Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Hai ca in loc sa caut unde trebuie, balauream netul altora... :moron:

Vreau sa-i schimb finala (dupa apropiatul ITP) cu ceva. Altceva. Nu stiu. V-as ruga sa ma ajutati cu ceva idei, pareri despre diferitele marci. Adica la modul exemplificativ: M4 carbon e mai ieftina decat Yoshi care suna aprox ca si Akrapovic-ul model 2004, comparat cu Leo Vince-ul...etc

Va foarte apreciez interventiile! :cheers:

multumiri!

Din punctul meu de vedere ai 2 optiuni - cea ieftina de la Vick exhaust (cum are dihania si suna oke), sau Yoshi carbon. Pt ca suna bine, pt ca arata bine, pt ca nu se incinge in draci si se raceste repede, pt ca gasesti harti de power commander gata facute pt ea, pt ca daca ai nevoie iti poti comanda separat fiecare componenta a tobei in parte. :)

 

PS Nu prea ai probleme la itp cu toba custom, mai ales daca ai si silencer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din punctul meu de vedere ai 2 optiuni - cea ieftina de la Vick exhaust (cum are dihania si suna oke), sau Yoshi carbon. Pt ca suna bine, pt ca arata bine, pt ca nu se incinge in draci si se raceste repede, pt ca gasesti harti de power commander gata facute pt ea, pt ca daca ai nevoie iti poti comanda separat fiecare componenta a tobei in parte. :)

 

PS Nu prea ai probleme la itp cu toba custom, mai ales daca ai si silencer.

o stiu pe a dianei, imi place cum se aude.

Vreau street legal, nimic altceva. Nu vreau sa depasesc nivelul dB celei stock

 

cam asa ceva aveam in cap si eu

http://www.revzilla.com/product/yoshimura-oval-rs-3-race-slip-on-exhaust-suzuki-sv650s-04-06

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu incerci la baietii de la Evacuari Moto Romania? Iti fac una din carbon la jumate din pretul pentru yoshimura aia si pot sa ti-o faca cum vrei tu, triovala, ovala, etc. Sa nu mai vorbesc ca in relatia cu clientii sunt de nota 10. Iti dau la ea si silencer si o sita pe care o poti pune optional etc.

acum m-am uitat pe pozele lor...foarte interesant ce fac baietii, merci frumos de hint. Iau legatura cu ei, sa vedem ce iese. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi te rog, ca idee, ce preturi practica si durata executiei, aici sau pe PM. Mai mult ca sigur o sa iau ceva de la ei, lucrarile par intr-adevar profi. Daca sunt dublate si de un lucru cu clientii ok, atunci e o optiune viabila.

 

MErci inca o data! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Stie cineva daca am nevoie de releu de semnalizare in cazul in care vreau sa imi pun doar pe spate semnalizari pe led ??

ps: fata semnalizari standard, spate led.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Stie cineva daca am nevoie de releu de semnalizare in cazul in care vreau sa imi pun doar pe spate semnalizari pe led ??

ps: fata semnalizari standard, spate led.

 

Multumesc!

 

Daca nu au nimic adaugat sa se ridice la puterea becului, releul va clipi mai des indiferent cate schimbi. e ca si cum ti s-au ars ambele becuri pe spate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu au nimic adaugat sa se ridice la puterea becului, releul va clipi mai des indiferent cate schimbi. e ca si cum ti s-au ars ambele becuri pe spate :)

Mai pe intelesul meu: daca montez 1 bucata semnalizare led trebuie sa cumpar si o rezistenta care sa regleze/reduca clipitul la normal?

Ms!

 

Daca optez pt bec si pe spate, are vreo importanta (clipitul),daca pe fata am bec de 21w si pe spate o sa fie halogen de 10w ?

Editat de tinlenvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pe intelesul meu: daca montez 1 bucata semnalizare led trebuie sa cumpar si o rezistenta care sa regleze/reduca clipitul la normal?

Ms!

 

Daca optez pt bec si pe spate, are vreo importanta (clipitul),daca pe fata am bec de 21w si pe spate o sa fie halogen de 10w ?

