Sari la conținut

Ajutor Pentru Familia Claudiei


Smokey
 Share

Postări Recomandate

O "parada" chiar daca de fapt e un "cortegiu" nu cred ca ar fi la locul sau. Cum a zis cineva, prezentarea in procesiune, pe jos si cu casca in mina este un gest decent, uman si de asumare a unui fapt tragic.

N-o faceti insa daca nu va trage inima, pentru ca este un gest plin de semnificatii... in cortegiu se merge cu umilinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai.. uite .. hai sa aplicam din nou logica dvs : Chiar acu la stiri am vazut un alt accident (mi l-a povestit si mai devreme maica-mea) : Un fiu de deputat a omorat o fetita (de 7 ani) pe un drum de tara, cu masina proprie, a tarat-o 100 de metri, si apoi a fugit de la locul accidentului Totul sub privirile mamei fetitei, cu care mergea pe marginea drumului.. Eh ... Mie nu imi vine sa cred ca un automobil poate ucide.. imi este rusine ca am masina, si jur ca nu mai ma sui la volan in viata mea, caci mereu cand sunt la semafor simt privirile trecatorilor care ma vad ca un criminal, doar pentru ca detin automobil.... O sa imping masina in parcare pe un drum laturalnic , si sper sa nu ma vada nimeni, ca ma huiduie, caci detin un automobil.

Si sper ca poimaine la ora 16 toti soferii de automobile din Romania se vor opri si sa aprinda o lumanare pentru Ioana, fetita de 7 ani.

 

Hai sa nu mai fim penibili, okey domnule Ilarie ?

:angryfire:

 

eu nu cred ca ar fi binevenita o parada de moto la inmormantare... ce o sa zica ceilalti participanti ? 'uite... unu deasta a omorat-o pe fata'.

 

Si pe aia calcati de masina cu ce ii duce la groapa? Cu masina! In spatele mortului merg incet masini care claxoneza? Popa cu ce vine la slujba? Cu masina.

 

Motoreta e un mijloc de transport pe 2 roti, cu avantajele si dezavantajele lui, si cam atat. Doar pt ca sunt mai putine decat automobilele, nu trebuiesc privite cu ura si dispret in asemenea situatii.

Editat de sharpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreti sa va duceti parerea mea este ca ar fi mai bine fara motor (doar cu castile in maini)

ar fi mai onorabil...... :angryfire:

PERSONAL, TOTAL DE ACORD! Cel mai intelept ar fi sa fie cat mai multi motociclisti acolo, dar fara zgomot. Ar spune mult mai multe un astfel de gest... Motoarele lasate undeva in apropiere.

Odihneste-te in pace fetita draga! :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PERSONAL, TOTAL DE ACORD! Cel mai intelept ar fi sa fie cat mai multi motociclisti acolo, dar fara zgomot. Ar spune mult mai multe un astfel de gest... Motoarele lasate undeva in apropiere.

Odihneste-te in pace fetita draga! :angryfire: :angryfire:

 

 

 

Aici si eu sunt de acord, odineasca-se in pace, a murit nevinovata.

 

:angryfire: ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclisti fara motoare. respect. reculegere. sincera parere de rau. nu zgomot. nu fitze. nu este un eveniment la care sa show off utilajele voastre. este momentul in care parintii ei isi iau adio de la ea. lasati-i sa o faca in liniste. Dumnezeu s-o ierte. :angryfire:

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal am vazut inmormantari de motociclisti, la care prietenii celui trecut in nefiinta, a venit cu motoarele, iar familia nu a avut nimic impotriva, ba chiar a apreciat gestul.

E adevarat ca aici nu era vorba de un motociclist, asa ca lucrurile ar putea sta cu totul altfel!!!!

Asa ca atentie cu parada!!!

 

Relativ la contributia baneasca pt ajutorarea parintilor fetei(daca mai poate fi un ajutor pt ei) raspundem hatarat: Da, noi cei de la Cluj, vom face donatii mai mari sau mai mici, dupa posibilitatile fiecaruia.

Totusi vreau sa va amintesc celor din motoclubul Galatean, ca sambata dupa amaiaza, exista un motorist care aduna bani pt fata, intr-o casca neagra. Si a reusit sa adune sume consistente din cata am vazut.

Oare era intradevar de-al vostru sau a speculat momentul si a profitat de durerea noasta?

