Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu am zis slick, nu am zis nici racing macar.

Aderent -> in functie de conditiile meteorologice si de drum in care practici motociclismul stradal.

Cauciucurile la care faci referire au nevoie de temperatura pentru a fi aderente. La ploaie nu tin, Pe pietris, griblura iarasi nu tin. La frig sunt un dezastru.

Daca iti place touring-ul si faci 15-20000 km pe an, acoperind o varietate de conditii meteo si plaja de temperaturi trebuie gasit cauciucul care ofera aderenta cea mai buna pe o plaja intinsa de temperaturi si cu suficient decupaj si siliciu in compusi ca sa poate functiona si pe ud si pe uscat.

De asemenea, daca iesi cu motocicleta pe forestiere, iti trebuie un cauciuc care sa-ti ofere aderenta si acolo.

 

D-aia si-a rupt Lorenzo clavicula anul trecut ca era slick prea aderent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ai facut macar un metru pe strada cu aceste cauciucuri atunci cu siguranta stii ca, sunt execrabile daca au mai mult de un an vechime.

Te rog sa-mi confirmi ca asa este.

Cand sunt noi, orice cauciucuri sunt bune daca se merge cat de cat civilizat.

 

Nu am avut Strada niciodata, pur si simplu mi-au sarit in ochi imaginile cand cautam diverse informatii pe net. In acceasi ordine de idei, exemplu de feedback de la motociclisti legat de Strada:

 

1. Took the old Pirelli Diablo Strada tires (with 11, 760 miles) off my rims and mounted my new Pirelli Diablo Strada tires. I truly love these tires. This is my second set of Stradas on the 954RR, and the reason I had Stradas mounted on my ST3 last month

2. The Metzeler Z6 on the left had just over 9k on it, the one on the right is new. My fronts have lasted in the 15k range. Tire also is quite splendid in the wet. Trust the Elephant or it's fraternal twin sister tire the Pirelli Diablo Strada.

3. this is regular Diablo rear. Not corsa III. It took a track day(today) to do this. Savage tire. Only power slided once today . I was running rings around lads with track bikes with track tires.. around the outside. you can blow more money on fancy corsaIII but if you are just road riding I think you are wasting your money

4. I put a set of Stradas on this summer I olny have about 3K on them but I like them and they look to be OK with the tred left. they warm up quick and a sticky. I like them better then the Pilot powers.

5. Running Stradas on the FZ1 and lovin' it! Plenty of grip when warm, seems to be getting good mileage so far (about 5k of relatively hard riding), confidence inspiring, however, I did find them to bit a little on the hard side. My advice-->be patient and let the temps build up before screwing around. I doubt you'll be disappointed..

6. (Hayabusa) i got around 3400 out of the rear tire, front is still on...i went to the diablo strada for touring, have 2700 miles on it so far and it still looks like this- great mileage, good grip, and rode it in the rain for about 4 hours today today with absolutely no problems

7. I too went with the Pirelli Strada Diablos. So far I have about 2100 miles on the rear and 1000 on the front. tread wear looks like it will be excellent but it's a little early to tell. comfort and maneuverability comparable to the OEM Metz R6 although the Pirellis seems stickier on extreme turns

8. My last purchase was one Diablo front, and two Diablo Strada rears, which worked out about right. No complaints with the performance of these tires, and I do push them relatively hard (edge to edge on the rear)

9. Diablos for me they are a tyre i trust rain shine and they even worked in the snow i never missed a day at work,,, infact going out the A4 i was over taking 4x4s in the slush

 

Oare ei vorbesc despre altceva sau voi stiti ceva ce ei nu stiu? Exemple sunt multe (forum-uri SV, Aprilia, Hayabusa, CBR, Fazer samd), mi se pare ca in general feedback-ul este pozitiv.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, exact asta i-am scris unui coleg ieri dupa ce am citit raspunsurile de pe forum :)

 

Cu riscul de a atrage o serie de replici a-la-motociclism.ro, dar nu ma pot abtine sa nu dau copy/paste:

 

"daca esti incepator, pui slick ca e mai aderent, daca esti expert, pui tot slick, pt ca stii sa te dai. in aceeasi logica ca a colegilor de pe forum, topic anvelope: ca incepator cel mai bun e SS, de ce? cele mai bune frane, suspensii etc de ce sa te limitezi la ceva mai slab? e mai manevrabil, usor.. totusi consuma mult, dar deh.. motociclismul e un sport scump! nu-ti permiti, te joci MotoGP pe PC"

 

;)

Daca esti incepator iti cauti mobra cu ABS ca sa nu cazi cand blochezi fata si iti iei cauciucuri PR ca sa faci multi km sa prinzi experienta.

