Sari la conținut

08.08.2010 - SOFER INTRAT PE CIRCUIT MOTO LA CARANSEBES


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

vorbisem cu un avocat despre acest "accident" la vreo 3 zile dupa, si imi spunea ca dimpotriva....la cantitatea respectiva alcoolul nu se considera factor agravant. Mai pui in calcul si faza cu cauciucu in parbriz si uita asa scapi de temnitza.

 

Legile astea nu le cunosc personal aproape deloc, deci vorbesc si auzite...oricum este adevarat ca majoritatea oamenilor la cantitatea aia de alcool nu mai gandesc deloc...actioneaza din instinct. Da in alte tari stiu si eu ca ii factor agravant alcoolu, dar la noi...parca se incurajeaza consumu

Vrei sa spui ca,daca ai o cantitate mare de alcool in sange,cu cat e mai mare,cu atat este mai bine??

Eu stiu ca,sunt cateva limite,care odata depasite se Considera INFRACTIUNE,e foarte simplu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 588
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Update cu desfasurarea "ostilitatilor" :

 

""""

Inainte de un nou termen în procesul aflat pe rol la Judecătoria CaransebeÂş, în care este acuzat de vătămare corporală gravă după ce a intrat beat cu maÂşina pe aeroport în timpul unei competiții motociclistice Âşi a accidentat patru oameni, tânărul s-a împăcat cu una dintre victime.

ORA 13.00

 

În ciuda înțelegerilor dintre familia Ungur și o parte dintre persoanele pe care le-a accidentat pe pista Aeroportului din Caransebeș pe data de opt august, completul de judecată al Judecătoriei Caransebeș nu s-a lăsat înduplecat. Asta pentru că magistrații au hotărât prelungirea stării de arest cu încă 60 de zile, adică până pe data de 04 decembrie. Apărarea lui Ungur a declarat recurs și încearcă în continuarea să îl elibereze pe teribilist sub control judiciar. Cel mai probabil, recursul va fi judecat în această săptămână la Tribunalul Caraș-Severin.

 

ORA 12.00

 

Doar două dintre părțile vătămate de Cristian Ungur pe Aeroportul Caransebeș cer despăgubiri de peste 300.000 de lei pentru suferințele lor. Pe lista celor cu pretenții că și-au ratat sezonul apare și Cătălin Cazacu. Asta, în timp ce Artur Rusu, motociclistul desfigurat de teribilist a depus la dosar un înscris, în care precizează că s-a înțeles cu familia tânărului. "Nu cred că tânărul a intrat intenționat cu mașina peste noi, iar familia acestuia și-a dat tot interesul pentru a mă înțelege. Mi-au promis că vor suporta toate cheltuielile necesare pentru refacerea mea. Am fost operat la picior, iar recuperarea merge bine", a declarat în această dimineață la Caransebeș, Artur Rusu, care a venit la Judecătorie chiar pe motocicletă.

În plus, instanța a acceptat ca dosarul să fie trimis înapoi la Parchetul de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin, pentru a obține semnătura prim-procurorului.

 

Ora 11.00

 

Apararea lui Cristian Ungur a cerut instanței nulitatea rechizitoriului întrucât de pe acest act ar lipsi Âştampila prim-procurorului. Cosmin Bolosin, unul dintre avocații teribilistului de la CaransebeÂş a cerut 15 minute răgaz să citească cu atenție documentul.

 

Ora 7.00

 

Unul din cei trei avocați ai lui Cristian Ungur, Cosmin Bolosin, a anunțat în urmă cu câteva minute împăcarea dintre clientul său Âşi Arthur Rusu, căruia doctorii i-au acordat inițial un număr de 100 de zile de îngrijiri medicale. “Am discutat cu partea vătămată Âşi am ajuns la o înțelegere. El a fost de acord să ne înțelegem pe cale amiabilă Âşi nu în fața instanței. Arthur Rusu va veni în fața instanței de la CaransebeÂş Âşi va arăta actul notarial încheiat astăzi. ÎÂşi va retrage plângerea, singura pentru care clientul meu a putut fi arestat preventiv. Rusu va declara că nu e parte civilă în dosar, nu suferă de pe urma accidentului Âşi, în mod normal, Cristian Ungur ar trebui să fie pus în libertate”, a spus Bolosin.

