Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam cu 0.5 L mai mult (testat plin-plin, pret de 800 km, acelasi stil de mers). De modificat se modifica presupun pt ca se modifica si randamentul motorului si difera turatiile la care se da un anumit cuplu/putere.

 

Tin minte aiurea sau tu ai si PC pe ea? asta nu se comporta similar cu o resoftare a ecu-ului?

 

Oh, well, banuiesc ca cel mai corect raspuns ar putea fi aflat daca se pune motoreta pe un stand inainte si dupa toba, si apoi si cu resoftare.

 

So, pasul urmator.. .cine isi pune turbina pe sv? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adrian,ti-am citit posturile cred ca de la pagina 785 ceva de genu ,citind 2,3,5 mi-am zis ..."nu apuc sa termin paginile mai mult ca sigur aflu ca a picat adrian cu motocicleta daca nu aici pe undeva aflu sigur",unei motociclete cand te gandesti ca trebuie sa-i schimbi n si n si n lucruri ca te deranjeaza nu stiu din ce cauza/motiv sau macar vizual si nu te multumeste macar 90% din ce crezi tu ca e pt tine si ce asteptari aveai/ai de @ea ,in secunda 2 O VINZI , te f..i in ea de motocicleta,lasi din pret,o vinzi,scapi de belea,mai strangi bani si-ti cumperi dupa aceea altceva,poate nu e pt tine,daca te intelegi atat de bine cu sportivele gen gsx-r`ul alege unul de 600 daca ai impresia ca 750`ul e mare(am tot vazut ca zici de gsx-r)sau o honda 600 2000-2003,nu vreau sa-ti spun cuvantul pe care ti-l definesc "perversiune "sexuala" constand în a cauta placerea in suferinte fizice si morale produse de partener(SV`ul tau) sau ai o atitudine prin care gasesti satisfactie in propria suferinta, decadere sau umilire?"

te rog sa ma ierti dar si eu tind sa cred ca nu este pt tine

ai grija de tine si de sanatatea ta,lasa schimbarile pe care le ai de facut motocicletei pt altcineva.

numai bine

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

cit rahat poti sa maninci :)

vrei sa-ti arat forumuri de americani, englezi, nemti sau francezi, care modifica 50% din motociclete? fiecare intelege din motocislism/motociclete ce are chef. eu nu ma apuc sa-ti trimit mesaje private cu ce motocicleta cred ca ti s-ar potrivi dupa poza de la avatar. nici eu nu pot sa inteleg cum de le plac unora chopperele, da' totusi exista o gramada de oameni care-s terminati dupa ele. ma vezi la sectiunea de chopperisti sfatuindu-i sa-si ia GSXR-uri?

si chiar daca e stupid ce vrea sa faca, ce treaba ai, e motorul tau, viata ta?

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cate posturi a zis ca-i place cum merge gsx-r`ul prietenului ? cum este furca si nu stiu ce?(eu am citit doar paginile dupa 785)am pus in paranteza de ce am zis despre gsx-r,pt ca el a mers si-i place!!!!,fiecare poate sa-si cumpere ce vrea si pe ce se simte bine dar nu sa-si faca rau singur,drept dovada ca a pus motocicleta la vanzare(bravo tie Adrian,ai un 10 din partea mea,sa-ti ajute Dumnezeu sa o dai si sa-ti cumperi ceva care sa te multumeasca 100%)

ca fapt divers... sunt indragostit de V`uri ,de cuplul lor,de cum stau pe curbe,cat de rpd poti deschide gazul in comparatie cu liniarele,de sunet,dar nu-mi plac cele de la suzuki.

nu-mi permit momentan sa am si un V,asta e,mai asteptam .

