentii "aftermarket" de la magazinele de specialitate...au intocmai caracteristicile celor originali? :banana: :rolleyes: ....

 

Trebuie sa-mi schimb rulmentul de pe spate, pe partea cu pinionul la sv650s 99, poate sa-mi spuna cineva codul de pe rulment, daca are cineva carte de reparatii sau cine a mai schimbat, as vrea sa il comand si nu as vrea sa raman pe jos. Ar fi mai ok daca as schimba ambi rulmentii???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru coduri si preturi aproximative uita-te pe bikebandit.com : http://www.bikebandit.com/houseofmotorcycl.../m6712sch282724

Evident alea sunt preturile americanesti, fara shiping & taxes.

De unde exact sa cumperi nu stiu, dar macar stii daca preturile sunt cat de cat ok.

 

Daca un rulment are probleme, eu zic sa-i schimbi pe toti pentru ca au stat pe aceeasi roata si au suferit aceleasi socuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amimagz poti pune o poza cu faru tau? ca-s curios si pe mine ma bate gandu sa ii schimb faru. Si inca ceva, ce fel de xenoane imi trebe? Ca as vrea sa le schimb si yo ca astea mi se par cam chioare.

As pune cu mare placere, dar nu am si nici nu am cum sa fac (avand in vedere ca de mobra a avut grija un imbecil s-o traga pe dreapta).

Daca vrei sa pastrezi farul original de naked, ai nevoie de xenon pe soclu H4 (recomandabil bi-xenon) dar am o vaga impresie ca trebuie sa pui ceva special conceput pt moto.. Eu am vrut sa pun un bixenon auto pe farul original dar nu aveam loc, d-asta am si optat pt 2 proiectoare.. Xenonul folosit de mine era tot auto! Grija mare la ce temperatura de culoare il iei (K-urile). Cea mai buna lumina o vei avea, evident, pe alb... In general un 5-6000K este mai mult decat decent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, oricum era ceva cumparat aftermarket sau a fost ceva facut custom de tine? Oare ar merge sa imi pun niste faruri de StreetTriple sau Buell :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...