Sari la conținut

Azi eram pe 4 , nu pe 2 roti


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Cand e sa ti mearga prost , atunci pana si in conserva ..o patesti

 

 

 

Ii multumuesc “Sefului”. Daca eram pe 2 roti ma chema “Rares” si poate ca si vietiile mele s-au consumat la cat am fortat pana acum.

 

 

 

Plec de la semafor ( Gheorghe Duca cu Grivitei- Gara de Nord) , soare, uscat, traffic moderat. Cu marea masina Fiat Panda.

 

 

 

Un pusti cu un papuc vedea disprea fantani si facea stanga pe Gri vitei. Franez sit rag dreapta cat pot dar coliziunea are lco aproape “frontal” – fata masiniimele in laterela lui, perpendicular aproape. Practic, in T unde sunt “piciorul” .

 

 

 

Papucul se ridica pe 2 roti ca in filme si se opreste undeva in garduletul ala de langa Gara iar eu raman rasucit cu 90 grade exact in mijocul intersectiei.

 

 

 

Nimic nou..o alta zi in Bucuresti.

 

 

 

Un accidend care , ca si al lui Rares, nu putea fi evitat.

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e sa ti mearga prost , atunci pana si in conserva ..o patesti

 

 

 

Ii multumuesc “Sefului”. Daca eram pe 2 roti ma chema “Rares” si poate ca si vietiile mele s-au consumat la cat am fortat pana acum.

 

 

 

Plec de la semafor ( Gheorghe Duca cu Grivitei- Gara de Nord) , soare, uscat, traffic moderat. Cu marea masina Fiat Panda.

 

 

 

Un pusti cu un papuc vedea disprea fantani si facea stanga pe Gri vitei. Franez sit rag dreapta cat pot dar coliziunea are lco aproape “frontal” – fata masiniimele in laterela lui, perpendicular aproape. Practic, in T unde sunt “piciorul” .

 

 

 

Papucul se ridica pe 2 roti ca in filme si se opreste undeva in garduletul ala de langa Gara iar eu raman rasucit cu 90 grade exact in mijocul intersectiei.

 

 

 

Nimic nou..o alta zi in Bucuresti.

 

 

 

Un accidend care , ca si al lui Rares, nu putea fi evitat.

 

Asfalt uscat.

 

 

 

 

Sa inteleg ca si tu ai o probelema cu LIMBA ROMANA nu am inteles nimic din accidentul asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e sa-ti mearga prost , atunci pana si in conserva ..o patesti.

 

 

 

Ii multumesc “Sefului”. Daca eram pe 2 roti ma chema “Rares” si poate ca si vietile mele s-au consumat la cat am fortat pana acum.

 

 

 

Plec de la semafor ( Gheorghe Duca cu Grivitei- Gara de Nord) , soare, uscat, trafic moderat. Cu marea masina Fiat Panda.

 

 

 

Un pusti cu un papuc vedea dinspre fantani si facea stanga pe Grivitei. Franez si trag dreapta cat pot dar coliziunea are loc aproape “frontal” – fata masinii mele in laterala lui, perpendicular aproape. Practic, in T unde eu sunt “piciorul” literei.

 

 

 

Papucul se ridica pe 2 roti ca in filme si se opreste undeva in garduletul ala de langa Gara iar eu raman rasucit cu 90 grade exact in mijocul intersectiei.

 

 

 

Nimic nou..o alta zi in Bucuresti.

 

 

 

Un accident care , ca si al lui Rares, nu putea fi evitat. Si evident, nu te -am vazut . Si un nou motiv - am ramas fara frane , frate.

 

O masina portocalie, intr-o zi insorita, in plina intersectie importanta. Ce mai, invizibilul total.

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca si tu ai o probelema cu LIMBA ROMANA, nu am inteles nimic din accidentul asta....

Eu am inteles esentialul. :) Cu mentiunea ca nu stiu exact care sunt strazile pe care le-a specificat el. Hai sa te ajut, editez eu postul lui. :laugh:

 

Cand e sa-ti mearga prost, atunci pana si in conserva... o patesti.

 

Ii multumesc “Sefului”. Daca eram pe 2 roti, ma chema “Rares”; si poate ca si vietile mele s-au consumat la cat am fortat pana acum.

