Sari la conținut

ce ulei imi recomandati ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din ala folosesti tu ?

In fiecare sambata. As putea sa ma distrez in continuare insa tine minte : nu conteaza de care ulei pui atata timp cat motorul are ulei. Ar trebui sa iti faci griji numai cand nu ai ulei, nu cand te stresezi sa afli de la diferiti "ce ulei este cel mai bun". Io mi-am scos din cap intrebarea asta. Ulei sa fie. Decent,si ca pret si ca proprietati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa e, toate fanteziile astea fantasmagorice cu ce fel de ulei e mai bun e fix vax albina, eu nu ma mai stresez de mult, am facut niste cocteiluri in motoru meu de te doare capul.. si nu s-a intamplat nimic niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred c-o sa incerc si io un Repsol Sintetico, ca si-asa e ieftin. Acum sunt pe Motorex Top Speed, un pic mai scump dar n-am nimic sa-i reprosez.

Pe de alta parte, nu stiu de ce atunci cand intreb in vreun magazin de Motul 5100 vanzatorii ma indeamna sa-mi schimb optiunea. Chiar atat de nasol e? Primul schimb de ulei l-am facut cu de-asta si motorul n-a avut greturi. Stie careva ce ar determina fereala asta de 5100?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A discuta despre uleiuri e la fel ca a discuta despre ape minerale.. "e izvorul minunilor mai bun ca borsec?" :laugh:

 

Daca amestec izvoru' cu borsec face spuma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOTUL,CASTROL ,REPSOL sau ce o mai fi....conteaza sa l schimbi la km decenti,sa fie conform tipului de motor 2t(ala il amesteci cu gazul) sau 4t,sa fie la nivel,sa schimbi si filtrul o data cu zeama si....la drum!!! :laugh: Numa bine!!!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A discuta despre uleiuri e la fel ca a discuta despre ape minerale.. "e izvorul minunilor mai bun ca borsec?" ;)

 

Daca amestec izvoru' cu borsec face spuma?

Pai nu stii ca Izvorul Minciunilor are uraniu si Borsec e prea sarata? Dorna iz za best! :laugh:

Si amestecul nu face spuma daca sunt conforme cu standardele in vigoare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu ideile Âşi treaba lui în fond. eu unu aÂş lua cel mai scump ulei posibil pt jucăria mea... (nu asta care o am acum...)... deÂşi folosesc cel mai scump ulei de amestec pe care mi-l permit de fiecare dată.... eu unu aÂşa gândesc... e jucăria mea Âşi na... am grijă cât pot... nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine toti posesorii de mobre ar avea grija la: filtre de aer, cauciucuri, lichid de frana.. n-am auzit pe unu frate sa schimbe un filtru de aer, care chiar conteaza, dar la ulei toti vor ce-i mai bun pt jucaria lor (uneori ipotetica).

Intelegeti oameni buni ca uleiul la motoru 4T, cel mai important si cel mai important e SA EXISTE.

 

Toate bulelile pe care le auziti ca au fost "de la ulei" de fapt au fost de la "LIPSA ULEIULUI" care a curs in p-la pe drumuri sau nu a fost completat sau SCHIMBAT la timp. Un motor nu se strica ever de la MARCA uleiului... asta sa tineti minte. Restu is legende de service-uri si marketing de 2 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum nu? mania cu filtrele de aer de renume Âşi tunning care dau cai fictivi.... oooo Âşi încă câți am auzit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A discuta despre uleiuri e la fel ca a discuta despre ape minerale.. "e izvorul minunilor mai bun ca borsec?" :laugh:

 

Daca amestec izvoru' cu borsec face spuma?

 

Pai cum poti sa compari apa de la robinet cu aia minerala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare sambata. As putea sa ma distrez in continuare insa tine minte : nu conteaza de care ulei pui atata timp cat motorul are ulei. Ar trebui sa iti faci griji numai cand nu ai ulei, nu cand te stresezi sa afli de la diferiti "ce ulei este cel mai bun". Io mi-am scos din cap intrebarea asta. Ulei sa fie. Decent,si ca pret si ca proprietati.

 

mai mult decat conteaza uleiul conteaza mizeria din baia de ulei si sunt multe alte chestii care dauneaza pe termen lung , legat de ulei , ala mineral sau semi sintetic se arde mai repede decat ala full sintetic , asta e dovedita si conteaza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,ce parere aveti despre Castrol?Lumea care foloseste (sau a folosit) Castrol sa imi spuna si mie cum li s-a parut.

