Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. De doua zile sunt si eu proprietarul unui FZS 1000. Dupa primul drum (400 km) m-am imprietenit cu motorul si incep sa scot ce are mai bun din el. Sunt foarte multumit de :

- motor : cuplu pentru touring si putere pentru depasiri, elasticitate foarte buna,

- suspensiile sunt extraordinare, pe drumuri cariate, cu gropi, denivelari poti merge tare fara sa topaie, pastreaza trasa in curbe fara efort,

- franele sunt eficiente, usor dozabile, intuitive,

- consumul a fost o surpriza foarte placuta. Cu topcase, toba sport si tras de el in regim interurban mi-a luat 5,6 %,

- farurile sunt puternice.

Ca minusuri as nota :

- cricul lateral este ascuns sub suportul de picior (« foot-rest »), mi-e imposibil sa-l ating cu calcaiul sau varful cizmelor sport, noroc ca am niste fante in cizma pentru aerisiri, bag acolo tzamburusul cricului sa-l agatz,

- parbrizul imi face zgomot in casca, de la 140 in sus trebuie sa-mi gasesc o pozitie fixa nici ghemuit, nici ridicat, pentru a nu se auzi vantul suparator,

- nu e o motocicleta jucausa, e cam serioasa. Pentru a fi “fun” trebuie neaparat o toba aftermarket. Altfel pierde la “grin-factor”, cum ar spune un englez.

Ca o concluzie : sunt foarte fericit de alegerea facuta, este exact pe stilul meu de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe material am dat in jur de 270 de lei parca, aproape 3 metri patrati de la un tip din Brasov care vindea si pe okazii.ro. Eu am colantat codita, iar la carena m-a ajutat cineva( din nefericire nu poti singur). cred ca am folosit numai 2 metri din material dar trebuie sa ai f mare grija , fiind destul de greu de realizat colantarea. Gasesti si ateliere specializate pe asa ceva, dar te va costa manopera (te rezolva si cu materialul tau). Totusi daca nu ai ceva experienta cu colantari nu iti recomand sa faci tu personal. Risti sa strici tot materialul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am si eu un FZS 600 din 2001 si am o intrebare: este normal sa-mi picure lichid de racire printr-un orificiu aflat in corpul pompei de apa in zona in care se imbina cu corpul motor? Stiti ceva de orificiul ala, care cred ca are diametrul de 3 sau 4 mm? Cu cat o accelerez mai tare cu atat picura mai des.....

 

Salut

 

Din minimele mele cunostinte, sper sa nu ma insel, pompa de apa e pe duca si tre' sa o schimbi.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Am nevoie de putin ajutor de la cei ce se pricep!

Am luat motorul cu xenon.

Din anumite motive le schimb cu becuri normale-halogen.

Pe farul din stanga-faza lunga- avem H4. Am pus becul , totul e ok.

Pe farul din stanga soclul este mai micut. Am aflat ca este H7. Am cumparat becul, se fixeaza in far, insa lamelele din spatele becului, sunt mai apropiate decat un H4. Mufa pe partea aceasta pare insa a fi tot de H4. Nu se potriveste pe becul H7!

 

Nu inteleg de ce mufa e de H4, soclul farului de H7. Ce naiba de bec tre sa pun?

 

A inteles cineva ce am vrut sa zic ?...

 

Ma uit si iti spun exact. Din memorie / ambele becuri sunt H4.

 

La stangul nu se alimenteaza decat filamentul Low iar la dreptul cel High - cand dai faza lunga.

Eu am (asa am cumparat-o) un fir suplimentar care alimenteaza circuitul Low si de la dreptul, sa nu para ca am un bec ars (te opresc toti soferii sa-ti spuna asta :))))) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti spuneti-mi si mie,fz6 fazer e ok atat si pt oras cat si pt drumuri in afara orasului?cum e la dum lung obosesti repede ,e ok cu vantul??

si inca o intrebare cum e cu pozitia in sa,stai f aplecat sau stai mai drept si nu iti amorteste spatele asa repede ca la vitezane

 

va rog sa ma lamuriti ca nu am avut ocazia sa testez un asemenea motor si imi place f mult planuit sa imi achizitionez unu

 

am uitat sa precizez ca nu sunt o persoana f inalta aprox 1.70 (1.68) mai degraba si la sol nu stau chiar pe varfuri,stau un pic mai bine adica ating mai mult nu numa cu varful piciorului

