Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

are cineva toba ixil pe hornet ? as vrea si eu o parere ceva , cum se aude si daca a schimbat cineva a schimbat finala sau toata evacuarea ?

 

La ce model te referi la toba IXIL ?

Eu am vazut si auzit una scurta, modelul cu doua tevi de la ei si era super ok,(daca iti place putin mai galagios) schimbase doar finala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti, am de donat un ghidon original de hornet.

eu am din cel lasat, am vrut sa il remontez pe cel original (cred ca totusi se potriveste mai bine si la ciclistica e mai ok, si la ergonomie), dar am constatat ca e un pic indoit.

nu m-am bagat sa il indrept (e fugit cam 1,5cm), dar pentru cine are mobra cazuta grav si ghidonul de nerecuperat, poate fi de ajutor.

parerea mea e ca se poate indrepta si desi am sculele necesare, imi e lene.

primul venit, primul servit, de preferat din bucale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Aveti cumva de vanzare o maneta si o pedala de frana pentru un hornet 2006?

 

Mersi.

salut!

 

am eu : maneta second 60 lei, pedala frina=putin polizata dar este dreapta=100 lei.

mai am si un parbriz givi dar pt modelul dupa 2004 .iasi, tel 0745.848.205

daca vrei iti trimit poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A schimbat civeva amortizorul spate hornetul un amortizor mai bun (de la alt model sau aftermarket)?

Al meu din e cam dus, dar pe de alta parte sa schimb o porcarie cu o alta porcarie (tot un amortizor de hornet SH), nu cred are prea mult sens, de aceea cei ce au facut modificari grave la motor (alde Sorin, George & Co), va rog sa impartasiti din secrete, ce amortizor merge, ce modificari trebuie facute.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A schimbat civeva amortizorul spate hornetul un amortizor mai bun (de la alt model sau aftermarket)?

Al meu din e cam dus, dar pe de alta parte sa schimb o porcarie cu o alta porcarie (tot un amortizor de hornet SH), nu cred are prea mult sens, de aceea cei ce au facut modificari grave la motor (alde Sorin, George & Co), va rog sa impartasiti din secrete, ce amortizor merge, ce modificari trebuie facute.

Multumesc

Am eu un amortizor de CBR600F3, care are toate setarile de comprimare, rebound si preload - mai bun decat cel de Hornet. Practic ar trebuii sa se potriveasca la fix, fiind acelasi tip de bascula si prindere.

Daca esti interesat ne intalnim sa-l probezi.

 

P.S.: Nu mai am numarul tau de tel. ca sa te sun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La F3 m-am gandit si eu prima data, ca au fost colege de generatie, dar prinderea de jos difera:

F3:

DSCN1746.JPG

 

 

Hornet:

4e3d48b5c5418_DSC01922.JPG

 

 

Adica primul parametru sunt prinderile si al doilea ar fi lungimea amortizorului.

Ma gandesc ca din moment ce nu sunt facut de honda/suzuki/etc ci sunt luate din exterior (showa/wp/etc), s-ar putea potrivi de la alte modele de motociclete, chiar de la alte marci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La F3 m-am gandit si eu prima data, ca au fost colege de generatie, dar prinderea de jos difera:

 

Adica primul parametru sunt prinderile si al doilea ar fi lungimea amortizorului.

Ma gandesc ca din moment ce nu sunt facut de honda/suzuki/etc ci sunt luate din exterior (showa/wp/etc), s-ar putea potrivi de la alte modele de motociclete, chiar de la alte marci.

Da, nu ma asteptam sa difere prinderile. Marea majoritatea a suspensiilor mai bune sunt la prinderi precum cele de pe F3. Trebuie scotocit bine si vazut daca merge alta suspensie de pe alta motocicleta.

 

Pe fostul Hornet aveam suspensie WP, dar nu mai retin cum era prinderea de jos sau daca avea vreo adaptare facuta. Daca mai intra pe aici actualul proprietar poate ne zice el.

 

Pe fata la fostul Hornet furca avea arcuri progresive tot de la WP si era mare diferenta fata de celelalte Horneturi. Mai rigida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A schimbat civeva amortizorul spate hornetul un amortizor mai bun (de la alt model sau aftermarket)?

Al meu din e cam dus, dar pe de alta parte sa schimb o porcarie cu o alta porcarie (tot un amortizor de hornet SH), nu cred are prea mult sens, de aceea cei ce au facut modificari grave la motor (alde Sorin, George & Co), va rog sa impartasiti din secrete, ce amortizor merge, ce modificari trebuie facute.

Multumesc

Eu nu am modificat nimic la suspensia spate. Inca isi face treaba exemplar si nu am nevoie de altceva. Asa cum zice si MW mai sus singurul "upgrade" ar putea fi ceva reglabil si pe preload si pe rebound. Daca ai lungime mai mica la "noul" amortizor poti adapta lejer prinderile.....din nefericire nu iti pot recomanda nimic in domeniul asta ... :( .....

 

spate ca spate, ca e cat de cat ok suspenisa (o am pe penultima setare), dar fata fratilor...ce facurati la ea? ca e fleasca rau.