Dupa aia esti sincer cu tine si incepi sa vezi daca ai nevoie de ceva mai aderent sau nu. 80% din motociclisti probabil nu vor avea nevoie niciodata mai mult decat poate un PR.

Slick-urile sunt facute sa mergi cu ele dupa ce le-ai scos incalzitoarele, lucreaza si sunt cele mai aderente la temperaturi mari acolo unde le folosesc cei care se dau tare pe circuit. Nu sunt bune ca sa mearga Gogutza Ionescu care face 20,000km pe an in stil touring ca-si rupe gatul.

 

Cand aveanseaza acelasi GI de mai sus si incepe sa traga la timpi pe circuit sau tare pe viraje pe strada observa ca anvelopele lui se supra-incalzesc (ele nu sunt proiectate sa se mearga atat de tare cu ele) si devin foarte alunecoase. Atunci trece la cele mai sport anvelope de strada si apoi la slick-uri.

 

Ca se poate lua un viraj cu genunchiul pe jos cu o anvelopa de strada ca argument decisiv este doar etalarea nivelului discutiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator iti cauti mobra cu ABS ca sa nu cazi cand blochezi fata si iti iei cauciucuri PR ca sa faci multi km sa prinzi experienta.

 

Daca esti incepator, probabil o sa cauti asa ceva:

http://www.pemotoare.ro/oldies-but-goldies-top-5-motociclete-second-hand-clasa-600-cmc-naked/

» Post actualizat in 03 Jul 2014 12:03

Unii oameni ar trebui sa aiba adeverinta ca sa citeasca lucruri pe internet....

 

Altii sa posteze ;)

 

In general discutiile pe forum-urile din afara sunt mult mai civilizate, oare de ce?

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general discutiile pe forum-urile din afara sunt mult mai civilizate, oare de ce?

pentru ca pe "afara" nubii citesc si pun intrebari, NU TRAG CONCLUZII SI NU DAU SFATURI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mor zeci de colegi pe an din cauza ca le=a alunecat fatza pe frinare brusca, si majoritatea o tot titne sus si tare ca nu trebuie cauciucuri aderente. Pt o economie de 200euro/an, faceti pomana de 3 ori/an, costa si inmormintarea mai mult de 200euro, pomana de la 6 luni, de 1 an, etc. Cine tine la viata lui stie ce sa faca, ceilalti, inconstienti. Nu vizez aici veteranii care stiu cu ce se maninca mersul pe 2 roti, ma refer la cei incepatori sau chiar si cei ce au 10 000km dar au avut noroc pina acuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca pe "afara" nubii citesc si pun intrebari, NU TRAG CONCLUZII SI NU DAU SFATURI

 

Pe acest topic am observat ca numai "expertii" ofera sfaturi, restul pun intrebari. Mi se pare normal sa pui sub semnul intrebarii orice sfat il primesti daca nu esti satisfacut sau daca nu ai incredere in acel raspuns. Mai degraba as spune ca spiritul de superioritate manifestat de anumiti utilizatori sau lipsa de respect sunt cauzele derapajelor pe forum, nu nivelul de cunostinte sau experienta.

 

Ce m-a interesat pe mine, cel putin, erau cateva recomandari in functie de costul anvelopelor. In conditiile in care fara D211 nici sa nu visez sa ma urc pe motor, cred ca acest topic si-a atins maximul de utilitate. Multumesc pt participare.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te asteptam cu un review mai amanuntit dupa achizitionarea noilor anvelope impreuna cu analiza swot .Mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe acest topic am observat ca numai "expertii" ofera sfaturi, restul pun intrebari. Mi se pare normal sa pui sub semnul intrebarii orice sfat il primesti daca nu esti satisfacut sau daca nu ai incredere in acel raspuns. Mai degraba as spune ca spiritul de superioritate manifestat de anumiti utilizatori sau lipsa de respect sunt cauzele derapajelor pe forum, nu nivelul de cunostinte sau experienta.

 

Ce m-a interesat pe mine, cel putin, erau cateva recomandari in functie de costul anvelopelor. In conditiile in care fara D211 nici sa nu visez sa ma urc pe motor, cred ca acest topic si-a atins maximul de utilitate. Multumesc pt participare.

ai o fixatie cu D211? de la gunoaiele alea de STRADA pana la 211 e cale lungaaaa

 

ai adus STRADA in discutie pt ca sunt cele mai ieftine gume facute pe 17"??? cred ca am montat 20-30 de strada pana acum, la 160E/ fata-spate sunt imbatabile raport pret/calitate/durata de viata, dar nu-s nici macar sport touring, sunt fix Touring

 

acum vre-o 2 saptamani am mers in grup cu unii care mergeau exact asa, aplecati pe viraj , acceleratie pwla, pai asta o faci cu crampoane sau gume de cruiser mai noi, nimic fantastic.

