Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci mult.

Asa o sa fac.

Am dat comanda pe ebay. O sa vina cel mai devreme joi.

 

Asfalt uscat

 

@marga_iulian

Merci de oferta.

Abia acum am vazut mesajul :( .Poate cu alta ocazie.

 

Eu am luat anul trecut cablul de aici, insa din excess de zel l-am scaldat prea tare in wd-40, s-a umflat camasa pe dinauntru si s-a rupt cablul dupa mai putin de un an si vreo 8k km prin Bucureti (deci ambreieri si debraieri multe).

Aviz amatorilor, ungeti-va cablul doar cu ulei pentru cablu (se gaseste pe louis).

 

Ca sa schimbi cablul nu trebuie sa dai nici un rezervor jos, cel mai simplu e sa incerci sa il bagi pe langa ala vechi (daca nu l-ai scos), sau sa legi un capat de la cablul nou cu un capat de la cablul vechi si sa tragi de celalalt capat al cablului vechi, astfel incat acesta sa il traga in locul sau pe cel nou. Sper ca nu te-am zapacit :)

 

Kit-ul de reparatie este foarte bun si util la banii lui, si desi nici mie nu imi prezenta incredere am mers cu cablu reparat astfel cateva mii bune de kilometri, si l-am schimbat cu "OEM" pentru linistea mea sufleteasca, nu ca s-ar fi rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva daca oglinzile de la un Hornet S sunt identice cu cele de la alte tipuri de moto gen CBR F? Oglinzile arata cam asa si m-ar mai interesa daca stie cineva din ce material e facuta tija oglinzi

 

P.S. Are cineva de vanzare oglinda stanga model indicat? Sau eventual perechi? :cheers:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Are cineva de vanzare oglinda stanga model indicat? Sau eventual perechi? :cheers:

vreau si eu o pedala frana pt 2005 va rog :)

Exista intotdeauna si variante gen : www.wemoto.ro sau http://www.davidsilverspares.co.uk/ ..... ;)

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stie cineva daca oglinzile de la un Hornet S sunt identice cu cele de la alte tipuri de moto gen CBR F? Oglinzile arata cam asa si m-ar mai interesa daca stie cineva din ce material e facuta tija oglinzi

 

P.S. Are cineva de vanzare oglinda stanga model indicat? Sau eventual perechi? :cheers:

 

 

 

Hello,

 

de la

  • CBR 600 Bj.´99-´03
  • CB 600 F2 (Hornet) Bj.´00-´02
  • CBR 900 RR Bj.´00-´03
  • VTR 1000 SP Bj.´00-´02

Gasesti acum la oferta [url="http://www.louis.de/...0028174&lang=en"]pe site-ul louis[/url] , arata exact ca cele originale, insa sunt mai putin rezistente la caaztura.

Iti recomand sa gasesti unele de la dezmembrari originale (eu am luat de la un cbr f4 sau f4i nu mai stiu), daca nu reusesti sa gasesti, poti sa comanzi de pe louis (eventual prin kronaumoto.ro, sau alt intermediar de al lor), si o sa ajunga la tine in 10-14 zile.

In engleza nu au mai tradus stanga si dreapta, dar poti sa te uiti in germana

10028174 - oglinda stanga

10028175 - oglinda dreapta

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

de la

  • CBR 600 Bj.´99-´03
  • CB 600 F2 (Hornet) Bj.´00-´02
  • CBR 900 RR Bj.´00-´03
  • VTR 1000 SP Bj.´00-´02

Gasesti acum la oferta [url="http://www.louis.de/...0028174&lang=en"]pe site-ul louis[/url] , arata exact ca cele originale, insa sunt mai putin rezistente la caaztura.

Iti recomand sa gasesti unele de la dezmembrari originale (eu am luat de la un cbr f4 sau f4i nu mai stiu), daca nu reusesti sa gasesti, poti sa comanzi de pe louis (eventual prin kronaumoto.ro, sau alt intermediar de al lor), si o sa ajunga la tine in 10-14 zile.

In engleza nu au mai tradus stanga si dreapta, dar poti sa te uiti in germana

10028174 - oglinda stanga

10028175 - oglinda dreapta

 

Multumesc de rapsunsuri...cred ca si ce aveam eu tot OEM erau de asta si caut ca s-a rupt oglinda stanga la cazatura :bounce:

 

 

Apropo nu franati pe trecerile de pietoni VOPSITE cu rosu pe asfalt si udate de ceva ploaie.Va treziti pe spate in secunda 2 fara sa stiti de ce :angryfire:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorine .. am revenit la culoarea mea de baza...blond... poate d-aia nu gasesc .. sau poate chiar nu au .. nu stiu .. dar tot caut pedala de frana :-<

Roxy - da-le un mail cu ce iti trebuie - nu apar toate piesele pe site. Da-i un semn userului dkwraith2anen si vezi daca mai are ceva din fosta motocicleta a Ravenitei.

