Sari la conținut

Accident Constanta


Buster
 Share

Postări Recomandate

Ieri pe drumul spre serviciu, pe o strada destul de circulata, un pustan de 19 ani, incepator, a iesit dintr-o parcare cu intentia de a vira stanga, a iesit pana in axul drumului la nici 10 metrii in fata mea... Pur si simplu a tasnit dupa ce a trecut masina din fata mea.. Chiar nu inteleg ce a vrut sa faca, intrucat celalalt sens pe care vroia sa se incadreze era f. ocupat si se mergea in coloana. Sansea mea a fost ca nu am avut viteza.... Estimez ca aveam in jur de 40, max 45. Singura reactie pe care am avut-o a fost sa culc motorul, ceea ce am si facut, insa datorita distantei extrem de mici, eu nu am avut timp sa ajung jos si am intrat in cadere direct cu capul in portiera masinii. Nu am zburat peste, asa cum scrie in articol... Cu toate ca nu a fost viteza mare, nu m-am putut ridica de jos si a fost necesara tansportarea mea la spital pentru investigatii, intrucat ma durea tare gatul coloana si toracele. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut pana la urma nimic (in afara de cateva julituri la genunchi si o la un deget - Purtam tot echipamentul, in afara de pantaloni cu protectii)! Oricum, sunt destul de sifonat, ca ma dor toti muschii corpului, de parca am luat cea mai grozava bataie... :D

Ce sa zic.. daca aveam viteza mai mare, ma faceam pilaf. Nici pe contarasens nu am putut evita intrucat distanta de manevra a fost aproape inexistenta si oricum era plin de masini... Acum vom vedea cum se va finaliza. Motorul are fata zob(carena, faruri, bord, comenzi, etc). Este posibil ca furca si roata sa nu aibe nimic. Acum vom vedea cu asigurarile, intrucat motorul e din 91 si astia nu dau bani rea multi... Totusi, daca nu-mi acopera daunele, sunt hotarat sa-i deschid proces civil soferului. :baldy: Se poate nu? Care-i procedura?

 

Ce sa zi.. aveti grija.. purtati tot echipamentul si nu goniti prea tare.... Fara aceste doua lucruri astazi ma salutati cu RIP-uri!

 

Pentru cei care isi pun intrebari.... nu sunt incepator, nu sunt la prima motocicleta, si am ceva mii de km in spate... Asta in cazul in care cineva ar vrea sa comenteze pe tema asta.. ;)

 

 

http://www.telegrafonline.ro/1160082000/ar...n_accident.html

Editat de Buster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclist ranit grav într-un accident

 

Catalin COVRIG (catalin.covrig@telegrafonline.ro)

 

Un motociclist a fost implicat, ieri dimineață, într-un grav accident de circulație în zona bazarului Intim din Constanța. PolițiÂştii Biroului Poliției Rutiere Constanța spun că un student al Universității “Ovidius”, aflat la volanul autoturismului Chevrolet CT 18 BRG, a încercat să iasă din parcarea bazarului, a virat brusc la stînga, moment în care a intrat în coliziune cu o motocicletă Kawasaki cu numărul de înmatriculare CT 07 MLC, condusă de Adrian BuÂştiucel, în vîrstă de 25 ani, agent de vînzări la SC Honda SRL Constanța. În urma impactului, motociclistul a fost aruncat peste capota autoturismului, în cădere accidentîndu-se grav. Victima a fost transportată la Spitalul Clinic Județean unde a fost diagnosticat cu mai multe traumatisme la nivelul capului Âşi coloanei vertebrale. Motociclistul spune că nu avea viteză Âşi că a sesizat intenția Âşoferului de a ieÂşi din parcare, însă nu a reuÂşit să evite impactul din cauza faptului că pe contrasens circulau, în coloană, mai multe maÂşini. La rîndul său, Cristian ÂŞapte, de 19 ani, Âşoferul autoturismului, nu a comentat incidentul, el fiind adus în urgența spitalului județean pentru a i se recolta probe de sînge.

 

Cat la suta e adevarat? Suna bombastic articoul...

