Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Care dintre voi nu mai aveti bordul original si ce variante ati ales eventual poze...

 

Eu am ales varianta KOSSO dar mi s-au ars ledurile sau ceva pe acolo ca nu mai imi lumineaza nimica.. noaptea e ca si cum nu as avea bord.... si oricum arata ca pul@..

post-46097-0-00127700-1347434596_thumb.jpg

 

Am sa-l desfac sa vad ce schimb pe acolo doar ca are multe urechiuse si il voi rupe si va intra apa...

BLAH BLAH...

 

Am gasit pe Ebay bord de hornet facut in CHINA.. doar ca trebuie platita vama + transport... eventual daca organizeaza cineva care are timp si nervi o comanda.. dar sa nu fuga cu banii sau cu bordul... :blink:

 

Asta ca exemplu nu e cel mai ieftin si nu stiu daca trimit chiar astia in ro..

http://www.ebay.com/itm/Speedometer-Speedo-Gauges-for-Honda-CB-600-599-F-HORNET-/370648279624?forcev4exp=true

 

Mai e o firma in ro care il comanda ei.. ajungi la 899 Ron...

http://dillypoint.ro/zen/index.php?main_page=product_info&products_id=1530

 

Astept propuneri, indrumari din partea celor care au aceeasi problema. (frustrare).

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care dintre voi nu mai aveti bordul original si ce variante ati ales eventual poze...

 

Eu am ales varianta KOSSO dar mi s-au ars ledurile sau ceva pe acolo ca nu mai imi lumineaza nimica.. noaptea e ca si cum nu as avea bord.... si oricum arata ca pul@..

post-46097-0-00127700-1347434596_thumb.jpg

 

Am sa-l desfac sa vad ce schimb pe acolo doar ca are multe urechiuse si il voi rupe si va intra apa...

BLAH BLAH...

 

Am gasit pe Ebay bord de hornet facut in CHINA.. doar ca trebuie platita vama + transport... eventual daca organizeaza cineva care are timp si nervi o comanda.. dar sa nu fuga cu banii sau cu bordul... :blink:

 

Asta ca exemplu nu e cel mai ieftin si nu stiu daca trimit chiar astia in ro..

http://www.ebay.com/...forcev4exp=true

 

Mai e o firma in ro care il comanda ei.. ajungi la 899 Ron...

http://dillypoint.ro...roducts_id=1530

 

Astept propuneri, indrumari din partea celor care au aceeasi problema. (frustrare).

 

N-ar fi mai usor pe la dezmembrari ceva...pe marga_iulian l-am tot vazut postand pe aici ca dezmembreaza hornete :blink: Arunca un ochi si pe aici

Editat de ionutz_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ar fi mai usor pe la dezmembrari ceva...pe marga_iulian l-am tot vazut postand pe aici ca dezmembreaza hornete :blink: Arunca un ochi si pe aici

Caut de prin 2009 de cand mi-a fost furat si nu gasesc.... :angryfire:

Iulian nu are l-am intrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi merge turometrul dar nu si kilometrajul. Mi-am luat un kilometraj electronic Sigma (de bicicleta)cu 80 ron parca, nu-mi mai amintesc. Merge foarte bine, are maxim pana la 299 km/h, trip 1, viteza medie, viteza maxima atinsa, ceas. Si eu ma uitasem dupa Koso de care ai tu dar sa dau cel putin 4 mil pe el...Sunt multumit de ce am luat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dintre voi nu mai aveti bordul original si ce variante ati ales eventual poze...

 

Eu am ales varianta KOSSO dar mi s-au ars ledurile sau ceva pe acolo ca nu mai imi lumineaza nimica.. noaptea e ca si cum nu as avea bord.... si oricum arata ca pul@..

post-46097-0-00127700-1347434596_thumb.jpg

 

Am sa-l desfac sa vad ce schimb pe acolo doar ca are multe urechiuse si il voi rupe si va intra apa...

BLAH BLAH...

