Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca erau mai scumpe imi luam si eu, dar asa sunt prea ieftine , ma fac de ras cand voi spune cat am dat pe ele

Semnalizarile stock mi se pare ca sunt pe la vreo 15? bucata deci viper la 28? perechea mi se par o varianta demna de luat in calcul. Rizoma si Barracuda pe led sunt cam scumpe dar sunt intradevar de calitate, super design si au kit rezistentze incluse.

Fiecare cu pasarica lui vb d-lui guster dar intradevar cei care au un stol comanda mansoane rizoma lux care costa 129? pret de catalog :rock:

Salut, filtru de aer pentru modelele '99-'02 ai? nu vreau sa fie sport ca na.. nu merg sportiv :P. daca da cat e? multumesc.

 

Da da, duminica incercam sa ne vedem. poate ne facem un obicei din asta :rock:. Am fost aseara prin bikers, abia am gasit o masa ca restu erau ocupate cu cate 2-3 persoane :P De data asta vin si eu motorizat, ca pana acu am fost spargatorul de gasca :D

Salut. Filtru stock nu am,imi pare rau. Nu trebuie sa mergi sportiv ca sa iti pui un filtru mai performant BMC sau K&N. Bmc sport sunt pentru uz normal pentru uz sportiv pe circuit exista BMC race care lasa sa treaca o cantitate superioara de aer. La comanda am K&N la 80 sau BMC la 65 - http://www.bmc-sportluftfilter.de/en/030.1...999-to-2002.htm . Personal recomand BMC in caz ca te hotarasti vreodata sa ti iei un filtru sport refolosibil.

Multumesc.

Editat de gigiberlogea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine timpul sa fac si eu un nou schimb de ulei...si ma gandeam sa mai schimb cate ceva..pana acum am pus motul 300v full syntetic,dublu ester...insa as vrea sa incerc si altceva deoarece mi se pare ca e cam "zgomotos" ata pt cutie cat si la motor,motorul nu are probleme are abia 14 mii km....

 

voi ce ati recomanda?sa raman la motul sa pun 5100 sau 7100?sau sa schimb marca,ce ati recomanda in acest sens?

nu stiu daca exista uleiuri speciale pt moto 2v..dar asteptam idei noi..

 

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna chestie, si eu trebuie sa schimb uleiul in curand, pana acum am avut castrol 10w50 full sintetic si mi se pare si mie un pic "zgomotos" - nu stiu, poate e facut pentru chestii mai sportive. Recomandari, experiente, etc.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus si in GS 500 si in doua SV-uri Yacco 10W40 MWX 500. Este un ule deosebit de bun, utilizat cu precadere in competitii de eduro si la motoare ce functioneaza la temeraturi ridicate, deci ar fi destul de rezistent pe timp de vara. Anul trecut am folosit si Motul (nu-mi amintesc ce tip) il cumparase un prieten, dupa nici 500 km l-am dat jos si am pus iarasi Yacco, Motulul nu mi-a placut deloc.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus si in GS 500 si in doua SV-uri Yacco 10W40 MWX 500. Este un ule deosebit de bun, utilizat cu precadere in competitii de eduro si la motoare ce functioneaza la temeraturi ridicate, deci ar fi destul de rezistent pe timp de vara. Anul trecut am folosit si Motul (nu-mi amintesc ce tip) il cumparase un prieten, dupa nici 500 km l-am dat jos si am pus iarasi Yacco, Motulul nu mi-a placut deloc.

 

Numai bine!

foarte posibil sa fie cum zici tu, eu am impresia ca motulul are o prea mare faima la noi. motorex am inteles ca e un ulei foarte bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am tot citit pe forum, motul-ul e cam problematic la capitolul "zgomot",e adevarat ca nu patineaza ambreiajul,si nu papa ulei dar...la stilul meu de mers nu mai pun 300v pt ca nu are rost....

 

ma gandeam la motorex,din ce am vazut pe aici..multi care au avut problema cu motul,si au pus apoi motorex au eliminat problema cu zgomotul.....acum intervin alte 2 "probleme"

 

1.10w40(recomandat de producator) sau alta vascozitate?

1.full sau semi-sintetic?

 

si inca o shetie interesanta am citit in manual,cum ca nu se recomanda utilizarea uleiurilor cu "energy conserving",eu cand am pus motul,m-am uitat pe motul si nu se pomenea nimic de chestia asta,la motorex nu am idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la stilul meu in care rar depasesc 6000 rpm eu folosesc numai semisintetic.

apropo de ulei, a mai observat careva lucrul urmator: cand plec cu motorul rece imi intra foarte usor in viteze dar dupa ce se incalzeste de tot motorul se schimba mai greu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. si eu tot pe motul merg si parca ceva nu imi place, nu stiu exact ce. as mai incerca si altceva.