 

Vine cineva in seara asta la intalnire? Sunt si eu un proaspat posesor de hornet si as vrea sa va cunosc.

Ne-am adunat mai multi aseara - nu am apucat sa socializam foarte mult (de obicei ne strangem in piata si apoi plecam spre vreo terasa unde mai povestim cateva ore bune) pentru ca am fugit de furtuna.

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La schimb cu un Hornet,an 2000+diferenta nu se da?

Din pacate nu...posesoarea are nevoie de bani pt ca a plecat din tara.

 

Roxy - da-le un mail cu ce iti trebuie - nu apar toate piesele pe site. Da-i un semn userului dkwraith2anen si vezi daca mai are ceva din fosta motocicleta a Ravenitei.

Userul DKW nu mai stie nimic de motoreta mea :)

Rox de ce nu vorbesti cu Fabio sau cu cei de la MyMoto?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi posesori de Hornet 2007 (si dupa), am rugamintea sa imi raspundeti la o intrebare, cat de serios se poate si cu cat de multa obiectivitate se poate, eu caut sa imi cumpar un CB600F si am gasit unul bun 2005, intrebarea mea este: Merita sa astept poate inca un an si sa imi iau un model 2007 sau mai nou, este atat de mare diferenta? Estetica nu conteaza, acolo pot decide, pachetul mecanic ma intereseaza si valoare pentru pret. Nu caut raspunsuri "astea noi sunt mult mai smechere", "alea vechi sunt depasite"... etc

Astept opiniile voastre.

 

In alta ordine de idei, am mers pe cea 2005 si mi s-a parut cutia foarte larga, nu stiu cum altfel sa ii spun, schimbam fara nici un impediment, f650 meu, desi se schimba usor, iti dai seama ca a intrat in alta treapta. Din cate am observat, nu aluneca, nu am ratat nici o viteza, dar mi s-a parut neobisnuit.

E normal? E ceva la cutie? Sau eu prea speriat de bombe? :grinbandit:

 

Mersi! Seara frumoasa! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o intrebare de incepator: ce marci de filtre (ulei, aer) folositi? Totodata trebuie sa-i schimb si uleiul noii mele achizitii unde iar am o nedumerire: Motul (300 V - 10W40), Bardahl ( XTC - C60 10W40) sau Liqui Moly (Racing Synth 4T 10W50), poate ma ajutati sa iau o decizie in mai avizata. Despre Liqui Moly nu am citit multe lucruri, cred ca nu sunt foarte folosite la noi. Intre Motul si Bardahl parerile sunt impartite (patineaza ambreiajul cu Motul?), rezistenta mai mica in timp la Bardahl etc.

Si o ultima intrebare, ca tot vine iarna - ce antigel puneti in motoare?

 

Merci.

Editat de trifi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o intrebare de incepator: ce marci de filtre (ulei, aer) folositi? Totodata trebuie sa-i schimb si uleiul noii mele achizitii unde iar am o nedumerire: Motul (300 V - 10W40), Bardahl ( XTC - C60 10W40) sau Liqui Moly (Racing Synth 4T 10W50), poate ma ajutati sa iau o decizie in mai avizata. Despre Liqui Moly nu am citit multe lucruri, cred ca nu sunt foarte folosite la noi. Intre Motul si Bardahl parerile sunt impartite (patineaza ambreiajul cu Motul?), rezistenta mai mica in timp la Bardahl etc.

Si o ultima intrebare, ca tot vine iarna - ce antigel puneti in motoare?

 

Merci.

Citeste aici :

http://hondahornet.ro/forum/hornet-600/20-ce-ulei-sa-pun.html?start=20

si aici : http://hondahornet.ro/forum/hornet-600/947-cum-schimbam-uleiul.html

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o intrebare de incepator: ce marci de filtre (ulei, aer) folositi? Totodata trebuie sa-i schimb si uleiul noii mele achizitii unde iar am o nedumerire: Motul (300 V - 10W40), Bardahl ( XTC - C60 10W40) sau Liqui Moly (Racing Synth 4T 10W50), poate ma ajutati sa iau o decizie in mai avizata. Despre Liqui Moly nu am citit multe lucruri, cred ca nu sunt foarte folosite la noi. Intre Motul si Bardahl parerile sunt impartite (patineaza ambreiajul cu Motul?), rezistenta mai mica in timp la Bardahl etc.

Si o ultima intrebare, ca tot vine iarna - ce antigel puneti in motoare?

 

Merci.