 

 

Opinii diferite

 

ÂŞocul zilei de opt august a fost atât de puternic pentru spectatorii care se aflau la concursul de motociclism, încât încă nu se pot obiÂşnui cu ideea că acest tânăr poate fi cercetat în stare de libertate. „Este un pericol public, a intrat în plin în noi cu maÂşina”, spune Cătălin Cazacu, una dintre victime.

 

Se aleargă la Arad!

Incidentele din luna august au făcut ca ultimele etape ale sezonului să nu mai aibă loc la CaransebeÂş, ci la Arad. “Aeroportul din CaransebeÂş este privat Âşi nu ni s-a pus pista la dispoziție”, a precizat Traian Mihăilescu, reprezentantul clubului Steaua General Turbo, organizatorul finalei de la Arad. După ce Ungur a intrat beat pe pistă, există Âşi sportivi care au abandonat deja competiția. “Încă mă resimt după acel incident nefericit. ÂŞtiu că fiecare dintre noi mai greÂşeÂşte, dar ce a făcut el este incalificabil Âşi trebuie să plătească pentru asta”, a spus Cătălin Cazacu, campion al României.

""""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io tot nu inteleg la ce foloseste arestarea preventiva ? e sau nu pericol public ?

poola mea, sunt eliberati criminali pentru "buna purtare" si un (cuvant jignitor) teribilist e tinut la cotet dupa ce singura victima care-l trece in rindul infractorilor (adica a celor care comit infractiuni) isi retrage plingerea ...

ciudat ! arata mai degraba a justitie de TV, pentru ai multi si suparati ca nu-i dreptate in lumea asta !

 

pai mai bine o baga pe bilionara la cotet, ca aia chiar a omorit un om, sa nu mai zic de Iliescu, de exemplu ;) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io tot nu inteleg la ce foloseste arestarea preventiva ? e sau nu pericol public ?

poola mea, sunt eliberati criminali pentru "buna purtare" si un (cuvant jignitor) teribilist e tinut la cotet dupa ce singura victima care-l trece in rindul infractorilor (adica a celor care comit infractiuni) isi retrage plingerea ...

ciudat ! arata mai degraba a justitie de TV, pentru ai multi si suparati ca nu-i dreptate in lumea asta !

 

pai mai bine o baga pe bilionara la cotet, ca aia chiar a omorit un om, sa nu mai zic de Iliescu, de exemplu ;) ...

Si mie mi se pare arestarea asta preventiva un mijloc de a face presiune din partea procuraturii pe judecatori. In principiu asa ceva nu ar trebui folosit dupa parerea mea decat fie impotriva infractorilor deosebit de periculosi (dat in cap cu toporul, impuscat lume, in general cei care fac talharii, etc.) si evident prezinta pericol public pentru ca probabil au probleme cu capul, fie impotriva mafiotilor care daca sunt in libertate pot pune presiune mult mai grea asupra martorilor decat daca sunt acolo inauntru la zdup.

Oricum baietasul asta care a facut glumele alea care s-au lasat cu oase rupte (si care e si el motociclist, dar cica nu l-a lasat maica-sa sa mearga cu motorul ca e afumat asa ca a sters-o pe usa din dos si a plecat discret cu masina) cred ca prezinta cate un pic din fiecare: pe de o parte a dat cu masina peste unii cam la fel cum altii dau cu bata de baseball sau alte obiecte contondente si era puternic alcoolizat, si pe de alta parte tatal sau a fost sef de filiala si e in continuare un membru important al filialei locale a unui important partid, deci prin prisma lui taica-su poate sa puna presiuni, deci daca e in libertate (sanchi, daca taica-su nu e arestat nu conteaza) cica nu poate pune presiune pe aia.