 

Oricum, si orce s-ar fi intamplat putea careva de la voi din club sa stea cu noi la o vorba macar, chiar si despre cele intamplate sau despre orice altceva. Nu cred ca a fost un lucru bun faptul ca v-ati evaporat toti lasand puhoi de motociclisti intr-o confuzie totala si acompaniati la greu de manelele din barurule adiacente.

 

eram 2, nu unul, un baiat din braila, alex care avea casca in mana si eu care-l insoteam.... si da, au ajuns toti banii la scena....

 

 

later edit: stress_L&P eram, uitasem sa ma uit cine e logat pe comp!

Editat de danutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal am vazut inmormantari de motociclisti, la care prietenii celui trecut in nefiinta, a venit cu motoarele, iar familia nu a avut nimic impotriva, ba chiar a apreciat gestul.

E adevarat ca aici nu era vorba de un motociclist, asa ca lucrurile ar putea sta cu totul altfel!!!!

Asa ca atentie cu parada!!!

 

Relativ la contributia baneasca pt ajutorarea parintilor fetei(daca mai poate fi un ajutor pt ei) raspundem hatarat: Da, noi cei de la Cluj, vom face donatii mai mari sau mai mici, dupa posibilitatile fiecaruia.

Totusi vreau sa va amintesc celor din motoclubul Galatean, ca sambata dupa amaiaza, exista un motorist care aduna bani pt fata, intr-o casca neagra. Si a reusit sa adune sume consistente din cata am vazut.

Oare era intradevar de-al vostru sau a speculat momentul si a profitat de durerea noasta?

 

Oricum, si orce s-ar fi intamplat putea careva de la voi din club sa stea cu noi la o vorba macar, chiar si despre cele intamplate sau despre orice altceva. Nu cred ca a fost un lucru bun faptul ca v-ati evaporat toti lasand puhoi de motociclisti intr-o confuzie totala si acompaniati la greu de manelele din barurule adiacente.

 

 

am fost unul din oamenii care au stat cu casca in mana si am colectat bani

am predat banii personal vicepresedintelui clubului iar acesta i-a inmanat parintilor fetei

va rugam nu mai faceti presupuneri pentru ca altii le iau drept realitati

 

de asemeni s-a mentionat ca banii sunt din partea motociclistilor de la intrunire !!!

Editat de zzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu Toni (Dunarea Galati) in legatura cu un ajutor pentru Claudia Stoica (fetita care a murit in accidentul de la Galati). Contul deschis pe numele tatalui ei este:

 

nume: STOICA CLAUDIU

cont: RO11BRDE180SV03282331800

banca: B.R.D - sucursala Galati

Toni este deocamdata asaltat de telefoane din partea presei, are de rezolvat problemele administrative cu autoritatile de dupa accident si nu poate intra pe forum.

 

El a vorbit cu tatal fetitei (dl. Stoica Claudiu - pe care e deschis contul) si dansul nu are resentimente vis-a-vis de motociclisti. Din contra, nu considera inoportuna o parada moto la inmormantarea Claudiei :angryfire: - totusi, aspectele sunt delicate si ar trebui analizate mai bine...

 

 

folosit!

 

 

motociclisti fara motoare. respect. reculegere. sincera parere de rau. nu zgomot. nu fitze. nu este un eveniment la care sa show off utilajele voastre. este momentul in care parintii ei isi iau adio de la ea. lasa-ti-i sa o faca in liniste. Dumnezeu s-o ierte. :angryfire:

 

o imagine ca cea descrisa de silvan nu are cum sa deranjeze, dimpotriva !

 

si daca, totusi, cei prezenti vor fi luati la rost, nici o explicatie nu-si va avea locul acolo; vor fi prezentate parintilor sincerele noastre pareri de rau, urmate de o retragere in liniste.

 

Dumnezeu s-o ierte!

 

m-am grabit cu "folosit"-ul.

am primit reject. am nevoie de CNP.

pe PM

 

L.E. forget about internet, incerc direct la banca!

Editat de Octav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va dezmintiti nici acu’ de vesnicu’ obicei de a va contrazice si de a exagera intr-o directie sau alta... reply-urile la primul topic o dovedesc atat cantitativ cat si calitativ... Intr-adevar aceasta intamplare a fost nedorita de toata lumea in mod cert si nu inteleg de ce trebuie facute acuzatii si loviti oameni inainte de a fi luata o decizie de catre cei a caror datorie este sa se ocupe de ancheta. Acest lucru nu poate face decat sa agraveze efectele acestui accident – sunt afectati atat cei implicati cat si toti cei ce invart 2 roti... Am vazut/auzit/citit fraze intregi preluate ad lĂ­tteram in presa de pe acet forum... si dup-aia injurati mass-media (nu ca n-ar trebui injurata) ca uite ce-a putut sa zica...

