Sari la conținut

Accident Grivitei


Fan333
 Share

Postări Recomandate

Am fost anuntat de un prieten ca in urma cu,cateva minute s-a produs un accident pe Cale Grivitei,la biserica Sf.Gheorghe la trecerea de pietoni,se pare ca ia taiat cineva calea motociclistului,sa mearga cineva sa ia motocicleta de acolo,pentru ca el numai poate sa stea f mult.

 

Motocicleta e Suzuki SV 650 nr imatriculare B-07-NZV galbena!!

post-38596-1290329391_thumb.jpg

post-38596-1290329426_thumb.jpg

Editat de Lt. Navarro
(corectie - marca/tip motor implicat)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne

Am trecut cu ratb in jur de 10.45 si ereau mai multi oameni in jurul motorului,nu am vazut ca motociclistul sa aiba probleme si nu am coborat

Am vazut ca motorul avea partea frontala avariata si portiera stanga fata a masini infundata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a venit cineva sa ia motorul de acolo,am inteles ca pe baiat l-au dus la Elias,dar nu sunt sigur,nu are mari probleme,o usoara amnezie si ceva contuzii,nu cred ca are nimic rupt!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne

Daca il vedeam pe jos coboram din ratb si il ajutam,scuze dar nu am vazut sa aiba probleme si mi-am continuat drumul catre job altfel mai puteam amana 1-2 ore sa merg catre scarbici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentatul este un prieten de al meu.

Motocicleta este un Suzuki SV650S, nu Hornet. (rog sa fie corectat si in titlu)

 

Conform declaratiilor martorilor a fost in felul urmator:

Motociclistul mergea dinspre gara, masina (vw polo) merge spre gara, la trecerea de pietoni, mosul care conducea polo (83 de ani!!!!!) s-a gandit sa faca stanga pe dubla continua pe o straduta pe care era semn "acces interzis", prietenul meu nu a mai putut sa evite accidentul si l-a lovit in usa stanga fata (da, stiu ca suna ciudat). In urma impactului acuza durere la cap si genunchi (din pacate nu era cu genunchere sau panataloni moto, in rest era echipat cu geaca cu protectii, manusi, casca+cagula). A fost dus la Elias, i s-a facut tomografie si pare sa fie in regula, iar la genunchi e doar o julitura mai zdravana.

 

Versiunea politiei (nu stiu daca finala) a fost ca vw polo mergea in acelasi sens, si a intors peste motociclist, insa aceasta ipoteza mi-a fost infirmata de 5-6 marotori, care ulterior au dat declaratie la politie. Nu stiu ce scrie in dosar acum.

 

Motocicleta are telescoapele indoite, cadrul pare sa fie in regula, dar oricum, cel mai probabil va fi dauna totala. O sa pun si niste poze mai tarziu.

 

Va rog mult purtati echipament de protectie si nu mergeti cu viteza mare in oras (baiatul avea 40-50 km/h in momentul impactului, daca avea mai mult era mult mai grav, conform dinamicii accidentului).

 

M-a mirat atitudinea marotirlor (tocmai ce se terminase slujba si ieseau din biserica) care spre surprinderea mea, tineau cu motociclistul si am auzit prima data "baiatul cu motocicleta mergea normal, nu avea viteza deloc", si reactii agresive catre soferul autoturismului (l-au injurat mai mult martorii decat mine).

 

Tin sa precizez ca motociclistul a ramas pe banda lui pana la impact, adica nu e vorba de vreun derapaj, sau ca intrat el in masina. Culmea e ca un motopolitist ajuns la locul accidentului imi sugera "sa ma uit mai atent la urmle accidentului" sugerand ca de fapt prietenul meu a intrat in masina. in poze se vede urma de franare iar in momentul impactului mototcilistul era pe banda lui aproape coliniar cu punctul de unde a inceput sa franeze. In pozele prezentate mai sus, masina afost deja mutata, in momentul impacutlui aceasta aflandu-se peste linia dubla!

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot analizasem pozele, sa-mi dau seama cum s-o fi intamplat. Mi-am pus in minte ideea, ca masina sa fi fost miscata, imediat dupa accident. Prea nu se lega ceva.. dar acum, e mai conturata imaginea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am zis Honda,dar asa mi-a fost transmis si mie si asta am zis mai departe!

