Sari la conținut

Intrare Puchenii Mari, 25 Iulie


cristibmw
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cuvintele nu imi ajung sa descriu durerea ce-o simt... Catalin, a plecat sa bea o bere cu fratele si varul lui, ambii decedati in accidente moto. Casca pe care o purta in momentul accidentului era casca fratelui lui, pe care o purta pentru ca fratele lui sa fie mereu cu el, pe motocicleta, oriunde s-ar fi dus. A avut putini prieteni, si foarte multi amici, aici in Valenii de Munte, unde toti il stiam ca fiind "Catalin Neamtul". Mereu cu zambetul pe fata, mereu vesel, singurele momente de tristetze fiind acelea in care foarte rar vorbea de fratele lui, cu moartea caruia nu s-a impacat din cate stiu de la in apropiat al lui, decat sambata, cand a aflat ca va fi tata. Destinul acestei familii este greu de inchipuit. Tatal a murit in accident de masina, la aproximativ un an a murit si fratele lui Catalin in accident moto, si tot aproximativ la un an, varul lui din Bucuresti, tot in accident moto.

Acum Catalin ne zambeste dintre stele, rasucind o tigara fara filtru in coltul gurii si stand la o bere cu toti cei ce au plecat dintre noi la "intalnirea" din ceruri.

Mama lui a dorit ca el sa fie incinerat, la fel ca si fratele lui. Cei ce doresc sa-i fie alaturi, sa se gandeasca vineri dimineatza la el, pentru ca si el sigur se gandeste si se va gandi mereu la noi. Beti o bere in cinstea lui, si una dati-o de pomana pentru Catalin.

Am ajuns la locul accidentului tarziu, abia dupa ce am fost pe la spital, unde el era la terapie intensiva, si dupa ce am fost la sediul Politiei Rutiere la Barcanesti, unde am primit foarte putine detalii despre accident, si nu din rea-vointa, ci pentru ca nici politistii cu care am discutat nu stiau mare lucru despre cum s-a petrecut accidentul, din lipsa martorilor. De aceea rog pe toti cei ce stiu ceva despre accident sa scrie aici pentru a puta intelege cum s-a intamplat tragedia ce ni l-a rapit pe Catalin.

Din motive tehnice nu pot pune acum poze de la locul accidentului, cu statia peco, si cu zona respectiva, pentru ca voi sa va faceti o parere despre viteza cu care rula Catalin. Singura exlicatie pe care o cred este ca cel cu masina a incercat sa intoarca brusc ocolind gardul metalic din fatza benzinariei, taindu-i fatza lui Catalin. Altfel nu imi exlic cum au ajuns atat ansamblul format din masina si motocicleta cat si Catalin pe contarasens.

Si este supecta si declaratia soferului, care mai intai a spus ca nu stie nimic, ca nu l-a vazut, ca el circula cu 70 - 80 km/h si ca s-a trezit lovit din spate de Catalin. Aici se nasc intrebarile:

1.ce viteza putea sa aiba motocicleta, astfel incat impactul sa fie atat de puternic,

2.de ce nu sunt urme de franare ale motocicletei,

3.de ce nu l-a vazut Catalin din timp, el fiind un motociclist experimentat si putea evita accidentul.

Ulterior cand l-am luat mai tare la o serie de intrebari, aceste a inceput sa tremure, se albise la fatza, si balbaindu-se a spus ca l-a vazut cum venea si ca i-ar fi facut loc sa il depaseasca prin dreapta, adica printre masina de pe banda 2 implicata in accident si cea care rula pe banda 1, autoturismul incalcand astfel benzile duble si intrand astfel putin pe contrasens, si cu toate ca i-a facut loc, Catalin intrand in el. Aici am alte intrebari:

1. Cine se baga pe contrasens pentru a face loc unui motociclist sa-l depaseasca pe dreapta ?

2. Carui sofer i se pare normala manevra astfel incat in situatii ca cea de fata se recurga la ea?

3. Daca el i-ar fi facut loc lui Catalin, acesta de ce nu a observat acest lucru, si s-a infipt direct in el fara sa franeze, ipoteza sinuciderii excluzand-o din start, pentru ca lui Catalin i se oferise un motiv in plius de fericire, si anume copilul.

 

Din punctul meu de vedere soferul e vinovat de moarte lui Catalin, si imi doresc se se faca lumina si dreptate in acest caz. Poate cei in drept sa faca asta nu o sa se multumeasca cu eterna fraza "mortul e vinovat" si chiar daca la prima vedere din punct de vedere legal Catalin este vinovat pentru ca a lovit din spate, nepastrand distantza ( o lege de tot cacatul, care ar trebui discutata serios cu cei ce au puterea sa o modifice, facand-o mai exacta ) si o sa caute cauza reala a accidentului. Dar tare mi-e frica ca totul va fi lasat asa cum pare, si Catalin va fi declarat vinovat. Poate se trag ceva concluzii din ceea ce am scris...

