Sari la conținut

Making of a StreetFighter


Robyb
 Share

Postări Recomandate

De mult tot am vrut sa deschid un topic cum am vazut pe forumurile de dincolo cu " making of ... " adica povestea modificarii unei motociclete stock . Pana acuma la recentele proiecte am tinut pentru mine ca mare parte din voi stiu , ca nu este apreciata munca in romania . Orice faci / incerci sa faci ' e naspa ' si cu asta te-a catalogat .

 

Nu fac topicul pentru laude sau aprecieri , il fac ca mi se pare foarte interesant sa vezi evolutia unei modificari in timp , sa vezi de la ce ai plecat si unde ai ajuns . Imi pierdeam noptile urmarind forumurile de dincolo cu povesti si poze ale altor oameni pasionati de moto.

 

Sper sa nu ajuga o tiganie topicul cu certuri intre forumisti , aici rog si un moderator sa ma ajute daca poate.

 

Topicul o sa fie actualizat in timp ,cu poze si detalii despre evolutia motocicletei . o sa dureze ceva , rog rabdare :)

 

Gata , sa incep , vorba lunga saracie , sau cum era ? :D

 

-----------------------------------------------------------------

 

Cadru + motor : Honda CBR F2 . am ales asta pentru ca este un motor fiabil ,ieftin ,aprox 100cp ,

 

Am inceput cu sfarsitul , adica m'am apucat sa curat/sincronizez carburatoarele

Decamdata asa arata motorul

 

....va urma

post-12605-1297592368_thumb.jpg

post-12605-1297592373_thumb.jpg

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sincer (si sper sa nu te supere o parere cat se poate de subiectiva) nu prea-mi place ce ai facut pana acum - celelalte proiecte. Dar o sa urmaresc ce faci cu asta. Oricum, experienta e a ta si nu ti-o ia nimeni. Iar pentru asta, respect!

 

Iti urez spor la munca si ingrasare la punga. O sa ai nevoie! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modificarile care le am in plan :

 

*furca USD

*ghidon street

*monobrat spate

*codita spate ridicata home made

*carb+filtru + evacuare full 'sport'

*masca fata custom home made

 

asta in mare . ce detalii o sa mai schimb pe parcurs voi vedea . defapt vom vedea :)

 

maine (luni) zi de pauza , sunt plecat relaxare . prea multa munca strica :D

 

ps: @PzKpfW , nu ma supar normal . nu le fac sa placa lumii , le fac pt mine ( poate suna a cliseu , dar asa e )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprecieri ptr intentie si din partea mea.

 

Nu ti-am vazut lucrarile anterioare dar o voi urmari pe aceasta.

 

Vrei s-o faci si s-o vinzi sau vrei sa-ti faci dintr-un magar armasar si sa iesi cu prietenii?

 

Succes si daruire.

 

PS. Foarte misto: https://picasaweb.google.com/robybotos/Hond...144544891598498

 

normal ca nimic nu-i perfect dar nici nu trebuie : https://picasaweb.google.com/robybotos/Suzu...042390597551618

 

sunt impresionat : https://picasaweb.google.com/robybotos/CbrM...042406290938946

 

 

Succes si resurse ca de restul dupa poze te descurci.

Editat de SabinRace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi @Sabin , mi-a placut mult CB-ul cafe racer si R1 Rossi . pe celalalt nu l'am vazut , se vede ca te pricepi . spor la noul proiect , il urmaresc cu interes .

 

Revenind la proiect , afara e 1 grad cu plus asa ca nu prea e 'chef' de munca pe frig, atelierul nu e incalzit iar aerotermele nu fac fata.

post-12605-1297772223_thumb.jpg post-12605-1297772231_thumb.jpg

 

Mi-au ajuns cateva piese . Galeriile titan cu accesorii , toba Io si Mura :) r55 titan . imi place la nebunie culoarea galeriilor, am zis ca le curat cand ajung, dar le las asa , imi place mai mult + filtrul BMC

post-12605-1297772403_thumb.jpg post-12605-1297772426_thumb.jpg post-12605-1297773166_thumb.jpg

 

A ajuns si ghidonul Renthal , nimic special la el . e gri :D am trimis desenele pentru innaltatoare .astept sa ajunga si alea

post-12605-1297772538_thumb.jpg post-12605-1297772794_thumb.jpg

Am curatat motorul , era plin de noroi si cac@t , va urma o vopsea termoizolanta ( am scris bine ? ) neagra .

post-12605-1297772926_thumb.jpg post-12605-1297772937_thumb.jpg

 

Am o problema cu ordinea , nu pot s'o tin :)

post-12605-1297773010_thumb.jpg

Deocamdata atat , astept sa mai vina intre ceva fonduri , deocamdata sunt in cautare de o bascula monobrat , daca auziti ceva in bani buni , astept.