 

Plec de la semafor (Gheorghe Duca cu Grivitei - Gara de Nord), soare, uscat, trafic moderat. Cu "marea" masina Fiat Panda.

 

Un pusti cu un Papuc venea dispre fantani si facea stanga pe Grivitei. Franez si trag dreapta cat pot, dar coliziunea are loc aproape frontal, fata masinii mele in laterala lui, perpendicular aproape. Practic, in T, unde eu sunt "piciorul" T-ului.

 

Papucul se ridica pe 2 roti ca in filme si se opreste undeva in garduletul ala de langa Gara, iar eu raman rasucit cu 90 de grade exact in mijocul intersectiei.

 

Nimic nou... o alta zi in Bucuresti. Un accident care, ca si al lui Rares, nu putea fi evitat.

 

Asfalt uscat.

 

Bine ca nu s-a lasat cu victime...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles esentialul. :laugh: Cu mentiunea ca nu stiu exact care sunt strazile pe care le-a specificat el. Hai sa te ajut, editez eu postul lui. :laugh:

 

 

 

Bine ca nu s-a lasat cu victime...

 

 

Ms BooBoo pt traducere

Da bine ca nu sa lasat cu victime :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on. foxbatule, bată-te d-zeu să te bată, te pocniÂşi Âşi tu. bine că nu erai cu mobra, bine că n-ai nimic Âşi bine că e bine.

off. mirelzeus, mă bucur să văd oameni interesați de limba română, dar mă supăr când văd dezinteres pentru ea tocmai de la cei care arată cu deÂştu'. Âşi ca să nu zici că-s rău, traduc eu mesajul tău pentru popor:

varianta inițială:

 

"Ms BooBoo pt traducere

Da bine ca nu sa lasat cu victime"

 

varianta ancorată în limba română:

 

Mersi/Merci/Mulțumesc BooBoo pentru traducere

Da' bine nu s-a lasat cu victime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on. foxbatule, bată-te d-zeu să te bată, te pocniÂşi Âşi tu. bine că nu erai cu mobra, bine că n-ai nimic Âşi bine că e bine.

off. mirelzeus, mă bucur să văd oameni interesați de limba română, dar mă supăr când văd dezinteres pentru ea tocmai de la cei care arată cu deÂştu'. Âşi ca să nu zici că-s rău, traduc eu mesajul tău pentru popor:

varianta inițială:

 

"Ms BooBoo pt traducere

Da bine ca nu sa lasat cu victime"

 

varianta ancorată în limba română:

 

Mersi/Merci/Mulțumesc BooBoo pentru traducere

Da' bine nu s-a lasat cu victime

 

Pentru monsteristu'

 

Din cate stiu eu

1 prescurtarile sunt permise

2 atunci cand scrii pe calculator nu trebuie sa folosesti neaparat diacriticice

3 merci pt lectia de Limba romana am gresit ai dreptate sa se scrie s-a (repezeala bat-o vina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dear People of the World,

I don't mean to sound slutty, but please use me whenever you want.

Sincerely, Grammar.

 

Bravo Foxbat,te-ai descurcat bine. Eu la cazuri dintr-astea ma gandesc instantaneu ce bine mi-ar fi fost daca eram cu mobra,rezultatul e ca nu franez si il invat minte pe idiot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, ati ajuns pe "domeniul" meu, adica pe 4 roti.

 

Vreau sa va spun ca de catva timp incoace citesc cu sarguinta toate accidentele, fiindca nu demult am luat permis A si la primavara imi voi lua motorul, asa ca vreau sa fiu pregatit pentru ceea ce e mai rau.

 

De asemenea vreau sa va spun ca in 99% din cazuri nu am inteles nimic cu privire la vinovatie, fiindca nimeni (participant la accident, martor, cunoscator al zonei accidentului) nu binevoieste sa faca o schita/ poza cu zona si indicatoarele, marcajele, semafoarele, etc. din zona.