Daca am fi avut justitie eficienta, eu ma asteptam ca deja sa se fi dat sentinta si acum sa discutam despre recurs, dar noi tot dicutam inca despre procesul care va incepe peste 1 sau 2 sau nu stiu cati ani. Si pe bune cu ce poate asta sa influenteze justitia (si nu taica-su)?

Pe scurt nu stiu ce cauta ala in arest daca nu a fost deja condamnat, si pe de alta parte ma mir de ce nu e deja condamnat si bagat la bulau... Cred ca au probleme logistice, de genul ca nu au hartie pe la secretariatul judecatoriei sau asa ceva, sau poate o lene infinita dat fiind ca le-a taiat 25% din leafa plus sporul de cafea sau de purtat echipament de protectie penibil si desuet (roba)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ar trebui sa punem mana de la mina sa-i reparam masina si sa-i cerem si scuze.

Cum naiba nu e ala pericol public? Ce l-ar impiedica sa ia alta masina tot afumat fiind si sa dea peste cine i se pune lui pata?

Pentru mine omul ala nu este responsabil de faptele lui iar faptul ca un retard iresponsabil e la puscarie sau arest preventiv pe mine ma face sa ma simt mai bine.

Ce conteaza ca accidentatul si-a retras plingerea? Asta nu schimba cu nimic faptele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta, în timp ce Artur Rusu, motociclistul desfigurat de teribilist a depus la dosar un înscris, în care precizează că s-a înțeles cu familia tânărului. "Nu cred că tânărul a intrat intenționat cu mașina peste noi, iar familia acestuia și-a dat tot interesul pentru a mă înțelege. Mi-au promis că vor suporta toate cheltuielile necesare pentru refacerea mea. Am fost operat la picior, iar recuperarea merge bine", a declarat în această dimineață la Caransebeș, Artur Rusu, care a venit la Judecătorie chiar pe motocicletă.

În plus, instanța a acceptat ca dosarul să fie trimis înapoi la Parchetul de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin, pentru a obține semnătura prim-procurorului.

 

Unul din cei trei avocați ai lui Cristian Ungur, Cosmin Bolosin, a anunțat în urmă cu câteva minute împăcarea dintre clientul său Âşi Arthur Rusu, căruia doctorii i-au acordat inițial un număr de 100 de zile de îngrijiri medicale. “Am discutat cu partea vătămată Âşi am ajuns la o înțelegere. El a fost de acord să ne înțelegem pe cale amiabilă Âşi nu în fața instanței. Arthur Rusu va veni în fața instanței de la CaransebeÂş Âşi va arăta actul notarial încheiat astăzi. ÎÂşi va retrage plângerea, singura pentru care clientul meu a putut fi arestat preventiv. Rusu va declara că nu e parte civilă în dosar, nu suferă de pe urma accidentului Âşi, în mod normal, Cristian Ungur ar trebui să fie pus în libertate”, a spus Bolosin.

 

Penibil. Ce dreptate, ce pedepsirea faptasului si, in general, ce justitie, dom'le!? Daca o parte vatamata implicata isi vinde sufletul pentru un pumn de arginti, de ce mama naibii ar trebui sa-i pese cuiva de ceea ce s-a intamplat?

 

Dezamagitor, dar... asa-i romanul: tare ca trestia si iute ca ardeiul gras! Mie, in locul motociclistului accidentat, mi-ar fi olecutica rusine.

 

Olecutica mai multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ar trebui sa punem mana de la mina sa-i reparam masina si sa-i cerem si scuze.

Cum naiba nu e ala pericol public? Ce l-ar impiedica sa ia alta masina tot afumat fiind si sa dea peste cine i se pune lui pata?

Pentru mine omul ala nu este responsabil de faptele lui iar faptul ca un retard iresponsabil e la puscarie sau arest preventiv pe mine ma face sa ma simt mai bine.

Ce conteaza ca accidentatul si-a retras plingerea? Asta nu schimba cu nimic faptele.