 

....va urma

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ceea ce vrei sa faci tu! Te-ai gandit foarte bine sa postezi intr-un topic intregul proces de modificare in streetfighter. Nu prea imi plac mie modelele streetfighter, dar asta nu inseamna ca nu le apreciez :) Spor la munca si vreme buna, ca sa te apuci mai repede de treaba :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incredibila munca oamenilor astora , urmaresc si eu de ceva vreme forumurile de profil si nu incetez sa ma minunez ce pot face unii din niste motorete pe care altfel nu le-ar mai privi nimeni (in afara cazurilor in care se taie chiar mobre scumpe).

 

mie mi au placut pozele cu ceea ce ai facut , spor la treaba in continuare !

 

as avea totusi o intrebare : in ideea ca le faci ca sa te si dai cu ele , cam cum se face cu ITP ul dupa ce o modifici atat de mult ?

si chiar mai departe , la vanzare , ce zic baietii aia destepti cand te duci cu ea la RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema ITP : ai mai multe solutii :

 

- poti face ITP-ul inainte de modificari .

- cunosti pe cineva la RAR

- modifici in asa fel incat sa nu iasa din standarde ( lumini semnale frane roti )

 

Mi-au ajuns inaltatoarele , au iesit f bine ,le voi da un strat de vopsea dar asta la final .

post-12605-1297935295_thumb.jpg

 

mi-au ajuns si mansoanele , inca nu sunt 100% ca le voi folosii , inca nu m'am decis la culoarea motocicletei .

post-12605-1297935305_thumb.jpg

 

O mica problema . trebuie sa-mi schimb planetarele la masina ( bun venit in Romania) asa ca bugetul e putin afectat :D . trebuie sa ma decid , planetare masina sau bascula monobrat VFR :bigstar:

 

Voi ce ziceti ? :laugh:

 

....va urma

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice bascula. si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. motorul meu e in stadiul de vopsit acum si planetarele sunt pe punctul de a se rupe :bigstar: . eu am ales sa termin de vopsit motorul, ca planetarele le duc la rectificat :D. asa ca fa tot posibilul sa cumperi bascula monobrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tablele astea cu 4 roti...greu cu ele, greu fara ele :bigstar:

 

Interesanta ideea topicului, e greu cum furi un pic de timp pt o surubareala, bani pt vreo prostioara la fel, frig, etc. Stiu de cand eram si eu ocupat cu un proiect dar cu 4 roti :D La fel, nu iti iese ceva, te mai deprimi, superi. Iti urez munca usoara si placuta! Si poze multe... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mari mecani auto , ma trimite sa iau coliere de 80mm pentru planetare , cand ma intorc cu ele . " o vai , imi trebuiau de 90mm " :bigstar:

 

 

altu: am gasit o bascula vfr . m'am inteles si la bani , i-am zis sa-mi trimita . acuma nu mai reusesc sa dau de el ,are telefonul inchis.

 

deci astept .....

Mesaj completat

*************************************************

 

Dupa zile intregi de nervi cu tot felul de specimene umane 'interesante' am reusit sa intru in posesia unei bascule + roti spate monobrat .

 

Sa revin ca zilele astea mi-au mancat toti nervii .

 

Mi-a ajuns , nici macar nu am avut nerv sa o dau jos din masina , le-am pozat rapid . urme de rugina . lipseste pinion . etrier intepenit , dar nu e problema . le voi face pe toate sa functioneze si sa arate mai bine ca in prima zi :blink:

 

 

Mesaj completat

am reusit sa o duc la garaj , vremea e infecta .

 

Va trebuii sa iau aprox 5mm din bascula de VFR sa incapa in cadru . se vede din poze ca este mai lata bascula de VFR fata de cea de CBR .

