Sari la conținut

Aseara La Titan


kriminal
 Share

Postări Recomandate

Speram sa nu postez niciodata aici in postura asta, dar iata-ma. Ieri (28 aug) pe la 18:30 eram cu un prieten (Borris) la Titan la intersectie (pe Nicolae Grigorescu, mergand spre Diham). Eu eram in fata lui cand am plecat de la stop, mergand pe banda a treia (banda libera in fata) dar nu mergeam tare, pastram viteza masinilor de pe banda doi. La un moment dat, un taxi (care semnaliza, ce-i drept) apare brusc de pe banda doi, fiind aproape oprit cand a ajuns pe banda (vroia sa intre prin scuar pe celalalt sens de mers). Eu aveam bordura in stanga si sirul de masini in dreapta, deci evitarea a iesit din discutie. Am franat cat am putut, dar mi-am dat seama ca o sa intru in el si am culcat motocicleta, care a alunecat pana sub masina lui. Eu m-am rostogolit de vreo 2 ori pe asfalt. M-am ridicat imediat, am inceput sa urlu la ala, mi-am evaluat fizicul (genunchi stang julit zdravan, palme julite, incheietura mainii stangi un pic umflata si degetul mare de la dreapta luxat), mi-am dat seama ca nu e nevoie de spital, ma uitam la motocicleta ca prostul, nu mai stiam ce sa fac. Aveam casca si geaca, casca nici nu a atins pamantul, geaca mi-a salvat coatele si umerii. Manusile le lasasem acasa ca idiotul. Chiar in spatele nostru era un Passat de la politia rutiera, tipul a oprit, m-a intrebat daca vreau sa merg la spital, am zis ca nu. Vazuse toata faza si a concluzionat ca taximetristul e vinovat ca nu s-a asigurat.

Motorul meu.. cam varza. Carene stanga si dreapta sparte, suport far spart, maneta ambreiaj rupta, un capac de la carterul motor spart.. I-am zis politistului ca nu pot sa merg asa pe ea, ca nu pot actiona ambreiajul, el mi-a constatat pagubele la fata locului si mi-a zis sa mergem la sectia de politie de la Baba Novac (accidente sector 3) sa-i dea aluia amenda pentru neasigurare la schimbarea benzii si sa-mi dea ala RCA-ul lui. Ei bine, asta a fost partea buna. De aici se nasoleste treaba :P

Mergem la politie, luam declaratii, scriem, semnam, asteptam pana ne sar ochii (se facuse deja cam 21:00). Omul cu taxiul se calmase, isi cam recunostea vina. Eu ma calmasem ca am scapat totusi ieftin. Cand intram intr-un sfarsit, eu ma asteptam ca totul sa fie o formalitate, mai ales ca stiam ca politaiul care vazuse faza cu ochii lui mi-a dat dreptate. Singura problema la care ma asteptam era sa faca taximetristul galagie, caz in care ii inchideam gura spunandu=le sa-l contacteze pe agentul care a fost martor. Buuuun.

Surpriza! Taximetristul destul de umil, nu avea treaba ("dom'le io recunosc ca am cam gresit, am partea mea de vina"), DAR domnul agent (sau ce p* mea o fi fost) Radacina, din prima: "Dom'le voi astia motociclistii sunteti un pericol in trafic". Se uita pe declaratii, dupa care: "A, pai e clar, ati intrat in spatele taxiului, nu ati pastrat distanta, de ce nu aveti grija cu motoarele astea, mergeti toti ca disperatii!" Eu ii zic, ca nu dom'ne ca mi-a aparut in fata si bag argumentul (credeam eu) infailibil: sunati-l pe agentul X ca a vazut tot evenimentul. Dar el: "Nu dom'ne nu ma intereseaza ce a vazut el, eu ma ocup de caz!". Cand am auzit, sa lesin. Ne-am certat apoi vreo doua ore, timp in care mi-am facut nervi cum nu mi-am facut in viata mea si cum sper sa nu imi mai fac vreodata. Mi-am pastrat totusi cat de cat cumpatul si l-am luat la intrebari pe prost. Ii demontam fiecare argument si cand nu mai avea ce zice, iesea afara si fuma o tigara.