Nu vad sensul la aceste reactii, cu atat mai mult cu cat nu rezolva nici tragedia parintilor, nici regretele celor implicati direct sau indirect, nici rusinea de a apartine unei comunitati (in speta cea moto), nici parerile de rau sau si mai rau parerile impartite ale spectatorilor acestei drame. Este un episod din cotidian (cu partile bune si rele pe care le ofera), o mare tragedie pentru unii si o cifra pentru altii. Comunitatea moto cred ca ar trebui sa-si asume rolul pe care-l joaca in acest episod si sa dea dovada de responsabilitate si maturitate in reactii si actiuni. Asta atat pe considerente morale, cat si pentru crearea sau intarirea imaginii pe care vrem s-o perceapa “nemotociclistii”.

 

Practic, cred ca o solutie ar fi ca parintii fetitei sa isi dea acordul inainte de luarea deciziei de a participa cu motocicletele la inmormantarea fetitei. In acest caz va spun ca in mod cert nu-i nevoie de o parada... se cheama cortegiu... si e caracterizat de o atitudine bazata pe respect, reculegere si sincera parere de rau...

:angryfire:

 

:angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: :angryfire: Odihneasca-se in pace ;) :) .Atat vreau sa spun ca ideea cu castile in mana este mult mai buna decat sa dam gaz prin cimitir ....ar fi un lucru destul de deplasat.

 

Si off topic: eu am mai avut cont pe forum de vreo 6 luni....dar nu mai stiu ce sa intamplat cu el, am fost o perioada plecat si cand m-am intors....... :angryfire: :finger: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duceti-va cum vreti , numa' duceti-va!

 

:angryfire: , asta bineinteles daca simtiti ca trebuie sa fiti acolo. Puteti sa fiti pe jos, in masina, cu motoare, dar bineinteles (fac precizarea asta cu toate ca s-ar putea sa sara unii si altii ca nu era necesara) daca mergeti cu motorul nu va apucati sa le turati si sa faceti tot felul de bazaconii.. (repet, e la mintea cocosului ce-am scris aici, dar am observat ca lucruri care unora li se par de bun simt altora trebuiesc precizate)

 

:angryfire: :angryfire: RIP CLAUDIA ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca ar fi apreciat gestul motociclistilor de a fi prezenti la inmormantare micutei Claudiei, pentru ca ar dovedi inca odata( desi au mai dovedit-o de ori de cate ori a fost nevoie) ca motociclistii au suflet si au sentimente(spre deosebire de majoritatea conservarilor,care dupa ce te omoara nici macar nu zic Condoleante!).Motociclisti, fara wheelieuri sau claxonat sau prostii...liniste si pace cum se cade la o inmormantare......si daca tot ajungeti la o inmormantare stati in liniste,fara sa forfotiti, fara sa asteptati sa se termine...decat sa mergeti de ochii lumii, mai bine stati acasa.Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca ar fi apreciat gestul motociclistilor de a fi prezenti la inmormantare micutei Claudiei, pentru ca ar dovedi inca odata( desi au mai dovedit-o de ori de cate ori a fost nevoie) ca motociclistii au suflet si au sentimente(spre deosebire de majoritatea conservarilor,care dupa ce te omoara nici macar nu zic Condoleante!).Motociclisti, fara wheelieuri sau claxonat sau prostii...liniste si pace cum se cade la o inmormantare......si daca tot ajungeti la o inmormantare stati in liniste,fara sa forfotiti, fara sa asteptati sa se termine...decat sa mergeti de ochii lumii, mai bine stati acasa.Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca!!

 

si eu sant de aceasi parere si daca cineva are ceva poze de la inmormantare sa le afiseze si pt cei care nu pot ajunge la inmormantare

 

RIP :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un topic in care majoritatea (pacat ca nu toti) are aceeasi parere. Asta ma bucura. E un progres. Evident ca asa ar fi cel mai intelept si de bun simt. Multi motociclisti, cu castile in mana, cu flori si lumanare, alaturi de ea pe ultimul drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un topic in care majoritatea (pacat ca nu toti) are aceeasi parere. Asta ma bucura. E un progres. Evident ca asa ar fi cel mai intelept si de bun simt. Multi motociclisti, cu castile in mana, cu flori si lumanare, alaturi de ea pe ultimul drum.

 

 

 

:angryfire: ..........................R.I.P :angryfire: :angryfire: ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...