 

aici nu vorbim (neaparat) de o cauza ci de un principiu !

mie ideea de a fi arestat "preventiv" 30+60 de zile mi se pare o idiotenie !

daca eu zic ca m-ai violat (nu ca ti-ar place baietii nu prea tineri si grasi) si te-ar tine aia la cotetz 90 de zile ca sa dovedesti ca nu-i asa, cum ar fi ?

pina acum trebuiau sa se hotarasca macar daca-l trimit in judecata !

adica, daca de exemplu, este gasit nevinovat, cine-i da zilele de puscarie inapoi ?

iti spun eu: da in judecata statul roman la CEDO, cistiga sigur si eu, tu si ceilalti platitori de taxe care-i platim pe idiotii aia (sau interesatii aia) de procurori o sa-i dam daune morale si materiale !

 

cit priveste gestul lui Artur de a se "intelege" mi se pare omenesc !

un proverb spune ca ti-e mai aproape camasa decit haina ... nu stim ce-i in sufletul omului iar judecatile sa le lasam celor fara prihana !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si tu crezi ca si mine asta, nu?

 

avea o privire de vitel nevinovat aseara la interviu...

 

Cel putin a reusit sa spuna ce l-au invatat avocatii ca el oricum nu credea o iota cand a spus ca-i pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai bani , ai dreptate . Nu ai bani . . . . . te duci dracului cu tot cu dreptate ! Toate povestile in care au fost implicate astfel de personalitati ( tata cu relatii , copilul cu antecedente : fraude cu carduri clonate ) se termina cu "bine ". Agresorul isi " plateste " daunele , victimele ajung batjocura comunitatii ptr " usurinta " cu care au cedat si Happy end ptr toata lumea !

P.S : bre , mesajele PM cu vrajeli ieftine , nu tin la mine , suflete ! Sunt sigur ca te simti jignit acum ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tânărul a pierdut controlul volanului, a virat în mulțime rănind patru persoane, din care două grav, după care Âşi-a continuat ?raliul" pe străzile CaransebeÂşului, Âşi a lovit încă o maÂşină.

 

tara trista..oameni tristi.....neeext

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 100 de zile de ingrijiri medicale nu mai merge impacarea partilor, privind latura penala.

Daca si-a putut retrage plingerea, cu siguranta a avut sub 60 de zile.

 

in Romania orice e posibil. acum citiva ani langa blocul unde am copilarit a avut loc un accident mortal pe trecere de pietoni iar peste noapte trecerea de pietoni si-a schimbat locul... te mai mira ceva in tara asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Romania orice e posibil. acum citiva ani langa blocul unde am copilarit a avut loc un accident mortal pe trecere de pietoni iar peste noapte trecerea de pietoni si-a schimbat locul... te mai mira ceva in tara asta?

 

Da , de exemplu tu inca ma mai miri ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A stat doua luni la puscarie, si-a invatat lectia. A si promis ca nu mai face!

 

 

yeah rite,

 

gandeste-te ce regim a avut la parnaie. hotel 3 stele.

ma rog, pentru unu ca el a fost cazna ca nu s-a mai putut duce la cluburile din zona.

dar cum se poate purta gardienii cu unu al carui tata e cine e in administratia locala?

 

oricum tot cazul e un exemplu in care ne arata ce fel de tara e romania

dreptate insemna ca:

 

1. taica-su demis din administratia locala

2. el, la bulau pentru tentativa de omor din culpa

3. cursele in locuri nesigure declarate ilegale, federatia amendata, parintii ai caror copii, concurenti, amendati

4. motociclistii si automobilistii care au alergat dupa el pe drumurile publice, amendati si carnetul suspendat pe o luna cel putin

5. cei care au aruncat in idiot cu cauciucuri si pietre, amendati, dosar penal, dupa caz

6. politisii care au fost prinsi in cadru cu masina politiei, amewndati si demisi sau 50% din salariu pentru 3 luni

 

in cazul asta, ce exemplu a dat sistemul judiciar pentru societate?

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar punctul 2 ti se pare logic? :D

Tunami isi da cu parerea aiurea fara sa aiba habar despre ce vorbeste, crezind doar ca spune lucruri interesante. clown.gif

ai dreptate, e mortala exprimarea. ceea ce a vrut sa spuna a fost ca legea trebuie aplicata fata de toti cei care o incalca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar punctul 2 ti se pare logic? :P

Tunami isi da cu parerea aiurea fara sa aiba habar despre ce vorbeste, crezind doar ca spune lucruri interesante. clown.gif

 

:D

scoateti prostia aia de acolo si cititi in schimb, "lovire din culpa".

