Sari la conținut

Piatra Cubica, Sa O Ia Naiba!


danielu
 Share

Postări Recomandate

in mai putin de o saptamina am avut doua "incidente" cu piatra cubica.

primul, banal, e unul din motivele pentru care pui jos motorul in repaus - gasisem parca pe aici o lista cu cele mai intilnite motive: pe baba novac, la rondurile alea e piatra cubica, mi-a intrat cricul intre pietre, eram la mica distanta si l-am apucat de coarne si simteam cum imi scapa printre degete... cred ca a cazut doar ultimii 10 cm.

astazi mi-am facut 1000 e draci, cu o vaca - pardon, cu un sofer e matiz, un incepator. la foisorul de foc, de pe traian in stinga, a ramas piatra cubica. mers incet, stiu ca e cam desfundat, semnalizat corect, se trezeste vaca, pardon, soferul sa ma claxoneze (venind din mosilor, pe straduta cu cedeaza), DUPA iau curba in stinga. ma apuca dracii, nu inteleg pentru ce, vreau sa opresc sa ii cer explicatii eventual sa ii explic cum e cu cedeaza; probabil am blocat fata pe piatra, mergeam cu 5-10km, din nou, mai mai ca reuseam sa o tin dar am pus-o jos. lantul sarit, carburatorul infundat, putina benzina pe jos de la carb, o mica julitura la genunchi.

vaca, pardon, soferul, sta in spate, nu se sinchiseste, eu ma chinui sa-mi ridic motorul, mai ales ca facusem plinul si imi era frica sa nu ma umplu de benzina, n-am apucat sa parlamentez decit citeva secunde, a plecat...

 

banal, dupa cum spuneam, dar am ramas cu niste invataminte.

1. nu te pune cu prostii - nici nu o fac de obicei

2. genunchiere - asta imi lipseste, si se dovedeste ca si la viteze minore poti sa faci buba; din fericire doar o julitura, o mica vinataie.

3. piatra cubica (si sinele de tramvai) - cred ca sint cele mai periculoase locuri in bucuresti (si oriunde or mai fi)

4. situatii de criza - depinde de temperament cum reactionezi, dar parca am auzit ceva de cursuri avansate pentru situatii urgente, uite la asta ar trebui sa ajung si eu, ca m-am panicat si m-am enervat aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer te inteleg ...pur si simplu nu te poti abtine knd vezi atata incompetenta din partea unuia kre presupune k ar fi competent(are permis si discernamant).......credeti-ma k nu sunt de inteles conservarii.......inainte sa imi iau motor....si conduceam masina knd se apropria un motociclist de mine ma duceam draq in santz(vorba vine) si il lasam sa treaca ....si nu stateam niciodata in "curu" lui......pt k pur si simplu ma gandeam k omu ala este foarte vulnerabil la orice si nu vroiam sa il am eu pe constiinta pt k l-am incurcat cu ceva......dar sa pare k infectii astia nu se gandesc deloc......oricum cert este k nu tre sa te pui cu mintea prostului pt k e odihnita.....eu zic k ai reactionat foarte bine.........sincer acum cateva zile inainte sa cad eram cu prietena pe motor......si circulam pe viilor knd se trezeste un pulica de sofer sa mi se bage in fatza(la modu nesimtit adik pur si simplu trebuia sa rup franele in doua k sa nu intru in el) desi m-a vazaut k veneam cu ceva viteza si cu faru aprins si tot asa....ee in momentul ala nu m-am putut abtine m-am bagat intre sina de tramvai kre avea bordura si masina lui si i-am futut cu toata puterea un pumn in capota(knd am ajuns la serviciu aveam degetele umflate) dupa kre mi-am ridicat viziera si el a lasat geamu jos si am inceput sa ii pomenesc de tot neamu de la maimutza la robot.....sincer suntt constient k tot o sa nimeresc unu in trafic cu vreo 2 m mai mare k mine si sa imi traga o tavaleala dar nici de-al draq nu ma las ...tot ii smulg o ureche.....concluzia: und se poate faceti putin tam-tam pt k va asigur k o sa se gandeasca de doua ori inainte sa mai incurce pe vrun motociclist....Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important, NU TE ENERVA in mers pt. ca nu o sa mai fii atent la cum conduci. Daca simti nevoia sa te descarci, opreste in siguranta langa el si phoote-l in gura. Daca faci asta ai grija ca pozitia de oprire sa permita si plecarea rapida in caz de necesitate.