scuze pt deranj ,ma retrag

chiar imi cer scuze daca am deranjat ,nu-mi sta in caracter sa ma cert

mea culpa

numai bine

Doamne ajuta

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg o chestie de la voi ... Daca omu vrea sa isi puna usd e problema lui, un lucru e sigur furca aia e superioara celei standard de pe SV. Adrian e multumit de SV in general, de motorizare, fiabilitate etc singurele chestii care il sacaie ar fi pozitia si suspensia fata, restul tin de estetica, cauciucuri, etc(nu-s modificari majore). Treaba cu furca proasta e si in cazul VFR-ului, din fabrica vin cu furci care au doar reglaj pentr tensionarea arcului, eu am schimbat bratele cu unele de cbr, tocmai pentru faptul ca alea au si reglaj de rebound in ele ... Dupa montarea noilor brate, setarea suspensiei fata-spate eu sunt super multumit de suspensii, cum se aseaza pe asfalt si manevrabilitatea data prin schimbarea suspensiei ... Anumite modificari au un impact major asupra motocicletei, cum poti judeca cineva pentru o alegere de genul cand nu ai mers cu un SV cu o asemenea modificare, de unde stiti ca nu e benefica modificarea, a mers vreunu din voi? Cati dintr voi si-au reglat suspensia aia "basic" dupa greutate ? Multi habar nu au cum se face ca ca la carte, multi o fac dupa ureche, la modul o las mai tare ca e mai "racing" ... WTF ?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost sa-mi fac SAG`ul pe vechea motocicleta pt aveam cateva neplaceri, am simtit o schimbare imediat in bine cum statea pe curbe,cum se apleca,cat de stabila era pe viraje,centru de greutate usor usor schimbat ,furca fata lucra altfel,iar amortizorul spate pe tot parcursul virajului isi facea treaba foarte bine ,motocicleta statea lipita de asfalt ,nu tzopaia sau mai stiu eu ce ...

sunt niste bani de care a zis ca el nu dispune in momentul de fata pt a face schimbarile acestea majore,cred ca este un baiat cerebral si daca avea posibilitatea investea prima data intr-un set de cauciucuri si lasa celelalte lucruri pe locurile 2,3.. eu cand sfatuiesc pe cineva am in vedere prima data "PRIORITATILE" ,prioritatile cand vine vorba de motocicleta sunt legate 1.cauciucuri,2.frane dupa aceea ordinea operatiilor fireasca si intr.un final upgradeuri

eu doar mi-am dat cu parerea ,nu cred ca am facut un rau

numai bine

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adrian,ti-am citit posturile cred ca de la pagina 785 ceva de genu ,citind 2,3,5 mi-am zis ..."nu apuc sa termin paginile mai mult ca sigur aflu ca a picat adrian cu motocicleta daca nu aici pe undeva aflu sigur",unei motociclete cand te gandesti ca trebuie sa-i schimbi n si n si n lucruri ca te deranjeaza nu stiu din ce cauza/motiv sau macar vizual si nu te multumeste macar 90% din ce crezi tu ca e pt tine si ce asteptari aveai/ai de @ea ,in secunda 2 O VINZI , te f..i in ea de motocicleta,lasi din pret,o vinzi,scapi de belea,mai strangi bani si-ti cumperi dupa aceea altceva,poate nu e pt tine,daca te intelegi atat de bine cu sportivele gen gsx-r`ul alege unul de 600 daca ai impresia ca 750`ul e mare(am tot vazut ca zici de gsx-r)sau o honda 600 2000-2003,nu vreau sa-ti spun cuvantul pe care ti-l definesc "perversiune "sexuala" constand în a cauta placerea in suferinte fizice si morale produse de partener(SV`ul tau) sau ai o atitudine prin care gasesti satisfactie in propria suferinta, decadere sau umilire?"

te rog sa ma ierti dar si eu tind sa cred ca nu este pt tine

ai grija de tine si de sanatatea ta,lasa schimbarile pe care le ai de facut motocicletei pt altcineva.

numai bine

Doamne ajuta

 

Am scris un post in care te-am injurat,dar l am sters....

 

daca nu intelegi niste chestii,te rog nu te mai baga in seama....

 

Daca vrei iti explic pe PM tot legat de SV, furca, de ce vreau sa fac, de motive si etc, nu am chef sa ma cert si sa ma explic aici.

 

 

Aveam 2200 eur, vroiam un V, gen Monster sau SV.

 

Monster nu mi-am luat pt ca la banii cat costa un monster din 2000/1999 imi iau un SV 2003/2004 care este mai fiabil,mai bun, etc....

 

Singurul avantaj la monster e ca nu are furca muci ca SV ul.

 

Am luat SV ul asta.

 

De ce nu intelegi placerea mea de a-l face asa cum vreau eu pe gustul meu? de ce imi sugerez sa-mi iau un cacao de gsx-r 600/750 daca NU IMI PLAC ALEA?

 

Am zis ca-mi place doar furca de pe alea si cum stau pe curbe... din intamplare am dat exemple pe alea, la fel de bine puteam sa-mi zic ca-mi place cum sta pe curbe si 600RR si etc....

 

Vreau HANDLING de 600RR/GSX-R 750 pe SV UL M EU

 

E asa GREU de INTELES si acceptat?