 

Am gasit pe Ebay bord de hornet facut in CHINA.. doar ca trebuie platita vama + transport... eventual daca organizeaza cineva care are timp si nervi o comanda.. dar sa nu fuga cu banii sau cu bordul... :blink:

 

Asta ca exemplu nu e cel mai ieftin si nu stiu daca trimit chiar astia in ro..

http://www.ebay.com/itm/Speedometer-Speedo-Gauges-for-Honda-CB-600-599-F-HORNET-/370648279624?forcev4exp=true

 

Mai e o firma in ro care il comanda ei.. ajungi la 899 Ron...

http://dillypoint.ro/zen/index.php?main_page=product_info&products_id=1530

 

Astept propuneri, indrumari din partea celor care au aceeasi problema. (frustrare).

 

Dupa cum se vede din poze sunt destul de inexacte, turometrul nu prea corespunde cu ala de hornet ceea ce ma duce cu gandul ca nici kilometrajul nu va fi prea exact.

Dar nu inteleg chestia cu indicatorul de benzina, ca acolo trebuia sa fie apa, oare iti indica temperatura la apa totusi?.

Oricum daca vrei sa incerci unul, macar ia-l pe cel mai ieftin ca nu cred ca difera calitatea, unii baga un pret nesimtit doar sa creada lumea ca sunt mai bune.

Si incearca sa cauti un vanzator din Anglia sau UE ca sa platesti transport cat mai mic.

 

Acum eu as face in felul urmator: As incerca sa adaptez unul SH de pe un model asemanator gen CB 500.

Uite ca asta: http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-CB500-93-03-Speedo-Clockset-Dash-28134-/350577944056?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item51a012e5f8&_uhb=1#ht_3167wt_1360

Bine probabil ca turometrul n-o sa fie exact iar kilometrajul e in mile(in km e scris mic), dar tot cred ca o sa te tina si o sa mearga mai bine decat chinezariile alea.

Si prinderile parca sunt la fel.

Asta are im km dar n-o sa poti trece de 200 cu el :D

http://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-CB-1-400-SPEEDO-CLOCKS-INSTRUMENTS-DISPLAY-KPH-CB1-400-CB-1-89-/280928336086?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4168a238d6#ht_1146wt_1110

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi merge turometrul dar nu si kilometrajul. Mi-am luat un kilometraj electronic Sigma (de bicicleta)cu 80 ron parca, nu-mi mai amintesc. Merge foarte bine, are maxim pana la 299 km/h, trip 1, viteza medie, viteza maxima atinsa, ceas. Si eu ma uitasem dupa Koso de care ai tu dar sa dau cel putin 4 mil pe el...Sunt multumit de ce am luat.

vitezometru, ba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten cu un marauder de 800 si viteza lui maxima e de 170 Km/H. Imi place sa-l interceptez si sa-l depasesc cu 200 sa fiarba putzin de ciuda.. :bounce:

 

Am inteles ca prin vitezometru ar fi ceva electro mecanic.. cuplajul de la cablu la ac fiind electro magnetic deci nu s-ar strica.. nu stiu ca nu am desfacut.. decat ala de simson.. zic si eu din auzite.. poate stie cineva mai clar daca s-ar strica sau nu.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Doresc sa schimb motocicleta si sunt destul de chitit pe un Hornet, acum sunt in cautari.

 

Problema este in felul urmator, eu vin de pe o F650 ST, am mai condus un KTM si o Honda SevenFifty, cu alte cuvinte nu am nici cea mai mica idee cum ar trebui sa se simta un Hornet, ce sunete ar trebui sa scoata, ce probeleme specifice are.

 

Asa ca am decis sa fac un apel la colegii mei motociclisti in speranta in care gasesc un posesor dornic de a impartasi un pic din experianta sa la un suc.

Eu locuiesc in Bucuresti.

 

Daca ma poate ajuta cineva astept un mesaj pe formul sau pe mail andrei.dab@gmail.com

 

Va multumesc!

!Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare vino in Constitutiei - joi pe la 7 seara. Vei afla tot ce vrei despre model, poti asculta oricare dintre modele si vei cunoaste si o parte din comunitatea viesparilor. Saptamana asta se intampla nu stiu ce eveniment pe acolo si nu prea se aduna lumea.

Btw,felicitari pentru alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na bun, daca pun bord de cb 500 care are pana la 180 KM/H si eu merg peste viteza asta se poate strica vitezometru?

E o chestie care mi-a scapat, daca roata fata difera de la cb500 la hornet nu e posibil ca si vitezometrul sa indice eronat? gen mai mult sau mai putin?

Cine stie care e principiul de masurare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dintre voi nu mai aveti bordul original si ce variante ati ales eventual poze...

