Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

dati si voi o tura pana pe topicul meu pls, e vb de un sv650 busit la 3 ore de la cumparare, poate ma ajutati cu un sfat in plus.. :P

/index.php?...367727&st=0

 

cat ghinion sa ia sa ti se intample una ca asta??? nu pot sa cred ..imi pare rau pentru tine. daca mai ai intrebari, poti sa-mi lasi un pm cu nr tau de tel si vb. banuiesc ca ai citit ca si au am avut un accident acum o luna jumate si iti pot detalia toate procedurile pe care le-am urmat . modelul 2003 il am si eu asa ca treburile ar trebuii sa fie cam la fel si lin cazul tau. motorul meu a fost dat dauna totala. mi-am luat banii de la asigurari in timp record iar acum astept piesele. apropo..luni il bag si eu in service :) abia astpet sa se termine totul ca nu mai am rabdare.

 

multa bafta si multa rabdare. incearca sa ai toate actele motoruilui la tine cand mergi sa deschizi dosarul la asigurari, chitante, facturi, dovedestele cu hartii luna in care a fost inmatriculat motorul. conteaza la calcule. ca sa intelegi..motorul meu este inmatriculat in luna 07 2003. deci la o uzura de 5 ani jumate motorul meu valora 4380 euro ( dauna totala). din banii astia mi-au scazut valoarea epavei de 25%. si am ramas cu 3360 euro. ca idee..sa stii la ce sa te astepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

 

tocmai am schimbat seveul de 650 pe unul de 1000 :P , 2005. Am nevoie de niste informatii: indicatorul de temperatura a urcat ieri undeva la 106oC, fara sa se aprinda un alt buton de "avarie". Nu stiu daca a pronit ventilatorul, am mers maxim 2 km pana la service unde am lasat-o pentru schimb de ulei, verificari, etc. Voua ce temperatura va indica? Ma refer la posesorii modelelor dupa 2003, ca stiu ca de atunci e cu afisaj digital..

 

Multam mult.

 

Ar fi de ajutor si alte sfaturi, hibe, bube, pericole, etc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dihania: Spor la reparat si asteptare cat mai scurta! Sa iasa mai frumoasa decat inainte :cheers: si sa nu mai trebuiasca sa treci prin asa ceva niciodata :) .

 

@shuvyx: Sa te bucuri de noua mobra si cat mai multi km fara incidente. Prezenta obligatorie la urmatoarea intalnire a Sv-istilor ca altfel ne suparam rau :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

tocmai am schimbat seveul de 650 pe unul de 1000 :blink: , 2005. Am nevoie de niste informatii: indicatorul de temperatura a urcat ieri undeva la 106oC, fara sa se aprinda un alt buton de "avarie". Nu stiu daca a pronit ventilatorul, am mers maxim 2 km pana la service unde am lasat-o pentru schimb de ulei, verificari, etc. Voua ce temperatura va indica? Ma refer la posesorii modelelor dupa 2003, ca stiu ca de atunci e cu afisaj digital..

 

Multam mult.

 

Ar fi de ajutor si alte sfaturi, hibe, bube, pericole, etc :P

 

sa o stapanesti sanatos. stai linistit ca este ok 106 grade. la mine la 100 de grade incepe ventilatorul sa mearga...cred ca o singura data a ajuns si a mea la 105 grade, dar nu se intampla nimic. pe la 120 asa sa incepi sa-ti faci probleme serioase. in rest...numai de bine, nu stiu sa-ti spun ce bube are ca nu mi-a facut nici o problema pana acum...singura chestie la care e fitoasa.. daca am relantiul sub 1300 de ture mi se opreste motorul in mers. asa ca il tin undeva la 1500. oricum si in carte scrie ca e indicat intre 1300 si 1500 de ture.