@pogor: corect. asa face si la mine si nu imi place deloc. e adevarat ca intre 4000-5000 parca se schimba bine. nu stiu de ce si nici daca e din cauza uleiului. ma gandesc si la faptul ca atunci cand e rece e mai "gros" uleiul si de aia merge ca "unsa" cutia.

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu momentan am 10w40 Motul. E semi-sintetic parca. Dupa ce se intalzeste bine, pe vremea asta fierbinte, schimb foarte greu la turatii mari. Aseara plecare de la semafor 1-a si direct liber . Nu puteam sa o duc in a doua, crrrrrr! . :rock: Toamna trecuta aveam 15w50 si nu am patit asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am de 2000 km Repsol 10w40, sintetic..........32lei/litru..........se comporta bine, fara zgomote marite/ de motor, fara crrr la schimbare de treapta. Apropos, pt. cei cu crr la schimbare, ambreiajul e corect reglat, sau nu cumva e la o limita de uzura?....pot fi si astea doua cauze de schimbare greoaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de gand sa pun un ulei cu alt indice sa vad si atunci ce si cum.

Daca ar fi de la ambreiaj, s-ar simti ceva si cand e uleiul inca rece, ori la mine schimba impecabil atunci. Si am patit sa imi sara din 1-a in N tot asa la schimb in turatii mai ridicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa strangi un pic ambreajul dar nu asa de tare in cat sa nu mai poti trage de el :rock: ,ii destul de normala chestea caci la temperetui mari se mai dilata unele piese(cablu de ambreaj) dar nu ar trebui sa simiti diferenta foarte tare iar cu saritul in viteze...nu atinge schimbatorul impingel:P....cu "intre viteze" ii o treaba destul de normala si nasoala in acelasi timp..de ce crezi ca nu se recomanda schimbatul vitezelor in curbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine timpul sa fac si eu un nou schimb de ulei...si ma gandeam sa mai schimb cate ceva..pana acum am pus motul 300v full syntetic,dublu ester...insa as vrea sa incerc si altceva deoarece mi se pare ca e cam "zgomotos" ata pt cutie cat si la motor,motorul nu are probleme are abia 14 mii km....

 

voi ce ati recomanda?sa raman la motul sa pun 5100 sau 7100?sau sa schimb marca,ce ati recomanda in acest sens?

nu stiu daca exista uleiuri speciale pt moto 2v..dar asteptam idei noi..

 

toate cele bune

pune 7100, ca parca e mai bun, daca vrei sa ramai la motul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi cred ca raman la motorex full syntetic,iar ca vascozitate cred ca 15w50 ca tot vine vara....app cineva care vinde motorex?

se gaseste la mymoto, preturi comparabile cu motul

 

totusi cred ca raman la motorex full syntetic,iar ca vascozitate cred ca 15w50 ca tot vine vara....app cineva care vinde motorex?

se gaseste la mymoto, preturi comparabile cu motul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie careva unde asi putea gasi un radiator de Suzuki SV650s 2003 nou sau folosit indiferent. Din pacate am avut un mic incident, care s-a soldat din fericire numai cu daune materiale, mai precis:

post-40110-1244572661_thumb.jpgpost-40110-1244572821_thumb.jpg

post-40110-1244572859_thumb.jpgpost-40110-1244572892_thumb.jpg

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie careva unde asi putea gasi un radiator de Suzuki SV650s 2003 nou sau folosit indiferent. Din pacate am avut un mic incident, care s-a soldat din fericire numai cu daune materiale, mai precis:

 

incearca aici: www.elfworkshop.ro( 0.731.789.854 )REPREZENTANT OFICIAL SUZUKI

 

http://www.motoscuter.ro/ro/index.php?lang=ro&id=10018

 

motoadventure in cotroceni poti comanda radiator original ti-l aduce in max 20zile 0722.343.912

 

SAU incearca sa dai un mail la care sa atasezi pozele cu radiatorul avariat.Pers de contact e din bucuresti si se ocupa cu reparatii radiatoare,suduri in argon,aluminiu,inox,fonta,tiotan,alama..etc

eu mi=-am sudat pedala de schimbator si a iesit ok.

 

mail: leordasantiago@yahoo.com

tel: 0723.321.182

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...