Sari la conținut

Accident mortal Oradea - 30.07.2010


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

ezact, n-are importanta ca e ilegal, n-are importanta ca deranjezi, cel mai mijto e cu q7, sa fii mitocan si sa faci legea decat sa fii luat de fraier.

hai romania!

nu va mia plangeti de conservari cand nici voi nu respectati pe cei cu care impartiti soseaua. de ce m-ar durea0-n fund cand se duce unu d-asta?

o faza lunga mai putin pe sosea

 

repet ca poate intelegi mai bine: cand cei care trebuie sa aplice legea asa cum e scrisa atunci cand e necesar si fara discriminare eu voi deveni legalist. pana atunci voi fi la fel ca toti mitocanii care participa la fel ca si mine la crearea acestui trafic din aceasta tara. incearca si tu vei vedea ca te vei simti mult mai bine. cat despre pustiul asta bun, rau, cu bun simt sau mitocan... chiar inclin sa iti dau dreptate punand pluralul: de ce ne-ar durea-n dos cand se duce cate unu d'asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Tsunami - Cand o s-o patesti, atunci o sa intelegi ce important e farul ala....Pacat ca nu poti invata de la altii care au trecut prin evenimente si asta a devenit o regula pentru ei...ca sa nu se repete. Esti prea fix pe o idee care nu are o baza reala...

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se rupe mie de numarul tau. daca ma vei deranja o voi face, daca iti pot citi numarul.

imi pare rau ca ai avut accident, dar eu nu cred ca ai avut accident pentru ca ai mers in legalitate sau ca nu ai avut faza lunga tot timpul.

ar trebui ca toti care merg in legalitate sa aibe accident. ceea ce e fals. trebuie sa conduci preventiv nu sa ii faci pe altii sa incetineasca sau sa ii enervezi pentru ca treci tu.

 

cred ca o sa ma opresc. mi-am spus of-ul. am scris ca e ilegal sa mergi cu faza lunga, am scris ca sunt derajat de cei cu faza lunga, mai ales cand sunt cu masina caci am ochii la o elevatie mai mica si parbrizul nu e fumuriu ca vizorul.

fiecare sa inteleaga ce vrea. stiu ca n-am cum sa schimb eu atitudini, situ ca n-am cum sa schimb eu tara asta.

asta cu faza lunga e frectie la piciorul de lemn in comparatie cu unde se afla tara asta primitiva, dar toate lucrurile care trebuiesc indreptate pleaca de la atitune, de la mi se rupism de ma mitocanism, manelism, lipsa de respect. toate vin de la atitudinea q7

 

sa fiti sanatosi

Mesaj completat

 

 

asa zice si ala cu q7-le, decat sa invat sa merg cu masina, mai bine imi iau un q7, sa moara altu'

Omg, nu imi vine sa cred ca exista oameni care gandesc asa, sper sa nu ne intalnim niciodata sa stam de vb ca nu cred ca ar iesi bine. In legatura cu accidentul, daca mers cu 60 cu faza scurta pe mijlocul drumului nu inseamna legal, atunci ce inseamna legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omg, nu imi vine sa cred ca exista oameni care gandesc asa, sper sa nu ne intalnim niciodata sa stam de vb ca nu cred ca ar iesi bine. In legatura cu accidentul, daca mers cu 60 cu faza scurta pe mijlocul drumului nu inseamna legal, atunci ce inseamna legal.

 

nu ma refer la "legal" si gata. alaturi de legal trebuie si preventiv

 

 

@Tsunami - Cand o s-o patesti, atunci o sa intelegi ce important e farul ala....Pacat ca nu poti invata de la altii care au trecut prin evenimente si asta a devenit o regula pentru ei...ca sa nu se repete. Esti prea fix pe o idee care nu are o baza reala...

 

daca o s-o iau vina imi apartine mie, indiferent daca eram sau nu in legalitate.

nu pot deveni mitocan pentru a preveni. o pot face si fara sa deranjez pe altii. daca nu pot, renunt la motr. pana acum am putut si majoritatea motociclistilor ope care i-am intalnit pe drum nu foloseau faza lunga. e adevarat ca aia nu scriu pe forumuri.

