Sari la conținut

Topcase GIVI- PROBLEME la montaj...


Jane Roe
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Recent am achizitionat un topcase GIVI E55, nou-nout. Pentru a-l monta pe mobra din dotare (BMW R1100RS model'98), a trebuit sa cumpar un "Monokey Adaptor Plate".

Pana aici totul OK. Am cautat pe site la GIVI, am gasit produsul si am facut comanda la un importator din Romania. Am platit, a venit produsul comandat, totul a decurs bine.

Cand am vrut sa-l montez, am constatat ca nu prea se potriveste prinderea suportului pe cadrul motocicletei. deci: TEAPA!!!

 

Link-ul de pe site-ul GIVI: http://www.givi.it/My-motorcycle/?ma=BMW&a...-1100-RS-94--98

Prospectul produsului: http://www.givi.it/attachfile/content/prod....1.man_e183.pdf

Ceva poze din timpul operatiunii (tentativei) de montare :

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Luciane,ia incearca sa prinzi suportul care vine pe carenaj asa cum ti-am indicat in desen.Sau il modifici,ii faci o gaura la 2 cm de cea originala.Combina-l oleaca si a fi bine ;)

post-44412-1295281009_thumb.jpg

Editat de alex-r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Luciane,ia incearca sa prinzi suportul care vine pe carenaj asa cum ti-am indicat in desen.Sau il modifici,ii faci o gaura la 2 cm de cea originala.Combina-l oleaca si a fi bine ;)

 

 

Exclus! Surubul trebuie infiletat in sasiu, nu in plasticul care se numeste generic "codita". Acolo o sa fie ceva greutate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Luciane,ia incearca sa prinzi suportul care vine pe carenaj asa cum ti-am indicat in desen.Sau il modifici,ii faci o gaura la 2 cm de cea originala.Combina-l oleaca si a fi bine ;)

ai dreptate . in desen piciorusul e prins de gaura din mijloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate . in desen piciorusul e prins de gaura din mijloc

Asa, si in partea de jos .. unde?

Chestiile care apar in pozele GIVI - chestiile de cauciuc pe care se sprijina piciorusele nu exista nici in kit-ul GIVI nici pe motocicleta bembe in discutie (asa cum vedeti in poze). In ce sa le sprijine? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exclus! Surubul trebuie infiletat in sasiu, nu in plasticul care se numeste generic "codita". Acolo o sa fie ceva greutate.

Pai de pe prospect se vede ca ar venit pe codita sau prin codita,se vede intradevar ca ceva e in neregula acolo dar nu pot sa imi dau seama exact ce ... pana la urma nu am inteles ... tre sa se prinda pe sasiu unde, cum, ce fel ???

Mesaj completat

L.E. Am mai aruncat o privire pe prospect si pe pozele tale ... desi manerul e la fel la ambele motoare plasticul de la codita nu e acelasi, cea de pe prospect e parca ceva mai lunga decat coditza din poze(a ta) oricum un lucru e sigur sigur si anume nu e aceeasi coditza, daca coditza nu e aceeasi posibil nici cadrul metalic sa nu fie acelasi.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

1.In prospectul ala sunt mai multe componente, detaliat numarul lor si felul de ansamblare.

2.Tu ai doar placa aia si un surub(adica ce se vede in pozele tale) sau ai tot ce apare in prospectul lor?

3.In mod normal prinderea se face in orificiile din mijloc.

4.Logic este ca prinderea sa se faca de elementele de rezistenta care se vad in interiorul coditei.

5.Givi este o firma de renume, probabil cei care ti-au comandat accesoriile nu te-au consiliat indeajuns sau nu s-au priceput sa comande toate accesoriile.

De ce nu-i intrebi pe ei daca iti mai trebuie ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In prospect apar detaliat numarul de piese si cum se monteaza, in pozele tale nu arati decit placuta cu un surub..nu-mi este foarte clar daca mai ai si restul de accesorii sau doar ce ne arati?

Montajul picioruselor se face in gaurile din mijloc, dat gaura in codita si in interior ar trebui sa ai alte picioruse care se prind de cadrul coditei, in prelungirea celor de sus, in niciun caz de plastic.

Ma rog, asa ar fi logic sa fie.

Daca tu ai doar ceea ce ne arati atunci cei de la care ai comandat plate-ul nu s-au priceput sa-ti comande toate accesoriile.

PS:Sau, vorba colegului, ai primit altceva..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cei de la GIVI considera 2 modele identice pentru ca ofera acelasi model de suport pt ambele, si diferente intre ele din punct de vedere al bagajului sunt vreo cateva.

 

Intre RS si RT. Lucian are RS. La RT exista un portbagaj si acele picioruse care ies din codita, acest kit este pentru a-l inlocui pe ala. Daca vedeti pe schema PDF scrie: "se demonteaza portbagajul original". Dar Luci ce sa demonteze? El nu are deloc, modelul RS nu are nici un fel de portbagaj... deci nici acele picioruse care ies din kur si pe care sa le prelungeasca cu cele GIVI.

 

;)

 

Eu as face scandal la ei, la Givi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cadrul respectiv sunt 6 gauri. patru care au o forma ovala unde se prinde placa si doua rotunde (in mijloc) unde se prind piciorusele respective.tu incerci sa prinsi piciorusele respective in gaurile gresite. eu asa vad lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe pagina givi pt R1100RT si o sa vezi ca e acelasi kit, e183..

 

RT si RS au acelasi portbagaj, exact cum avea si a mea, de care se fixa topcase-ul original; din pacate Lucian nu l-a avut; era prins exact asa, cu 2 picioruse acolo pe codita.

 

Nu am rabdare sa caut poze reale cu fosta asa ca am pozat repede cu telefonul macheta:

post-9546-1295300524_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca proprietarul anterior i-a scos portbagajul si de-aia nu are picioruse... ma gandeam eu ca ce ceva in neregula cu moto a lui, ca n-o fi aia de la GIVI asa tampiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca proprietarul anterior i-a scos portbagajul si de-aia nu are picioruse... ma gandeam eu ca ce ceva in neregula cu moto a lui, ca n-o fi aia de la GIVI asa tampiti.

 

Nu i-a scos nimic anteriorul, ci primul s-a calicit sa-l plateasca cand a cumparat motocicleta. Poate ajuta sa vada live unul original cum venea, pe un alt RS sau RT. Lucian, cauta-l pe @AlexNRG (tot din Buc.) el avea un RS si daca nu ma insel tot cu topcase aftermarket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La manualul in PDF pt modelul 183, suruburile #4 au o lungime de 75mm, daca scazi si mansonul #11 care are o lungime de 40 mm iti raman 35mm pt prinderea in sasiu, ceea ce cred ca nu iti ajunge de la plastic la fiarele de sub codita ta. Ori case-ul se prinde decat de plastic ( la a ta ), ori moto din poza Givi are alte fiare dedesubt ( sau nu ) ?! E clar ca ai alceva decat 183, ca ala are 4 gauri si al tau are 6 si pare mai lung. Poti muta piciorul de sustinere la gaurile din mijloc cum mai zicea cineva, dar oricum nu va ajunge la sasiu. Mesteresti un pic dar n-are ce sa arate rau. Succes.

post-51727-1295394871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...