Nervii in timpul mersului dupa parerea mea sunt mai periculosi pt sanatate decat piatra cubica si sina de tramvai la un loc. Din pacate motive de draci in trafic sunt o gramada iar femeile in Matiz sunt campioane la asa ceva (testat personal, intra in categoria de risc). Multa atentie si nervi relaxati pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :D

Cel mai important, NU TE ENERVA in mers pt. ca nu o sa mai fii atent la cum conduci. Daca simti nevoia sa te descarci, opreste in siguranta langa el si phoote-l in gura. Daca faci asta ai grija ca pozitia de oprire sa permita si plecarea rapida in caz de necesitate.

Nervii in timpul mersului dupa parerea mea sunt mai periculosi pt sanatate decat piatra cubica si sina de tramvai la un loc. Din pacate motive de draci in trafic sunt o gramada iar femeile in Matiz sunt campioane la asa ceva (testat personal, intra in categoria de risc). Multa atentie si nervi relaxati pe viitor.

In general femeile la volan sunt catastrofe(nu toate-majoritatea)...shi au shi un tupeu nesimtit...Eram la semafor shi din neatentie am intarziat sa plec 2-3 sec dupa ce s-a pus verde...CLACSOANE..INJURATURI...FUTU-TI...BAGAMI-AS...RIDIC ENERVAT VIZIERA INTORC CAPUL SHI CE VAD...O BOTANISTA MACHIATA CA UN RATON URLA CA DISPERATA...II SPUN NUMAI DE BINE :lol: HFBCTRJHTGVCRGT DUPA CARE PLEC...PROASTA ENERVATA DA SA VINA DUPA MINE DA...SURPRIZA OPRESTE MOTORUL LA PLECARE :D :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei evit zonele cu piatra cubica, nu neaparat pentru ca e alunecoasa dar pentru ca ma zdruncina de ma iau toti dracii si pentru ca trebuie sa merg incet ca daca nu ma simt ca la rodeo si desigur creste si pericolul sa-mi fuga vreo roata sau sa nu pot frana in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semaca are dreptate! asta este pozitia in caz de conflict verbal! cine nu a condus o motoreta in viata lui (ma refer la soferi), n-au de unde sa stie cum e sa faci stanga sau dreapta dupa ce vii paralel cu linia de tramvai, si nici nu stie ca tu nu ai frane la fel ja pe patru roti. Important este sa iti pastrezi calmul, si daca il prinzi la semafor ii explici ca poate intelege, ca pana la urma e si el om. Mai nasol e cand vezi ca se face ca trage de volan in directia inspre partea pe care vrei tu sa il depasesti, cum mi s-a intamplt mie azi... A facut-o dinadins bulangiu'. sa ma fac pe mustata lui de m-uist. Si intradevar genuncherele e sfinte! Piatra cubica indeamna la calm... Deci take care si sa ne vedem sanatosi! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la problema esentiala a acestui topic, piatra cubica este un dezastru pentru cei care nu au enduro. Eu merg in fiecare zi pe ea si mai ales cea dintre TVR si Arc este valurita ca dracu. Mare atentie pe acolo!! Sincer, nu inteleg de ce nu o scot, sa toarne asfalt. Chiar nu inteleg! :lol:

 

In rest, bine ca nu a fost mai rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobitoci intalnesti la fiecare intersectia nu are rost sa te enervezi,trebuie doar sa mergi preventiv.Pe piatra cubica ai grija cu frana fata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o propunere: Facem o cursa pe piatra cubica?

 

Minim 150Kmph (in oras, asta e)!!!

 

Hai sa va lecuiti de frica asta absurda de piatra cubica. Si ma refer la vitezane.

 

LINIUTA PIATA VICTORIEI -> ARC

 

Se merge lejereanu cu 150. Zic 150 ca e intersectia de la statuia aviatorilor si sa apucati sa franati.

 

I-am dat 160 cu honda ca ma fugarea unul. Ce sa ii fac daca mi-a taiat calea si eu i-am spart oglinda!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Am citit acu cateva luni, parca, un articol intr-un ziar cum ca se cheltuie o gramada de bani pe portiunea aia ptr intretinere din cauza ca e monument istoric, sau nu mai stiu exact cum i-au spus. Nu au cum sa scoata piatra si sa toarne asfalt, ca se facea de mult chestia asta. Din cate tin eu minte, se cheltuie intr-un an mai mult decat daca s-ar asfalta in fiecare an portiunea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danielu: esti sigur ca a claxonat tipa din matiz? merg frecvent pe acolo si de obicei se face coada dinspre mosilor si ii claxoneaza aia din spate pe aia din fata ca sa-i forteze sa se bage.