 

 

repet ca poate intelegi mai bine: cand cei care trebuie sa aplice legea asa cum e scrisa atunci cand e necesar si fara discriminare eu voi deveni legalist. pana atunci voi fi la fel ca toti mitocanii care participa la fel ca si mine la crearea acestui trafic din aceasta tara. incearca si tu vei vedea ca te vei simti mult mai bine. cat despre pustiul asta bun, rau, cu bun simt sau mitocan... chiar inclin sa iti dau dreptate punand pluralul: de ce ne-ar durea-n dos cand se duce cate unu d'asta?

 

d-aia nu se va schimba nimic in tara asta, ca fiecare asteptam ca celalalt sa fie legal, sa aibe respect etc.

uite eu n-am murit, nici nu intentionez si nici nu deranjez. cand gresesc ridic mana ion semn de "am gresit", cand altul greseste si eu pot evita, ma bucur pentru mine si pentru ala, cand vad nesimtire insa, ma linsitesc cu gandul ca sunt in romania si ca atunci cand voi termina contractul voi merge acasa unde lumea se respecta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami - Cand o s-o patesti, atunci o sa intelegi ce important e farul ala....Pacat ca nu poti invata de la altii care au trecut prin evenimente si asta a devenit o regula pentru ei...ca sa nu se repete. Esti prea fix pe o idee care nu are o baza reala...

Uite cineva care a inteles esentialul, eu nu discut aici de dragul de a vb ci pt ca incerc sa fac si pe altii ca tn de ce este necesara aceasta nesimtire crunta si aceasta ilegalitate abominabila numita faza lunga pe timp de zi.

Crede-ma ca daca ne-am intalni sa vb despre orice altceva decat faza lunga :) ai vedea ca am mai mult bun simt decat jumatate din oamenii pe care ii cunosti tu, garantat.

Ps. Cine vrea ss invete din pataniile altora sa invete, cine nu, nu :beer:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de asta am ajuns ce am ajuns, acum foarte sincer. adica daca grigore patrunjel merge cu faza lunga de ce ( cuvant urat ) masii sa nu merg si eu. adica ce are grigore mai bun ca mine de merge cu faza lunga ?

 

de ce facem toti ce fac si altii si urlam "pai ba c***e, ce ( cuvant urat ) mea, adica daca asta toti sunt nesimtiti de ce sa nu fiu si eu, adica daca ala cu bussa aia merge cu faza lunga si i se falfaie eu cu 600rr-ul meu nu pot sa fac la fel? "

 

cam asa gandesc multi. ce-i drept cu o floare nu se face primavara ( adica daca unul e civilizat si merge normal ca un OM nu ca un animal ), dar putem sa luam exemplele BUNE si CONSTRUCTIVE nu cele negative. nu sa folosim efectul de turma ca daca 100 merg cu faza lunga haide sa merg si eu. nu. nu. nu. merg cu stiu ca e bine, conduc preventiv ( si nu o ard cu 150-200km/h ca ma asteapta gagica acasa inferbantata, poate sa astepte, ca o ud eu iarasi, decat sa ma ude popa cu apa sfintita la inmormantare si in loc de muzica de chill sa-mi cante vesnica pomenire ) si de la unul care face asa, o sa faca si al doilea si al treilea si tot asa. atunci cand o sa fie o turma de 100 de oameni corecti si o sa apara 1 care nu e corect, atunci acel unu o sa fie ars. o sa fie mai vizibil. cand 100 de oameni sunt corecti e mai vizibil sa-l vezi pe 1 care nu e corect. pe cand invers e mai greu. 100 care o ard aiurea si unul care se chinuie sa fie cu bun simt. pentru ca ceilalti care ii vad pe aia 100 se chinuie sa-si dea seama cine greseste mai mult. aviz celor care sunt pusi pe treaba sa fie nesimtiti, o sa aveti ghinionul ( nu il doresc nimanui ) sa va intalniti cu altul pus pe treaba si atunci ce o sa faceti ? ala pe 2 roti fa cu faza lunga, ala cu 4 da si el, ala cu 2 ambaleaza, ala cu 4 croseteaza brusc stanga - dreapta, ala cu 2 da claxon, ala cu 4 zile da-l in ( cuvant urat ) sa opreasca ca trec eu si uite asa face lumea POC. atentie mare. am patit si stiu despre ce vb. exact ca in nfs a facut domnul cu ford siera rs albastru. nu am sa te uit.

