Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Ce metoda ai folosit pentru modificarea cozii, ca ma tenteaza si pe mine, initial as opta pentru tail panu de pe louis, dar e cam scump. N-ai niste poze din timpul manoperei?

 

Si inca ceva, vazusem pe undeva, nu mai stiu unde (un forum de SV dar nu mai stiu care) un stop de frana pe LED care are semnalizatoarele incorporate (2in1) aveti asa ceva si daca da de unde l-ati luat?

in loc de coada acum este o bucata de plastic taiata intr-o forma potrivita (dupa un model gasit pe net si adaptat la fata locului), peste care vine un suport de numar facut din tabla de 2 mm, prins in suruburi.

poze am mai facut dar le-am sters pe cele mai elocvente fara sa vreau

post-20895-1232803614_thumb.jpgpost-20895-1232803632_thumb.jpgpost-20895-1232803657_thumb.jpgpost-20895-1232803674_thumb.jpg

plasticul a fost transparent si i-am aplicat pe interior o folie neagra, lasand o gaura pentru iluminarea numarului(dar nu prea mare :scratch: ). compartimentul de stocare a fost separat de partea aia cu fire multe tot printr-o bucata de plastic , pe care am fixat in suruburi o parte din vechiul sistem de iluminare a numarului. si cutia aia neagra care nu stiu ce face am mutat-o dupa cum se vede, in lateral, pentru ca locul se micsoreaza foarte mult dupa taierea cozii, abia a incaput becul pentru numar. plastic am gasit in baumax, cu 12 lei, dar mi-a mai ramas o bucata pentru inca un sv

 

cat despre semnalele incorporate cred ca sunt facute artizanal: se ia un stop transparent, sa gauresc laterale si se monteaza ledurile, dupa care se separa ledurile de restul stopului prin foita de aluminiu. ledurile sunt usor de fixat, unul cate unul in gauri date cu bormasina in care ele sa intre fest, si pe spate aplicata ceva pasta dintr-aia care se incheaga(am vazut pe le diferite aparate electrice). probabil ca un camp de cate 5 leduri in fiecare parte va face destula lumina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intra pe site-ul http://www.sv650.tk/ , la MODS si acolo este descris pas cu pas, ce trebe facut.

sablonul placi care vine in locul taiat

post-6144-1232809958_thumb.jpg

 

eu asa am facut si o iesit destul de fain ...

 

pentru semnalizari intergrate:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuki-SV65...sQ5fAccessories

 

Eu am incercat sa pun 2 leduri pe spate:

asa arata cu LED : post-6144-1232810391_thumb.jpg, post-6144-1232810452_thumb.jpg

asa arata cu becurile normale: post-6144-1232810482_thumb.jpg post-6144-1232810502_thumb.jpg

 

luminozitatea e mai mare cu becurile normale, probabil din cauza ca sticla stopului si si ledus is rosu, poate cu o sticla transparenta s-ar vedea mai bine... dar consuma f putin ledul 2.5 W ... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie sa tai atat de mult precum a tait ala acolo. am pastrat ambele prinderi ale gumei aleia care tine uneltele. s slablonul meu s-aoprit acolo unde venea ala indoit, pentru ca taind mai putin din aripa originala , am avut o suprafata mai mare de prindere. la taiere am demontat complet coada

 

nu stiu daca am fost explicit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus eu cauciuc de 180, pe janta de 5,5 inch. merge fara probleme. afecteaza comportamentul insa nu sesizabil. majoritatea sv-uril care participa la curse au acest mod. de ce? ca sa le ingreuneze virajele?

 

si asa, ca fapt divers, un sv racer care imi place foarte mult:

 

sv650.jpg

Editat de aoleks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ktm-u tau mi-as da sv-u :scratch:.... Inainte de sv am cautat un adventure, dar scump, dincolo era mai ieftin.

 

Mi-as scoate si eu mud guard-u din spate, dar imi place atat de mult sa merg pe ploaie incat stiu ca e folositor. Oricum , Mr. Pogor, nice job.

