Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Cu mine ai vb pe mess despre anvelope Dle Dan.

 

Dar ca rezumat , mai iti zic odata aici . Michelin Power Pure - se incalzesc repede, se lipesc de asfalt ,iti dau un sentiment siguranta, pe ploaie merg foarte bine(120 h pe drum drept si 40-60 pe curbe diferite fara probleme). Momentan ale mele au aprox 10.000 km si mai merg pana pe la 14.000 cred ,ceea ce mi se pare f rezonabil pt niste anvelope sport. Nu m-au dezamagit pana acum si mi-as lua si a doua oara.

 

In alta ordine de idei ne pregatim de primavara :bigstar: f- Zeul a trecut azi pe la Florin pe la garaj si a primit kit de lant nou , ghidon si revizie la ulei si filtre.

 

 

Asa cum ai spus si tu, Power Pure sunt gume stradale ok, din punctul meu de vedere fiind net superioare Bridgestone BT016 si Michelin Pilot Power 2CT. De tinut, tin ca toate gumele pe FZ6, adica mult, pentru ca motocicleta asta e tare lenesa jos :D

Setul de pe FZ6-ul meu are 6500km si estimez ca mai tine ~ 5500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

CARE sunt diferentele intre FAZER 600 SI Fz6 ? ca o sa`mi pun jambe de fazer 600 daca se vor potrivii !!!

 

Pai Fazer 600... din ce an si FZ6 din ce an? :crack: Cel mai bine, cauta manualele celor doua motociclete si la jambe vezi acolo ce si cum, diamentre, lungimi etc. Daca-s din acelasi an, ar trebui sa se potriveasca. Stiu ca la un moment dat s-au schimbat etrierii (din 2006 sau 2007?) si s-ar putea sa fie prinderile diferite la jambele inferioare. Altceva nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am ajuns si eu la acelasi capitol, cauciucuri.

Nu va spun cat am mers cu cele din fabrica (Bridgestone BT020) ca va ingroziti. Si eu m-am ingrozit cand mi-am dat seama, dar adevarul este ca sunt destul de dure.

 

Dupa ce am citit si posturile de aici si altele (http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-general-discussion/12592-who-drives-michelin-pilot-road-2-vibrations.html) am decis sa imi iau Michelin Pilot Road 2 (D pe fata!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca upside down de R6 2005+ nu se potriveste. Furca de R6 2003-2004 sau R6S 2005-2009 merge cu adaptoare pentru axul rotii si pentru etrierii de frana. In orice caz, axul este mai scurt decat cel de FZ6 deci surubul din capat nu o sa fie strans decat la 80%.

Nu am auzit pe nimeni sa puna 2001-2002 dar e posibil sa mearga ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa lamuresc ceva.Am gresit cu modelul motocicletei.Este vorba de Yamaha R1 din 2001.Nu trebuie inlocuit decat jugul superior(nu se potrivesc rulmentii).Important este ca furca sa fie completa(etrieri,ax roata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are releu separat.Cand e defect raman becurile aprinse sau nu se mai aprind deloc.

Daca ai probleme cu el , am un releu de semnalizare.Nu este de fz6 dar este identic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am nevoie de un surub de carena pt un Fazer FZ6-S2 din2004.

Aveti idee unde pot gasi ceva sa se potriveasca?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are releu separat.Cand e defect raman becurile aprinse sau nu se mai aprind deloc.

Daca ai probleme cu el , am un releu de semnalizare.Nu este de fz6 dar este identic.

 

problema e ca pui pe avarii, clipeste o data si atat. motorul este a lui fratemio si este in spania, deci nu prea am ce face cu releul. ms mult. asfalt uscat !

Editat de kanguru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Am un FZ6 din 2004. Am citit mai sus daca e bine sau nu sa pui guma de 190 pe spate. Eu am pus, intr-adevar ii schimba look-ul si nu deranjeaza absolut deloc la drum.

 

Acum plec sa ii schimb uleiul. Pentru prima data ii voi pune Castrol. Este o oferta buna pe Kronau pt 10w50. A mai folosit cineva uleiul asta?

post-41276-1300702375.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Am un FZ6 din 2004. Am citit mai sus daca e bine sau nu sa pui guma de 190 pe spate. Eu am pus, intr-adevar ii schimba look-ul si nu deranjeaza absolut deloc la drum.

 

Acum plec sa ii schimb uleiul. Pentru prima data ii voi pune Castrol. Este o oferta buna pe Kronau pt 10w50. A mai folosit cineva uleiul asta?