 

deci eu raman la parerea mea. eu zis sa nu fim mitocani doar ca x sau y este mitocan si ca daca nu suntem si noi mitocani nu ne putem salva pielea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma straduiesc sa nu fiu ca tine.

si de unde stii tu ce fac eu, ce sunt eu, si cum sunt eu ? moama ce de genii bre. o sa plec dracu de pe forumul asta ca e forum cu aia cu iq sub 90, si se ia se pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cineva care a inteles esentialul, eu nu discut aici de dragul de a vb ci pt ca incerc sa fac si pe altii ca tn de ce este necesara aceasta nesimtire crunta si aceasta ilegalitate abominabila numita faza lunga pe timp de zi.

Crede-ma ca daca ne-am intalni sa vb despre orice altceva decat faza lunga :) ai vedea ca am mai mult bun simt decat jumatate din oamenii pe care ii cunosti tu, garantat.

Ps. Cine vrea ss invete din pataniile altora sa invete, cine nu, nu :beer:

 

si tot eu iti spun ca pe un drum bucuresti - arad, intalnesc maxim 3 cu faza lunga. deci, cei mai multi merg fara sa deranjeze. si o fac chiar bine.

nu ne putem intalni dude, sau dac-am face-o nu vom merge impreuna.

nu intelegi ca eu decat sa deranjez pe altul mai bine ma las de sport? aici sta arta. , whatever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de unde stii tu ce fac eu, ce sunt eu, si cum sunt eu ? moama ce de genii bre. o sa plec dracu de pe forumul asta ca e forum cu aia cu iq sub 90, si se ia se pare.

 

Am dedus, dupa raspunsul tau ce sugereaza un IQ peste 140. Daca scrii, scrie la obiect, nu te umfla ca un paun, cu vorbe goale. Daca ai argumente, pune-le pe masa, daca nu, scuteste-i pe ceilalti de impresiile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dedus, dupa raspunsul tau ce sugereaza un IQ peste 140. Daca scrii, scrie la obiect, nu te umfla ca un paun, cu vorbe goale. Daca ai argumente, pune-le pe masa, daca nu, scuteste-i pe ceilalti de impresiile tale.

ce argumente sa mai dau cand tsuname a punctat destul de bine.

hai sa-tzi fac rezumat ca tu nu prea pari sa intelegi

atata timp cat esti nesimtit nu mai urla pe aici sau in alta parte ca nu ti se face dreptate, si ca nu ti se da prioritate, si tot ce plangi tu si altii pe aici. s-a discutat si discutat si tot discutat. nu ajungi nicaieri. vrei sa traiesti iti vezi de drum cum poti. vrei viteza, baga tata viteza cat poti, dar nu cere sa te vedem nici cu 3 faze lungi, poate iti pui baza cu proiectoare, sa creada ca e tanc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii inutile despre faza lunga. Acum multe pagini in urma a fost un post scurt, de o linie, dupa parerea mea foarte relevant, dar pe care l-ati omis. Cineva din zona, care-l si cunostea pe baiat a spus ca avea o urma de franare de 100m. Daca e adevarat, inseamna ca faza lunga (buna/rea) nu l-ar fi ajutat cu nimic. Ajutorul dat de faza lunga tine de o gramada de factori: drum virajat (aici nu e cazul), delimitoare de benzi ca pe autostrada (iar nu e cazul), pozitia soarelui pe cer (una e sa bata din fatza/lateral, alta e sa fie in spatele tau...atunci faza lunga e fix pix), obstacole pana la cel ce vrei sa te observe si nu in ultimul rand VITEZA. Revin la obsesia mea, postul lui old school (sa-i dea dumnezeu sanatate!) de la sectiunea incepatori! Cititi acolo cum e cu punctuletul de lumina ce se apropie.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxer,

Baiatu' cu stirile, stilurile si noutatile din peisajul motoristic bihorean.

