Sari la conținut

Alcoolul


Remyx
 Share

Postări Recomandate

Mama, am iesit cu prietenii.

 

Am fost la o petrecere si mi-am adus aminte ceea ce mi-ai spus: **SA

NU BEAU ALCOOL**.

 

Mi-ai cerut sa nu beau, avand in vedere ca trebuie sa conduc masina,

si atunci am baut un Sprite.

 

Am fost foarte mandra de mine, ca am ascultat, cand cu drag mi-ai

sugerat sa nu beau daca trebuie sa conduc,

 

total contrar de ceea ce-mi spuneau prietenii...

 

 

Am facut o alegere sanatoasa si sfatul tau a fost corect.

 

Cand s-a terminat petrecerea, oamenii au plecat, conducand fara a fi

in conditia de a face acest lucru.

 

Eu am luat masina mea, cu siguranta ca sunt in forma.

 

Nu puteam sa-mi imaginez, mama, ca ma astepta...ceva...neasteptat !

 

 

 

Acum sunt aici, intinsa pe asfalt si aud un politai care zice:

"baiatul care a provocat accidentul era beat".

 

Mama, vocea lui mi se pare atat de indepartata... Sangele meu e

intins peste tot, si incerc din toate puterile mele sa nu plang.

 

Aud medicii care spun: **"Aceasta fata nu va supravietui".**

 

Sunt sigura ca baiatul care conducea cealalta masina nici macar nu-si

putea imagina...in timp ce mergea cu viteza maxima..

 

Pana la urma el a decis sa bea si eu acum trebuie sa mor...

 

De ce oamenii fac toate acestea, mama? Stiind foarte bine ca pot

distruge alte vieti?

 

Durerea o simt ca pe un milion de pumnale care-mi sunt infipte toate

odata. Spune-i surorii mele sa nu se sperie, spune-i tatalui sa fie

tare.

 

 

 

Cineva trebuia sa-i spuna acelui baiat ca nu poate conduce masina

dupa ce a baut.

 

Poate daca ai lui i-ar fi spus toate astea, eu acum n-as fi murit...

 

Respiratia mea incepe sa fie din ce in ce mai slaba, si incepe sa-mi

fie frica.

Acestea sunt ultimele mele momente, si ma simt asa de...disperata..

 

Mi-ar fi placut sa pot sa te imbratisez, mama, in timp ce sunt

intinsa aici pe asfalt, murind.

 

Mi-ar placea sa-ti spun ca te iubesc. pentru asta...

 

Te iubesc, si... adio.

 

Primit ca "spam" dintr-o campanie impotriva alcoolului la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca apar multe texe de genul asta ma apuc de baut .. poate ca daca beau cum trebuie ii omor din prima pe pietoni si nu se mai chinuie..

 

mi se pare o porcarie.. chiar nu are nici cel mai mic efect :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o traducere a unei reclame radio din Canada, platita de MADD (mothers against drunk drivers - mame impotriva soferilor beti).

A fost retrasa destul de repede cand si-au dat seama de mesajul stupid: cel care n-a baut a murit nevinovat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca apar multe texe de genul asta ma apuc de baut .. poate ca daca beau cum trebuie ii omor din prima pe pietoni si nu se mai chinuie..

 

mi se pare o porcarie.. chiar nu are nici cel mai mic efect :disappointed:

 

wow.. ce inteligent. asa sa faci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

A fost retrasa destul de repede cand si-au dat seama de mesajul stupid: cel care n-a baut a murit nevinovat!

Din pacate este adevarata. Mor o gramada de oameni nevinovati din cauza soferilor care conduc sub influenta alcoolului.

Editat de Buggy12000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate este adevarata. Mor o gramada de oameni nevinovati din cauza soferilor care conduc sub influenta alcoolului.

:disappointed: viteza , alcolul si inconstienta fac majoritatea victimelor pe sosele

 

trista poveste :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se urca careva pe motor daca e beat.In masina ii altceva ai 4 roti iar pe motor nu ai echilibru si oricum nu parcurgi distanta mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E facuta f bine reclama. In Romania o sa aiba efectul scontat.

E de doi bani. De ce toate campaniile astea trebuie sa aiba mesaje pentru prosti? (adica nu se adreseaza intelectului, ci afectivului) - intrebare retorica, nu astept raspuns.

O sa fie betivii miscati pana la lacrimi :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de doi bani. De ce toate campaniile astea trebuie sa aiba mesaje pentru prosti? (adica nu se adreseaza intelectului, ci afectivului) - intrebare retorica, nu astept raspuns.