 

corect, imi dau cu parerea. corect, nu am citit legea sa stiu ce pedepse ar trebui aplicate, nu ma intereseaza sa stiu care-s pedepsele.

ce am vrut sa spun este ca fiecare dintre cei de mai sus ar trebui sanctionati.

 

in felul asta o sa mai tot apara exemple de-astea pe accidente.

 

aia e parerea mea. sunt un nimeni asa ca nu luati in seama ceea ce-am scris

Mesaj completat

punctele 4 si 5 sunt aberante. Codul penal iti da voie tie, ca cetatean, sa alergi,sa prinzi si sa imobilizezi un infractor.

 

daca cei care "alergau" omorau pe cineva pe trecere de pietoni? asta unde-o incadrai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. taica-su demis din administratia locala

 

Ce treaba are taica-su cu fapta lu' fi-su? Taica-su (ideal vorbind, lasand la o parte spaga si pile) a ajuns in pozitia respectiva prin munca lui, cum sa demiti un om dintr-o functie pentru fapta unui membru al familiei? Ah, daca se dovedeste ca a incercat sa-l favorizeze pe junior profitand de functia sa, atunci sa-l acuze de trafic de influenta, favorizarea infractorului, dare de mita si-asa mai departe, dar astea sunt ceva separat. Cand comite unu' vreo d-asta, nu e normal ca automat sa-l demiti pe ta-su ca se presupune ca o sa-l ajute.

 

 

punctele 4 si 5 sunt aberante. Codul penal iti da voie tie, ca cetatean, sa alergi,sa prinzi si sa imobilizezi un infractor.

 

Codul penal iti voie sa faci treburile astea cat timp tu insuti respecti legea. Faptul ca alergai dupa infractor nu justifica sa o arzi cu 150 pe strazi, sa dai in cap la lume, sa le iei masina ca sa-l prinzi p-ala etc. Starea de necesitate nu acopera lucrurile astea. Fiecare sa plateasca pentru viteza depasita, daca s-a constatat cu mijloace tehnice certificate, sau pentru celelalte reguli de circulatie incalcate. Totusi, cei care au aruncat cu cauciucuri au fost in legitima aparare.

 

Tentativa de omor din culpa ti-e clar de ce nu poate sa existe. Culpa inseamna lipsa intentiei. Tentativa inseamna intentie. Nu poti spune "intentia de a face ceva fara intentie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are taica-su cu fapta lu' fi-su? Taica-su (ideal vorbind, lasand la o parte spaga si pile) a ajuns in pozitia respectiva prin munca lui, cum sa demiti un om dintr-o functie pentru fapta unui membru al familiei? Ah, daca se dovedeste ca a incercat sa-l favorizeze pe junior profitand de functia sa, atunci sa-l acuze de trafic de influenta, favorizarea infractorului, dare de mita si-asa mai departe, dar astea sunt ceva separat. Cand comite unu' vreo d-asta, nu e normal ca automat sa-l demiti pe ta-su ca se presupune ca o sa-l ajute.

 

e persoana publica. teoretic intr-o tara de bun simt isi dadea demisia pentru fapta lui fi-su (nu accidentul ci semnele jignitoare aratate urmaritorilor de la intrarea in sediul politiei).

nu e lege pentru asta, dar, ca sef al partidului, i-as cere sa-si dea demisia sau, daca nu, l-as demite eu.

 

o persoana publica trebuie sa fie exemplu. romania nu intra in discutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

"Cristian Ungur, tânărul care a lovit cu maÂşina patru oameni la concursul de motociclism, desfăÂşurat în august 2010 la CaransebeÂş este liber. Magistrații i-au dat astăzi tânărului o pedeapsă de un an Âşi patru luni de închisoare cu suspendare."

 

sursa: RTV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...