 

sa ai grija de ea si mare atentie la femeile de la volan :)

 

@ radum multumesc de urari si sper din tot sufletul sa iasa ,cel putin, la fel de frumoasa! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

tocmai am schimbat seveul de 650 pe unul de 1000 :drink: , 2005. Am nevoie de niste informatii: indicatorul de temperatura a urcat ieri undeva la 106oC, fara sa se aprinda un alt buton de "avarie". Nu stiu daca a pronit ventilatorul, am mers maxim 2 km pana la service unde am lasat-o pentru schimb de ulei, verificari, etc. Voua ce temperatura va indica? Ma refer la posesorii modelelor dupa 2003, ca stiu ca de atunci e cu afisaj digital..

 

Multam mult.

 

Ar fi de ajutor si alte sfaturi, hibe, bube, pericole, etc :)

 

 

Multe felicitari pentru schimbare si eu vreau sa il schimb cu unul de 1000...sunt in cautare inca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HELP!

Bomba de la compania de asigurari: cica vezi doamne contractul meu de vanzare-cumparare NU are nushtiu ce stampila care trebuia pusa de biroul la care am incheiat contractul. Ideea e ca asa cum stiu eu nici macar nu e NEVOIE de o astfel de stampila, pt ca in primul rand nu exista pe contract nici un loc pentru stampile sau alte impresii de genu' asta. Importante sunt semnaturile noastre si datele din contractul respectiv.

 

Daca stiti ceva despre chestia asta sfatuiti-ma pls, ca de la Bucuresti pana la Arad e ceva de mers si n-am chef sa ma puna astia aiurea pe drumuri.. the stress begins :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HELP!

Bomba de la compania de asigurari: cica vezi doamne contractul meu de vanzare-cumparare NU are nushtiu ce stampila care trebuia pusa de biroul la care am incheiat contractul. Ideea e ca asa cum stiu eu nici macar nu e NEVOIE de o astfel de stampila, pt ca in primul rand nu exista pe contract nici un loc pentru stampile sau alte impresii de genu' asta. Importante sunt semnaturile noastre si datele din contractul respectiv.

 

Daca stiti ceva despre chestia asta sfatuiti-ma pls, ca de la Bucuresti pana la Arad e ceva de mers si n-am chef sa ma puna astia aiurea pe drumuri.. the stress begins :)

 

sunt acte facute in romania?

daca sunt de afara, de unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt acte facute in romania?

daca sunt de afara, de unde?

actele sunt facute in Arad, la un birou de copiere acte. Asta de la asigurari zice ca nu scrie pe contract cine l'a facut(firma sau ce-o fi). Acuma mi-e frica sa ii trimit contractul la fostul proprietar sa nu-mi faca vreo belea. Si ca sa merg eu din nou la Arad imi bag si-mi scot.. acu nustiu ce sa-i mai zic lu tanti.

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce treaba are sula cu prefectura.

 

de dactilografiat poti sa o faci si tu pe pian acasa, asta e cea mai mare stupizenie pe care am auzit-o vreodata.

 

din contract trebuie sa rezulte ca tu ai platit niste bani la data de pe ceva identificat cu o serie de sasiu.

 

mobra era radiata de la financiar, ai fisa de inmatriculare ?

 

despre ce companie de asigurari e vorba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce treaba are sula cu prefectura.

 

de dactilografiat poti sa o faci si tu pe pian acasa, asta e cea mai mare stupizenie pe care am auzit-o vreodata.

 

din contract trebuie sa rezulte ca tu ai platit niste bani la data de pe ceva identificat cu o serie de sasiu.

 

mobra era radiata de la financiar, ai fisa de inmatriculare ?

 

despre ce companie de asigurari e vorba?

merci,

Poi asa ziceam si eu, da vine tanti cu replica "poi asa puteam sa iau si io un contract de pe net, sa arunc 2 semnaturi pe el si gata". (lolipop sa faci din mine tanti :D )

 

mobra nu era declarata la impozit, am actele de italia ale primului proprietar cu radierea de acolo. Baiatul din RO i-a pus numere rosii de 2 ori. La capitolul asta n-a facut gat.