 

Bine ca ai scapat relativ teafar. Insanatoshire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, este putin bombastic! Insa pe moment lucrurile au fost extrem de seioase. Chiar daca nu a fost viteza mare inpactul a fost destul de puternic... de ce? Poate datorita faptului ca zona de impact a fost in principal capul si coloana. Nu sunt la primul incident, dar este cel mai serios. Oricum, fara o csaca buna mi se amestecau gandurile si creierii.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sesizez o tendinta urata in articolul ala, de a da vina pe motorist.

"Un motociclist a fost implicat intr-un grav accident" de ca si cum s-ar fi accidentat singur, plus ca uita sa spuna ca a iesi din o parcare fara a acorda prioritate vehiculelor care circula deja pe sosea e de fapt neacordare de prioritate. Citeaza motociclistul ca si cum el ar trebui sa se scuze pentru accidentul produs, dar accepta ca normala lipsa de comentarii din partea studentului care a fost si inoportunat cu recoltarea probelor de sange, desi de fapt avea treaba.

Poate sunt eu paranoic, dar nu imi place deloc tonul articolului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand ma bucur k ai scapat cu bine...in al 2-lea rand problema cu incepatorii care fac gafe inexplicabile in trafic poate avea totusi o explicatie...marea majoritate a celor care dau d permis nu si-l obtin corect ci si-l "cumpara" d la autoritati gratie imbecililor d parinti shi politisti...am mai postat o data acest subiect iar cineva m-a facut intepat shi indarjit dupa care m-a intrebat d c...pai uite d c...insanatosire grabnica shi in caz ca nu-ti recuperezi paguba da-l in judecata p bou...sigur au mamica&taticu bani sa-i achite inca o data prostia shi ignoranta...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sesizez o tendinta urata in articolul ala, de a da vina pe motorist.

"Un motociclist a fost implicat intr-un grav accident" de ca si cum s-ar fi accidentat singur, plus ca uita sa spuna ca a iesi din o parcare fara a acorda prioritate vehiculelor care circula deja pe sosea e de fapt neacordare de prioritate. Citeaza motociclistul ca si cum el ar trebui sa se scuze pentru accidentul produs, dar accepta ca normala lipsa de comentarii din partea studentului care a fost si inoportunat cu recoltarea probelor de sange, desi de fapt avea treaba.

Poate sunt eu paranoic, dar nu imi place deloc tonul articolului.

 

 

Este posibil.. Vreau sa va zi ca in tot spitalul, doctori, asistente, etc, politisti, te privesc si te trateaza ca pe un sinucigas care si-a cautat-o cu mana lui. Asta este impresia pe care am avut-o eu. Fereasca Dumnezeu sa ai totusi ceva in stare grava (intern mai ales) ca pana se dezmeticesc astia la Cta la spital, si pana isi dau seama unde sa te trimita... mori de 100 de ori. Si la cum esti tratat (mai bine zis cum NU est tratat) tot personalul ar merita sa fie deportat in Siberia, in cel mai bun caz. Nu va zi ca pe fisele de la spital, pe care mi le-au dat la externare apare tot felul de tratamente si medicamente pe care chipurile, mi le-au administrat. In afara unei perfuzii cu glucoza nu am vazut nimic; si am fost constient 100% tot timpul. Pentru ce au trecut toate acele medicamente? Ca sa fie acoperiti in caz ca eu o mierleam: "Uite dom'le...noi i-am dat, i-am facut aia, aia, etc dar cu toate astea a crapat!" Imbecilii :baldy:

Ca sa nu zica ca intr-un pat langa mine ajunsese unul tot intr-o stare grava, ii facusera o electrocardiograma, dar la doctorul care il examina ajunsese electrocardiograma unui alt pacient.... :P Bineinteles ca i-au administrat leacul minune (glucoza) si i-au spus sa-i cheme cand se va simti mai bine! :D Oricum, diferenta intre a muri la spital si a muri acasa este ca la spital te mai si enervezi inainte de a crapa ;)