A ajuns sa sustina ca orice vehicul de pe drumurile publice trebuie sa opreasca in 2 metri de la viteza de 40 km/h. I-am zis ca eu am facut o facultate chiar de profil (Autovehicule Rutiere) si ii pot demonstra oricand ca nu exista vehicul inmatriculat care sa poata face asa ceva. Asta l-a intaratat si mai tare, la modul "aaa, omul are si carte, stie sa-mi zica din carti". Singurul argument la care apela cand nu mai avea ce zice era ca l-am lovit in spate si nu in lateral cum ar fi trebuit daca era asa cum am zis eu. Si o tot tinea pe a lui cu motoretele care sunt periculoase in trafic, mai ales eu, pentru ca nu am putut opri in 3-4 metri de la viteza de 40 km/h. Dupa aceste doua ore interminabile, omul a scris pe procesul verbal ca taxiul mergea pe banda trei si eu nu am pastrat distanta si am intrat in el, dupa care mi-a dat amenda. Eu am scris ca nu sunt de acord, am semnat, am scris si ca nu sunt de acord sa-i dau RCA-ul... si acuma ramane sa gasesc o cale sa-l f*t pe prost pentru ca mi-a mancat doi ani din viata in alea doua ore. Aaa, si taximetristul era de parte mea "dom'le io ii dau RCA-ul, recunosc ca nu l-am vazut", de-astea zicea. Cu el chiar nu mai am nimic, ba am si uitat ca trebuie sa-mi fac motorul pe banii mei, cel putin momentan. Dar politaiul ala o sa mai auda de mine. Mi se pare INCREDIBIL sa ma scoata pe mine vinovat in conditiile in care si eu si taximetristul ziceam cam acelasi lucru si colegul lui, pe care nu a binevoit sa-l contacteze, dupa ce a vazut faza, a zis clar ca omul e vinovat.

Acum o sa ma duc la Candiano Popescu sa depun o contestatie, sper sa iasa ceva.

Scuze pentru postul cam lung, dar m-am mai descarcat si eu. :D

De invatat: protectii peste tot, TOT TIMPUL, niciodata nu poti fi prea precaut, mai ales ca in Ro mori cu dreptatea in mana.

Bafta si sa nu aveti parte de magarii din astea niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum ai reusit sa fi calm....sau ma rog destul de calm incat sa nu ii zice ceva de dulce.... cum am scris si pe alt topic sunt gabori care merita :crack: :kiss: :D :eek: :) :P :D si gabori care merita :lol: nu il lasa sa scape fal pe fraier;)

Editat de alexutzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce jegos. Ce pot sa ma enerveze politaii astia care se cred atotputernici si se pun pe invers numa ca vrea muschiu` lor. :P

Da` primu politai, care a constatat accidentu` nu era in timpu` serviciului?Nu e normal ca el sa faca procesu` verbal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plangere xcatre superiori in primul rand. Vaezi ce se poate face. Oare merge sa-l di in judecata?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai putea sa-l dai in judecata pentru abuz in serviciu contra intereselor personale ? Erau ceva avocati pe-aici

Eu asa as face, chiar daca ar dura 2 ani, altfel o sa avem in continuare aceeasi politisti prosti, o sa interzica in continuare liniutele la parada pe motive numai de ei stiute.

Cu forta nu prea ai ce face in cazul asta :P

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum ai reusit sa fi calm....sau ma rog destul de calm incat sa nu ii zice ceva de dulce.... cum am scris si pe alt topic sunt gabori care merita :kiss: :lol: :eek: :) :eek: :P :D si gabori care merita :D nu il lasa sa scape fal pe fraier;)

 

retine nr primului agent si poate il convingi sa te sprijine in instanta, la contestatie,iar agentului radacina da-i :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce jegos. Ce pot sa ma enerveze politaii astia care se cred atotputernici si se pun pe invers numa ca vrea muschiu` lor. :P

Da` primu politai, care a constatat accidentu` nu era in timpu` serviciului?Nu e normal ca el sa faca procesu` verbal?