 

am mers cu Strada , pe un 600 vechi sunt ok daca mergi linistit, eu as merge doar la piata pe asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec

D211 e doar un exemplu, l-au mai folosit si altii inainte pt a rezuma recomandarile exclusiviste oferte pe acest topic.

 

Diablo Strada nu este cea mai ieftina anvelopa pe 17 (in ordine crescatoare):

 

1. Michelin Pilot Road

2. Dunlop Qualifier

3. Mitas Sport Force

4. Maxiss M 6029

5. Diablo Strada

 

Repet ca nu ma intereseaza mersul sportiv si voi alege cel mai probabil o guma sport-touring: Metzeler Roadtec Z6, Dunlop RoadSmart, Michelin Pilot Road, Brigdestone BT021, Continental Road Attack sau poate altceva..

 

 

@cmd

motociclism.ro

Strengths - Lots of Users

Weaknesses - Handfull of users engage in ALL topics, ALL the time

Opportunities - Get insulted

Threats - Trolls

 

@cesar

nu exista ieftin si bun, exista insa produsul potrivit pentru nevoia potrivita ;)

 

@JAGI

am inteles cu multe posturi in urma pozitia ta si o respect. fiecare actioneaza pe pielea lui

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce m-a interesat pe mine, cel putin, erau cateva recomandari in functie de costul anvelopelor.

» Post actualizat in 03 Jul 2014 12:51

@cesar

nu exista ieftin si bun, exista insa produsul potrivit pentru nevoia potrivita ;)

» Post actualizat in 03 Jul 2014 12:53

deci cat de eftin sa fie?

Daca nu te lasa bugetul.... mai bine stai deoparte.

 

O spun cu responsabilitate si din camaraderie.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 03 Jul 2014 12:51

 

» Post actualizat in 03 Jul 2014 12:53

deci cat de eftin sa fie?

Daca nu te lasa bugetul.... mai bine stai deoparte.

 

Mai citeste primul meu post 1 data:

 

1. < 200 EUR

2. 200-250 EUR

3. 250-300 EUR

4. >300 EUR

 

Nu am intrebat care este cea mai ieftina anvelopa si nici nu voi monta pe motor cea mai ieftina solutie posibila. Voi ati concluzionat ca daca cineva este interesat de alte anvelope decat cele sportive, doreste de fapt ce este mai ieftin. Sunt si anvelope sport-touring la un pret destul de ridicat, echivalent cu gumele recomandate de voi. Nu inteleg ce nu intelegi..

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec

D211 e doar un exemplu, l-au mai folosit si altii inainte pt a rezuma recomandarile exclusiviste oferte pe acest topic.

 

Diablo Strada nu este cea mai ieftina anvelopa pe 17 (in ordine crescatoare):

 

1. Michelin Pilot Road

2. Dunlop Qualifier

3. Mitas Sport Force

4. Maxiss M 6029

5. Diablo Strada

 

Repet ca nu ma intereseaza mersul sportiv si voi alege cel mai probabil o guma sport-touring: Metzeler Roadtec Z6, Dunlop RoadSmart, Michelin Pilot Road, Brigdestone BT021, Continental Road Attack sau poate altceva..

 

eu am preturi de dealer, mitas si maxxis n-as recomanda nici la dusmani, poate doar lu unu de la Iasi, Pilot road 1, sunt model extrem de vechi, au ajuns la PR4 anul asta, qualifier e alta clasa,BT021 vechi,road attack vechi si proastesi nici nu faci multi km...

 

fa-ti temele mai bine, oferta e foarte mare si intradevar e greu de ales la prima vedere, eu as merge pe Bridgestone T30 sau Roadsmart2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui o poza cu anvelopa spate pe care o ai pe motocicleta, ca sa imi spun o parere obiectiva in functie de stilul tau actual de mers?

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am preturi de dealer, mitas si maxxis n-as recomanda nici la dusmani, poate doar lu unu de la Iasi, Pilot road 1, sunt model extrem de vechi, au ajuns la PR4 anul asta, qualifier e alta clasa,BT021 vechi,road attack vechi si proastesi nici nu faci multi km...

 

fa-ti temele mai bine, oferta e foarte mare si intradevar e greu de ales la prima vedere, eu as merge pe Bridgestone T30 sau Roadsmart2

 

Intr-adevar, nu sunt asa de naiv sa ma iau dupa informatiile de pe site-ul producatorului sau de pe site-urile ce comercializeaza produsul in discutie.

 

Ex. Mitas Sport Force

 

La RoadSmart ma voi uita mai atent..

» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:10

Poti sa pui o poza cu anvelopa spate pe care o ai pe motocicleta, ca sa imi spun o parere obiectiva in functie de stilul tau actual de mers?

