Sari la conținut

Salvati Transfagarasanul!


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Foarte misto pozele. Cum ati transportat/protejat aparatele foto si obiectivele ?

 

Multumim.

 

Eu mi-am transportat instrumentele confortabil linstalate in tankbag, invelite in tot felul de carpe si tricouri. Consider ca e partea cea mai ferita in caz de Doamne-fereste ceva. Iar Semaca, intr-una din gentile laterale, e drept, cam neinspirat aleasa, adica cea din dreapta, adica cea din partea pe care a cazut motocicleta cand a sunat ceasul. Dar probabil tocmai din pricina faptului ca (la fel cum spuneam mai sus) aterizarea a fost intr-o mocirla, daune au fost in numar de zero. :hug:

 

In majoritatea cazurilor, adica la drumurile scurte, transport jucariile in geanta din spate. Cand mi-a venit si mie randul sa cad, tot asa le aveam, in spate, in rucsac. Iar atunci m-am dat ceva peste cap pe asfalt si... tot nimic, toata geanta zgariata/murdara dar aparatul nimic. :ok:

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptiii, bravo mah!

 

Si pentru poze, si pentru tura. Dar mai ales pentru poze! Bravos! Foarte frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am ajuns sanatos acasa, desi eu m-am intors de langa fagaras singur pentru ca nu am putut ramane peste noapte. ma bucur ca drumul nu a cotit niciodata mai repede decat am facut-o eu si cu poponeata tabacit bine am revenit acasa fara nici o oprire (in afara de un semafor in brasov nu am atins cu talpa pamantul).

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe poze, texte pe masura. :ok:

Sper sa ajung [si] anul acesta, de 3 ani tot fac transfagarasanu si aparent nu m-am saturat. Noutatea vine anul acesta in faptul ca l-as face motorizat. :hug:

 

PS - in legatura cu gunoaiele, tocmai vin de pe Jepi [traseu deloc la indemana oricarui "pantofar"] profund mahnit de cantitatea mare de mizerie intalnita pe traseu. Consider asta semnul maxim al depravarii si nesimtirii, sincer, nu m-as fi asteptat la niste oameni care depun un asemenea efort de a urca pe munte sa fie in stare sa lase in urma cutii de aluminiu, sticle de plastic si ambalaje pe care le pot lua cu ei fara nici un problema. "Inteleg" gunoiul din oras, de pe marginea drumului [locuri facile], dar chiar pe Jepi ... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multumim.

 

Eu mi-am transportat instrumentele confortabil linstalate in tankbag, invelite in tot felul de carpe si tricouri. Consider ca e partea cea mai ferita in caz de Doamne-fereste ceva. Iar Semaca, intr-una din gentile laterale, e drept, cam neinspirat aleasa, adica cea din dreapta, adica cea din partea pe care a cazut motocicleta cand a sunat ceasul. Dar probabil tocmai din pricina faptului ca (la fel cum spuneam mai sus) aterizarea a fost intr-o mocirla, daune au fost in numar de zero. :P

 

In majoritatea cazurilor, adica la drumurile scurte, transport jucariile in geanta din spate. Cand mi-a venit si mie randul sa cad, tot asa le aveam, in spate, in rucsac. Iar atunci m-am dat ceva peste cap pe asfalt si... tot nimic, toata geanta zgariata/murdara dar aparatul nimic. :hug:

La Red Bull Romaniacs am povestit un pic cu Herwig Peuker - unul dintre fotografii oficiali de la KTM. E la randul lui motociclist si a mers pe acelasi traseu cu concurentii. El foloseste un backpack cu intaritura de aluminiu, cu diverse posibilitati de modulare. A povestiti cum a cazut in rau cu motorul si a aruncat geanta pe mal - fara daune la scule (Canon EOS 1Ds Mark II + obiective :ok: ).

IMG_1236.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ma dati in boala cu pozele astea. Nu puteati da un semn sa venim si noi, kitrelor ? Huo

:ok:

A fost foarte din scurt tati, Bizoo_n voia la vulcanii noroiosi vineri seara, io i-am zis ca vulcanii namolosi is cam plictisitori si ne-am distra mai bine pe Transfagarasan. Asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre 22 si 27 august am dat si noi o tura prin zona.

Las pozele sa vorbeasca...

 

:P

post-2388-1157117618_thumb.jpgpost-2388-1157117786_thumb.jpgpost-2388-1157117817_thumb.jpgpost-2388-1157117920_thumb.jpgpost-2388-1157117979_thumb.jpgpost-2388-1157118040_thumb.jpgpost-2388-1157118127_thumb.jpgpost-2388-1157118195_thumb.jpg

post-2388-1157118276_thumb.jpgpost-2388-1157118366_thumb.jpgpost-2388-1157118430_thumb.jpgpost-2388-1157118499_thumb.jpg

post-2388-1157118678_thumb.jpgpost-2388-1157118711_thumb.jpgpost-2388-1157118785_thumb.jpgpost-2388-1157118814_thumb.jpg

post-2388-1157118831_thumb.jpgpost-2388-1157118857_thumb.jpgpost-2388-1157118882_thumb.jpg

 

PS Domnu' Bizoo, ar putea sa-ti fie cam jena ca nu-ti bagi rudele in seama. Curcanu' e f. suparat. Te rog sa nu se mai repete, da ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre 22 si 27 august am dat si noi o tura prin zona.

 

PS Domnu' Bizoo, ar putea sa-ti fie cam jena ca nu-ti bagi rudele in seama. Curcanu' e f. suparat. Te rog sa nu se mai repete, da ?!