 

Purtati mereu casca legata si aveti grija la prostii din trafic.

 

Pe Catalin il astept sa se intoarca desi nu se mai poate. Pentru mine el a plecat sa isi mai ia o bere lui si noua cat mai multe cum avea obiceiul, sa vina, sa vorbim de motoare, de "caburator" de planurile lui, de doi cai ce alearga liber la el pe deal ..................................................................................................

..........................................................................................................................................................

:cheers: :D :burnout: :burnout: Condoleante familiei, suntem alaturi in aceste clipe de toti cei ce l-au cunoscut si acum ii simt lipsa.

 

Cataline, te asteptam pe deal, la foc, printre prieteni..... Vei fi printre scantei, printre stele, printre noi mereu....

 

 

 

Omule putem sa-i ajutam in vre-un fel prietena/nevasta? Nu ma refer doar la ganduri prin care cred ca tori ii suntem aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data trebuie sa ne mobilizam si sa demonstram ca suntem o comunitate unita macar la necazurile colegilor.

Ca si la Brandu' imi pun contul la bataie dar cu aceleashi clauze.

 

Beneficiar: Mircea Craciunescu

Cont: RO27PIRB4201014723001000

Banca: Piraeus Bank Romania SA

Sucursala: Carol I Bucuresti

 

 

Toate depunerile trebuiesc mentionate pe forum pe topicul acesta

 

sau

 

pe e-mail catre:

mircea.craciunescu@piraeusbank.ro

neaparat cu CC. catre Smokey de verificare.

iulian.maiorescu@gmail.com

 

Pentru o contabilizare mai eficienta trebuie sa trimitetzi e-mail-ul dupa depunerea banilor, nu inainte.

Pe cat posibil voi raspunde la e-mail ca confirmarea primirii.

Va rog sa evitatzi mesaje de genul ... "o sa ma duc sa depun si eu ... "

Stiu ca pare strict dar trebuie sa putem monitoriza sumele.

 

Totodata trebuie sa avem o data limita. Dupa acesta data sa putem sa punem punct si sa pot sa ma verific cu Smokey.

 

Parerea mea este ca daca motociclistul "Dumnezeu sa-l ierte" nu avea probleme financiare, o suma modesta pe care o strangem nu inseamna decat un gest si in cazul asta mai bine folosim banii pentru o jerba altceva cu un mesaj mai puternic.

Daca are probleme financiare atunci cel mai portivit este sa-i dam cash.

In ambele cazuri trebuie sa strangem bani. Apoi pentru a ne decide in functie de ce spun prietenii. Din cate am inteles boieru si inca catziva prieteni lucreaza la ceva ... poate putem directiona banii ashtia in acelas scop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintele nu imi ajung sa descriu durerea ce-o simt... Catalin, a plecat sa bea o bere cu fratele si varul lui, ambii decedati in accidente moto. Casca pe care o purta in momentul accidentului era casca fratelui lui, pe care o purta pentru ca fratele lui sa fie mereu cu el, pe motocicleta, oriunde s-ar fi dus. A avut putini prieteni, si foarte multi amici, aici in Valenii de Munte, unde toti il stiam ca fiind "Catalin Neamtul". Mereu cu zambetul pe fata, mereu vesel, singurele momente de tristetze fiind acelea in care foarte rar vorbea de fratele lui, cu moartea caruia nu s-a impacat din cate stiu de la in apropiat al lui, decat sambata, cand a aflat ca va fi tata. Destinul acestei familii este greu de inchipuit. Tatal a murit in accident de masina, la aproximativ un an a murit si fratele lui Catalin in accident moto, si tot aproximativ la un an, varul lui din Bucuresti, tot in accident moto.

Acum Catalin ne zambeste dintre stele, rasucind o tigara fara filtru in coltul gurii si stand la o bere cu toti cei ce au plecat dintre noi la "intalnirea" din ceruri.

Mama lui a dorit ca el sa fie incinerat, la fel ca si fratele lui. Cei ce doresc sa-i fie alaturi, sa se gandeasca vineri dimineatza la el, pentru ca si el sigur se gandeste si se va gandi mereu la noi. Beti o bere in cinstea lui, si una dati-o de pomana pentru Catalin.