 

Eu nu am mai avut nici un accident pana acum si stiam asa din auzite cum se procedeaza. Ar fi trebuit sa insist sa il faca ala daca a vazut ce s-a intamplat, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca asta o sa-si incordeze muschii pentru ca nu ii plac lui motociclistii. Oricum eram destul de speriat si de varza dpdv psihic, nu prea puteam sa gandesc cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-te bine, poarta protectii si .... vroiam sa zic sa mergi regulamentar da in ziua de azi nu prea te mai ajuta daca dai de oameni ca nea Radacina :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama!!!! Nu stiu cum ai rezistat! Eu m-am enervat numai citind postul tau. Fuck! Pulitzaiu' asta e mai rau decat un coleg de-al meu care ne uraste pe noi motociclisti fara vreun motiv. Numai pentru ca existam si ajungem la destinatie inaintea lui. Ar fi in stare sa ne darame numai de ciuda ca noi avem oo si el nu. Nu stiu ce sfat sa iti dau pt ca mie de fiecare data cand am facut o contestatie mi-a fost lene sa ma duc cu judecata pana la capat si am platit amenda. Cazut tau e mult mai grav pentru ca trebuie sa iti repari singur motoreta. Pot totusi sa iti urez succes si sa nu te lasi!!!

Te rog sa ne tii la curent ca eu ma simt de parca as avea mainile legate si ma cauta unu prin buzunare.

M-am enervat! Pofta buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-te bine, poarta protectii si .... vroiam sa zic sa mergi regulamentar da in ziua de azi nu prea te mai ajuta daca dai de oameni ca nea Radacina :P

Omu` ia amenda si trebuie sa-si repare motoru` pe banii lui, cand nu a gresit cu nimic si tu ii zici sa poarte protectii si sa mearga regulamentar. Cred ca i -ai fost de mare ajutor... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu` ia amenda si trebuie sa-si repare motoru` pe banii lui, cand nu a gresit cu nimic si tu ii zici sa poarte protectii si sa mearga regulamentar. Cred ca i -ai fost de mare ajutor... :P

 

i-am zis sa-si poarte protectiile ca in caz de alt accident macar sa nu se juleasca, daca de politisti ca ala nu se poate feri. nu vad eu cum i-ai venit tu in ajutor cu postul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca nu ai patit mai rau, si felicitarile mele ca nu ai avut intentia de a da in gabor.

eu zic ca ar trebui dat in judecata, si daca poti gasi pe cineva sa-ti spuna intamplarea pe un post de tv, ar fi ok.

SUCCES, si ai grija de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reclamatie la superiori. Daca nu merge, cauta ceva prieteni prin presa sau chiar TV care vaneaza subiecte interesante :crack: Cred ca singurul lucru de care le mai e frica macar un pic e media.

 

:D nu trebuie sa iti platesti tu reparatiile la motocicleta fiindca un idiot de politist era cu curu`n sus si vroia sa arate cat de tare este el sustinand acea idee de cacao pana in panzele albe.

Poti depune plangere sau sa il dai la TV, ziar si orice alta sursa care ar putea face scandal.. desi suna ciudat iti recomand sa faci taraboi mai ales cand taximetristul si-a recunoscut vina iar un alt agent a fost martor la cele intamplate si ti-a dat dreptate. Noroc mai departe si lu` radacina sau cum draq lo chema :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi vine sa cred ...

 

Inculpatul marturiseste, victima marturiseste, exista un martor care confirma si se gaseste _PULEA SPATARU sa zica ca nu este asa! :P

 

Pe PULITISTUL ala l-as lua la un test psihologic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, este posbil! Cei care au mai avut de a face cu accidente minore in Bucuresti stiu ce spun!!! La birourile astea de constatare a accidentelor pur si simplu isi bat joc de oameni in cel mai crunt fel posibil. Cand am avut accdidentul cu mosii aia senili (care nici acum nu au patit nimic) am stat in conditii inumane mai bine de 5 ore odata ca sa declar accidentul si peste doua saptamani ca sa le dau adresa inculpatilor. La care stiti ce raspuns am primit: "du-te tu la ei si adu-i aici ca sa le dau amenda!!!" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil cate porcarii se intampla!Am avut si eu o alunecare de genu asta sambata dar n-am fost prea sifonat si nici motocicleta n-a lovit nimic asa ca am scapat ieftin!

Cu protectiile e clar, unde nu ai te doare, unde ai avut e acceptabil, la viteze mici si daca nu te lovesti de ceva!