 

De ce sa dau mii de EURO pe o sportiva 4L cand cu cateva sute imi upgradez motorul actual la ceea ce vreau eu?

 

Imi ajung 73 de cai, are consum mic arata EXACT cum am vrut sa arate.....PLM

 

Daca vrei,iti desenez o schema sau iti sunt disponibil pe PM oricand cu explicatii

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte aiurea sau tu ai si PC pe ea? asta nu se comporta similar cu o resoftare a ecu-ului?

Oh, well, banuiesc ca cel mai corect raspuns ar putea fi aflat daca se pune motoreta pe un stand inainte si dupa toba, si apoi si cu resoftare.

 

Da, i-am pus si PC3. intr'adevar, ala e un fel de resoftare @home :) Pui laptopul pe el si ti-l modifici cum vrei, doar sa ai idee ce trebuie sa faci :)

Din ce am testat pe dyno (nu stiu pe unde am hartile salvate) doar cu toba schimbata fara resoftare apar niste "gauri" de putere in ture joase si se obtine un mic plus in ture mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste bani de care a zis ca el nu dispune in momentul de fata pt a face schimbarile acestea majore,cred ca este un baiat cerebral si daca avea posibilitatea investea prima data intr-un set de cauciucuri si lasa celelalte lucruri pe locurile 2,3.. eu cand sfatuiesc pe cineva am in vedere prima data "PRIORITATILE" ,prioritatile cand vine vorba de motocicleta sunt legate 1.cauciucuri,2.frane dupa aceea ordinea operatiilor fireasca si intr.un final upgradeuri

eu doar mi-am dat cu parerea ,nu cred ca am facut un rau

numai bine

Doamne ajuta

 

 

Corect. Oricum eu ca sa-mi scot motorul pe strada in momentu de fata imi trebuie 1000 RON minim.

 

Mi-au expirat numerele rosii (deci bani de inmatriculare finala) + un set de gume SH ceva bun gen DOT 2010/2011. Asta e prioritatea...

 

Deci cucurile mele cu furca si etc au fost cam amanate ,deocamdata.

 

 

A explicat CalinD cu cateva posturi in urma,daca ai rabdare sa cauti,daca nu,iti sugerez sa cauti pe net informatii precise despre ce TIP de furca are SV ul, cam ce inseamna furca de SV printre celelalte furci de motocicleta...

 

Si daca nici atunci nu te convingi,tin sa-ti spun ca am facut un schimb de motoare 3 km cu un amic din Iasi care are RSV, si la intoarcere a zis ca nu-i mai trebuie, ca-l SPERIE......

 

Ok, nu zic, la furca mea poate trebe schimbat uleiul etc,,,,dar nu-ti imagina ca fac PRIMAVARA cu o floare (schimbat ulei) etc...

 

 

Lectia invatata weekendul asta: Niciodata, dar NICIODATA sa nu mai merg cu gume uzate in halu' ala.... punct.

 

Gresit din punctul tau de vedere. Eu unul ma uit destul de rar la vitezometru, iar sunetul pt mine contribuie foarte mult la senzatia de viteza. Am observat ca merg mult mai agresiv cu tobe stock, atat ca viteza cat si la accelerari.

Si ca exemplu, in a 2a la 4500rpm am cam 60 kmph. La 7000rpm (la care ajung usor cu tobele stock) am cam 100 kmph. Eu zic ca e oleaca de diferenta...

 

Ne-am exprimat amandoi ciudat, inteleg ce zici....

 

Ca sa fac iarasi aceeasi comparatie, de ex sunt sigur ca daca TU te urci acum pe un CBR1000RR (mai ales cu toba stock), te vei trezi muult mai rapid la viteze mari decat cu SV ul....

 

4L ofera un feedback mai mic ca si vibratii si etc...raportat de un V2....

 

Mie asta-mi place la V.....nu tre sa-i dau TARE ca sa simt ca merg..... Si in final asta conteaza, cum te simti, FEEDBACK ul, SENZATIA....

 

Prefer sa merg cu 80 si sa simt ca merg cu 120....si sa fiu multumit si implinit de senzatia primita,decat sa merg cu 180 si sa simt ca merg liniar cu 130.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles acum ,vrei sa o faci pe asta dupa bunul plac ,mult succes

daca-mi adresai o injuratura erai si primul in 29 de ani,totul are un inceput

numai bine

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles acum ,vrei sa o faci pe asta dupa bunul plac ,mult succes

daca-mi adresai o injuratura erai si primul in 29 de ani,totul are un inceput

numai bine

Doamne ajuta

 

Oarecum regret ca am sters postul:( Mi-as fi dorit sa fiu 'primul' tau injurator :(

 

:) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte mai vedeai pe topic ''iesim pe undeva, ne vedem azi'' sau macar o gluma, faceai haz de necaz in schimb de la un timp numai certuri, contre si tot felul de comentarii inutile. Este prea cald afara sau este ceva in aer ce naiba avetii?