Aveti grija de sanatatea voastra, ca e mai buna decat orice altceva! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-mi pare rau sa aud ca tu ai fost implicat in asta, am auzit eu ceva ieri ac ar fi fost un accident la bazar... dar nu stiam despre ce e vb, multa bafta in continuare, sa te faci bine, si da-l in mortii masi de idiot.... da-l in judecata sa-ti iei banii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil.. Vreau sa va zi ca in tot spitalul, doctori, asistente, etc, politisti, te privesc si te trateaza ca pe un sinucigas care si-a cautat-o cu mana lui. Asta este impresia pe care am avut-o eu. Fereasca Dumnezeu sa ai totusi ceva in stare grava (intern mai ales) ca pana se dezmeticesc astia la Cta la spital, si pana isi dau seama unde sa te trimita... mori de 100 de ori. Si la cum esti tratat (mai bine zis cum NU est tratat) tot personalul ar merita sa fie deportat in Siberia, in cel mai bun caz. Nu va zi ca pe fisele de la spital, pe care mi le-au dat la externare apare tot felul de tratamente si medicamente pe care chipurile, mi le-au administrat. In afara unei perfuzii cu glucoza nu am vazut nimic; si am fost constient 100% tot timpul. Pentru ce au trecut toate acele medicamente? Ca sa fie acoperiti in caz ca eu o mierleam: "Uite dom'le...noi i-am dat, i-am facut aia, aia, etc dar cu toate astea a crapat!" Imbecilii :baldy:

Ca sa nu zica ca intr-un pat langa mine ajunsese unul tot intr-o stare grava, ii facusera o electrocardiograma, dar la doctorul care il examina ajunsese electrocardiograma unui alt pacient.... :P Bineinteles ca i-au administrat leacul minune (glucoza) si i-au spus sa-i cheme cand se va simti mai bine! :D Oricum, diferenta intre a muri la spital si a muri acasa este ca la spital te mai si enervezi inainte de a crapa ;)

Aveti grija de sanatatea voastra, ca e mai buna decat orice altceva! :D

 

 

suna ma in pana mea...ca am intepenit cand am vazut ca tu esti

stii de..radu , marius si restul ?

mi s a uscat gatul cand am vauzt numele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil.. Vreau sa va zi ca in tot spitalul, doctori, asistente, etc, politisti, te privesc si te trateaza ca pe un sinucigas care si-a cautat-o cu mana lui. Asta este impresia pe care am avut-o eu. Fereasca Dumnezeu sa ai totusi ceva in stare grava (intern mai ales) ca pana se dezmeticesc astia la Cta la spital, si pana isi dau seama unde sa te trimita... mori de 100 de ori. Si la cum esti tratat (mai bine zis cum NU est tratat) tot personalul ar merita sa fie deportat in Siberia, in cel mai bun caz. Nu va zi ca pe fisele de la spital, pe care mi le-au dat la externare apare tot felul de tratamente si medicamente pe care chipurile, mi le-au administrat. In afara unei perfuzii cu glucoza nu am vazut nimic; si am fost constient 100% tot timpul. Pentru ce au trecut toate acele medicamente? Ca sa fie acoperiti in caz ca eu o mierleam: "Uite dom'le...noi i-am dat, i-am facut aia, aia, etc dar cu toate astea a crapat!" Imbecilii :baldy:

Ca sa nu zica ca intr-un pat langa mine ajunsese unul tot intr-o stare grava, ii facusera o electrocardiograma, dar la doctorul care il examina ajunsese electrocardiograma unui alt pacient.... :P Bineinteles ca i-au administrat leacul minune (glucoza) si i-au spus sa-i cheme cand se va simti mai bine! :D Oricum, diferenta intre a muri la spital si a muri acasa este ca la spital te mai si enervezi inainte de a crapa ;)

Aveti grija de sanatatea voastra, ca e mai buna decat orice altceva! :D

Legat de medicamente poate fi si asta cu mierlitul dar ca in Romania mai poate fi si faptul ca tre sa scoata si ei un ban pe medicamentele alea pe care "ti le-au dat"..

ON topic

Bine ca nu ai patit mai rau.