 

Ce mai face tuta: eu ii fac rost de FAX de la secretariat SPR Arad sa trimita "Anexa 2" care substituie procesul verbal(se lasa cu proces din cauza victimei cu piciorul rupt), si ea vorbeste cu aia si le trimite anexa prin posta sau prin ce mama ei a trimis. In fine asta ca asta, fie ce'o fi, oricum dureaza...

 

Plus ca i-a zis tata ceva de proforma si a incercat sa ii spele creierul ca nu e nevoie(a cam reusit cu el). Ma gandesc ca daca nu-mi fac proforma imi dau un rahat de bani.

 

Ce parere aveti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am citit pe alt topic.

 

trebuie sa scoti proforma si sa fie de dauna totala.

oricum iti va da suzuki specificatie tehnica pentru cadru si carter astea nu se repara se inlocuiesc.

iese dauna oricum, se vede cu ochiul liber nu trebuie sa iti faci probleme.

 

mai complicat ca ala e din alta tara, pe vremuri era un birou in bucuresti care facea plati pentru carte verde undeva la unirii nu mai stiu cum ii spunea la firma dar am avut de tras cu ei la o dauna nu vreau sa te sperii dar acum zece ani am asteptat undeva la 8 luni.(accidentul a fost pe la sibiu)

 

oricum acum suntem in uniune si trebuie sa mearga mai usor.

nu inteleg de ce a trebuit deschis dosarul unde a avut loc accidentul, daca faceai accident in spania ce faceai te mutai acolo pana iti dadeau aia banii ?????

 

mai verifica poate poti face treaba la valcea sau bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@valbi -- nu nu nu, dosarul l-am deschis la Valcea la Generali, aparent ei lucreaza cu Cartea Verde. Ideea e ca nu am proces verbal, pt ca va fi folosit la proces. "anexa 2" va fi echivalentul procesului verbal, si tanti de la Generali a trimis-o la Arad la SPR ca sa o completeze ei acolo, dupa care va ajunge inapoi la ea.

 

Tanti mi-a zis ca nu e nevoie de proforma bla bla bla, si am vorbit azi cu ea sa imi zica ce si cum a facut pana acum, si a avut grija sa nu fie deloc coerenta. Am inteles ca a trimis nu stiu exact ce(pt ca dosarul nu e gata) in Polonia, ca sa confirme ei ca asigurarea TIRului e ok si ca "trebuie sa dea ei acceptul"...acceptul la ce nustiu. Oricum o sa am eu grija sa o stresez suficient de mult incat sa ma lamureasca.

Azi a fost la garaj si a facut pozele pentru constatare, si are toate actele pt dosar de la tata(foi moto din italia, contract, autorizatie circulatie, asigurari, radieri, buletine, permise si ce mama lor mai vor). In mod normal, singurul lucru care lipseste ar trebui sa fie Anexa respectiva, care va trebui sa se intoarca de la Arad(asta nush cat timp mai ia).

 

Cu proforma asta nu stiu cum sa fac. Merg la service, o iau si ii dau la cucoana sa o xeroxeze sau cum? Si in plus daca nu sunt de acord sau imi resping si baga nustiu ce scuza ce fac?

Si inca o intrebare, cand anume imi fac evaluarea motorului(cu uzura cu tot), acum dupa ce au facut ei constatarile, sau dupa ce le duc proforma si calculeaza abia dupa ce constata ca e vorba de dauna totala(suma prea mare)??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proforma trebuie obligatoriu.

 

mobra trebuie dusa la un reprezentant suzuki care va intocmi un deviz de repartie, la acesta va anexa si note thnice de ex pentru cadru, carter, cum spuneam va rezulta o valoare care include si manopera.

iti vor face o proforma pentru suma respectiva si vei plati undeva in jurul a 200 de ron constatarea.

 

calculul pentru despagubire il vor face cand vor avea si un nr de km ai mobrei, prima inmatriculare, se calculeaza un coeficient de uzura, se ia valoarea mobrei la vanzare noua cu tva si se scad procentele in functie de ce incadrare ii dau.