 

P.S. Facem si noi o intalnire anul acesta sau ne vedem pe undeva(sper ca de mai multe ori sa ne vedem)?

 

P.P.S. Daca a gasit cineva anvelope sh sau noi la cel mai bun pret de pe piata va rog frumos sa postati. Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte mai vedeai pe topic ''iesim pe undeva, ne vedem azi'' sau macar o gluma, faceai haz de necaz in schimb de la un timp numai certuri, contre si tot felul de comentarii inutile. Este prea cald afara sau este ceva in aer ce naiba avetii?

 

P.S. Facem si noi o intalnire anul acesta sau ne vedem pe undeva(sper ca de mai multe ori sa ne vedem)?

 

P.P.S. Daca a gasit cineva anvelope sh sau noi la cel mai bun pret de pe piata va rog frumos sa postati. Va multumesc

 

Eu cred ca voi agreati mai mult discutiile de tip facebook,cu glumite intre voi, mana asta de oameni care va stiti intre voi,din Bucuresti,si cand discutia devine tehnica sau mai serioasa,va piere chefu' si acuzati ca ne 'certam'......

 

 

 

Ca locatie pt SV meeting ar fi ok ceva central,sa fie aproape de toti...

 

Un Gheorgheni? Sighisoara? Brasov? (Chiar si V Dornei imi convine, e aproape de mine :P )

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca voi agreati mai mult discutiile de tip facebook,cu glumite intre voi, mana asta de oameni care va stiti intre voi,din Bucuresti,si cand discutia devine tehnica sau mai serioasa,va piere chefu' si acuzati ca ne 'certam'......

Eu cred ca te-a batut soarele in cap si nu mai gandesc normal ... cum sa gandesti asa ceva de colegii tai sv-isti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte mai vedeai pe topic ''iesim pe undeva, ne vedem azi'' sau macar o gluma, faceai haz de necaz in schimb de la un timp numai certuri, contre si tot felul de comentarii inutile. Este prea cald afara sau este ceva in aer ce naiba avetii?

 

P.S. Facem si noi o intalnire anul acesta sau ne vedem pe undeva(sper ca de mai multe ori sa ne vedem)?

 

P.P.S. Daca a gasit cineva anvelope sh sau noi la cel mai bun pret de pe piata va rog frumos sa postati. Va multumesc

Deh, ce sa-i faci, unii n-au mobra, altii tre sa stea la birou...

La noi, preturi bune par sa aiba cei de la anvelopemoto.eu

Mai exista r17.hu, dar eu nu am gasit o modalitate simpla de a le plati, cel putin nu anul trecut. Poate au mai schimbat ceva intre timp.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca voi agreati mai mult discutiile de tip facebook,cu glumite intre voi, mana asta de oameni care va stiti intre voi,din Bucuresti,si cand discutia devine tehnica sau mai serioasa,va piere chefu' si acuzati ca ne 'certam'......

+1000

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Votat :friends:

poate ne iese si anu asta... primu care vine la "Herculane" cu fatza de SV modificata, da berea si friptura :crack: (yo fac focu :rolleyes: )

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se stabileste data sa fie prea curand,poate apuc sa-mi pun motoru' si eu legal pe roate, ca vreau sa ajung neaparat...

 

 

 

 

LE:

 

Am pus anunt pt vanzarea pieselor de pe SV (furca,juguri,alea alea):

 

http://www.motocicli...4/#entry3158988

 

Daca e vreun SV-ist interesat

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se stabileste data sa fie prea curand,poate apuc sa-mi pun motoru' si eu legal pe roate, ca vreau sa ajung neaparat...

 

 

 

 

LE:

 

Am pus anunt pt vanzarea pieselor de pe SV (furca,juguri,alea alea):

 

http://www.motocicli...4/#entry3158988

 

Daca e vreun SV-ist interesat

sper sa gasesti cumparator. Din propria experienta........nu am reusit sa vand fata de SV, dupa ce am schimbat-o ( cu placute frana, semeringuri si ulei nou ).......pe ansamblu a fost mai bine, acum e fata ce o am pe Cagiva Raptor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...