Sari la conținut

Accident între motocicliÂşti la Ileana, jud. Calarasi


H3llriderr
 Share

Postări Recomandate

Accident între motocicliÂşti la Ileana, jud. Calarasi

La data de 02 august a.c, ora 16, 15, pe D.N. 3, pe raza Comunei Ileana, județul CălăraÂşi, A. PAUL ALEXANDRU, de 29 ani, din BucureÂşti, în timp ceconducea motocicleta marca BMW, a efectuat un viraj la stânga, moment în care afost lovit din lateral spate de către motocicleta marca KAWASAKI, condusă de M. IONUĂ SURAJ, de 21 ani, din BucureÂşti, motocicletă pe care se mai afla un pasager.

 

Din accident a rezultat rănirea gravă a lui A. PAUL-ALEXANDRU, Âşi a pasagerului celeilalte motociclete, a cărui identitate nu a putut fi stabilită Âşi rănirea uÂşoară a luiM. IONUĂ-SURAJ, aceÂştia fiind transportați la spital în vederea acordării de îngrijirimedicale. În cauză s-a întocmit dosar penal, urmând a se propune soluție prin parchet.

 

sursa http://www.dincalarasi.ro/accident-intre-m...larasi/2010/08/

 

 

si ma sunat acum cineva sa imi spuna ca unul din pasageri ar fi murit azi , si ca il cauta politia pe suraj. asta zice ca il chema robert pe baiatul care a murit , da nu ii vad numele in reportaj , zice ca statea in crangasi si avea un r6

 

nu stiu cat adevar zicea , da mai spunea ca motocicleta era imprumutata de la un service si avea permisu suspendat de o saptamana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Accident între motocicliÂşti la Ileana, jud. Calarasi

La data de 02 august a.c, ora 16, 15, pe D.N. 3, pe raza Comunei Ileana, județul CălăraÂşi, A. PAUL ALEXANDRU, de 29 ani, din BucureÂşti, în timp ceconducea motocicleta marca BMW, a efectuat un viraj la stânga, moment în care afost lovit din lateral spate de către motocicleta marca KAWASAKI, condusă de M. IONUĂ SURAJ, de 21 ani, din BucureÂşti, motocicletă pe care se mai afla un pasager.

 

Din accident a rezultat rănirea gravă a lui A. PAUL-ALEXANDRU, Âşi a pasagerului celeilalte motociclete, a cărui identitate nu a putut fi stabilită Âşi rănirea uÂşoară a luiM. IONUĂ-SURAJ, aceÂştia fiind transportați la spital în vederea acordării de îngrijirimedicale. În cauză s-a întocmit dosar penal, urmând a se propune soluție prin parchet.

 

sursa http://www.dincalarasi.ro/accident-intre-m...larasi/2010/08/

 

 

si ma sunat acum cineva sa imi spuna ca unul din pasageri ar fi murit azi , si ca il cauta politia pe suraj. asta zice ca il chema robert pe baiatul care a murit , da nu ii vad numele in reportaj , zice ca statea in crangasi si avea un r6

 

nu stiu cat adevar zicea , da mai spunea ca motocicleta era imprumutata de la un service si avea permisu suspendat de o saptamana

pozele sunt false ,da, pe pasager il chema Robert si intradevar azi a decedat. Suraj nu e cautat de politie,nu a fugit . R I P Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu numai conservarii nu se asigura la viraj stanga ...

 

am inteles ca 2 motoare se pregateau sa faca stanga cu semnalele puse , si a venit unu tare din spate , da cica erau toti impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu numai conservarii nu se asigura la viraj stanga ...

am fost acolo,incercati sa nu mai judecati cand nu stiti si cand sunteti paraleli cu fapta in sine. o sa dau detalii mai multe despre accident cand voi iesi din stare in care sunt(nu am nimic fizic) un amic tocmai a murit... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo,incercati sa nu mai judecati cand nu stiti si cand sunteti paraleli cu fapta in sine. o sa dau detalii mai multe despre accident cand voi iesi din stare in care sunt(nu am nimic fizic) un amic tocmai a murit... .

 

 

 

daca nu esti in stare sa zici ceva coerent mai bine nu mai zici nimic.

 

spre surprinderea ta, e posibil ca unii de pe aici care am mai mers in grup sa ne putem imagina cam cum s-a intamplat.

 