 

Pe de alta parte, vina e numai ta ca te-ai enervat. Asa am cazut si eu prima data cu voshodu. Vina nu e a celui care te sicaneaza, ci a ta ca iti pierzi controlul. A fost o cazatura usoara, si sper sa inveti ceva din intamplarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Baiazid: eu nu am nimic (naiba sa o ia! :lol: ) cu piatra cubica, problema e ca sunt valuri-valuri acum in portiunea aia si astia vad ca nu se mai apuca sa o indrepte cum faceau anul trecut. Si eu merg de la Victoriei catre TV destul de tare dar in zona aia de la Arc pur si simplu zici ca esti pe ogor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la problema esentiala a acestui topic, piatra cubica este un dezastru pentru cei care nu au enduro. Eu merg in fiecare zi pe ea si mai ales cea dintre TVR si Arc este valurita ca dracu. Mare atentie pe acolo!! Sincer, nu inteleg de ce nu o scot, sa toarne asfalt. Chiar nu inteleg! :lol:

 

In rest, bine ca nu a fost mai rau!

 

 

Din ce am auzit eu, cica bucata aia de strada e considerata monument, sau oricum e trecuta la patrimoniu, ca e istorica, bla bla. Ce-i drept, soseaua aia e facuta undeva intre razboaie si a rezistat destul de bine... Problema e ca e valurita si era sa-mi iau zeci de trante. Cel mai intresesant e cand e ud pe jos...

Probabil or s-o faca in viitor. La fel e si bucata dinspre parcul Herastrau(ambasada Chinei) spre Piata Victoriei, doar ca e mai putin valurita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Baiazid: eu nu am nimic (naiba sa o ia! :crack: ) cu piatra cubica, problema e ca sunt valuri-valuri acum in portiunea aia si astia vad ca nu se mai apuca sa o indrepte cum faceau anul trecut. Si eu merg de la Victoriei catre TV destul de tare dar in zona aia de la Arc pur si simplu zici ca esti pe ogor.

 

Stiu. Si suzeta mea face urat pe acolo ca zici ca esti pe enduro.

 

Acolo am pierdut putin aderenta cu fata intr-o frana dar .... am scapat necazut :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pe portiune aia intre tvr si arc am mari probleme. Icep sa ma doare rinichi, ficatul de la atata zdruncintura. Tot ma gandeam pe unde sa vin spre arc dar dinpre centru numai pe acolo poti veni :lol:

 

 

Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, naiba sa ii ia, sa pastreze piatra cubica dar macar sa o scoata si sa o puna din nou!!

Si la Casa Presei e piatra cubica si sa vedeti cata grija pt. ea: au venit aia de la Groapa Nova, au sapat, au pus bucatile cu grija de-o parte si dup-aia au pus pietrele la loc pe sant dar mult mai sus de cum erau - au facut o movilita in mijlocul drumului. I-am intrebat de ce si stiti ce mi-au zis? Ca o sa se lase si de-aia au pus-o cu 20 cm mai sus. :crack: Si nu erau blonde! :lol:

 

De fapt, la noi si gropile sunt monument national. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :D In general femeile la volan sunt catastrofe(nu toate-majoritatea)...shi au shi un tupeu nesimtit...Eram la semafor shi din neatentie am intarziat sa plec 2-3 sec dupa ce s-a pus verde...CLACSOANE..INJURATURI...FUTU-TI...BAGAMI-AS...RIDIC ENERVAT VIZIERA INTORC CAPUL SHI CE VAD...O BOTANISTA MACHIATA CA UN RATON URLA CA DISPERATA...II SPUN NUMAI DE BINE :lol: HFBCTRJHTGVCRGT DUPA CARE PLEC...PROASTA ENERVATA DA SA VINA DUPA MINE DA...SURPRIZA OPRESTE MOTORUL LA PLECARE :D :kick:

 

eu in locul tau puneam motoru' pe cric si ma duceam la ea si ii phooteam vreo doo sa se-nvete minte cum sa vorbeasca... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea proasta-i ca acu multe fufe au masini de teren, si daca neuronul lor da peste tine este cam nasol

 

De ce oare am deja-vu de 2 ori?

 

1. accidental ca nu s-a uitat!!!! -> rezervor indoit si bujie retezata in chiulasa (nipru)

 

2. tentativa de taiat calea intentionat -> motiv ca de ce i-am "indreptat" oglinda. Poi daca nu vedea nimic in ea, am decis sa o aranjez eu sa vada mai bine in ea :lol: :crack: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucata P.Victoriei-Ch de Gaulle-Arc e tot ce a mai ramas (ca solutie de realizare a drumului) din vechiul Pod al Mogosoaiei (apropos, primele strazi din Bucuresti erau "pavate" cu busteni, de unde denumirea de "pod" data unei strazi - dupa Razboiul de Independenta din 1877 Podul Mogosoaiei devine Calea Victoriei, prin decret regal); de actuala valurire din P. Ch de Gaulle se pare ca e responsabila pilotarea cu o solutie tehnica nepotrivita a fundatiei turnuului cel nou din piata.

 

Fara nervi la volan/ghidon! - risti sa faci numai prostii sub imperiul furiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...