Sari la conținut

Kawasaki VERSYS - dual sport


Postări Recomandate

Eu le-am luat pe astea, vad ca nu mai sunt disponibile : http://m.ebay.co.uk/itm/160788140273?_mwBanner=1#vi__app-cvip-panel

 

Avand in vedere la ce pret ai gasit extensiile, s-ar putea sa fie o afacere mai bune decat achizitia altor oglinzi.

PîSî: S-o stapanesti sanatos, sa te bucuri de multi km. pe si nu alaturi sau sub ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 483
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu le-am luat pe astea, vad ca nu mai sunt disponibile : http://m.ebay.co.uk/itm/160788140273?_mwBanner=1#vi__app-cvip-panel

 

Avand in vedere la ce pret ai gasit extensiile, s-ar putea sa fie o afacere mai bune decat achizitia altor oglinzi.

PîSî: S-o stapanesti sanatos, sa te bucuri de multi km. pe si nu alaturi sau sub ea!

Se mai gasesc la alti selleri. Dupa umpiculescu de gugal, se pare ca si colegii cu WeeStrom sunt foarte incantati de ele, asa ca daca voi gasi la un pret decent, iau o pereche. Extensiile nu e musai sa fie cumparate, orice "nea" mai indemanatic iti poate face un set, din niste stoc de 6 si oleaca de vopsea. :)

 

Merci frumos! Acu's in progres cu inmatricularea, si n-am scapat-o pe jos inca, asa ca nu sunt complet linistit. Dupa ce ma vad cu numere, si dupa inevitabila cadere de pe loc din cine stie ce motiv stupid, ma voi putea relaxa.. :glare:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hello!

Iaca suportul one hand in actiune la uns lantul.

Facut dupa cum m-a dus capul. Am vazut niste poze pe net... am facut niste calcule-prea precise btw- dupa ce am schimbat gumele atingea spatele in traversa de la roti.

Pegurile in care intra sunt prinse in filetele existente pe bascula. Un pas ciudat... japonezo -metric dar am gasit la un service suruburi care sa se potriveasca de la o chiuloasa de WV.

Economia... pai imi ung lantul aproape moka, doar sprayul de lant ma duce 50 RON la 3 ungeri. Si il ung bine ca pana a doua zi se usuca deci nu sare pe haine/ plastice/ samd.

post-19846-0-61791000-1503683563_thumb.jpg

post-19846-0-39581900-1503683579_thumb.jpg

post-19846-0-35917600-1503683605_thumb.jpg

post-19846-0-62260700-1503683624_thumb.jpg

Editat de greenhorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minuscul plus la BMW, ca am lantul pe dreapta, si (daca nu as fi avut central) il puteam apleca putin pe cricul lateral, si faceam intretinerea lantului mult mai usor. Si pe Autistus Prime pot sa-l las pe lateral, da' va fi lantul spre pamant, mai dificil de accesat. Si un central costa ceva banuti..

K73-urile M+S sunt noi? Tare sunt curios cum se comporta, pe F650 am mers ultimii ani numai cu K60 M+S, si sunt brici la frig, pe ud, si chiar pe mocirla d'aia inghetata (la viteza foarte redusa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minuscul plus la BMW, ca am lantul pe dreapta, si (daca nu as fi avut central) il puteam apleca putin pe cricul lateral, si faceam intretinerea lantului mult mai usor. Si pe Autistus Prime pot sa-l las pe lateral, da' va fi lantul spre pamant, mai dificil de accesat. Si un central costa ceva banuti..

K73-urile M+S sunt noi? Tare sunt curios cum se comporta, pe F650 am mers ultimii ani numai cu K60 M+S, si sunt brici la frig, pe ud, si chiar pe mocirla d'aia inghetata (la viteza foarte redusa).

Am mers toata iarna...

01.01.17 / 05:00

 

Atunci am iesit din tura... DN-ul a fost doar al meu pana la Otopeni!post-19846-0-38776800-1504041118_thumb.jpgpost-19846-0-07164000-1504041398_thumb.jpg

Si acum pe ud/😣iarba/noroi/pietre ude/baligi de vaca cufirita nu m-au lasat!

Buba:se tocesc repede!

Imi asum riscul sa imi zica un "serpentinar" ca am gumele patrate! Pentru ca ma simt bine pe ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buba:se tocesc repede!

Imi asum riscul sa imi zica un "serpentinar" ca am gumele patrate! Pentru ca ma simt bine pe ele!

Cam cat de repede? Cati km ai facut cu un set? Ca, dpmdv, daca ma tin 10k - 12k, sunt megagiga. Nu ma intereseaza sa tin un set de gume 30k, cum vad prin review-uri, pentru ca stiu ca nu am sanse sa ajung la cifre d'astea in conditiile in care merg 99% in oras, drumuri scurte, la ore de trafic maxim. Prefer sa le schimb mai des, dar sa stiu ca ma pot baza pe ele in orice conditii.

 

Acu' mi-am pus PR4, si pana se raceste bine afara ar trebui sa fie foarte ok. Da' nu garantez ca o sa mai merg la -17C cu astea, cum mergeam cu K60-urile.. In parte si pentru ca m-ar durea sufletul sa dau Versys-ul pe jos, cum am mai patit-o cu offizieru' (care avea crashbar-uri si sidecase supports, asa ca nu patea nimic; Versys-ul nu are ni'c..)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am mers aproape 10K cu ele si mai merg cu siguranta inca 10K. Uzura se apropie de jumatate doar la guma spate, fata e mult mai putin uzata.