 

 

 

 

Sal. Deci mie mi sa rupt 1 semnalizator de pe spate si le-am schimbat pe unele cu leduri. Pe fata am acum cele normale, si pe spate am leduri. presupun ca e la fel ca la tine. De functionat functioneaza si fara rezistenta, doar ca va clipi mai rapid, iar pe bord iti va semnaliza ca si cand ai 1 bec ars. (sclipoceste foarte rpd). Poti sa le foloesti si asa, sau poti cumpara o rezistenta de asta : .... http://www.ebay.co.uk/itm/300702933100?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 . ideea e ca sa aiba undeva la 6-7 ohmi si minim 20w. cu cat mai multi cu atat mai bine. eu am luat cu 25w. Dar inca nu am montato, si folosesc ledurile de mai bine de 1 luna si nu sau ars sau ceva. Deci zic ca merge si fara si cu . cum vrei tu faci. ideal e cu cate o rezistenta de aia pe fiecare led ca sa compenseze rezistenta creata de un bec normal, astfel ca si releul sa stie ca "ai bec acolo". ca cu ledurile puse fara rezistenta aia, releul crede nu ai bec si va palpai mai repede.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Deci mie mi sa rupt 1 semnalizator de pe spate si le-am schimbat pe unele cu leduri. Pe fata am acum cele normale, si pe spate am leduri. presupun ca e la fel ca la tine. De functionat functioneaza si fara rezistenta, doar ca va clipi mai rapid, iar pe bord iti va semnaliza ca si cand ai 1 bec ars. (sclipoceste foarte rpd). Poti sa le foloesti si asa, sau poti cumpara o rezistenta de asta : .... http://www.ebay.co.uk/itm/300702933100?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 . ideea e ca sa aiba undeva la 6-7 ohmi si minim 20w. cu cat mai multi cu atat mai bine. eu am luat cu 25w. Dar inca nu am montato, si folosesc ledurile de mai bine de 1 luna si nu sau ars sau ceva. Deci zic ca merge si fara si cu . cum vrei tu faci. ideal e cu cate o rezistenta de aia pe fiecare led ca sa compenseze rezistenta creata de un bec normal, astfel ca si releul sa stie ca "ai bec acolo". ca cu ledurile puse fara rezistenta aia, releul crede nu ai bec si va palpai mai repede.

 

Multumesc!

 

Intre timp am mai ''sapat'' si eu prin forumuri si am inteles exact despre ce e vorba. :)

Bafta!

 

Zi-mi te rog, ca idee, ce preturi practica si durata executiei, aici sau pe PM. Mai mult ca sigur o sa iau ceva de la ei, lucrarile par intr-adevar profi. Daca sunt dublate si de un lucru cu clientii ok, atunci e o optiune viabila.

 

MErci inca o data! :cheers:

 

 

Ca idee, la ITP nu ai probleme cu toba (poate sa fie si burlan, asta in cazul in care faci ITp-ul oriunde altundeva, dar nu la RAR). La RAR te cauta si in fund, chiar daca te duci doar pt identificare. Nu exista reglementare in Romania, a dB-lor pe care trebuie sa ii scoata un motor, sau o omologare in acest sens. Ei nu se uita decat sa aiba silencer(db killer) si foarte important sa aiba ''E-ul'' gravat. Ca toba eu ti-as recomanda http://roadsitalia.com/index.php?model_id=167&prod_id=362&submit=&cat_id=46&page=products

sau http://www.delkevic.co.uk/?section=shop&product_category=exhaust_s7rhj&sub_category=silencers_hl3s5&product=

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru intrebarea cu semnalizatoarele pe LED.

Eu am luat motorul cu semnalizatoarele originale pe fata si led-uri pe spate. Stimabilul german nu a pus rezistente in plus, ci a optat pentru adaugarea inca unui releu, special pentru semnalizatoare pe LED.

Modelul pe care l-a pus este acesta.

Nu stiu exact ce modificari au fost aduse instalatiei, e posibil sa fie pus "in paralel" cu releul original de semnalizare. Stiu doar ca este tras un fir pana in codita, unde este montat releul. Poate aici te pot indruma cei mai orientati spre partea electrica, Radu sau Tija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si daca clipesc un pic mai repede ce are ? eu cred ca am un led ars. daca e ars de unde pot sa cumpar un led sa il inlocuiesc ?

 

De la ledarie :)), glumesc, in mare parte gasesti la orice magazin ce detin componente electronice, dar vezi tipul de led ce il ai pe semnalizare, poate e tipul de led care nu il poti schimba pur si simplu, adica nu e pe mufa ci cu 2 lite in capat, in cazu asta te apuci de mesterit, dai jos ledul ars si il inlocuiesti cu unul bun cu ajutorul unui pistol de lipit sau ciocan si niste cositor care le gasesti in acelasi magazin. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tinlenvan: daca tot optezi pentru semnalizari cu led-uri, macar schimba-le pe toate 4 si mergi pe un releu pentru ele. Mie personal mi se pare cea mai eleganta solutie. Eu nu mi-as pune niste rezistente din alea pe motoreta daca as avea o solutie mai eleganta. De asemenea e bine pe circuitul electric sa ai cat mai putine imbinari deoarece pot aparea tot felul de neplaceri (oxidari, contacte imperfecte sau mai stiu eu ce). daca releul e "plug and play" e ok. Ar fi si mai bine daca poate fi pus in locul celui original ca sa nu mai ocupe spatiu.