sigur unul din motociclisti a fost teribilist. destul de probabil ala care a venit tare din spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa va povestesc cum cum a fost si sper sa fiu pe intelesul tuturor. in ziua de 2 august am iesit cu Paul (posesor bmw f650) Suraj plus pasager Robert ( Suraj ,cel cu kawasaki zephyr 1100 ,care de fapt era imprumutat de la un service unde isi are motorul la reparat ) si eu Pamu ( honda hornet) . ne-am intalnit la petromul de la cora pantelimon si ne-am hotarat sa iesim pe DN3 la plimbare. tin sa precizez ca pe baiatii astia nu-i cunosteam , mai putin pe Suraj pe care l-am cunoscut in trafic intr-o seara cam cu o saptamana jumatate inainte accidentului , tot el m-am sunat si in ziua accidentului sa-mi propuna plimbarea pe 2 roti (era prima mea zi de concediu si nu aveam cu sa refuz o plimbare in aer liber). ne-am intalnit ,am alimentat am si plecat de la petromul pentelimon pe dn3,am mers ,am mers,toate bune si frumoase pana la iesire din Fundulea cand Paul cel care era primul in formatie a tras pe dreapa uramat de Suraj si de mine pt. o mica pauza. dupa oprire am realizat ca eram expusi la soare ,fapt care ne-a determinat sa caut un loc mai racoros cu umbra ,asta dupa o pauza de maxim 2 minute .ne-am reluat drumul in aceas ordine : Paul, Suraj ,eu. dE la iesirea din Fundulea am mai prin inca doua comune,,la un moment dat la iesire din com. Ileana eu l-am depasit pe Suraj, am mai mers vreo 3.. 4 km (nu sunt sigur cu exactitate cat ) . in fata pe partea stanga am zarit o staie peco , Paul fiind primul a hotarat sa oprim acolo, eu ma aflam pe la cativa metri in spatele lui( Suraj a ramas ceva mai in urma) . Paul s a incadrat pe axul drumului cu semnalul pus atentionand ca vrea sa vireze la stanga sa intre in staia peco,eu l-am urmat dar nu am apucat sa ma incadrez pe stanga ,am ramas aproape de marginea drumului , in clipa cand am dat semnal Paul deja a apucat sa vireze stanga ,tot in clipa asta Suraj a venit din spate si l-a acrosat in lateral . eu eram cam la 2 metri distanta de ei ,2 metri fatza si lateral. dupa impact motorul lui Paul a mers taras pe asfalt cam 3 metri, pe el l-a proiect in sus si a picat cam la 1 metru 1 metru si ceva langa motor tot pe axul drumului. Motorul lui Suraj a intrat in santul din fatza benzinariei ,pastrandu si echilibrul a mai mers cam 100 m . impactul a fost atat de rapid ca eu nici in clipa de fatza nu-mi aduc aminte cat a fost tarat Suraj , stiu de Robert (pasagerul) ca a avut ghinionul sa se opreasca fix cu capul in bordura de la terminatia santului. casca i-a fost sparta in clipa impactului cu bordura. Dupa impact in secunda 2 am oprit pe dreapta ,m-am dus la Paul care era cel mai aproape de mine , am realizat ca are piciorul rupt(zdrobit) i-am zis sa stea pe loc sa nu-si mute piciorul pt. ca e rupt(era in stare de soc). l-am vazut pe SUraj stand in picioare ,fapt care m-a determinat sa-l ignor si sa ma indrept catre Robert care zacea in sant langa acea nenorocita de bordura,era cu fatza in jos, l-am intors invers incet si ingrozit ca nu care cumva mai rau sa-i fac in caz ca are coloana rupta. avea frunte zdrobita si sangera.. i-am verificat caile respiratorii sa fiu sigur ca respira,intre timp au oprit mai multi sofer care au sunat si la 112. nu incerrc sa invinovatesc pe nimani sau sa i-au apararea cuiva, din ce mi-a spus Suraj ,el a crezut ca doar am redus si ca nu si-ar fi dat seama ca vrem sa facem stanga. nU acuz si nu disculp pe nimani, am urat intodeuna rubrica ACCIDENTE. Ce e grav e ca Rober si-a pierdut viata iar Paul risca sa-si piarda piciorul, si toate astea din cauze unei clipe de neatentie. RIP Robert......... :laugh: ( inca nu-mi vine sa cred ca ceea ce am povestit am trait sa o vad, din clipa accidentului inca sunt socat) . mesajul mau catre toti e acelas,viteza si neatentia ucide, aveti grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca tu n-ai mai apucat sa te incadrezi pentru stanga, inteleg ca cel din fata a incetinit foarte, foarte brusc si fara niciun semn in prealabil. Pe de alta parte, daca tu ai reusti sa nu intri in el, inseamna ca al treilea ori avea viteza foarte mare ori se uita in balarii.

Nasol, asta se intampla cand nu stii sa mergi in grup. De-aia merg eu ultimul cand se intampla sa merg cu oameni pe care nu-i cunosc. E buna si paranoia la ceva...

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja devine izbitor de clar: mulți nu știu să anticipeze nici ce fac motocicliștii din propriul grup și să acționeze în consecință. De unde să te aștepți să anticipeze automobiliști haotici sau mai știu eu ce alte chestii? Un accident stupid care putea fi evitat cu ceva mai multă atenție.

Păcat... Să se odihnească în pace pasagerul și sănătate multă celui lovit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da Suraj ce experienta avea pe moto? ca vad ca are 21 de ani... poate e si asta un factor care a dus la producerea accidentului

mai nu stiu, nu-l cunsc bine. e a doua oara cand plec cu un grup strain la drum si ultima .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e , cind mergi in grup cu toata lumea , genul sleahta si cind nu exista respect nici macar intre participantii grupului. Asta confirma banuiala mea. Nu toti aia care au motoare , sint motociclisti. Rip si insanatosire usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am urmat dar nu am apucat sa ma incadrez pe stanga ,am ramas aproape de marginea drumului , in clipa cand am dat semnal Paul deja a apucat sa vireze stanga ,tot in clipa asta Suraj a venit din spate si l-a acrosat in lateral . eu eram cam la 2 metri distanta de ei ,2 metri fatza si lateral

 

cum de nu te-ai mai incadrat si tu ? asta te-a cam salvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum de nu te-ai mai incadrat si tu ? asta te-a cam salvat.

 

Imi inchipui ca mergeati alineanti stanga dreapta, tu fiind al doilea erai pe dreapta, iar al treilea direct in spatele primului, de aia s-a dus in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte de accidentul tragic din martie cu Mada si Qaz, unde tot un motor imprumutat a fost un factor ( nu determinant, dar cumulat la ceilalti). Mare pacat de baiatul asta, care s-a stins fara nicio vina. Mare pacat si de cel care are piciorul zdrobit, sper ca medicii astia care mai sunt sa-si dea toata silinta sa i-l salveze.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...