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti spuneti-mi si mie,fz6 fazer e ok atat si pt oras cat si pt drumuri in afara orasului?cum e la dum lung obosesti repede ,e ok cu vantul??

si inca o intrebare cum e cu pozitia in sa,stai f aplecat sau stai mai drept si nu iti amorteste spatele asa repede ca la vitezane

 

va rog sa ma lamuriti ca nu am avut ocazia sa testez un asemenea motor si imi place f mult planuit sa imi achizitionez unu

 

am uitat sa precizez ca nu sunt o persoana f inalta aprox 1.70 (1.68) mai degraba si la sol nu stau chiar pe varfuri,stau un pic mai bine adica ating mai mult nu numa cu varful piciorului

E un motor ideal pt drum....pe mine nu ma oboseste chiar deloc....daca vrei am eu unul de vanzare super intretinut (la sange!!!),eu as vrea fazerul 1000,asta il am de 3 ani , sunt unic proprietar in tara si sunt foarte multumit de el,daca te intereseaza da mi un PM si vorbim mai multe despre model...Numa bine!!!

Mesaj completat

Salutare tuturor. De doua zile sunt si eu proprietarul unui FZS 1000. Dupa primul drum (400 km) m-am imprietenit cu motorul si incep sa scot ce are mai bun din el. Sunt foarte multumit de :

- motor : cuplu pentru touring si putere pentru depasiri, elasticitate foarte buna,

- suspensiile sunt extraordinare, pe drumuri cariate, cu gropi, denivelari poti merge tare fara sa topaie, pastreaza trasa in curbe fara efort,

- franele sunt eficiente, usor dozabile, intuitive,

- consumul a fost o surpriza foarte placuta. Cu topcase, toba sport si tras de el in regim interurban mi-a luat 5,6 %,

- farurile sunt puternice.

Ca minusuri as nota :

- cricul lateral este ascuns sub suportul de picior (« foot-rest »), mi-e imposibil sa-l ating cu calcaiul sau varful cizmelor sport, noroc ca am niste fante in cizma pentru aerisiri, bag acolo tzamburusul cricului sa-l agatz,

- parbrizul imi face zgomot in casca, de la 140 in sus trebuie sa-mi gasesc o pozitie fixa nici ghemuit, nici ridicat, pentru a nu se auzi vantul suparator,

- nu e o motocicleta jucausa, e cam serioasa. Pentru a fi “fun” trebuie neaparat o toba aftermarket. Altfel pierde la “grin-factor”, cum ar spune un englez.

Ca o concluzie : sunt foarte fericit de alegerea facuta, este exact pe stilul meu de mers.

Bravo batrane....tot la Fazer ai ajuns,he heeee :bounce: ,sa l stapanesti sanatos si fara de alea rele....urmez si eu la miar...Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Fazer-ul are semicarena, ceea ce il face excelent la mers in afara orasului fata de un naked. Poti merge pana la 160km/h fara sa te bagi sub geam. Pozitia e foarte buna pe fazer si mult mai relaxanta decat pe vitezane. Stai cu spatele doar putin aplecat. E un motor super. Eu eram hotarat sa-mi iau un GSX-R si dupa ce m-am suit pe Fazer l-am cumparat direct (tocmai ma coborasem de pe GSX-R si mi-a placut mult mai mult pozitia si relaxarea cu care poti sta in sa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Fazer-ul are semicarena, ceea ce il face excelent la mers in afara orasului fata de un naked. Poti merge pana la 160km/h fara sa te bagi sub geam. Pozitia e foarte buna pe fazer si mult mai relaxanta decat pe vitezane. Stai cu spatele doar putin aplecat. E un motor super. Eu eram hotarat sa-mi iau un GSX-R si dupa ce m-am suit pe Fazer l-am cumparat direct (tocmai ma coborasem de pe GSX-R si mi-a placut mult mai mult pozitia si relaxarea cu care poti sta in sa).