Am ajuns la locul accidentului tarziu, abia dupa ce am fost pe la spital, unde el era la terapie intensiva, si dupa ce am fost la sediul Politiei Rutiere la Barcanesti, unde am primit foarte putine detalii despre accident, si nu din rea-vointa, ci pentru ca nici politistii cu care am discutat nu stiau mare lucru despre cum s-a petrecut accidentul, din lipsa martorilor. De aceea rog pe toti cei ce stiu ceva despre accident sa scrie aici pentru a puta intelege cum s-a intamplat tragedia ce ni l-a rapit pe Catalin.

Din motive tehnice nu pot pune acum poze de la locul accidentului, cu statia peco, si cu zona respectiva, pentru ca voi sa va faceti o parere despre viteza cu care rula Catalin. Singura exlicatie pe care o cred este ca cel cu masina a incercat sa intoarca brusc ocolind gardul metalic din fatza benzinariei, taindu-i fatza lui Catalin. Altfel nu imi exlic cum au ajuns atat ansamblul format din masina si motocicleta cat si Catalin pe contarasens.

Si este supecta si declaratia soferului, care mai intai a spus ca nu stie nimic, ca nu l-a vazut, ca el circula cu 70 - 80 km/h si ca s-a trezit lovit din spate de Catalin. Aici se nasc intrebarile:

1.ce viteza putea sa aiba motocicleta, astfel incat impactul sa fie atat de puternic,

2.de ce nu sunt urme de franare ale motocicletei,

3.de ce nu l-a vazut Catalin din timp, el fiind un motociclist experimentat si putea evita accidentul.

Ulterior cand l-am luat mai tare la o serie de intrebari, aceste a inceput sa tremure, se albise la fatza, si balbaindu-se a spus ca l-a vazut cum venea si ca i-ar fi facut loc sa il depaseasca prin dreapta, adica printre masina de pe banda 2 implicata in accident si cea care rula pe banda 1, autoturismul incalcand astfel benzile duble si intrand astfel putin pe contrasens, si cu toate ca i-a facut loc, Catalin intrand in el. Aici am alte intrebari:

1. Cine se baga pe contrasens pentru a face loc unui motociclist sa-l depaseasca pe dreapta ?

2. Carui sofer i se pare normala manevra astfel incat in situatii ca cea de fata se recurga la ea?

3. Daca el i-ar fi facut loc lui Catalin, acesta de ce nu a observat acest lucru, si s-a infipt direct in el fara sa franeze, ipoteza sinuciderii excluzand-o din start, pentru ca lui Catalin i se oferise un motiv in plius de fericire, si anume copilul.

 

Din punctul meu de vedere soferul e vinovat de moarte lui Catalin, si imi doresc se se faca lumina si dreptate in acest caz. Poate cei in drept sa faca asta nu o sa se multumeasca cu eterna fraza "mortul e vinovat" si chiar daca la prima vedere din punct de vedere legal Catalin este vinovat pentru ca a lovit din spate, nepastrand distantza ( o lege de tot cacatul, care ar trebui discutata serios cu cei ce au puterea sa o modifice, facand-o mai exacta ) si o sa caute cauza reala a accidentului. Dar tare mi-e frica ca totul va fi lasat asa cum pare, si Catalin va fi declarat vinovat. Poate se trag ceva concluzii din ceea ce am scris...

 

Purtati mereu casca legata si aveti grija la prostii din trafic.

 

Pe Catalin il astept sa se intoarca desi nu se mai poate. Pentru mine el a plecat sa isi mai ia o bere lui si noua cat mai multe cum avea obiceiul, sa vina, sa vorbim de motoare, de "caburator" de planurile lui, de doi cai ce alearga liber la el pe deal ..................................................................................................

..........................................................................................................................................................

:crack: :crack: :crack: :D Condoleante familiei, suntem alaturi in aceste clipe de toti cei ce l-au cunoscut si acum ii simt lipsa.

 

Cataline, te asteptam pe deal, la foc, printre prieteni..... Vei fi printre scantei, printre stele, printre noi mereu....

ptr boieru

Te rog pune pe forum dc putem ajuta cu ceva familia prietenului tau S-a zis ceva de strans niste bani-daca va hotarati la asa ceva te rog sa pui tu pe forum detalii.

Personal vreau sa contribui cu ceva.

 

Un motociclist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr boieru

Te rog pune pe forum dc putem ajuta cu ceva familia prietenului tau S-a zis ceva de strans niste bani-daca va hotarati la asa ceva te rog sa pui tu pe forum detalii.

Personal vreau sa contribui cu ceva.