 

Daca sectiunea accidente nu are rol educativ, adica de a invata ceva din toata intaplarea ci numai rol de discutii (RIP-uri, acuzatii, imbarbatari, certuri, etc.), eu, cu voia dumneavoastra, ma voi retrage de astazi de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, ati ajuns pe "domeniul" meu, adica pe 4 roti.

 

Vreau sa va spun ca de catva timp incoace citesc cu sarguinta toate accidentele, fiindca nu demult am luat permis A si la primavara imi voi lua motorul, asa ca vreau sa fiu pregatit pentru ceea ce e mai rau.

 

De asemenea vreau sa va spun ca in 99% din cazuri nu am inteles nimic cu privire la vinovatie, fiindca nimeni (participant la accident, martor, cunoscator al zonei accidentului) nu binevoieste sa faca o schita/ poza cu zona si indicatoarele, marcajele, semafoarele, etc. din zona.

 

Daca sectiunea accidente nu are rol educativ, adica de a invata ceva din toata intaplarea ci numai rol de discutii (RIP-uri, acuzatii, imbarbatari, certuri, etc.), eu, cu voia dumneavoastra, ma voi retrage de astazi de aici.

"NU te grabii ca mori repede" proverb Romanesc foarte adevarat.

Daca vrei sa fi instruit intereseazate unde poti sa faci niste cursuri de pilotaj, nu te grabii sa tragi niste concluzii care ulterior sa le modifici. :)

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si la accidentul lui Rares - singura "invatura" este de fapt 2 ( si da, am pus "corect" dezacordul):

 

- cand trebuie sa se intample se intampla si nu exista nimic in a le evita - exact ca si in viata - treci prin ea si te bucuri pentru ca n -a fost mai rau

- vesnica "scuza" - nu te-am vazut - exista pana si in cazuri in care este absurda - culoarea masinii ( galben), soare, uscat afara - DECI voi face TOT Ce pot intotdeauna ca sa ma asigur ca am fost vizibil oricat de aiurea ar putea parea.

 

si tot ca o morala - daca o panda care e o jucarie de masina la o viteza mai mult decat mica ( 20 - 25 km / h ) a fost la 1 cm sa rostoarne un papuc carosat cu marfa in el - nu se poate "judeca" dupa "ochi" asa cum se intanmpla pe aici - " a avut viteza "

etc.

 

Desi credeam ca dupa inginerealea pe care o am dupa anii aia de studii n-o sa mai fiu uimit ei bine astazi desi nu s-a intamplat nimic in afara de cateva table indoite - am fost la un pas de a face un "articol" la stririle de la ora 5 - papucul dupa impact s-a ridicat pe 2 roti si a parcurs intersectia aia ca n filme. Si cand spun"ridicat" inseama ca am fost convins ca se va rasturna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles bine ?

 

Fiat galben vine de pe Duca

 

Papucul alb face stanga pe Grivitei.

 

Fiat-ul franeaza si trage un pic dreapta, dar coliziunea este inevitabila si loveste in partea dreapta papucul, care din impact se ridica pe 2 roti si mai merge putin.

 

post-7668-1290177730_thumb.jpg

 

Tocmai s-a facut verde si cele doua automobile au plecat primele (amandoua aveau verde, dar papucul vira la stanga), sau era verde de mai mult timp ?

Editat de bendix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m`am plimbat cu balonu` cu aer cald acum 2 veri si am avut accident, o cioara a intrat in balon si l-a spart, iar cioara nu avea asigurare si ma ameninta ca vine cu stolu si ma ciuriuceste, dar asta e..se mai intampla, daca eram pe 2 roti se putea intampla si mai rau , ca tot accident este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxbatule bine ca nu ai patit nimic, fierul se repara. Te astept sa mergem la biserica impreuna ca si eu am niste restante.

 

Pt. carcotasi mai bine luati aminte la cum a ajuns circulatia in ziua de astazi, cat de neatenti sunt unii soferi si pilotati cu grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai s-a facut verde si cele doua automobile au plecat primele (amandoua aveau verde, dar papucul vira la stanga), sau era verde de mai mult timp ?

 

 

 

Da !

 

Eu iti inteleg gluma, dar pe de alta parte stii ca daca intersectia nu e degajata nu ai ce sa cauti in ea, chiar daca ai verde ? Sau nu stii !? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...