Macar, daca ar fi motociclist pe masura postarilor pe care le are pe acest minunat forum.

In fine, un alt topic de 'shpe pagini in care nu se ajunge la nimic.

Inconstientul care tocmai a murit o merita cu varf si indesat pentru viteza cu care circula in zona respectiva, nu pot sa spun decat ca fac pipi pe creierul lui infantil si nesabuit, chiar nu are importanta daca legea, intr-o oarecare masura, este de partea lui. Fiecare dintre noi este raspunzator pentru faptele lui, cand ii vad pe toti cei care posteaza vaaai, R.I.P. forever imi vine sa le bag picioru' direct sub laringe si sa le administrez o spalare pe creier.

In Romanica se moare inclusiv la viteza legala si cu legea de partea ta!!! Accidentul de acu cativa ani de pe Borsului, in care au murit doi tineri, cel putin dpdv legal nevinovati, pana astazi soferul se prezinta la audieri nevinovat, cu permisul in mana. Nu stiu cati dintre voi au vazut o femeie stingandu-se sub ochii vostrii si un barbat plangand, neputincios, pe asfalt. Si sa mai ai si puterea de a te mai urca pe motocicleta, dupa ce vezi la audieri, holocaustul pe care acest oltean l-a creat in familiile celor doi nevinovati.

Nu pot decat sa va spun, cascati ochii si lasati teribilismele si figurile de impresionat fetele deoparte. Sunt convins ca "accidente" de genu vor urma, cunoscand natura rasei din care tocmai s-a mai stins un alt exemplar.

 

Fiti vigilenti, de restul se ocupa coincidentele noastre cotidiene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconstientul care tocmai a murit o merita cu varf si indesat pentru viteza cu care circula in zona respectiva, nu pot sa spun decat ca fac pipi pe creierul lui infantil si nesabuit

mr addict de gsx, n-ai fost niciodata inconstient? te-ai nascut matur si cu capul pe umeri? pune mana si pisa-te prin propriile-ti nari, ca asta ar insemna sa nu fi avut copilarie, sa nu fi iesit din casa pana la 45 de ani.

 

wow, ce de oameni drepti p'aici.... ipocritii dreaq....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu ontopic, cred ca farul i-ar mai fi dat 1% sanse sa scape "ca prin urechile acului"...poate soferul ar fi ezitat 1 secunda...

:)

PT cei care considera o nesimtire mersul cu faza lunga ziua,inseamna ca ati emigrat in tarile civilizate si ati uitat cum se circula in Ro,aici e patria nesimtirii,tara blondelor cu permis luat cu bani+pi..da,a baietilor de bani gata,a taximetristilor care nu respecta absolut nici o regula,a militiei incompetente.......si eu tre sa ma gandesc ca deranjez cu farul pe cei enumerati mai sus ??? :D

 

Mesaj completat

/index.php?showtopic=562234

 

Poate daca ala cu Mergedesu era deranjat de far in vedea pe baiat ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxer,

Baiatu' cu stirile, stilurile si noutatile din peisajul motoristic bihorean.

Macar, daca ar fi motociclist pe masura postarilor pe care le are pe acest minunat forum.

In fine, un alt topic de 'shpe pagini in care nu se ajunge la nimic.

Inconstientul care tocmai a murit o merita cu varf si indesat pentru viteza cu care circula in zona respectiva, nu pot sa spun decat ca fac pipi pe creierul lui infantil si nesabuit, chiar nu are importanta daca legea, intr-o oarecare masura, este de partea lui. Fiecare dintre noi este raspunzator pentru faptele lui, cand ii vad pe toti cei care posteaza vaaai, R.I.P. forever imi vine sa le bag picioru' direct sub laringe si sa le administrez o spalare pe creier.