 

Oameni buni ! Intelegeti 1 data pentru totdeauana. Nu poti face comparatie intre motociclete de touring, viteza sau enduro. Fiecare categorie este facuta pentru o anumita nisa. Normal ca pe fazer stai mai drept si pe vitezana mai aplecat. Ce poti face cu touringul poti face si cu vitezana cu unele mici exceptii si invers. Comaparati daca doriti Fazer cu hornet S sau R6 cu Gsx-r.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mare,mare rugaminte....am nevoie de releul regulator,acela din partea dreapta de sub protectia de plastic de langa yala de deschidere sea...e releul care daca nu functioneaza cum trebuie te lasa fara curent la bujii si motorul canci... http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...em=170562511661 asta ar fi linkul unde il arata.....il are cineva,poate il tine degeaba,unde se poate gasii,o mai patit careva de astea??? Pana acum nu o avut nici un simptom dar azi o facut prima figura...o murit motorul in mers cand aveam cam 140 la ora...senzatie de tot rahatul,am fost la meserias si am luat totul prin eliminare,inclusiv varianta CDI....dar la o lovire a acestui releu care de fapt face cam multe mobra si o dat drumul,viata lunga nu mai are asa ca va rog stie cineva vreunul???Numa bine!

post-43702-1302355732_thumb.jpg

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutate ,

 

Ceva mester electrician prin zona ?

Nu mi se mai aprind semnalele ...ptr ca asa e romanul...te duci sa-ti faca ceva si pleci cu alte probleme :|

pe langa ca`mi curge ulei ...de la baia de ulei ...mi se misca rezervorul ...aveam semnale pe led rizoma pe fata ...care le-am rupt in cazatura...bun ,i-am dus altele,le-a taiat cablurile sa le prinda la fix ,fara acele rezistente ...cred ca s-a busit de faza ca nu merg si nu a mai apucat sa le monteze si nici sa cheme electrician asta dupa ce a incercat si a vazut ca e prea natang sa puna 2 semnale ...sau in puii mei sa se uite pe schema venita cu semnalele ,eu am incercat precum in schema...dar pauza ...nu functioneaza.

 

Mesaj completat

Cred ca am gasit problema ,imi lipseste acel black box de care mi se spune in schema ...

Mesaj completat

A ...si mai caut sa cumpar un radiator ,ptr ca mi l-a reparat ...aproape deloc ...in afara ca l-a lipit .

O sa ma duc sa-i cer banii inapoi mesterului respectiv .

Arata jalnic radiaotorul ,si maine o sa ma duc sa iau aripa de la Laura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutate ,

 

Ceva mester electrician prin zona ?

Nu mi se mai aprind semnalele ...ptr ca asa e romanul...te duci sa-ti faca ceva si pleci cu alte probleme :|

pe langa ca`mi curge ulei ...de la baia de ulei ...mi se misca rezervorul ...aveam semnale pe led rizoma pe fata ...care le-am rupt in cazatura...bun ,i-am dus altele,le-a taiat cablurile sa le prinda la fix ,fara acele rezistente ...cred ca s-a busit de faza ca nu merg si nu a mai apucat sa le monteze si nici sa cheme electrician asta dupa ce a incercat si a vazut ca e prea natang sa puna 2 semnale ...sau in puii mei sa se uite pe schema venita cu semnalele ,eu am incercat precum in schema...dar pauza ...nu functioneaza.

 

Mesaj completat

Cred ca am gasit problema ,imi lipseste acel black box de care mi se spune in schema ...

Mesaj completat

A ...si mai caut sa cumpar un radiator ,ptr ca mi l-a reparat ...aproape deloc ...in afara ca l-a lipit .

O sa ma duc sa-i cer banii inapoi mesterului respectiv .

Arata jalnic radiaotorul ,si maine o sa ma duc sa iau aripa de la Laura.

Te-a mancat, acum te scarpini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

am o mica problema la un fz6n din 2004.nu imi merge semnalizarea sau avariile neam;am verificat sigurantele...sunt ok,cablajul pare ok,insa nu am de unde sa probez cu un releu.

daca are cineva un releu cu care sa pot proba sau sa il cumpar v-as fi extrem de recunoscator...pe langa bani ;)

 

va multumesc anticipat

Editat de OnX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

am o mica problema la un fz6n din 2004.nu imi merge semnalizarea sau avariile neam;am verificat sigurantele...sunt ok,cablajul pare ok,insa nu am de unde sa probez cu un releu.

daca are cineva un releu cu care sa pot proba sau sa il cumpar v-as fi extrem de recunoscator...pe langa bani ;)

 

va multumesc anticipat

 

Quick tip: muta cheia de contact de cateva ori in toate pozitiile si vezi daca se "repara" semanlizarea si avariile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as veni si eu daca e cald:P

e cineva cu fazer de 600 care vine la intalniri des si daca imi permite si mie sa vad cum stau pe el???? sunt foarte decis sa imi achizitionez unul cand o sa am bani,va rog m-ati ajuta f mult:)

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...