 

Un motociclist

 

Am discutat cu Boieru' si o sa puna amanunte in curand. Pe scurt Boieru' si prietenii lui catalin vor sa puna o troitza pe dealul pe care Catalin ii placea sa stea. Am discutat cu Smokey sa directionam suma stransa in directia acestui proiect.

 

Modalitatzile de strangere pot fi diversificate. Daca doreshte cineva sa-shi puna contul la bataie sunt mai mult decat fericit sa vad ca se implica lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pe scurt Boieru' si prietenii lui catalin vor sa puna o troitza pe dealul pe care Catalin ii placea sa stea.

Cred ca e o idee buna, care va ramane in timp si care poate deveni un loc de oprire/pelerinaj.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace!

V-ati gandit cumva si la o suma aproximativa?cam cat sa dea fiecare?

 

cat vrea / cat poate fiecare .. e o donatie.. nu exista un standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor celor ce sunteti cu sufletul alaturi de Catalin, de familia lui si de noi, prietenii lui. Nu credeam ca ceea ce am scris va avea un asemenea impact asupra voastra. Imi pare bine ca nu a ramas decat un topic oarecare despre unul din noi care a plecat departe. Va multumesc inca o data...

Am hotarat ca atunci cand ne este dor de Catalin, sa ne ducem pe dealul de langa Valenii de Munte, unde-i placea sa stea si sa admire frumusetea locului, unde isi cumparase pamant sa isi faca un tarc in care sa alerge liber doi cai, unde visa frumos dormind in iarba proaspat cosita. Acolo, unde am ars geaca plina de sange, pentru ca astfel el sa fie mereu acolo.... Ne-am hotarat sa construim o troitza acolo, pentru ca toti cei ce vor sa-i aprinda o lumanare, sa-i povesteasca cum a fost la intalnirea moto la care el a lipsit, sau doar sa bea o bere cu Catalin, sa aiba un loc aparte, un loc linistit si frumos... Cei ce vor sa ne ajute in acest scop, pot lua legatura cu Placebo sau cu oricine mai doreste sa se implice. Speram ca troitza sa fie gata in toamna, atunci cand va avea face o slujba un bun prieten de-al lui Catalin, preot la o manastire din Fagaras, (tot el ne va ajuta cu sculptarea troitzei).

Nu stiu ce sa mai spun acum, dar tinem legatura pe net.

 

P.S. Din cate am inteles de la medici, loviturile la cap au provocat decesul lui Catalin. Daca nu-i sarea casca din cap, poate ca acum Catalin era printre noi, si acest topic nu isi mai avea rostul.... Legati-va casca, chiar daca uneori e incomod, sau va ia cateva secunde in plus.... Acele secunde va salveaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virusule .. Sebi.. oricand ai sprijinu meu , si suna-ma te rog daca ai nevoie de ajutor in a organiza ceva in amintirea lui Catalin, sau in ajutorarea familiei.

 

In ceea ce priveste sprijinul financiar, nu stiu cat se va strange, dar oricat va fi, va fi bun , caci fac pariu ca cei care vor dona ceva, vor dona din putinul pe care il au, si va fi donat din inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: R.I.P :crack: :D

 

Saptamina viitoare urma sa imi cumpar prima mea motocicleta, insa acum, dupa ce am citit despre acest tragic accident, as vrea sa trimit o parte din suma de bani familiei lui Catalin si sa amin achizitionarea motocicletei.

 

Sunt nou in aceast domeniu, insa, ma bucur nespus sa gasesc aici oameni de suflet. va doresc la toti citi mai multi kilometri parcursi fara incidente si multa sanatate voua si familiilor voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: R.I.P :crack: :D

 

Saptamina viitoare urma sa imi cumpar prima mea motocicleta, insa acum, dupa ce am citit despre acest tragic accident, as vrea sa trimit o parte din suma de bani familiei lui Catalin si sa amin achizitionarea motocicletei.

 

Sunt nou in aceast domeniu, insa, ma bucur nespus sa gasesc aici oameni de suflet. va doresc la toti citi mai multi kilometri parcursi fara incidente si multa sanatate voua si familiilor voastre.

 

 

Om care renunta la propria motocicleta ( dupa care cred ca a visat mult timp ) ca sa ajute un necunoscut, dar care facea parte dintr`o mare familie - FAMILIA MOTOCICLISTILOR

Ar trebuie sa ii urmam exemplul lui Xeqtor

 

Rest in Peace !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o idee haideti sa mai organizam un miting dar cu taxa de intrare iar suma stransa din biletele de intrare sa fie donata familiei

dak este cineva interesat haideti sa facem totusi ceva

va salut p toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...