Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu stiu ce sa mai cred, pana acum am incercat sa respect normele producatorului de 2.9r si 2.5f cu reglajele de rigoare pentru drumurile din RO. Pe forumuri se recomanda presiunile descrise de Nyt; sa vedem si parerea altor minti luminate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu ce sa mai cred, pana acum am incercat sa respect normele producatorului de 2.9r si 2.5f cu reglajele de rigoare pentru drumurile din RO. Pe forumuri se recomanda presiunile descrise de Nyt; sa vedem si parerea altor minti luminate.

 

fa proba..si o sa vezi.

si ai grija cu presiunea.

eu pana nu mi-am cumparat un manometru, am bagat dupa ochi nu dupa ceas. fiecare service -vulcanizare da alta presine. plm

 

baga-scoate pana'ti place cum merge :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chestia de minte luminata,ci e vorba de proba . Incearca intai lejereanu presiunea care o recomanda free fly sau cu care mergi tu si pe urma incearca ce ti-am zis eu si vezi cu ce te impaci mai bine...dar ce presiuni folosesti tu sunt prea balon. Si la mie producatorul recomanda 2.5 f.r solo si 2.5.cu 2.9 cand e cu pasager. Dar dupa ce am mers o singura data cu presiunea asta am zis ca nu mai fac greseli d-astea. Cum ziceam,incearca ambele moduri si vezi ce ramane,e la latitudinea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]este una la care proprietarul este foarte interesat sa o faca buna pe suspensii pentru el si incearca diverse reglaje. Am discutat cu el destul de extins si a inteles principiile de baza. Acum ramane sa experimenteze.

Cam asta fac si eu - stiu principiile si experimentez. Dar pan acum nu mi-a reusit decat un "satisfacator". Si stiu sigur ca se poate si mai bine :)

 

Aici e topicul de cauciucuri... daca vrei sa facem treaba trebuie sa discutam mai multe in particular.

Am zis sa aduc si asta in discutie, atata timp cat suspensia tine cauciucul pe asfalt. Ca degeaba e moale si cu presiunea corecta daca e in aer :laugh:

Multam si oricum, fi sigur ca ne auzim la un telefon cand prind un weekend liber ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce presiune sa bag in Pirelli Dragon Supercorsa Pro pentru un mers stradal sportiv ? Pe unele forumuri din afara am vazut un 2.1 fata cu 2.4 spatele. Am cam 85 Kg.

 

S-ar putea sa-l las si mai moale spatele ca deja am inceput sa practic un sport din patinatul rotii spate la iesirea din viraje.

 

Acum am 2.4f cu 2.7r

 

2.1-2.2 fata si 1.8-2.0 spatele. Pirelli are carcasele mai flexibile si presiunea nu creste mult odata cu incalzirea gumelor.

Vezi ca Supercorsa Pro nu sunt niste gume foarte performante. Jagi a luat o tranta cu ele pe amkart si mi-a zis ca nu s-a asteptat nici un moment...

 

Am zis sa aduc si asta in discutie, atata timp cat suspensia tine cauciucul pe asfalt. Ca degeaba e moale si cu presiunea corecta daca e in aer :laugh:

Multam si oricum, fi sigur ca ne auzim la un telefon cand prind un weekend liber ;)

 

In regula, discutam problema cu motoreta in fata cand ai timp sa ne vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am luat niste pirelli supercorsa sp pentru un 600rr, tinand cont ca o sa merg pe strada dar o sa o mai scot si pe amckart si in general nu merg prea linistit cam ce presiune sa bag?

2.1-2.2 fata si intre 1.8 si 2.0 spatele prin oras si drumuri virajate. Daca ai drum pe autostrada umfla-le mai tare ca sa nu le tocesti repede pe mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de se intampla daca ai presiunea prea mica in caucioace, dar si cand o ai prea mare.... presiunea.

mers normal si mers sportiv, mers stradal si mers circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tanchiu, muci. am sa vad eu ce rezolv cand ajung acasa. sa ii setez si suspensiile. ca pt modu sportiv, pe serpentine sau circuit, suspensia trebuie sa fie mai rigida banuiesc.

 

daca pun pe fata cauciuc mai subtire, e vreo problema. normal e 120/60/17 si nu am gasit decat 110/70/17 si 120/70/17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce anvelope recomandati pentru un zzr 600 model D? Am observat ca inca are gumele din 2003 (bridgestone) si le-as schimba. Nu o duc pe circuit.

multumesc mult.