Cea mai evidenta "solutie" este evident sa schimbi furca fata cu totul (cu "problemele" de rigoare - dimensiuni juguri,prinderi roata fata, prinderi etrieri frana,etc.etc,etc). Dar cum asta nu este la indemana oricui atunci poti face 2 lucruri : 1 . arcuri progresive - vezi ca are userul metricmotion ceva la pret bun si 2. schimba uleiul din furca ta cu ceva mai dens (15W (sau 20W :blink:) in loc de 10W).....bine, asta presupunand ca tu nu ai acelasi ulei de acum 10 ani in furca :laugh: .... atunci problema nu e la furca ci la.....stii tu cine ;) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza un hornet 2007, sa fie pe injectie. As vrea sa ii aflu consumul in oras.

 

Consum in oras mers normal (plecat mai tare de la semafoare) :

Consum in oras mers subturat (plecat usor de la semafoare) :

Consum in oras mers sportiv (plecat tare de la semafoare si accelerat continuu) :

 

Daca are cineva un hornet 2007+ si vrea sa ma ajute cu nelamurirea mea, il rog sa posteze aici sau sa imi dea pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1000 de pagini!!! La cat mai multe, dragi hornetisti!

Are cineva amortizor de directie lateral? Ca cel din link? http://www.performance-shop.ro/amortizoare-directie/969-amortizor-directie-universal-montare-laterala.html

Cum se comporta motocicleta? Ma bate gandul sa iau unul d'asta, pretul mi se pare mai mult decat ok! Am cautat pe net destul de mult si oferta ptr Hornet, adica lateral, mi se pare destul de limitata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza un hornet 2007, sa fie pe injectie. As vrea sa ii aflu consumul in oras.

 

~6.5-7 consuma a mea la un mers mai 'dinamic', de bun simt, zic eu. mai multe detalii aici

 

 

 

 

in alta dezordine de idei, revin cu un update despre sa, brand new cusaturi & look :bounce: :

 

YM: trimitesilamine

0758 220 460

post-52646-0-17568300-1347262300_thumb.jpg

Editat de cataaaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu detalii despre amortizorul spate Hornet, pentru cei ce vor vrea sa il schimbe si nu numai.

Urmatoarele informtii sunt culese de pe forumuri , reviewuri si articole de pe taramurile Internetului, deci pot fi cat se poate de adevarate, sau nu.

 

1. Amortizorul de Hornet 600 este prostut din fabricatie. Cum s-a vrut a fi o motocicleta ieftina, baietii de la Honda nu au facut economii pe motor si frane, insa au facut economii pe cadru (otel, tehnologie relativ veche), furca si amortizor.

De aceea lumea mai bogata dupa ce cumpara Hornet ii ia suspensie spate aftermarket, cea mai recomandata (si ieftina) fiind Hagon, care este undeva la 350 euro.

 

2. Desi sunt motociclete care au amortizorul care are prinderile la fel (de ex transalp), aceste amortizoare nu se potrivesc ca si parametri funcitonali.

La Hornet legatura intre bascula si cadru se face direct prin amortizor, in timp ce cam la toate celelalte motociclete este prin "linkage", si de fapt amortizorul are o pozitie oblica, fata depozitia verticala la majoritatea motocicletelor.

Desi pare un aspect minor, modul in care se comporta amortizorul este gandit diferit, astfel, chiar daca o sa mearga la prinderi un amortizor de pe alta motocicleta nu o sa amortizeze prea bine pe Hornet.

Am un prieten care are prin garaj un amortizor de cbr 600rr 2004 care are prinderile la fel, insa are tubul de expansiune montat astfel incat fizic nu incape hornet (e fix, nu e cu furtun ca la CBR f3 de exemplu).

 

3. Amortizorul de la Hornetul de 900 NU se potriveste pe 600.

 

4, Un amortizor SH poate fi la fel de prost ca cel pe care il ai acum, insa exista neni care "reconditioneaza" amortizoarele, aecasta operatiune costa la 50-70 de euro pentru amortizorul de Hornet, caci este capsulat. La un CBR F3 de exemplu este mai ieftin.

 

5. Demontarea si montarea amortizorului se face foarte simplu cu putina tehnica si nu necesita chei speciale.

 

Sper ca acest rezumat sa prinda bine si altora.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aripa spate pt hornet 2007-2012 , noi nemontate 59 euro

 

Ma intereseaza asa ceva pt Hornet PC34/2000,

 

oare se mai ocupa george05 cu productia in masa?

 

 

I-am trimis un PM insa observ ca nu a mai fost activ pe forum de ceva timp..

 

 

Thx

 

 

PS. 1000 de pagini.. busy little hornets :)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza asa ceva pt Hornet PC34/2000,

 

oare se mai ocupa george05 cu productia in masa?

 

 

I-am trimis un PM insa observ ca nu a mai fost activ pe forum de ceva timp..

 

 

Thx

 

 

PS. 1000 de pagini.. busy little hornets :)

am rezolvat-o pe PM :rolleyes: ca sa stie si lumea larga,ma mai ocup de aripa spate si bugspoiler din fibra de sticla,deci cine are nevoie poate apela oricand si raspund in cel mai scurt timp cu putinta. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...