 

Eu am ales varianta KOSSO dar mi s-au ars ledurile sau ceva pe acolo ca nu mai imi lumineaza nimica.. noaptea e ca si cum nu as avea bord.... si oricum arata ca pul@..

post-46097-0-00127700-1347434596_thumb.jpg

 

Am sa-l desfac sa vad ce schimb pe acolo doar ca are multe urechiuse si il voi rupe si va intra apa...

BLAH BLAH...

 

Am gasit pe Ebay bord de hornet facut in CHINA.. doar ca trebuie platita vama + transport... eventual daca organizeaza cineva care are timp si nervi o comanda.. dar sa nu fuga cu banii sau cu bordul... :blink:

 

Asta ca exemplu nu e cel mai ieftin si nu stiu daca trimit chiar astia in ro..

http://www.ebay.com/itm/Speedometer-Speedo-Gauges-for-Honda-CB-600-599-F-HORNET-/370648279624?forcev4exp=true

 

Mai e o firma in ro care il comanda ei.. ajungi la 899 Ron...

http://dillypoint.ro/zen/index.php?main_page=product_info&products_id=1530

 

Astept propuneri, indrumari din partea celor care au aceeasi problema. (frustrare).

 

bord din acela ma gandeam sa imi iau si eu dar din cate vad la tine ...bine ca nu am luat...am renuntat la bord si, sincer. nu ma deranjaza :friends:

Editat de kristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o problemuță : săptămâna asta mi s-a rupt cablul de ambreiaj. Am cumparat un kit de reparație de la Kronau dar nu am reușit sa închid cablul la baza (surubelele nu îmi prezintă încredere ) . As dori sa știu dacă are cineva un cablu de ambreiaj (cu tot cu camasa) pentru Hornet 600 an 2003 , eventual dacă știe sa îl si monteze (am scule, manual de la haynes - parca singur nu m-as baga sa dau singur rezervorul jos) plătesc - nu caut pomana :) . Motoreta o am in zona Iancului.

 

Merci anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu asta, eu am sperat sa fac o carpeala - sa nu mai investesc acum la sfarsit de sezon, dar stii cum e, cand te zgarcesti, ajungi sa dai mai multi bani.

Nu stiu cat pot sa ajung eu la tine in viteza 1 :D .

Sper sa gasesc un cablu original sau oem si sa-l rezolv zilele astea.

 

Merci mult

 

Asfalt uscat

 

Bre, in mod normal kit-ul ala de reparatie se foloseste doar pentru a ajunge din A in B, teoretic! Practic insa, eu cunoc persoane care merg de doua sezoane cu acel tip de cablu fara nici o problema. Daca ai nelamuriri, si vrei sa montezi cablul ala, te astept pe la mine pe acasa si montam cablul ca nu este inginerie de rachete. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu asta, eu am sperat sa fac o carpeala - sa nu mai investesc acum la sfarsit de sezon, dar stii cum e, cand te zgarcesti, ajungi sa dai mai multi bani.

Nu stiu cat pot sa ajung eu la tine in viteza 1 :D .

Sper sa gasesc un cablu original sau oem si sa-l rezolv zilele astea.

 

Merci mult

 

Asfalt uscat

 

 

 

Eu am luat anul trecut cablul de aici, insa din excess de zel l-am scaldat prea tare in wd-40, s-a umflat camasa pe dinauntru si s-a rupt cablul dupa mai putin de un an si vreo 8k km prin Bucureti (deci ambreieri si debraieri multe).

Aviz amatorilor, ungeti-va cablul doar cu ulei pentru cablu (se gaseste pe louis).

 

Ca sa schimbi cablul nu trebuie sa dai nici un rezervor jos, cel mai simplu e sa incerci sa il bagi pe langa ala vechi (daca nu l-ai scos), sau sa legi un capat de la cablul nou cu un capat de la cablul vechi si sa tragi de celalalt capat al cablului vechi, astfel incat acesta sa il traga in locul sau pe cel nou. Sper ca nu te-am zapacit :)

 

Kit-ul de reparatie este foarte bun si util la banii lui, si desi nici mie nu imi prezenta incredere am mers cu cablu reparat astfel cateva mii bune de kilometri, si l-am schimbat cu "OEM" pentru linistea mea sufleteasca, nu ca s-ar fi rupt.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...