 

Nici eu nu imi dau seama cum a ajuns masina asa,probabil ca a intors-o atunci cand a lovit-o,e ciudata pozitia oricum!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul cred ca mergea normal pe banda de linga ax, iar mosul pe cea din mijoc in aceeasi directie. Fara sa se gandeasca prea mult mosul a intors peste el.

Posibil sa fi fost in unghiul mort si babalaul nu l-a vazut, asa a facut unul dreapta cu tot cu mine si cu motor fara ca eu sa vreau.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog incearca sa explici de ce e lovita portiera stanga,e tare ciudat.

Sincer, nici eu nu prea inteleg cum...

Eu am zis ce au declarat la unison martorii (in mod normal si eu tindeam spre varianta ca mergeau ambii pe acelasi sens si a intors mosul in fata lui.

Ce am povestit eu, este din spusele martorilor. Accidentatul din pacate nu isi aduce aminte nimic despre accident...

 

Unica explicatie plauzibila, si care sa coincida cu delcalaratiile martorilor ar fi urmatoarea:

Moto dinspre gara, auto spre gara, auto face stanga si calca doar un pic peste linia dubla continua, astfel ca unghiul care il face cu axul drumului este mic. Moto luat prin surprindere franeaza si se loveste de oglinda, isi schimba vectorul de deplasare SPRE masina, si o loveste.

Cert e ca motocicleta a lovit usa din spate, in timp ce motociclistul a lovit usa din fata (si cu capul/casca a spart geamul de la sofer).

in pozele atasate se vede ca moto a ramas pe banda ei, in acelasi timp, cioburile de la gem sunt mai incolo, dar se poate explica prin faptul ca geamul e din ala securizat, si s-a "scuturat", dupa.

Nu stiu, poate aveti alte idei. Cand sugerati vreo situatie tineti cont de urmatoarele fapte:

1. Moto a ramas pe aceiasi banda

2. Pana a veni politia cand martorii l-au intrebat pe mos (si inca nu si-a dat seama ca e mai bine sa taca), ala a zis ca a vrut sa faca stanga si pe urma a vazut ca e interzis

3. Masina a fost deplasata

4. Motocicleta NU a fost deplasata

5. Toti martorii (6-7 cu care am vorbit, dintre care un motociclist in masina), au declarat ca mosul venea spre gara in timp ce moto venea de la gara, deci erau pe sensuri opuse.

 

 

Va atasez niste poze.

 

Nota bene, un SV accidentat incape intr-o Dacie Break :)

post-56821-1290364379_thumb.jpg

post-56821-1290364424_thumb.jpg

post-56821-1290364495_thumb.jpg

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi si posibilitatea asta:

 

post-25775-1290365432_thumb.jpg

 

Mosul sa fi vrut sa faca stanga, sa fi observat in ultimul moment motociclistul, si sa fi incercat sa reintre pe sensul lui de mers. De aici si lovitura pe stanga. Altfel, nu imi explic, din moment ce martorii spun ca cei doi veneau din directii diferite.

 

Poate ajuta schema atasata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina miscata? ,incep sa cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l faca un motociclist care tocmai a avut un accident ,nu este acela de a suna la 112 ,ci , sa se apuce de facut fotografii ,atunci la cald ,pt ca vad ca lucrurile se pot modifica intre timp.Mort ,schiop, in coma ,asta este prioritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi si posibilitatea asta:

 

post-25775-1290365432_thumb.jpg

 

Mosul sa fi vrut sa faca stanga, sa fi observat in ultimul moment motociclistul, si sa fi incercat sa reintre pe sensul lui de mers. De aici si lovitura pe stanga. Altfel, nu imi explic, din moment ce martorii spun ca cei doi veneau din directii diferite.

 

Poate ajuta schema atasata.

Da, este posibil, si nu contrazice nici o ipoteza, si asta ezplica si de ce nu a evitat impactul (in varianta mea cu oglinda putea sa fandeze pe dreapta)

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi si posibilitatea asta:

 

post-25775-1290365432_thumb.jpg

 

Mosul sa fi vrut sa faca stanga, sa fi observat in ultimul moment motociclistul, si sa fi incercat sa reintre pe sensul lui de mers. De aici si lovitura pe stanga. Altfel, nu imi explic, din moment ce martorii spun ca cei doi veneau din directii diferite.