 

o sa ramai cu o suma din valoarea ei de noua sa zicem 45% din care o sa scazi iarasi 25% valoarea epavei.

euro se transforma in ron la cursul bnr din ziua accidentului.

 

generali sunt profi, ma mir ca ai dat de gasca aia, oricum politia are termen legal de 30 de zile sa raspunda la cererea asiguratorului, tu inceraca sa rezolvi totul pana vine anexa.

ce e drept nu poate deschide un dosar daca nu gaseste in sistem polita aluia validata deci mai trebui asteptata si confirmarea valabilitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha bun, deci asta zicea cucoana ca asteapta. Asta cica ar dura vreo 15 zile. Pana atunci trebuie sa vad cum fac cu proforma aia, o sa sun maine la reprezentanta Suzuki din VL, poate lucreaza si sambata sa pot ajunge si eu pe-acolo.

 

Profi profi.. dar numai sa nu ma arda in stil profi... :) si daca ma tot taraganeaza cu dosarul asta, degeaba au ei termene daca ea nu-l trimite la analizat..

 

thanx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de paranteza...Tocmai mi-am luat prima tranta;urmarile fiind:

-oglinda dreapta rupta

-schimbator rupt

-manete frana+ambreaj(cu capatul rupt)

-semnalizare fatza stanga rupta(dar o lipesc)

-carena fata sgaraiata :)(

 

din cate stiu e belea mare cu schimbatorul ca dureaza pana aduc...restul cred ca se rezolva relativ repede... Are cineva ceva de vanzare sau o indicatie de unde sunt mai ieftine...si ce merita sa schimb???

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum e rupt schimbatorul. Mie mi s-a rupt doar partea cu cauciuc pe ea si am inlocuit-o cu un surub mai gros,incat nici nu se cunoaste.

 

E vorba doar de partea de cauciuc...se poate rezolva cu un surub ,dar nu stiu pe nimeni care ma poate ajuta...astept sugestii si daca exista cineva care are de vanzare second oglinda si manete.

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Cu riscul de a ma repeta (am mai postat si prin alte parti), acelasi lucru am nevoie:

 

oglinda stanga pentru Suzuki SV 650S, neagra, generatia pana in 2002 inclusiv.

 

Lasati mesaj cumva, eventual cu nr de tel si va sun eu.

 

Tnx.

 

PS: cauze posibile ar fi: pushtimea cordita si nebatuta din fatza blocului, proprietarul obez de caine care a crezut ca poate trece pe printre gardul viu si motorul meu urmandu-si bestia pishacioasa si adulmecatoare, administratorii blocului care au o hiba inca necomunicata mie relativ la modul (civilizat, zic eu) in care-mi stochez eu motoarele in fatza blocului... orice alt retard cu ganduri rele.

Ma rog, concluzia e ca sunt foarte nervos pe rautatea si/sau prostia oamenilor!

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tinlenvan: cum ai reusit sa cazi man? bine ca esti intreg, nu pareai sa ai nimic in neregula cand te-am vazut de la balcon :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tinlenvan: cum ai reusit sa cazi man? bine ca esti intreg, nu pareai sa ai nimic in neregula cand te-am vazut de la balcon :drink:

Am prins o cisterna cu apa imputita si am vrut sa o depasesc (ca sa nu merg in spatele ei) intrand pe linia de tranvai...AM alunecat si motorul a cazut pe stanga eu sarind peste el si rupand cu piciorul oglinda dreapta si maneta de frana...Am cazut ok in picioare si m-am sprijinit in maini..

Dar sunt ofticat ca mi-am zgaraiat motorul :)((((((

 

o gauresti pur si simplu, bagi prin gaura un surub si o fixezi....

eu asa am rezolvat pedala de frana. pe maine ii fac o poza :D

EU am inteles cum...ideea e ca nu dispun de unelte:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...