In Romanica se moare inclusiv la viteza legala si cu legea de partea ta!!! Accidentul de acu cativa ani de pe Borsului, in care au murit doi tineri, cel putin dpdv legal nevinovati, pana astazi soferul se prezinta la audieri nevinovat, cu permisul in mana. Nu stiu cati dintre voi au vazut o femeie stingandu-se sub ochii vostrii si un barbat plangand, neputincios, pe asfalt. Si sa mai ai si puterea de a te mai urca pe motocicleta, dupa ce vezi la audieri, holocaustul pe care acest oltean l-a creat in familiile celor doi nevinovati.

Nu pot decat sa va spun, cascati ochii si lasati teribilismele si figurile de impresionat fetele deoparte. Sunt convins ca "accidente" de genu vor urma, cunoscand natura rasei din care tocmai s-a mai stins un alt exemplar.

 

Fiti vigilenti, de restul se ocupa coincidentele noastre cotidiene.

 

aici sunt.ce anume te deranjeaza la mine ? ca nu iti inteleg frustrarea :)

cine esti tu sa ma judeci cat sunt eu de motociclist?sa ma judeci in urma postarilor?asta ma face motocislist?

sau cati km am facuti pe motor in doar cativa ani fara nici un incident (slava domnului)?cate am facut pentru motociclismul romanesc nu conteaza?campanii ,clubul moto, samd.

eu nu te cunosc dar subiectul e futil din start pentru ca parerea ta nu conteaza deloc.

 

 

 

oricum ce ai scris tu legat de accident e parearea ta.nu vreau sa intru in amanunte cu fazek si timi pentru ca in cazul lor ei chiar au avut ghinion.

Iar in cazul de fata,tipul asta a fost teribilist, ce a urmat se poate vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconstientul care tocmai a murit o merita cu varf si indesat pentru viteza cu care circula in zona respectiva, nu pot sa spun decat ca fac pipi pe creierul lui infantil si nesabuit,

 

nimeni nu merita sa moara.

inca o dovada ca scoala in romania e de rahat. si scoala auto si cea moto si educatia de acasa si de la scoala

Mesaj completat

PT cei care considera o nesimtire mersul cu faza lunga ziua,inseamna ca ati emigrat in tarile civilizate si ati uitat cum se circula in Ro,aici e patria nesimtirii,tara blondelor cu permis luat cu bani+pi..da,a baietilor de bani gata,a taximetristilor care nu respecta absolut nici o regula,a militiei incompetente.......si eu tre sa ma gandesc ca deranjez cu farul pe cei enumerati mai sus ??? :)

 

da, pentru ca printre nesimtiti (nici nu sunt asa de multi cum crezi tu), sunt si eu, si, daca te-ai gandi la celalalt frate de sosea, impreuna, am putea face diferenta intre a fi legal si respectuos sau a fi ilegal si nesimtit si a incuraja nesimtitrea.

in postul tau recunosti ca romania e un neam nesimtit, necivilizat, impotent si primitiv, ceea ce e insultator chiar si la adresa parintilor tai, la mine nu ma mai gandesc caci nu dai 2 bani pe straini. cu alte cuvinte: "bai prostilor, astia care veniti d-afara, v-ati imbolnavit de civilizatie bah, aici trebuie sa fii badaran si nesimtit! asa e viata aici. o viata de romania! :) "

 

si-ti mai zic inca o chestie:

 

daca faza lunga sau tobele fac diferenta intre un accident si a ajunge teafar acasa, atunci e ceva in neregula cu stilul tau de condus,

 

exact ca situatia dintre un X5 si un matiz. daca stilul de pe un X5 s-ar aplica la un matiz, soferul ar fi mort in cateva ore. si, lipsa de edicatie si pregatire se corecteaza prin marimea masinii, forta violentei.