depinde de ce stil de condus ai si pt ce foloseti motoru. daca nu crezi ca tragi de ea, sa te duci pe serpentine ca sa tragi de ea, pune ceva touring. pireli diablo am avut pe ducati si erau ok pt turing, se incalzeau dar nu suficient pt sportiva si pt mod sportiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta o folosesc numai pentru plimbari de agrement (pentru suflet) 95% din drumuri singur. as inclina catre ceva sport in ideea ca sunt mai bune, macar sa nu le folosesc eu la capacitate maxima. nu stiu insa dezavantajele anvelopelor sport pe o motocicleta ca a mea. Merg cca 70% in oras si in afara as vrea sa ma bucur de curbe fara sa sterg praful.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea mea...Michelin Pilot Road 2 sau 3. Vezi si tu care e mai ieftin si baga cu incredere. Sunt cauciucuri sport touring ideale pt stilul tau de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea mea...Michelin Pilot Road 2 sau 3. Vezi si tu care e mai ieftin si baga cu incredere. Sunt cauciucuri sport touring ideale pt stilul tau de mers.

aceleasi cauciucuri i le recomand si eu. is super pt ce vrea el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sangerete

nu stiu pe cine ar interesa recomandari de la persoane care se tavalesc ca fraierii in curbe ..... :)

poate ca el nu vrea sa faca ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu pe cine ar interesa recomandari de la persoane care se tavalesc ca fraierii in curbe ..... :)

poate ca el nu vrea sa faca ca tine.

ma sa stii ca lumea sau mai bine motociclistii se tavalesc si in curbe, la tine vad ca de cand ai luat viata pe forum, te cam tavalesti pe aici. si cel mai naspa e ca incurci fara sa iti dai seama. eu tiam mai zis: du-te si te plimba cu bicicleta ca motor nu ai, si nu mai intra aiurea la mancat pe topicuri unde lumea tine o discutie serioasa despre ceva.

 

daca ai intrebari si pareri din experienta proprie care crezi ca sunt la subiectul topicului, te asteptam aici, daca nu, bicicleta sau scuterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, am crezut ca la mine, ca pe toate topicurile unde il vad mananca aiurea(si la adresa mea pe unele) dar se baga in seama aiurea desi nu are treaba cu motociclismul.

 

ori e vreo unu care are chef de caterinca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sangerete

chiar nu vad de ce si-ar lua (cineva, oricine) pilot road.... nu cred ca merge lucibr asa mult si des pe ploaie si nici faptul ca tine cauciucul cu 8% mai mult nu mi se pare asa important...

ca-ti baga tie vrajeala cu canalele de apa cu rezervor si cu simularea aia 3D frumoasa.... da, probabil pentru cineva care calatoreste atat de mult cat sa consume un set de gume pe sezon...

 

...pentru oras si plimbari in duminici insorite as pune macar pilot power sau d211.

 

ma mir ca nu recomanda nimeni pirelli angel..... huh.gif sunt cu model frumos, cu draci, cu ingeri.....

pirelli-angel-st-41.jpg

 

 

@crazy devil: spor la intentiile alea de genunchi jos wave.gif

Editat de sangerete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg in fiecare zi cu motocicleta insa numai pt plimbare, nu cu treaba. la primul strop de ploaie ma duc acasa si ies cu masina. Bineinteles daca ma prinde vreo ploaie merg (si am mers) dar vreau sa ma bucur de latura sportiva a motocicletei, de curbe si nu in ultimul rand de franari in siguranta. mai ies si din oras cu ea, sa nu credeti ca fac racing prin oras, dar nu merg de parca sunt cu scuterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu pe cine ar interesa recomandari de la persoane care se tavalesc ca fraierii in curbe ..... :)

poate ca el nu vrea sa faca ca tine.

 

 

Sa inteleg ca la mine te refereai sau vb la modul general?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sangerete

pilot road, ca recomandare de cauciuri pentru lucibr, nu mi se pare un sfat bun. ca sa nu zic ca mi se pare un sfat prost, la modul general, desigur.

normal ca pentru alte persoane ar putea fi, la fel de bine, si o recomandare buna; de exemplu pentru cineva care face turul europei, pe ploaie, pe vant, 25000 de km pe sezon, motocicleta incarcata, etc, samd....

adica descrierea aia a cauciucului - sport touring - in romana, s-ar traduce turism sport (sunt sigur ca stii deja ca in engleza adjectivul se pune inaintea substantivului), deci este un cauciuc de turism, nu unul de sport, cum ar fi unii tentati sa creada.

la mers in oras si in weekend afara, pe vreme buna, rezervoarele alea pentru apa de pe pilot road stau uscate si nu ajuta la nimic.... asta e primul mare defect.

mai sunt si alte defecte mai mici: fiind mai tari au aderenta mai proasta, franeaza si vireaza mai prost, derapeaza mai usor, probabil se incalzesc mai greu (desi ar putea fi mai performante pe vreme rece).

inca un mic defect (sau avantaj) e ca daca mergi sportiv prin oras cu pilot road ai sanse sa le vinzi aproape noi daca prapadesti motorul. adica nu doar furtunele racing conteaza cand franezi....:unsure:

 

fraieri care se tavalesc pe curbe au fost si or sa mai fie... unii au bagat la cap si nu mai sunt asa fraieri, altii se tavalesc in continuare.

chiar te deranja daca as fi zis de tine? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...