Multa sanatate iti doresc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varule, rupe-i fatza la bulangiu!

afla unde locuieste si trimite-mi mail! ;)

pa

 

Bine ai venit aici pe forum mosule! In curand poate te vad si pe tine cu un carnet cat A si cu un motor! :baldy: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articolul oricum e penal rau....cica motociclistul spune ca nu a avut viteza...ce vor sa insinueze? vor sa il scoata vinovat intr-un fel...ca shi cum daca nu avea viteza nu se intampla sau ce? Ce nervi am ...acest covrig a mai scris de noi acum 2 zile tot in telegraf cum ca noi am face liniutze seara de seara in mamaia....iar noi de fapt acolo ne strangem...ce idioti... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri pe drumul spre serviciu, pe o strada destul de circulata, un pustan de 19 ani, incepator, a iesit dintr-o parcare cu intentia de a vira stanga, a iesit pana in axul drumului la nici 10 metrii in fata mea... Pur si simplu a tasnit dupa ce a trecut masina din fata mea.. Chiar nu inteleg ce a vrut sa faca, intrucat celalalt sens pe care vroia sa se incadreze era f. ocupat si se mergea in coloana. Sansea mea a fost ca nu am avut viteza.... Estimez ca aveam in jur de 40, max 45. Singura reactie pe care am avut-o a fost sa culc motorul, ceea ce am si facut, insa datorita distantei extrem de mici, eu nu am avut timp sa ajung jos si am intrat in cadere direct cu capul in portiera masinii. Nu am zburat peste, asa cum scrie in articol... Cu toate ca nu a fost viteza mare, nu m-am putut ridica de jos si a fost necesara tansportarea mea la spital pentru investigatii, intrucat ma durea tare gatul coloana si toracele. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut pana la urma nimic (in afara de cateva julituri la genunchi si o la un deget - Purtam tot echipamentul, in afara de pantaloni cu protectii)! Oricum, sunt destul de sifonat, ca ma dor toti muschii corpului, de parca am luat cea mai grozava bataie... :P

Ce sa zic.. daca aveam viteza mai mare, ma faceam pilaf. Nici pe contarasens nu am putut evita intrucat distanta de manevra a fost aproape inexistenta si oricum era plin de masini... Acum vom vedea cum se va finaliza. Motorul are fata zob(carena, faruri, bord, comenzi, etc). Este posibil ca furca si roata sa nu aibe nimic. Acum vom vedea cu asigurarile, intrucat motorul e din 91 si astia nu dau bani rea multi... Totusi, daca nu-mi acopera daunele, sunt hotarat sa-i deschid proces civil soferului. :baldy: Se poate nu? Care-i procedura?

 

Ce sa zi.. aveti grija.. purtati tot echipamentul si nu goniti prea tare.... Fara aceste doua lucruri astazi ma salutati cu RIP-uri!

 

Pentru cei care isi pun intrebari.... nu sunt incepator, nu sunt la prima motocicleta, si am ceva mii de km in spate... Asta in cazul in care cineva ar vrea sa comenteze pe tema asta.. ;)

http://www.telegrafonline.ro/1160082000/ar...n_accident.html

cel mai simplu :depune-i plangere penala pentru vatamare corporala din culpa(art.184 Cp.)daca ai peste 10 zile de ingrijiri medicale, constatate printr-un certificat medico-legal si te constitui parte civila cel putin cu contravaloarea reparatiilor necesare motocicletei,in cazul in care asigurarea acestuia nu acopera repararea integrala.Il ,,frigi" asa intrucat daca ajunge in instanta i se anuleaza permisul, chiar daca ia doar amenda penala.In cazul in care te despagubeste iti poti retrage palngerea si inceteaza procesul penal. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti OK!!!! .... cat despre pustan arde`l da`l in colo ... si ieri era sa dea unu peste mine pe trecerea de pietoni ca omu nu a invatat sa opreasca la rosu desi avea de mult ... :| se uita omu dupa nush ce balarie prin dacie ... si daca nu ma vedea pe mine sa se opreasca pe trecere intra ca prostu in masinile care aveau verde ... bagaia`s ochelarii aia in fund!

 

prea multi neatenti pe 4 roti!!! si majoritatea dastia de 19 ani care au carnetu de f putin timp ...