 

Agip CITY 4T Special Synthetic 10W-40 si merge brici (documentatie http://www.frontier.ro/files/pdf/CITY%204T.pdf). Antingelul nu l-am schimbat dar cred ca merge orice antigel special moto, in general nu folosesc moto in timpul iernii :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi posesori de Hornet 2007 (si dupa), am rugamintea sa imi raspundeti la o intrebare, cat de serios se poate si cu cat de multa obiectivitate se poate, eu caut sa imi cumpar un CB600F si am gasit unul bun 2005, intrebarea mea este: Merita sa astept poate inca un an si sa imi iau un model 2007 sau mai nou, este atat de mare diferenta? Estetica nu conteaza, acolo pot decide, pachetul mecanic ma intereseaza si valoare pentru pret. Nu caut raspunsuri "astea noi sunt mult mai smechere", "alea vechi sunt depasite"... etc

Astept opiniile voastre.

 

In alta ordine de idei, am mers pe cea 2005 si mi s-a parut cutia foarte larga, nu stiu cum altfel sa ii spun, schimbam fara nici un impediment, f650 meu, desi se schimba usor, iti dai seama ca a intrat in alta treapta. Din cate am observat, nu aluneca, nu am ratat nici o viteza, dar mi s-a parut neobisnuit.

E normal? E ceva la cutie? Sau eu prea speriat de bombe? :grinbandit:

 

Mersi! Seara frumoasa! :cheers:

 

 

Eu, in calitate de posesor de hornet 2006 pot sa spun ca sunt foarte multumit de viespoiul meu din toate punctele de vedere si cu cate motocilete am mers supersport/Naked nici una nu m-a multumit ca a mea. Fiind pe carburatie trebuie sa ai curatate/sincronizate carburatoarele si merge perfect. Ca putere este mai mult decat suficienta, vreau sa zic ca ce faceam cu alte motociclete de putere mai mare pot face si cu asta, diferenta dintre ele fiind la top speed ceea ce pe mine nu ma intereseaza ce este peste 200 km/h.

Un alt avantaj pe care il ai la hornete pana in 2007 este ca gasesti foarte multe piese la dezmembrari si mai ieftine. Acum trebuie sa recunosc ca eu sunt PRO carburatie si fara prea multi senzori pe motocicleta asa cum au cele pe injectie, cu toate ca injectia este mai fina si mai precisa. Cam atat am avut eu de zis. Te salut, sper sa iei decizia buna pentru tine:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi posesori de Hornet 2007 (si dupa), am rugamintea sa imi raspundeti la o intrebare, cat de serios se poate si cu cat de multa obiectivitate se poate, eu caut sa imi cumpar un CB600F si am gasit unul bun 2005, intrebarea mea este: Merita sa astept poate inca un an si sa imi iau un model 2007 sau mai nou, este atat de mare diferenta? Estetica nu conteaza, acolo pot decide, pachetul mecanic ma intereseaza si valoare pentru pret. Nu caut raspunsuri "astea noi sunt mult mai smechere", "alea vechi sunt depasite"... etc

Astept opiniile voastre.

 

In alta ordine de idei, am mers pe cea 2005 si mi s-a parut cutia foarte larga, nu stiu cum altfel sa ii spun, schimbam fara nici un impediment, f650 meu, desi se schimba usor, iti dai seama ca a intrat in alta treapta. Din cate am observat, nu aluneca, nu am ratat nici o viteza, dar mi s-a parut neobisnuit.

E normal? E ceva la cutie? Sau eu prea speriat de bombe? :grinbandit:

 

Mersi! Seara frumoasa! :cheers:

 

 

Eu, in calitate de posesor de hornet 2006 pot sa spun ca sunt foarte multumit de viespoiul meu din toate punctele de vedere si cu cate motocilete am mers supersport/Naked nici una nu m-a multumit ca a mea. Fiind pe carburatie trebuie sa ai curatate/sincronizate carburatoarele si merge perfect. Ca putere este mai mult decat suficienta, vreau sa zic ca ce faceam cu alte motociclete de putere mai mare pot face si cu asta, diferenta dintre ele fiind la top speed ceea ce pe mine nu ma intereseaza ce este peste 200 km/h.

Un alt avantaj pe care il ai la hornete pana in 2007 este ca gasesti foarte multe piese la dezmembrari si mai ieftine. Acum trebuie sa recunosc ca eu sunt PRO carburatie si fara prea multi senzori pe motocicleta asa cum au cele pe injectie, cu toate ca injectia este mai fina si mai precisa. Cam atat am avut eu de zis. Te salut, sper sa iei decizia buna pentru tine:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorin, ai muncit mult sa montezi evacuarea aia joasa? E prinsa de scarita pasagerului? Sau e suficient de scurta incat sa nu aiba nevoie de prinderea aia? Cam cat a fost miscarea? Mersi

 

PS arata bestial :D (seamana cu GSXR 600 2006)

Editat de Dab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...