Editat de EnduroKid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mam gandit la vareanta propusa de voi...sv650s-ubaru :P si mam apucat de lucru...am facut doua variante,una culoarea subaru si alta porotcaliu,astept pareri si sugestii(in domeniul culorii)

hmmmm... parca prima, dar cu parbriz negru, toba carbon high mount, scarite negre sau auri, aripa spate neaparat taiata :huh: si aripa fata pe negru sau carbon, si nici un ugspoiler nu ar strica :D

 

 

si eu merg pe ploaie, la asta nu m-am gandit :scratch:

 

cand ploua iei pe cineva pe locul de pasager si ai rezolvat problema :P

 

mototuning070.jpg

mototuning071.jpg

mototuning072.jpg

DSCF1094.jpg

 

eu suportuleu de numar am facut in asa fel ca sa stea cat de cat de drept numarul si sa se prinda chiar in capatul coditei sa nu deranjeze gentile laterale (care le mai pun din cand in cand) semnalizatoarele.... si nici nu te stropeste.... dar nici nu prea am umblat pe ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista, inschimb exista kituri de 700 cc, de 750 cc, 800 cc

asta prin schibarea cilindrilor sau alezarea lor si schimbarea pistoanelor sau prin schimbarea bielelor cu unele mai scurte (care scade raportul de comprimare....) , vezi pe jhsracing.co.uk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu dace este vorba de asa ceva, adica ma gandesc ca ar specifica in anunt asta. Zice el ca are 85 de cai, dar pretu este cam mic sa aiba kit de 700. In fine... sa ne vedem de oile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce ar fi pretul mic pentru un kit de 700? stii cat costa toata jucaria? poate 300 de euro...

 

problema e urmatoarea: pana la 700cc poti merge fara probleme. de la 700 in sus inca (750, 800) trebuie sa schimbi nu numai pistonii, dar si arborele cotit. altfel risti sa se rupa! si sigur e de 700, altfel nu scoti niciodata 85cp din el (o mai fi si un filtru de aer, teava etc. ca numai cu 50cc in plus nu scoti 15cp).

 

asta doar daca vanzatorul spune adevarul :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea ,

 

urmaresc topicul asta de multa vreme, practic de cand mi-a intrat in cap sa schimb cb-ul cu sv (am fost placut surprins cand am vazut ca si pogor a facut aceasi alegere).

ei bine ieri am adus acasa un sv 650 s din 99,negru,cumparat din italia prin intermediul unui super baiat din oradea caruia ii multumesc pentru seriozitate si promptitudine (cine vrea sa aduca moto din italia recomand serviciile lui, id mes cos75mari)

pretul a fost de 2000 eur adusa la oradea si are 25000 km.din pacate nu am niste poze calumea pentru ca arata ca naiba dupa drumul pe platforma dar promit ca o sa pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea ,

 

urmaresc topicul asta de multa vreme, practic de cand mi-a intrat in cap sa schimb cb-ul cu sv (am fost placut surprins cand am vazut ca si pogor a facut aceasi alegere).

ei bine ieri am adus acasa un sv 650 s din 99,negru,cumparat din italia prin intermediul unui super baiat din oradea caruia ii multumesc pentru seriozitate si promptitudine (cine vrea sa aduca moto din italia recomand serviciile lui, id mes cos75mari)

pretul a fost de 2000 eur adusa la oradea si are 25000 km.din pacate nu am niste poze calumea pentru ca arata ca naiba dupa drumul pe platforma dar promit ca o sa pun.

 

sa o stapanesti sanatos si fara incidente!!! :laugh:

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai noroc de SV! (nu cum am avut eu de al meu - io mi-am rup un picior cu el :laugh: ). Si al meu e tot negru din '99, dar al meu a costat in total 2500 (o fi fost pret de vara). BTW, poti sa spui cat a costat transportul motorului + comisionul omului?

 

Acuma am zis ca daca tot il revopsesc il fac un mix de negru + rosu, poate am ceva mai mult noroc cu el asa. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai noroc de SV! (nu cum am avut eu de al meu - io mi-am rup un picior cu el :laugh: ). Si al meu e tot negru din '99, dar al meu a costat in total 2500 (o fi fost pret de vara). BTW, poti sa spui cat a costat transportul motorului + comisionul omului?