 

Apropo , am nevoie de un pinion de VFR , :D

Mesaj completat

mi-a ajuns si bordul . Moto Detail . mic dragut si arhisuficient la ce am eu nevoie . super dragut zic eu :D

 

inca nu m'am apucat de bascula ca a venit iarna din nou :laugh:

post-12605-1298393207_thumb.jpg

post-12605-1298393424_thumb.jpg

post-12605-1298539040_thumb.jpg

post-12605-1298539045_thumb.jpg

post-12605-1298539057_thumb.jpg

post-12605-1298539070_thumb.jpg

post-12605-1298539075_thumb.jpg

post-12605-1299143973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bre..pe langa faptul ca ai probleme....tu ai mari probleme...cu capu`.....Spor la treaba....sant cu un ochi pe tine...deci nu ma lasa mult fara el ca mai am si alte treburi...BAFTA..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba aia a fost pe un R6 din 2006 care s-a proptit de 2 ori intr-un parapet ... he he ... motorul a ajuns la cineva din buzau sau covasna nu mai stiu exact ...

Pfffffffff , saracu parapet :laugh: ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

am reusit sa o duc la garaj , vremea e infecta .

 

Va trebuii sa iau aprox 5mm din bascula de VFR sa incapa in cadru . se vede din poze ca este mai lata bascula de VFR fata de cea de CBR .

Apropo , am nevoie de un pinion de VFR , :laugh:

Mesaj completat

mi-a ajuns si bordul . Moto Detail . mic dragut si arhisuficient la ce am eu nevoie . super dragut zic eu :P

 

inca nu m'am apucat de bascula ca a venit iarna din nou :D

 

Din ce vad in poze nu ti permite sa iei decat din partea dreapta, daca iei de acolo o sa trebuiasca sa faci cumva sa duci roata cu aproximativ 2,5mm mai spre bratul basculei ca sa fie totul ok ... sau ... sau poti sa o lasi asa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

va trebuii sa fac urmatorul lant cinematic care o sa vina prins de bascula ,cadru si suspensia spate . Prima oara m'am gandit sa sudez 2 prinderi de bascula si sa prind suspensia direct de bascula, apoi dupa ce m'am informat mai bine am aflat ca nu e OK sa fac asa deoarece nu ar functiona suspensia cum trebuie .

 

Asadar urmeaza sa pun in practica sistemul de mai jos unde suspensia va avea o libertate de miscare necesara pentru a functiona OK .

 

Ca sa fie lucrurile si mai complicate , prindere de suspensie la bascula de VFR este SUB bascula . iar la cbr este PE bascula .

 

Am luat 5mm din partea dreapta de la bascula . la prima vedere pare OK , se aliniaza cu restul motocicletei . va trebuii sa schimb rulmentii din bascula . dar aia nu e mare lucru .

 

Pana acuma putina munca , multi bani .

 

...va urma

post-12605-1302340342_thumb.jpg

post-12605-1302340345_thumb.jpg

post-12605-1302340348_thumb.jpg

post-12605-1302340351_thumb.jpg

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monobratul mereu mi s-a parut sexy la un naked. Speram din thundercat sa faci un street fighter.

 

Sa ne tii la curent cu poze. Cat a facut bascula monobrat cu roata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

bascula cu roata 'a' facut o foarte mare parte din bugetul alocat , care va trebui suplimentat . asta e , mancam luna viitoare.

 

Dupa o groaza de asteptari ,plus ca am fost implicat in alte doua proiecte , am reusit in sfarsit sa reincep lucrul la CBR .

 

Piesa buclucasa e gata in proportie de 90 % , mai are nevoie de finisari si instalat ceva rulmenti , nu e problema mare , doar ca necesita o buna parte din timpul meu care este cam limitat in ultimul timp .

 

Am montat doar provizoriu bascula pe moto , urmand sa achizitionez rulmentii necesari pentru bascula sa se potriveasca pe axul cbr-ului .

 

Primele impresii sunt bune , suspensia functioneaza cum trebuie, lantul este aliniat . urmeaza retusuri si finisari la partea mecanica.

 

 

ps: stiu , cauciucul este pus invers , repet , totul este provizoriu , nimic nu va ramane nefinisat.

 

 

....va urma

post-12605-0-43464400-1304779121_thumb.jpg

post-12605-0-54044300-1304779130_thumb.jpg

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...