Sari la conținut

URAL


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu cred ca putem face nimic cu clipurile de la semnatura pentru ca marimea acestora s-a schimbat odata cu noua infatisare o forumului, si eu cand accesez unele poze mi se vad la o rezolutie kilometrica, pana la urma nu ma deranjeaza asa tare pentru ca vad detaliile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva in dotare un vitezometru URAL mai OK ca acestea de vanzare ?

 

 

 

De vanzare suport ces Ural

 

 

A folosit cineva pana acum sau foloseste carburatoare Deni PZ 28 D

2147_0.jpg

 

La acesta ma refeream

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are Charlie PZ24, nu e foarte multumit. Dau bine pe M72, ca-s copii chinezesti de K37 care-s copii de Graetzin. Astea de 28 sunt pt supape-n-cap si e misto ca daca ai chiulase vechi nu mai pui flansele de adaptare pt montare orizontala a K62-68. N-au nici soc asa ca te bazezi pe imbogatirea prin inundare si eventual obturatorul de aer (la filtrele de aer ciuperca).

Cred ca merita incercat pe M63, desi la ala original erau K301 cu sertar patrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are Charlie PZ24, nu e foarte multumit. Dau bine pe M72, ca-s copii chinezesti de K37 care-s copii de Graetzin. Astea de 28 sunt pt supape-n-cap si e misto ca daca ai chiulase vechi nu mai pui flansele de adaptare pt montare orizontala a K62-68. N-au nici soc asa ca te bazezi pe imbogatirea prin inundare si eventual obturatorul de aer (la filtrele de aer ciuperca).

Cred ca merita incercat pe M63, desi la ala original erau K301 cu sertar patrat.

 

Nemtii spun ca este conceput sa inlocuiasca cu succes varianta originala si se poate monta inclusiv la M63.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Cumpar cadru cu acte de Ural. Indiferent de care si cum.

 

Asa, si inca o chestie:

 

Ia analizati voi pozele urmatoare. Si care se prinde de idee, are o bere de la mine :D

 

20121017180012.th.jpg20121017180042.th.jpg

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Cumpar cadru cu acte de Ural. Indiferent de care si cum.

 

Asa, si inca o chestie:

 

Ia analizati voi pozele urmatoare. Si care se prinde de idee, are o bere de la mine :D

 

20121017180012.th.jpg20121017180042.th.jpg

 

Ai macelarit un motor de Oltcit? Ti-ar fi mai simplu sa adaptezi un alt radiator de ulei, de alta masina la care ai deja si furtunele. Cel de Oltcit nu are furtune, etansarea se face prin montarea lui pe bloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat inima in dinti :wavey: si am demontat motorul:

 

 

Distributia cred ca trebuie inlocuita (ceva inventii pe la pinionul mare)

 

 

Cilindrii prezinta bine pana acum, nu am scos inca sa vad pistoanele si segmentii:

 

 

Chiulasele trebuiesc reconditionate ( supate, scaune, arcuri, sablare...):

 

 

Si o veste buna. Mi-a sosit comanda din Germanica...comenzile :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat inima in dinti :wavey: si am demontat motorul:

 

 

Distributia cred ca trebuie inlocuita (ceva inventii pe la pinionul mare)

 

 

Cilindrii prezinta bine pana acum, nu am scos inca sa vad pistoanele si segmentii:

 

 

Chiulasele trebuiesc reconditionate ( supate, scaune, arcuri, sablare...):

 

 

Si o veste buna. Mi-a sosit comanda din Germanica...comenzile :

 

0

 

Setul motor din cite vad eu in poze e pe cota 0 inca,restul ce tine de distributie si chiuloase e o joaca.

Ambreajul se prezinta bine, cel putin ultimul disc are inca marerial pe el destul,acolo doar o mica verificare si eventual de schimbat semeringul cu unul de caliatate(ai de unde alege)un SKF ar fi ideal.

E unul din motoarele cele mai simple de reparat.

 

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=KKvtoCRIF84

 

Se pare ca are un joc axial destul de mare. 0.35mm

 

Cartea zice maxim 0.15, iti vine sa crezi? Eeee, ziceam doar asa, ca sa pun paie pe foc... Da' lasa ca merge! Cred ca daca vei apropia suncile cu ciocanul una de alta ar trebui sa scada jocul asta, NU??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea zice maxim 0.15, iti vine sa crezi? Eeee, ziceam doar asa, ca sa pun paie pe foc... Da' lasa ca merge! Cred ca daca vei apropia suncile cu ciocanul una de alta ar trebui sa scada jocul asta, NU??

Sa-ti desenez?

post-51591-0-59131900-1351112923_thumb.png

post-51591-0-09103600-1351112951_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti desenez?

 

Jocul axilal il simti acuma cu setul jos,in mometul in care ai set bun nu te va deraja cu nimic(chiar te va ajuta, sa ai o ungere mai buna)

jocul axial apare cind se circula cu setul cu uzura mare sau mai sint cazuri in care capacul ce tine rulemtul de la ambelaj nui striins si in monetul cind apesi ambreajul fuge putin ambelajul in fata)dar astea sint probleme clasice la un boxer..

Pune setul nou si blana, nu te mai uita dupa jocuri si alte minuni ca nu vei circula daca stai dupa ele...(ca alti mecanici ce tin in cutii motocicleta ca nu stie undei GAINA si nu o poate repera)e motor care functioaneaza cu uzuri mari(chiar merge mai bine cind are loc fiecare piesa sa se invirta acolo)

Eu am pus motor nou pe m72(1000-1500 de km mergea ca o mobra...cind au aparut uzurile clasice care ii plac era alta motocicleta)

Ambelajul care il ai tu mai merge lejer 20.000 de km daca ii dai ulei bun si un mers normal,nu te mai lua dupa youtubisti.. care cica se dau mari cunsocatiri in mecanica(citeste si el ceva pe net si e mare mecanic)

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...