 

Acuma am zis ca daca tot il revopsesc il fac un mix de negru + rosu, poate am ceva mai mult noroc cu el asa. :laugh:

 

multumesc tuturor pentru urari,

 

sincer habar nu am.pe moto.it pretul era de 1700. eu i-am zis ca nu am decat 2000, daca o poate aduce in romania bine daca nu, caut mai ieftin.si a adus-o

 

2000 euro? WOW!!!

 

eu am luat una cu 37500km la 3000. doar o toba carbon si parbriz puig ca optiuni. insa asta a fost acus un an si ceva. sunt curios!

 

criza, deh....

adevarul e ca vazuta de aproape pare cam neingrijita din punct de vedere estetic , si ma refer in special la vopsea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai noroc de SV! (nu cum am avut eu de al meu - io mi-am rup un picior cu el :laugh: ). Si al meu e tot negru din '99, dar al meu a costat in total 2500 (o fi fost pret de vara). BTW, poti sa spui cat a costat transportul motorului + comisionul omului?

 

Acuma am zis ca daca tot il revopsesc il fac un mix de negru + rosu, poate am ceva mai mult noroc cu el asa. :laugh:

 

Da cum ai reusit? Te-a muscat ea sau ai avut parte de ceva neprevazut? spor la reparatii si multa sanatate...

p.s. sorry de off

 

Iar pentru cel mai sus, cat mai multi KM in sa si grija mare. Ride on...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea ,

 

urmaresc topicul asta de multa vreme, practic de cand mi-a intrat in cap sa schimb cb-ul cu sv (am fost placut surprins cand am vazut ca si pogor a facut aceasi alegere).

ei bine ieri am adus acasa un sv 650 s din 99,negru,cumparat din italia prin intermediul unui super baiat din oradea caruia ii multumesc pentru seriozitate si promptitudine (cine vrea sa aduca moto din italia recomand serviciile lui, id mes cos75mari)

pretul a fost de 2000 eur adusa la oradea si are 25000 km.din pacate nu am niste poze calumea pentru ca arata ca naiba dupa drumul pe platforma dar promit ca o sa pun.

 

felicitari, recomand si eu acest vanzator am fost surprins de seriozitatea lui.

eu nu am putut lua de la el pentru ca nu gasisem in nord sv1000 naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea ,

 

urmaresc topicul asta de multa vreme, practic de cand mi-a intrat in cap sa schimb cb-ul cu sv (am fost placut surprins cand am vazut ca si pogor a facut aceasi alegere).

ei bine ieri am adus acasa un sv 650 s din 99,negru,cumparat din italia prin intermediul unui super baiat din oradea caruia ii multumesc pentru seriozitate si promptitudine (cine vrea sa aduca moto din italia recomand serviciile lui, id mes cos75mari)

pretul a fost de 2000 eur adusa la oradea si are 25000 km.din pacate nu am niste poze calumea pentru ca arata ca naiba dupa drumul pe platforma dar promit ca o sa pun.

 

Bine ai venit :laugh:

 

daca va intereseaza piese de SV: http://search.stores.ebay.com/A-TAMPA-CHOP...3901423QQsofpZ0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cum ai reusit? Te-a muscat ea sau ai avut parte de ceva neprevazut? spor la reparatii si multa sanatate...

p.s. sorry de off

 

Iar pentru cel mai sus, cat mai multi KM in sa si grija mare. Ride on...

 

Cred ca asta era topicul...nu stiu de ce nu merg pozele, anywayz, a fost o perioada foarte tulbure pentru mine (luam calmante injectabile de 2 ori pe zi si eram cam :laugh: high.

 

Motivul a fost ca am lovit un caine ce mi-a sarit la motor si am avut suficient ghinion sa-mi prind piciorul stang intre rezervor si asfalt :laugh: .

/index.php?showtopic=282858

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...