 

i-auzi 2:

cei nesimtiti nu sunt multi, dar prin actele lor de violenta si terorism par mai multi. gunoaiele de pe munte lasate de unu sunt vazute de 100, ceea ce face sa para mai grav decat este. judecand dupa logica ta, daca din cei 100, 50 ar murdarii si ei muntii, ca e "cool" nu ne mai miram ca jipanele se arunca in depasiri asteptanmd sa-i feriti voi. caci ala va depasi indiferent cu cate lumini vii tu la 150. el stie ca tu trebuie sa-l feresti sa-ti aperi fundul, ca el are masina mai tare, tu n-ai de ales. ceea ce e adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxer,

Baiatu' cu stirile, stilurile si noutatile din peisajul motoristic bihorean.

Macar, daca ar fi motociclist pe masura postarilor pe care le are pe acest minunat forum.

In fine, un alt topic de 'shpe pagini in care nu se ajunge la nimic.

Inconstientul care tocmai a murit o merita cu varf si indesat pentru viteza cu care circula in zona respectiva, nu pot sa spun decat ca fac pipi pe creierul lui infantil si nesabuit, chiar nu are importanta daca legea, intr-o oarecare masura, este de partea lui. Fiecare dintre noi este raspunzator pentru faptele lui, cand ii vad pe toti cei care posteaza vaaai, R.I.P. forever imi vine sa le bag picioru' direct sub laringe si sa le administrez o spalare pe creier.

In Romanica se moare inclusiv la viteza legala si cu legea de partea ta!!! Accidentul de acu cativa ani de pe Borsului, in care au murit doi tineri, cel putin dpdv legal nevinovati, pana astazi soferul se prezinta la audieri nevinovat, cu permisul in mana. Nu stiu cati dintre voi au vazut o femeie stingandu-se sub ochii vostrii si un barbat plangand, neputincios, pe asfalt. Si sa mai ai si puterea de a te mai urca pe motocicleta, dupa ce vezi la audieri, holocaustul pe care acest oltean l-a creat in familiile celor doi nevinovati.

Nu pot decat sa va spun, cascati ochii si lasati teribilismele si figurile de impresionat fetele deoparte. Sunt convins ca "accidente" de genu vor urma, cunoscand natura rasei din care tocmai s-a mai stins un alt exemplar.

 

Fiti vigilenti, de restul se ocupa coincidentele noastre cotidiene.

 

Dumnezeu sa il ierte!

 

Cred ca erai beut cand ai scris ceea ce am subliniat,altfel nu imi explic,inca nu te cunosc dar daca aveai mintea limpede si ai putut debita asa ceva nici nu vreau sa te cunosc..De ce a meritat baiatul moartea?Tu esti normal?Cine esti tu sa il judeci,sa dai verdicte?A gresit si a murit.Cine vrea sa bage ceva la cap o va face.

Editat de purdi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand RIP pt motociclist. Clar ca cel cu camionul a fost vinovat dar daca este adevarat ca motociclistul avea 150km/h si-a cam facut-o singur. Eu cred ca daca avea faza lunga poate mai avea o sansa. Stiti exista si gandirea asta: "ba ala vine cu faza lunga cred ca vine tare" . Eu am obs un lucru, daca merg cu faza lunga sunt mai putini cei care se baga in depasire din contrasens. Nu cred ca poti confunda o moto cu un scuter, ce draq doar sunt si conservar nu numai motorist. Cat despre politai (militieni) cretini ce sa mai zic. Tsunami tu poti sa faci contestatie pt amenda data de vaca aia cu trese. Castigi garantat daca ai avut doar 6 km/h peste limita legala. Eu pot sa va dau un exemplu de ieri cand o masina a politiei Logan MCV de asta cu radar nou imi iese in depasire din contrasens de a trebuit sa ma trag in dreapta la limita. Stiti ce am facut? I-am dat muuuuuuieeeee asa cu degetul, dobitocul de Garcea m-a vazut clar dar si-a intors privirea i trecut mai departe. Cam asta e, hai salut si benzina ieftina...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza lunga ... hai sa zicem ca te ajuta putin.Iesi mai mult in evidenta.Dar sunt si alte metode.Nu mergi cu viteza mare, stai pe langa axul drumului.Incerci sa te faci vazut.