 

Nu multumesc. Nu am chef de alte pareri "obiective"

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca incet-incet te ducem la cum ar fi trebuit sa sune intrebarea ta de la inceput, si anume gen:

Din cei care folosesc anvelope touring, PR2-3-4, Z6,T20,etc, care credeti ca e mai buna si mai ieftina,eventual unde gasesc ieftin?

 

Si atunci poate cineva care face gen 20,000km pe an si merge cu acest tip de anvelope vine si iti zice: da 30E in plus pe set dar ia-ti PR4 ca e cel mai aderent si cel mai durabil din clasa asta, bla-bla...

 

Cred ca asa ai vrut tu sa pui problema dar nu ai reusit cu cuvintele tale! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca incet-incet te ducem la cum ar fi trebuit sa sune intrebarea ta de la inceput, si anume gen:

Din cei care folosesc anvelope touring, PR2-3-4, Z6,T20,etc, care credeti ca e mai buna si mai ieftina,eventual unde gasesc ieftin?

 

Si atunci poate cineva care face gen 20,000km pe an si merge cu acest tip de anvelope vine si iti zice: da 30E in plus pe set dar ia-ti PR4 ca e cel mai aderent si cel mai durabil din clasa asta, bla-bla...

 

Cred ca asa ai vrut tu sa pui problema dar nu ai reusit cu cuvintele tale! :))

 

Intrebarea mea a fost mai generala si am dorit sa acopar si segmentele mai "budget", plus ca in continuare consider ca exista motocicism si sub 300 EUR / anvelopa. Grupul format pe acest topic insa este axat pe condus sportiv si este de asteptat ca si recomandarile de anvelope sa reflecte acest lucru. Ar fi fost interesant ca la discutie sa participe utilizatori dintr-un spectru mai larg.

» Post actualizat in 03 Jul 2014 13:32

trebuie sa-mi notez asta undeva :D

 

Asta e bun?

 

lupdao342c5.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai chicken strips de doua degete pe guma spate poti sa mergi cu orice anvelopa. Daca sunt mai mari, ia-ti un diesel ;)

 

Interesant, deci cei care au un stil de mers mai touring si nu polizeaza scaritele pe serpentine, ce pleaca la drum cu bagaje, pasager, pe ploaie.. au 1-2 degete strips pe guma spate.. pot folosi orice anvelopa!

 

EVRIKA! :)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honestly, si eu ma uitam la inceput la anvelope mai ieftine, dar avand in vedere ca ele sunt un lucru foarte important, am decis ca merita sa ma chinui un pic si sa scot 100 de euro in plus si sa stiu ca nu anvelopele vor fi problema mea, chiar daca nu sunt asa de sportiv ca si altii ( mai ales in oras ). Deocamdata am un set de Metzeler Roadtec Z8 din 2011, pe care vreau sa le schimb. Ma gandeam initial la un set de PR4, cu toate ca imi doresc ca macar de 2-3 ori pe an sa merg la Secuiesc si cam de doua ori pe luna la Amckart. Apoi am zis, ca daca schimb un set pe an sau la 2 ani, dar ma bucur complet atunci nu o sa imi crape rangul, asa ca urmatoarea achizitie e intre Pilot Power 3 si Dunlop SportSmart2 ( aka Q3 ). O sa functioneze pe ploaie, pentru ca nu o sa merg vreodata tare pe ploaie, si o sa functioneze decent si cand incepe sa se faca mai racoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honestly, si eu ma uitam la inceput la anvelope mai ieftine, dar avand in vedere ca ele sunt un lucru foarte important, am decis ca merita sa ma chinui un pic si sa scot 100 de euro in plus si sa stiu ca nu anvelopele vor fi problema mea, chiar daca nu sunt asa de sportiv ca si altii ( mai ales in oras ). Deocamdata am un set de Metzeler Roadtec Z8 din 2011, pe care vreau sa le schimb. Ma gandeam initial la un set de PR4, cu toate ca imi doresc ca macar de 2-3 ori pe an sa merg la Secuiesc si cam de doua ori pe luna la Amckart. Apoi am zis, ca daca schimb un set pe an sau la 2 ani, dar ma bucur complet atunci nu o sa imi crape rangul, asa ca urmatoarea achizitie e intre Pilot Power 3 si Dunlop SportSmart2 ( aka Q3 ). O sa functioneze pe ploaie, pentru ca nu o sa merg vreodata tare pe ploaie, si o sa functioneze decent si cand incepe sa se faca mai racoare.

Ai ales bine grupul de anvelope, conform intentiilor tale de progres, sesiunilor pe Amckart si Secuiesc pe care le ai in vedere, plus polivalenta de care ai nevoie (strada,ploaie,circuit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...