Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Ma bucur ca m-ai inteles ! Roata lata pe spate indica un singur lucru. Putere mare care nu poate fi livrata decat de o anvelopa pe masura.

Nu te contrazic....dar hai sa nu mai vorbim din carti....Numa bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da-te cu un muscle bike prin curbe stranse si vezi cum e ;)

Ti am zis ,nu te contrazic....dar mobra daca o ,,simti,,te dai cu ea asa cum vrei...!La anul pun 190 pe spate,sa vad ce dracu o sa se intample...mai vrb...Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa consume mai mult, o sa o apleci mai greu si mai mult.

Recomandari: Adopti un stil mai sportiv sa consumi benzina pe accelerare nu pe turtit cauciucul, frana de motor ca ai cu ce si o pozitie cat mai sus in curbe sa ridici centrul de greutate contracarand turtirea mai pronuntata. De atarnat in afara atarni cat poti tu de mult, dar sa incerci sa fi mai SUS. Altfel atingi cu pintenul cand cu anvelope mai inguste ai mai avea cativa mm, poate chiar un centimetru.

Acum, recunosc, n-am experimentat PE ACEEASI motocicleta cele de mai sus dar sunt cativa FZristi care au facut-o. Vedem ce ne spui si tu.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, si pe mine ma batea gandul sa fac manevra asta cand o fi sa schimb gumele, dar parca m-am inteles destul de bine cu ele. As incerca mai intai cu niste SH-uri sa vedem cum se simte motorul si apoi sa-mi iau un set nou. Oricum, pt sezonul asta am gume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, Am un Fazer FZ6 S2 din 2007 care da in nas rau de tot (la turatii mai mici) sau livreaza puterea neuniform (cu socuri) intre 5000 si 8000 de ture, de prin Iulie anul trecut. Pana acum am facut urmatoarele: am verificat daca e bine intins lantul, am verificat jocul la ambreiaj, am verificat daca merge lin cablul de acceleratie, am pus solutie de curatat injectoare, am curatat de 3 ori la service-urile Motodynamics (odata) si Dual Motors (de 2 ori) sistemul de alimentare, am schimbat bujiile, am curatat toti conectorii electrici pe care i-am gasit. Nu stiu ce sa mai verific. Cele 2 service-uri de asemenea. Mai ales ca nici nu au cu ce. Alt simptom este - parca - o lipsa de putere, dar mereu ma gandesc ca depinde de starea mea. Uneori ma tot gandesc ca e de la ambreiaj, dar parca nu prea e logic. L-oi fi stricat, desi motoreta are doar 7200 km.

 

Ati mai auzit voi vreodata de vrenul care sa se planga de probleme asemanatoare?

Stiti vreun service care sa stie sa diagnosticheze ca la carte o problema tehnica Yamaha? Pare sa fie o problema electrica. Poate un calculator defect, poate un senzor.

Vrea vreunul dintre voi sa-si dea cu parerea?

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca te pot ajuta foarte mult dar dupa mine cad variantele cu ambreiajul, lantul, cablul de acceleratie ( mai ales la km carei are motorul), cred ca mai degraba e o problema de injectie / calculator.

 

pe la FZ din ce am auzit ar fi doar problema senzorului TPS, dar doar la modelul 2004 in rest nu am auzit pe careva cu problemele tale, ...oricum cam ciudat ca nici unul dintre cele doua service-uri nu au reusit sa faca o diagnoza corespunzatoare (nu au aparat de diagnoza ?????),....din ce stiu ar mai fi un dealer Yamaha la intrarea pe autostrada A1.

 

Bafta la reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, Am un Fazer FZ6 S2 din 2007 care da in nas rau de tot (la turatii mai mici) sau livreaza puterea neuniform (cu socuri) intre 5000 si 8000 de ture, de prin Iulie anul trecut. Pana acum am facut urmatoarele: am verificat daca e bine intins lantul, am verificat jocul la ambreiaj, am verificat daca merge lin cablul de acceleratie, am pus solutie de curatat injectoare, am curatat de 3 ori la service-urile Motodynamics (odata) si Dual Motors (de 2 ori) sistemul de alimentare, am schimbat bujiile, am curatat toti conectorii electrici pe care i-am gasit. Nu stiu ce sa mai verific. Cele 2 service-uri de asemenea. Mai ales ca nici nu au cu ce. Alt simptom este - parca - o lipsa de putere, dar mereu ma gandesc ca depinde de starea mea. Uneori ma tot gandesc ca e de la ambreiaj, dar parca nu prea e logic. L-oi fi stricat, desi motoreta are doar 7200 km.

 

Ati mai auzit voi vreodata de vrenul care sa se planga de probleme asemanatoare?

Stiti vreun service care sa stie sa diagnosticheze ca la carte o problema tehnica Yamaha? Pare sa fie o problema electrica. Poate un calculator defect, poate un senzor.

Vrea vreunul dintre voi sa-si dea cu parerea?

 

Va multumesc.

 

 

Fisele de bujii sunt ok? Fac contact? Ai verificat? Legat de puterea de pe la 4000 in sus trage bine un fz.

La relanti se opreste mobra? Tps este cel care dicteaza relantiul mai mult de atat nu face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.As vrea sa mi iau si eu un fazer,dar am mai multe nelamuriri...Cum este pozitia pt pasager?Cum se comporta la drum lung?Suspensia suporta gropite?Si altele de genu...Deci,poate cnv sa faca o caracterizare ? Multumesc

 

Fazer S2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa ma duc la Yamaha Pipera pentru niste lucrari de mentenanta la Fazerul meu (intindere lant distrib, carburatoare etc.). Daca stie cineva ceva despre ei va rog postati. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa ma duc la Yamaha Pipera pentru niste lucrari de mentenanta la Fazerul meu (intindere lant distrib, carburatoare etc.). Daca stie cineva ceva despre ei va rog postati. Multumesc!

 

 

Din punctul meu de vedere, nu se merita. Sunt atatea service-uri mult mai ieftine si fac si treaba buna oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa ma duc la Yamaha Pipera pentru niste lucrari de mentenanta la Fazerul meu (intindere lant distrib, carburatoare etc.). Daca stie cineva ceva despre ei va rog postati. Multumesc!

 

Te pot ajuta si eu daca doresti !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Fazeristi,

ma bucur ca exista astfel de comunitate si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Am si eu un FZS 600 Fazer din 2002 si merg pe el din 2005. Are problemele lui - ca orice motor - dar nimic semnificativ. Imi place si e e chiar OK! :ok:

 

In urma unui accident de saptamana trecuta, mi s-au spart carena frontala si farul. Am tot cautat pe forumuri, si pe eBay, si nimic. Singurul loc a fost pe eBay.it dar este un anunt particular si nu prea stiu cum sa fac (fara paypal, etc.)

 

La reprezentanta nu va zic ce preturi spectaculoase sunt. Daca aveti ceva vreo idee, sfat, scrieti-mi un PM si va sun/dau mail.

Nu cred sa se potriveasca piesele de la FZ6 Fazer sau FZS1000 Fazer, da' nu-s expert.

 

Mersi si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fasoala, hai ca poate ne imprietenim :)

Eu am farul, cadrul de bord si carena un pic ciobita, dar se repara, nu-i bai. Inca sunt in dubii daca sa o las naked (am o fatza de naked si alte oglinzi) sau sa-i pun la loc carena.

 

Da-mi un buzz pe claudiu_is_here si stam de vorba acolo.

Eu am FZS '99, ala cu farurile patrate.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...