 

Oooooff... pai acuma scuza tot aia e, cum spunea Semaca mai sus...

 

A fost foarte din scurt tati, Bizoo_n voia la vulcanii noroiosi vineri seara, io i-am zis ca vulcanii namolosi is cam plictisitori si ne-am distra mai bine pe Transfagarasan. Asa a fost.

 

Da' ce? Doyle n-ar fi si el suparat? Ce, Curcanu il baga in seama? Nu prea. Sau sa inteleg ca se domnishoreste si plays "hard to get"? Pai vezi? :P

 

 

P.S. Ce Doamne-iarta-ma e sarma aia intre spitze? :D

 

Din fotografii bag seama ca v-ati cam distrat, ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarma aia e o sarma de 2 mm fi si de aprox 20 m lungime care se bagase intre lant si foaie si s-a infasurat vreo 3 m pe "butuc", pana s-a blocat roata si am aterizat pe islazul comunal. Cica tiganii mai pierd cate ceva din carute, la ciordeala.

Distractia a fost maxima, mai ales pe portiunea Poiana Sibiului - Obarsia Lotrului (unde am ajuns pe la 23.00 si in 5 min a inceput ploaia de noapte) cand am facut vreo 70 km in 4 ore, pe un "drum" de camioane caratoare de lemne si mai sus, de care cu boi (cred). Horror !!!

Dar acasa, totul s-a transformat intr-o amintire...tare de tot, frate.

 

0723.505.666 e tel. meu. Oricum tre' sa vb.

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanu' e superb chiar daca nu faci nici o poza. Doamne ajuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Superbe fotografii! Aveti scule, nu gluma! L-as vota topicul anului la categoria "Imagini din calatoriile pe 2 roti". Chiar m-ati impresionat. Imi vine sa ma duc sa imi scot motocicleta din garaj si sa plec pe Transfagarasan. Pacat ca e iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, deci topicurile astea ar trebui sterse pe perioada iernii, sau cat e transfagarasanul inchis! excita lumea!

bai, ce culori, ce unghiuri la pozele astea!!

super tare frate!

 

Ps: voi ati editat pozele alea in vreun fel? sau alea sunt culorile initiale?

m-ati spart, ce poze ati facut, frate!

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce strici topicul omului? Are niste poze sooper.

Nu oricine apasa pe buton, poate sa spuna ca face poze. Fara suparare, dar ale tale sunt zero, lipsite de viata, de culoare... de tot. nu sint incadrate, nu au perspective, nimic.

pacat!!!

 

Cand oi fi si tu in stare sa faci niste poze calitativ macar pe jumatatea "nulitatii" :lol: celor postate mai sus, atunci sa postezi calificative despre ale altora :rose: ....pana atunci, eu zic sa stai in banca ta...sau ma insel eu si ai ceva de aratat lumii??... :blink:

 

Numai bine...

Editat de tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

Ha,ha,ha!!!! Ce coincidenta!!! Am fost si eu, pe acelasi traseu, tot in acest week-end, dar am plecat de vineri. Cu permisiunea voastra, atasez si eu o poza.

 

bea

 

imi cer scuze ca am sarit calul si am pus 3 poze.

Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar cred ca nu stii la ce dimensiuni se ridica muntii de gunoaie.Mai ales in zonele in care se campeaza.Am ramas socaza si dezamagita sa constat ca romanii s-au schimbat din rau in MAI RAU.Nu vad cam ce saci te-ar putea ajuta, mai degraba niste remorci, poate si niste zile de concediu pe care sa le folosesti pentru acest nobil scop.

 

bea

:blink: ce bine aratati la virsta dvs, va apropiati de 60? gunoaiele ca gunoaiele,padurile se taie haotic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand oi fi si tu in stare sa faci niste poze calitativ macar pe jumatatea "nulitatii" :lol: celor postate mai sus, atunci sa postezi calificative despre ale altora :rose: ....pana atunci, eu zic sa stai in banca ta...sau ma insel eu si ai ceva de aratat lumii??... :blink:

 

Numai bine...

 

 

Nu vreau sa arat nimic nimanui, nici macar tie... daca faceam asemenea poze nu numai ca nu le aratam nimanui ci nici nu le pastram.

unu la mana!

2 - nu stiu ce te bagi tu ca musca....

3 - daca vrea sa-si expuna pozele alea de amator, s-o faca intr-un topic separat, nu aiurea-n tramvai.

N-a vorbit nimeni cu tine si tine-te bine acolo in spate unde stai ca faci balans in curbe.

Editat de moroiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa arat nimic nimanui, nici macar tie... daca faceam asemenea poze nu numai ca nu le aratam nimanui ci nici nu le pastram.

unu la mana!

2 - nu stiu ce te bagi tu ca musca....

3 - daca vrea sa-si expuna pozele alea de amator, s-o faca intr-un topic separat, nu aiurea-n tramvai.

N-a vorbit nimeni cu tine si tine-te bine acolo in spate unde stai ca faci balans in curbe.

 

Hahaha!!! :lol: Absolut tipic pt un mascul frustrat :D :D Cand nu stie sa vina cu argumente incearca in disperare sa jigneasca...nu-mi duce tu grija de cum ma tin eu pe motor ca s-ar putea sa primesti fum in nas...de la esapament :blink: .Gata, cu tine am terminat, nu meriti mai multa osteneala :rose:

 

Si acum on-topic: n-ar fi mai frumos daca lumea care intra pe un astfel de topic ar si posta ceva poze in loc sa-si verse "tensiunile" acumulate de atat stat in casa??? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...