Foarte bine ai facut....eu am pus de 180 si mere de trasneste,spunea cineva pe aci ca nu mai e stabila ,ca ti fuge fata....aiureli,trebe sa te inveti nitel cu ea si nu are nici o treaba plus ca arata mult mai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Obeapaul

1. Headess are FZ6 din 2004 care vine din fabrica cu 120 pe fata si 180 pe spate. Trecerea la 190 pentru el nu este mare lucru, incadrandu-se in limitele maxime admise de producator (desi este biscutabil si aici)

2. Tu ai FZS 600 modelul produs pana in 2003 care vine cu 110 pe fata si 160 pe spate. Tu ai trecut de la 160 la 180.

3. Merci ai confirmat ce zicem si eu si articolele dupa net ...citez "aiureli,trebe sa te inveti nitel " ..daca erau niste prosti inginerii de la Yamaha .si tu un expert ..nu trebuia sa "te inveti, nitel" mergea de la 160mm la 180mm si atat!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Obeapaul

1. Headess are FZ6 din 2004 care vine din fabrica cu 120 pe fata si 180 pe spate. Trecerea la 190 pentru el nu este mare lucru, incadrandu-se in limitele maxime admise de producator (desi este biscutabil si aici)

2. Tu ai FZS 600 modelul produs pana in 2003 care vine cu 110 pe fata si 160 pe spate. Tu ai trecut de la 160 la 180.

3. Merci ai confirmat ce zicem si eu si articolele dupa net ...citez "aiureli,trebe sa te inveti nitel " ..daca erau niste prosti inginerii de la Yamaha .si tu un expert ..nu trebuia sa "te inveti, nitel" mergea de la 160mm la 180mm si atat!

Nu mi o lua in nume de rau....nu am spus ca cei de la Yamaha sunt prosti... janta de pe spate e de 5,5 si merge 180 super fain,pe fata am pus 120(STIU CU CE ECHIPARE VINE FZ6 MODEL DUPA 2003,cu toate ca au cam aceeasi bicicleta) SI MAI STIU SI EU SA CITESC IN TALON SI IN CARTEA EI DE FABRICA....eu spun doar ca mobra merge impecabil,chiar pot spune ca sta mai bine pe drum si in curbe...nu ma crede un novice in ale mersului pe 2 roti ,am ceva km si gume arse ,si ,calarit cateva mobre de a lungul timpului...imi sustin parerea ca am facut bine, chiar ffff bine pt a inlocui gumele punand mai mari,si inca o chestie....cu orice mobra si schimbare de bicicleta trebuie ,,sa te inveti nitel,,sa nu mi spui tu mie ca te sui pe o mobra ,,noua,, si ai dai gaz ca si cum ai fi pe ea de cand lumea...sa fim seriosi....Numa bine!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu pozele, pana una-alta. Pana acum ba ca e frig, ba ca-i invelita-n garaj, ba ca nu stiu ce... .Ai iesit cu ea pe strasee, f*te-i cateva poze si urca-le aici, de asta iarna ma tot ameninti ca pui poze.. Tare curios sunt si eu cum arata cu gume mai late.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://picasaweb.google.com/10889840517205...970017559358754 mobra aia tm ...ezs...o sa pun si poze mai de aproape dar nu am... acum,acum...dar promit ca i fac pozeee...,ce dracu bre atata tevatura pe o guma de 180 pe spate de parca acum s o inventat :laugh: ,ce ,noi nu putem fi mai ai dracu ca japonezii? ;) Numa bine! Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am inghetat pe langa ea; aveam probleme cu iluminarea. Asa ca daca tot a trebuit sa bag niste bani, am facut comanda pt 2 xenoane. Imi pare rau ca cel de faza lunga, H7, nu imi arde si pe scurta. Am gasit locuri sa-i lipesc si balasturile care vin in kit (cat un pachet de tigari pt cine nu stie).

 

Revin si cu foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si eu in faza cauciucurilor ...sunt asa multe optiuni ...prea multe parca ,diferenta de bani nu e mare ,deci e greu de ales,eu am avut ceva cauciucuri michelin insa erau gume de circuit ,care s-au descurcat f bine si pe strada dupa ce le incalzesti , pe ud parca e mai ...dificil ,dar daca esti atent si circuli cu viteza ok .

insa inainte de asta ma gandeam la www.fz6.ro ,sa formam o comunitate proprie :laugh:

Ce parere aveti ?

Cine merge la SMAEB ?:(,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Fazeristi!

De aseara sunt si eu proaspat posesor de Fazer 600 S2. Pana acum am avut un Suzuki GSX 650F, o motocicleta excelenta, dar cam grea pentru mine. Asa ca am dat-o si am achizitionat fazerul din poze. E din 2008, are 7800 km, si e luat din tara de nou. Pana acum nu prea m-am dumirit care e diferenta dintre ele, dar pot spune ca fazerul e mai usor si ma inteleg mai bine cu ea la manevrele pe loc. In rest, ne mai intalnim pe aici si pe la SMAEB.

Bafta!

Shepard

post-41032-1300985361_thumb.jpg

post-41032-1300985392_thumb.jpg

post-41032-1300985421_thumb.jpg

post-41032-1300985463_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...