O sa fie betivii miscati pana la lacrimi :sick:

 

Interesanta totusi intrebarea ta, mi-am pus-o si eu si da-mi voie sa-mi raspund ( sac :crack: ) : De cate ori ai apreciat intelectul unuia care se uita la tine care ai prioritate esti cu faru aprins, si-ti taie calea ? Daca in schimb ii urli ceva de ma-sa dupa aia(eventual de cat mai multi membri ai familiei lui ) o sa ai o sansa ca "intelectualul" sa perceapa faptul ca a facut o greseala si sa incerce sa o evite pe viitor. D-aia, sunt de acord cu tine. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta totusi intrebarea ta, mi-am pus-o si eu si da-mi voie sa-mi raspund ( sac :smoke: ) : De cate ori ai apreciat intelectul unuia care se uita la tine care ai prioritate esti cu faru aprins, si-ti taie calea ? Daca in schimb ii urli ceva de ma-sa dupa aia(eventual de cat mai multi membri ai familiei lui ) o sa ai o sansa ca "intelectualul" sa perceapa faptul ca a facut o greseala si sa incerce sa o evite pe viitor. D-aia, sunt de acord cu tine. :banana:

 

 

 

De acord...daca nu intelectual sau afectiv,atunci de par...sunt unii care altfel nu stiu.Alte intrebari sunt de prisos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a miscat si pe mine, foarte bine gandit.

 

Cat despre cei care critica... ori nu au citit indeajuns de concentrati, sa se puna putin in pielea personajului ori... sunt dusi rau.

 

".. poate ca daca beau cum trebuie ii omor din prima pe pietoni si nu se mai chinuie.. " ...era sa zic eu pe cine sa calci tu, da..... mai bine lasa asa... iti doresc multa sanatate si fericire.

 

Bun topic Remyx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori nu au citit indeajuns de concentrati, sa se puna putin in pielea personajului ori... sunt dusi rau.

Asa E(!) unii, insensibili. Desi stiu ca nu pare plauzibil, totusi nu toti suntem afecati de virusul telenovelistic.

 

Dar, ca sa revin la subiect: este slab textul pentru ca vrea sa sensibilizeze potentialul zmeu baut la volan in legatura cu raul pe care ar putea sa-l faca altora. Ori, strategia asta e din start perdanta: respectivului nu-i pasa de altii. Doar de el. Renuntati la victima nevinovata si puneti beutorul sa se loveasca de un camion si sa-si piarda picioarele + impotenta. Rezultatul va fi cu totul altul. Se apeleaza la afectivitate, dar fata de propria persoana. Plus ca schilodirea impresioneaza mai mult decat moartea.

(Pentru cine va scrie povestea pe care o sugerez: astept partea din vanzarea drepturilor de autor!)

Spor.

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abureala sentimentala... si prinde la aia care nu beau.

Morala:decat sa nu beau si sa crap din cauza altui "destept" mai bine imi fac de cap si poate scap,hehehe.

Acum serios,statistic in USA se moare pe sosea mai mult din cauza vorbitului la mobil decat din cauza alcoolului.Da' aia nu beau ca noi!

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo, ce mai analizati un amarat de text... hai ca nu suntem la balacaureat

 

Mai toti care criticati textul pe motiv ca se adreseaza laturii afective (deficitare!) a betivilor de la volan ignorati un lucru important :

 

PUBLICUL TINTA dupa cate imi dau eu seama nu este alcoolistul care bea Unirea si scoate galoshul de sub pat, nici manelistul si nici motociclistul adevarat, rrrrrrau, si negru in ceru' guri (va recunoasteti vre-unu pe aici ? :smoke: )

 

Parerea mea este ca textul se adreseaza pustimii de 18-20 de ani care practica bautul la petreceri si apoi condusul masinii. Acest segment este mai usor impresionabil si de aici partea lacrimogena a mesajului.

 

Acum, daca v-a impresionat sau nu, e problema voastra, daca da, aveti grija, daca nu, ce sa zic : enjoy :banana:

 

P.S.

Mie mi-a placut da' asa's io, mai finutz :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o tentativa de comunica ceva, o sa reuseasca pentru mai multi sau mai putini oameni; DAR daca impresioneaza o singura fata (sa zicem) care isi calmeaza prietenul intr-o seara si nu il lasa beat la volan textul e mai valoros decat toata opera lui Eminescu.

 

:banana:

 

Tentativele astea sunt de laudat si incurajat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...