 

Poate ajuta schema atasata.

 

Fix la asta ma gandeam si eu cand am citit ca mosul e lovit in partea stanga... Dar dupa ce am vazut pozele, ar trebui ca mosul sa fi facut stanga mult prea devreme, ca sa aiba timp sa traga iar dreapta, iar apoi impactul sa aiba loc pe trecerea aia de pietoni. Si strada aia cu interzis , mi se pare in poze la un unghi mai mic cu directia mosului, unde ca sa faci la stanga (ilegal), ar fi trebuit sa treci deja de trecerea de pietoni. Exemplul in poza de mai jos...

Sau ca sa fac o gluma, o fi vrut mosul s-o bage cu spatele pe straduta :)

In fine, nu vreau sa anchetam acum pe forum cum s-a petrecut accidentul exact, asa ca ii urez multa sanatate motociclistului si succes in continuare cu finalizarea cazului (ca e destul de mare bataia de cap la noi in tara)

post-43378-1290366984_thumb.jpg

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina miscata? ,incep sa cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l faca un motociclist care tocmai a avut un accident ,nu este acela de a suna la 112 ,ci , sa se apuce de facut fotografii ,atunci la cald ,pt ca vad ca lucrurile se pot modifica intre timp.Mort ,schiop, in coma ,asta este prioritatea.

 

Incepeti sa intelegeti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pâna am băgat-o la iernat, făceam traseul ăla zilnic, am pățit de foarte multe ori să-mi ntoarca "destepti" în fața, când am văzut "Accident Griviței" eram aproape sigur ca asa s-a întamplat :) .Bine ca nu s-a rănit mai rău colegul.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut pe acolo, nu stiu la cat timp dupa, era un motopolitist care dirija circulatia, pe motociclistul accidentat nu l-am vz si am dedus ca fusese dus deja la spital. Mi s-ar parea plauzibil si probabil ca mosul sa fi virat stanga DE PE straduta pe Grivita, spre gara, peste banda dubla continua. Este insa o ipoteza emisa de mine atunci pe loc si care imi pare a se confirma uitandu-ma la foto.

Asta cu pozatul din pacate e f adevarata, am patit si eu (pe 4 roti) ca in declaratiile date sa fie deformata la greu realitatea...

Sanatate omului si bafta la recuperarea daunelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca deobicei, schimbare de situatie, mosul a declarat ca mergea pe acelasi sens de mers (intr-adevar asa se explicat totul, dar martorii spuneau altceva, in fine...), desi teoretic asta ii agraveaza situatia, se pare ca si mosul se pricepe la legislatie, si aranjeaza terenul de parca motociclistul a gresit.

 

Pana la finalizarea anchetei, nu o sa mai lansez nici o presupunere, pentru ca nu are rost. Pana la urma conteaza ce scrie in dosar, adevarul fiind relativ, atunci cand vine vorba de "declaratii contradictorii ale martorilor", "probe insuficiente" :)

 

Se pare ca trebuie facut ca in Londra, de impanzit toate intersectiile si trecerile de pietoni cu CCTV, o sa fim ca la reality-show, dar macar nu o sa mai fie asa multe discutii pe seama accidentelor rutiere.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.decat sa-ti doresti sa ai CCTV mai bine ti-ai pune camera pe moto :)

CCTV e aiurea, aproape ca nu ajuta la nimic si nu e peste tot...

2.se fura ca-n codru. romanica e parfum la capitolul asta...

3.treceri de pietoni cu zebra sunt numai in intersectii, nu exista ca la noi, zebra la 100 m de intersectie. aici traversezi pe unde vrei, pe riscul tau. pe langa centrele comerciale sunt niste borduri intrerupte ca sa ai idee pe unde sa incerci sa treci...dar daca te ia careva pe capota tot tu esti de vina.

daca nu aveam tobe zgomotoase luam in bot vreo 5-6 indieni pana acum...se arunca astia ..ca...no comment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...