 

mare adevar filmuletul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ultimele pagini au ajuns mai mult un versus "faza scurta vs. faza lunga pe timp de zi" ceea ce nu e neaparat rau pentru ca e o chestiune strans legata de siguranta in trafic.

Eu deocamdata sunt doar un moto wanna be, deci imi voi exprima in continuare doar opiniile de automobilist.

Toata lumea vorbeste de faza lunga, faza scurta, dar ce ne facem cu cei care considera acest lucru o inutilitate (probabil considera ca le consuma bateria ;) ceea ce e eronat evident) sau poate din neatentie uita sa le aprinda si merg cu luminile stinse indiferent ca sunt inafara localitatilor sau in orase aglomerate. De automobilisti nu mai vorbesc ca sunt si mai petarde, probabil fiind mai multi mi se pare ca si procentajul e mai mare.

 

Din punctul meu de vedere, al unui coonservar (deocamdata), care intalneste destui motociclisti care n-au nici macar pozitii aprinse va spun ca as prefera ca toti motociclistii pe care-i intalnesc ziua sa aiba faza lunga decat sa mai intalnesc vreunul fara lumini aprinse indiferent ca sunt pe sens cu mine sau din sens invers.

 

Intr-o dimineata destul de devreme mergeam din Baneasa spre centru si pe Kiselff un tanar motociclist, binenteles fara nici un bec aprins la motoreta, "croseta" de zor cam orice intalnea. Nu mergea foarte tare, dupa estimarile mele care am incercat sa-l prind din urma cred ca a ajuns si putin peteste 100km/h) Spre norocul meu l-am prins la semaforul de la intrarea in P-ta Victoriei si fiind liber am oprit paralel cu el si am coborat geamul si am scos o mana ca sa-l fac atent ca vroiam sa-i adresez ceva. Initial s-a ratoit la mine crezand ca cine stie ce inchipuiri de-ale lui vroiam sa-i spun. Cand i-am zis ca are luminile stinse si ca ar fi mai sigur pentru el sa le aprinda mai ales ca "se grabeste" si-a cerut scuze si le-a aprins si in mod surprinzator continuarea drumului atat cat s-au mai petrecut traseele noastre, a facut-o la viteze mai cuminti.

 

Concluzia mea este ca mai deranjanti sunt cei fara lumini decat cei cu faza lunga pe timp de zi, iar daca stilul de mers e si unul "agitat" devin extrem de periculosi. Valabil si pentru motociclisti si pentru "conservari"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu faza lunga pe doua xenoane sterb032.gif

 

Cum au fost gandite lucrurile initial erau foarte OK, masinile fara lumini si mobrele cu faza scurta (se putea face diferentiere) insa dupa ce s-a dat legea ca masinile sa mearga cu faza scurta, era logic pentru mine ca daca vreau sa fiu deosebit in trafic, trebuia sa merg cu faza lunga.

 

Sa mergi cu faza lunga ziua - inseamna siguranta.

Sa NU mergi cu faza lunga seara - inseamna siguranta.

 

Pana la urma fiecare merge cum il taie capu, cu faza lunga, faza scurta etc. insa eu prefer varianta SAFE 087.gif (asta doar in romania si cateodata in bulgaria, in rest nu e nevoie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mergi cu faza lunga ziua - inseamna siguranta.

Sa NU mergi cu faza lunga seara - inseamna siguranta.

 

 

sa mergi cu Q7-le cum te taie capul si sa depasesti atunci cand vor muschii tai inseamna siguranta, vara, iarna, noapte, zi

aceeasi logica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mergi cu Q7-le cum te taie capul si sa depasesti atunci cand vor muschii tai inseamna siguranta, vara, iarna, noapte, zi

aceeasi logica.

De ce nu, daca asta te face fericit si nu pui pe altu in pericol.

 

 

 

PS. Care mergi cu faza lung si iti place, incearca cu xenon, e si mai FUN 068.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...