 

@Zipper: scoti semnalizatorul, il desfaci, te uiti cum arata alea pe acolo. Cumperi unul, vezi sa nu incurci plusul cu minusul cand il pui in circuit ca nu se aprinde. il lipesti si ar trebui sa fie ok.

 

@goodkat: daca ai leduri ai releul schimbat sau rezistente din alea bagate pe cine stie unde. din moment ce ai desfacut moto si nu le-ai vazut tind sa cred ca e alt releu. cel original nu merge corect fara becuri.

 

 

Acuma vin eu cu intrebari. Unde pot gasi cutii pentru montaje electronice? As vrea sa fie o gama mai variata. si mai mari si mai mici si plastic si metalic.

 

Sau daca a incercat careva... cum as putea sa fac o matrita de dimensiunile necesare si apoi sa o umplu cu (inca nu stiu cu ce) ca sa imi fac cutia asa cum vreau eu?

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e drumul prin zona vatra dornei? ai coborat spre bistrita? e decent pentur sv sau iti lasi rinichii pe acolo?

 

Cluj - Dej - Bistrita - Vatra Dornei - Campulung - Gura Humorului - Spataresti - Pascani - Iasi

 

Drumul este foarte bun, am mers constant 110-140, ocazional 160 (e naked :( )

 

Sfat: Nu mergeti pe centura din Bistrita.

Cand m-am dus spre Cluj, era noapte si am nimerit prin oras. Acu la intoarcere, am fost 'destept' si-am zis sa ocolesc pe centura. Big mistake. Mai bine o luam prin oras ca la venire..

 

Oricum la prima curba mai smechera ,exact de unde incepe drumu' ala de vis cum pleci dinspre Bistrita spre Vatra, un dobitoc cu o masina mi-a taiat curba in asa fel incat era total pe sensu' meu. M am ca.c.cat pe mine.

Bineinteles ca vreo 30 minute, in fiecare curba intram cu gandul "stai,daca mai vine un tampit pe sensul tau"......

 

Singurul drum incredibil de prost a fost in zona mea, de la intersectia spre Motca pana la iesirea din Pascani. Drum care se incadreaza exact descrierii "lasat rinichii' pe acolo......

 

In rest, Vatra, Mestecanis, Campulung, etc.........mi se pare foarte misto..

 

Mi-am luat si un radar intr-o localitate dupa Campulung,spre Gura Humorului (cred), aveam peste 110 lejer in localitate (bine, localitate din aia tampa,unde nu poti sa merg nici cu 70 ca simti ca stai)..

 

A sarit militeanu din masina, a facut semn,am oprit la 20 metri dupa MCV de politie,si am oprit-o perpendicular cu strada, coborand intr-o curte parasita vreo 3 metri,ca sa nu-mi mai faca mu.istii poza la numar prin luneta masinii,asa cum mi-au facut altadata.

I-am dat actele, s-a coit vreo 1-2 minute si mi-a zis ca 'de data asta nu-mi face nimic,dar sa am grija'.

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

in urma insistentelor constante ale pasagerei am nevoie de un maner pentru pasager(acela de la scaunul pasagerului) ca in poze. Motoreta mea e argintie, dar merge orice culoare daca are cineva nefolosit si vrea sa'l valorifice intr'un fel.

 

Motorul e generatia a 2a pe injectie. Daca are cineva, sau stiti unde as putea sa gasesc "prin zona" dati un PM!

 

Noroace! :cheers:

 

post-27956-0-65205900-1339573657_thumb.jpgpost-27956-0-46731900-1339573650_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

in urma insistentelor constante ale pasagerei am nevoie de un maner pentru pasager(acela de la scaunul pasagerului) ca in poze. Motoreta mea e argintie, dar merge orice culoare daca are cineva nefolosit si vrea sa'l valorifice intr'un fel.

 

Motorul e generatia a 2a pe injectie. Daca are cineva, sau stiti unde as putea sa gasesc "prin zona" dati un PM!

 

Noroace! :cheers:

 

post-27956-0-65205900-1339573657_thumb.jpgpost-27956-0-46731900-1339573650_thumb.jpg

 

Ar fi mai bine sa ii explici cum trebuie sa stea si sa inteleaga faptul ca nu o ajuta manerul cu nimic (adica, nu e o idee prea buna sa se tina de manerul ala oricum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt pasagera mai bine un maner d'ala care se prinde pe rezervor ;)

Avea un baiat si pe aici de vanzare la preturi decente

 

605494952461201932950213-193865-700_700.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt pasagera mai bine un maner d'ala care se prinde pe rezervor ;)

Avea un baiat si pe aici de vanzare la preturi decente

 

 

 

Cap0ne, de mult vroiam sa-ti zic si uit.......schimba frate din 'ment rubbing' in 'mint rubbing', daca te referi la menta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...