 

Mult bulan exagerat de acum in colo!!! sa te faci bine si sa`l storci pe ala de bani :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general doctorii si spitalele din cta sunt varza. toti care vor sa scape si vor ceva cat de cat de calitate..vin la bucuresti.ti-o spun ca sunt in tema. trist dar adevarat. ca la orice regula exista si exceptii...dar tatal meu(care sta in cta...inca nu le-a descoperit)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si tie si motorului.

 

Eu sesizez o tendinta urata in articolul ala, de a da vina pe motorist.

[...]

Poate sunt eu paranoic, dar nu imi place deloc tonul articolului.

Chiar ca sunteti paranoici. Articolul suna exact ca toate celelalte articole de accidente (inclusiv masina vs masina) fara nici o urma de partinire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica.iti recomand ca dupa 3 luni sa iti faci din nou un set de investigatii medicale(RMN RADIOGRAFII LA COLOANA)pot aparea complicatii pe care nu le poti banuii cum ar fi cheaguri de singe sau fisuri la coloana.din cate ai descris situatia ai incasat-o destul de rau.succes si fara sofferi muiisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate multa,te-am cunoscut cand am luat o casca de la voi.

intr-adevar in spitalul ala e jale,totusi e posibil sa-ti fi pus medicamentele alea tot in perfuzie... sau nu :baldy:

bine ca nu ai avut nimic grav si ca nu a trebuit sa stai mai mult in jegu ala de spital.

du-te la medicina-legala si scoate certificat m-l , in f de ce zice legistul vezi cum discuti cu soferu lu peste.

toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ieri pe drumul spre serviciu, pe o strada destul de circulata, un pustan de 19 ani, incepator, a iesit dintr-o parcare cu intentia de a vira stanga, a iesit pana in axul drumului la nici 10 metrii in fata mea... Pur si simplu a tasnit dupa ce a trecut masina din fata mea.. Chiar nu inteleg ce a vrut sa faca, intrucat celalalt sens pe care vroia sa se incadreze era f. ocupat si se mergea in coloana. Sansea mea a fost ca nu am avut viteza.... Estimez ca aveam in jur de 40, max 45. Singura reactie pe care am avut-o a fost sa culc motorul, ceea ce am si facut, insa datorita distantei extrem de mici, eu nu am avut timp sa ajung jos si am intrat in cadere direct cu capul in portiera masinii. Nu am zburat peste, asa cum scrie in articol... Cu toate ca nu a fost viteza mare, nu m-am putut ridica de jos si a fost necesara tansportarea mea la spital pentru investigatii, intrucat ma durea tare gatul coloana si toracele. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut pana la urma nimic (in afara de cateva julituri la genunchi si o la un deget - Purtam tot echipamentul, in afara de pantaloni cu protectii)! Oricum, sunt destul de sifonat, ca ma dor toti muschii corpului, de parca am luat cea mai grozava bataie... :D

Ce sa zic.. daca aveam viteza mai mare, ma faceam pilaf. Nici pe contarasens nu am putut evita intrucat distanta de manevra a fost aproape inexistenta si oricum era plin de masini... Acum vom vedea cum se va finaliza. Motorul are fata zob(carena, faruri, bord, comenzi, etc). Este posibil ca furca si roata sa nu aibe nimic. Acum vom vedea cu asigurarile, intrucat motorul e din 91 si astia nu dau bani rea multi... Totusi, daca nu-mi acopera daunele, sunt hotarat sa-i deschid proces civil soferului. :) Se poate nu? Care-i procedura?

 

Ce sa zi.. aveti grija.. purtati tot echipamentul si nu goniti prea tare.... Fara aceste doua lucruri astazi ma salutati cu RIP-uri!

 

Pentru cei care isi pun intrebari.... nu sunt incepator, nu sunt la prima motocicleta, si am ceva mii de km in spate... Asta in cazul in care cineva ar vrea sa comenteze pe tema asta.. :D

http://www.telegrafonline.ro/1160082000/ar...n_accident.html

 

 

hai ba....!!!! ai scapat relativ ieftin!

mai fa un rmn...dastea..dar la clinica privata sa na'i ceva pe la coloana , capatina ..Doamne fereste!

 

acum din motor "decurse", dupa sifonare cred ca va ajunge street-fighter spre rat ....stiu ca nu'i de ras da na ne permitem... ca ai scapat "ieftin" ...

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...