Sanatate si bafta in demersurile tale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram in spatele lui cand s-a intamplat toata treaba si am vazut exact cum s-a intamplat. Taximetristul a tras de volan ca m*istul fara sa se asigure si Kriminal a intrat sub taxi. Initial taximetristul era cu gura mare, dar cand au plecat spre politie s-a linistit. Eu am ramas sa pazesc motoarele si cat stateam acolo a trecut politaiul care a vazut toata treaba si spre surprinderea mea a oprit si m-a intrebat ce face colegul, cum se simte, mi-a spus ca au numai probleme cu taximetristii astia, ca le fac numai belele si ca trebuia sa se duca la spital sa-i ia carnetul taximetristului. Deja credeam ca totul e ok si nu or sa fie probleme, dar cand s-a intors omu' de la politie si mi-a spus de Radacina, am simtit cum mi se taie picioarele. Daca or sa moara de cancer toti urmasii lu' Radacina, din cauza blestemelor mele o sa se intample.

 

Concluzie: da-l in judecata fu-tu-i + mamii lui de gabor imputit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate asa ceva !!!

 

Cel mai bine ia legatura cu un avocat, fa o contestatie (vezi ca ai termen vreo 15 zile daca nu ma insel) si ia legatura cu cel care a vazut tot ca sa il ai ca martor.

 

Nu te lasa usor ca in stilul asta, in curand, o sa fim vinovati de orice accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, traim in Romania si asta ne manaca tot timpul (si viata si nervii si tot).

Ce porcarie....

1. Bine ca nu te-ai lovit mai rau;

2. Reclamatie si tot balamucul;

3. Cred ca te ajuta daca dadeai un apel la 112 si-l reclamai.

 

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit ! peste tot prin tara se intampla fel si fel de faze de-astea, unele mult mai fara jena. Sa vezi cum e cand ai un accident intr-un sat cu un localnic si seful de post isi protejeaza amicii de bautura...din beat la volan intors pe linia continua il scoate curat ca alba-ca-zapada :P :D

 

Depune contestatie, cheama-l pe agentul cutare ca martor si pe amicul Borris care a asistat la cascadorie. Daca nu se solutioneaza poti apela la instanta, dar tb sa fii pregatit de alergat dupa hartii si pierdut bani si timp o gramada . Justitia la noi e un fel de farsa numai ca fara camere ascunse :kiss:

 

 

De recomandat daca din nefericire te da jos un conservat:

 

"Au ma doare, vreau la urgenta la spital pt control,cred ca mi-am rupt/intors/luxat/belit cutare."

In momentul in care te prezinti la spital cu julituri pe tine si spui ca ai avut un accident de circulatie , se cheama ca e "soldat cu victime" si doctorii sunt obligati si cheama direct militienii de la Udriste. Cand e "cu victime" nu le mai arde de joaca, instrumenteaza cazul cu fotografii,masuratori, declaratii martori etc. Le e frica de belele , nu au cum sa stie cat de grav te-ai tavalit, si au mai vazut cazuri cu victima care pleaca pe piciore bine-mersi acasa si doamne-feri crapa dupa 2 zile ... lor le cade in carca daca nu si-au facut treaba. Doctorii iti scriu frumos un pomelnic pentru toate zgaibele,in termeni foarte academici, de te miri si tu cum de mai stai in piciore :lol: , ba daca vrei sa faci si impresie la militie /concediu medical/etc iti trag si un gips , o entorsa de ex nu se vede pe radiografie dar e de imobilizat. Daca treba e serioasa poti sa-ti iei si certificat m-l sa-l dai pe ala in judecata, dar e alt timp pierdut si alergatura.

 

Partea proasta e ca pierzi mai mult timp si nu iti poti repara motorul pe RCA pana nu termina aia de cercetat ( poate dura peste 6 luni) :crack:

 

Suferinta usoara cu zgaibele si spor la reparat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Optim era sa mergi la spital ... iti luai un certificat de la iml si discutai altfel ...

Acum ce e de facut contesta procesul verbal in justitie. O sa dureze aprox 3 luni pana dau sentinta, dar o sa-l castigi cu siguranta, mai ales ca politistii de obicei nici nu se sinchisesc sa vina la proces.

Asa am patit eu cu conserva, am contestat, am castigat, si dom agent constatator si-a luat-o pe cocoasa ca era mai demult banuit ca ia mita ... Si a zburat de acolo :P

 

Chestia nasoala ca dupa ce castigi procesul trebuie sa-l dai in judecata pe taximetrist si compania lui de asigurari ca sa-ti recuperezi paguba ... Mai dureaza si aia ... Eu dupa ce am castigat procesul cu politia nu m-am mai complicat ... oricum era doar o aripa de dacie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...