O sa le schimb la 20-25K (undeva la anul in vara-toamna) pentru ca nu vreau sa am gume mai vechi de 2-3 ani vreodata pe motor(am lovit planeta odata din cauza ca era guma mai tare ca asfaltul) si pentru ca o sa o pregatesc de frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu prea poti spune ca se consuma rapid.. Fiind M+S, au compound moale, si daca sunt folosite tot anul, inclusiv pe calduri mai mari, se uzeaza mai repede. La 20k sunt parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut. Caut posesor de versys 1000, model cu fata de ratusca cea urata, nu cel nou:))

Bucuresti, sau in zona. Dispus sa povestim 5 minute de motor, sa dea o cheie, eventual sa ma lase sa ma sui pe el, pe loc fiind. Platesc in bere :D

Sunt in prospectiuni legate de un posibil upgrade in primavara..

Multumesc anticipat!

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Probabil din cauza vibratiilor, mi-am pierdut dopul de la vasul de expansiune (al apei), adica de la bidonu cu apa mai pe romaneste :)

Stiti cumva unde as putea gasi un dop care sa se potriveasca? (din cate am observat are pasul destul de mare, fata de un dop de pet normal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am mers aproape 10K cu ele si mai merg cu siguranta inca 10K. Uzura se apropie de jumatate doar la guma spate, fata e mult mai putin uzata.

O sa le schimb la 20-25K (undeva la anul in vara-toamna) pentru ca nu vreau sa am gume mai vechi de 2-3 ani vreodata pe motor(am lovit planeta odata din cauza ca era guma mai tare ca asfaltul) si pentru ca o sa o pregatesc de frig.

 

Scuzati ca ma bag, dar eu am schimbat pana acum anul acesta 3 cauciucuri de spate si unul de fata, toate K73. Spatele nu a tinut niciodata mai mult de 8-9k km, caz in care erau pe linia mediana aproape slick. Asta a facut ca intr-o noapte cu ploaie, sa derapez pe o dara de smoala cu spatele cand am intrat in depasire, ajungand pe contrasens cu spatele dansand.

 

Intr-adevar, au aderenta foarte mare cand sunt inca cu profil pe ele. Dar nici pe departe spatele nu tine 20k km, cel putin nu la toata lumea. La mine nu a tinut nici jumate din valoarea aia. De trei ori nu a tinut nici jumate :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spatele nu a tinut niciodata mai mult de 8-9k km, caz in care erau pe linia mediana aproape slick.

 

Cam asta a fost si experienta mea cu cele cateva seturi de K60 M+S - maxim 12-14k spatele. Am dat vina pe profil, ca astea sunt mult mai cioturoase, si pe faptul ca am mers cu ele tot anul, de la minus multe la +40 - mi-am spus ca e normal sa se duca mai repede, mai ales ca ma mai joc ocazional cu frane si derapaje. Plus ca vorbim numai de mers in oras (nr de km insignifiant in afara), deci nu ma pot compara cu nemtii care fac zeci de mii de km pe autostrada, si sunt profund impresionati de cat de mult le tin gumele.

 

Ma asteptam K73-urile sa tina spre 20k, totusi, fiind orientate spre asfalt, spre deosebire de K60-uri. Daca spui ca nu ai prea prins 10k cu ele, nu e prea incurajator, cu toate ca schimbatul cauciucurilor nu este tocmai o investitie majora, iar aderenta lor pe ud si la minus multe grade reprezinta un avantaj major pentru mine.

 

Oricum, am pus PR4 pe Autistus Prime, si, cel putin iarna asta, am si offizieru' la dispozitie, incaltat cu K60-uri M+S. Macar de unul din motoare stiu ca ma pot folosi cu incredere.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil din cauza vibratiilor, mi-am pierdut dopul de la vasul de expansiune (al apei), adica de la bidonu cu apa mai pe romaneste :)

Stiti cumva unde as putea gasi un dop care sa se potriveasca? (din cate am observat are pasul destul de mare, fata de un dop de pet normal)

 

Nimeni? Nimic? :)

Nu-mi vine sa sun la United pentru un dop... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am pt tdm luata de la motodiscount, oxford. Are forma pt topcase, deci nu il dau jos. Husa e ok la banii astia, dar nu e de folosit 4 ani afara. Cred ca in maxim 2 o schimbi. Vezi pe site, e 150 lei un xxl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, asta e :

http://motodiscount.ro/HUSA-MOTO-IMPERMEABILA-OXFORD-AQUATEX-XLARGE-TOP-B

Gasesti si mai ieftine, dar asta nu se sfasie daca o agati in oglinzi, tobe, etc. Eu am agatat o de cateva ori, totul ok daca nu tragi ca nebunul.

 

Aaaa, o stii pe aia? nici o fapta buna nu trece nepedepsita? :cheers:

Ma gandesc la primavara sa fac upgrade. In lista , am mai multe variante, sh. Versysul de 1000, 2015 ar fi interesant. Tu ai modelul nou? sau cel cu botul ala ...de cal ? :D Oare as putea sa te bat la cap cu o bere, 10 minute, langa fier? si sa ma sui poate pe ea, sa vad pozitia? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...