Eu am folosit Castrol Actevo si am fost extraordinar de multumit mai ales ca e cel mai ieftin ulei din gama,dar acum am bagat Power1 si nu-mi mai place,cutia parca mere mult mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intelegeti oameni buni ca uleiul la motoru 4T, cel mai important si cel mai important e SA EXISTE.

 

Toate bulelile pe care le auziti ca au fost "de la ulei" de fapt au fost de la "LIPSA ULEIULUI" care a curs in p-la pe drumuri sau nu a fost completat sau SCHIMBAT la timp. Un motor nu se strica ever de la MARCA uleiului... asta sa tineti minte. Restu is legende de service-uri si marketing de 2 lei.

poate ne explica un petrochimist cum este cu uleiurile reciclate ... Mol, OMV...etc ...banuiesc ca e ca si cu anvelopele reesapate... reimbuteliaza astia laptele de 4-5 ori, la ulei de motor cred ca numa' eticheta si autosugestia :( fac diferenta

Mesaj completat

In alta ordine de idei,ce parere aveti despre Castrol?Lumea care foloseste (sau a folosit) Castrol sa imi spuna si mie cum li s-a parut.

Eu am folosit Castrol Actevo si am fost extraordinar de multumit mai ales ca e cel mai ieftin ulei din gama,dar acum am bagat Power1 si nu-mi mai place,cutia parca mere mult mai greu.

de cativa ani se fabrica si in tari nu prea renumite pentru calitate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semi sintetic se arde mai repede decat ala full sintetic , asta e dovedita si conteaza .

Completeaza! Nu te uita in carte,uita-te pe kktu' ala de indicator si vezi daca mai ai ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu ideile Âşi treaba lui în fond. eu unu aÂş lua cel mai scump ulei posibil pt jucăria mea... (nu asta care o am acum...)... deÂşi folosesc cel mai scump ulei de amestec pe care mi-l permit de fiecare dată.... eu unu aÂşa gândesc... e jucăria mea Âşi na... am grijă cât pot... nu?

tocmai pe asta se bazeaza si producatorii care cer preturi mari.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,ce parere aveti despre Castrol?Lumea care foloseste (sau a folosit) Castrol sa imi spuna si mie cum li s-a parut.

Eu am folosit Castrol Actevo si am fost extraordinar de multumit mai ales ca e cel mai ieftin ulei din gama,dar acum am bagat Power1 si nu-mi mai place,cutia parca mere mult mai greu.

Ai bagat Power1 Racing sau altceva? Eu am auzit ca e destul de bun cel "racing" si d`ala vroiam sa bag acum.

Ps:Cand schimb uleiu parca trebuie sa inlocuiesti si garnitura aia, da` pe unde gasesc, si mai ales unde e un magazin real in bucuresti...ca de d`astea online sunt satul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ne explica un petrochimist cum este cu uleiurile reciclate ... Mol, OMV...etc ...banuiesc ca e ca si cu anvelopele reesapate... reimbuteliaza astia laptele de 4-5 ori, la ulei de motor cred ca numa' eticheta si autosugestia :) fac diferenta

Mesaj completat

 

de cativa ani se fabrica si in tari nu prea renumite pentru calitate :(

 

Din 6 ani de forum am descoperit ca nu activeaza nici un petrochimist pe aici. Petrolistii don't laic motosicli.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai bagat Power1 Racing sau altceva? Eu am auzit ca e destul de bun cel "racing" si d`ala vroiam sa bag acum.

Ps:Cand schimb uleiu parca trebuie sa inlocuiesti si garnitura aia, da` pe unde gasesc, si mai ales unde e un magazin real in bucuresti...ca de d`astea online sunt satul.

 

Castrol Power 1 10W-40 (nu Power 1 Racing,ala era numa 10W-30).Ma seaca faza ca mere mai rau decat cu Actevo,cu Actevo merea de ziceai ca am miere in motor.Ma gandesc ca poate nu o fi intrat in temp,mai ales ca a fost frig cand m-am dat...

Nu stiu la ce garnitura te referi...garnitura de la filtrul de ulei sau ce garnitura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...