Sari la conținut

Mecanici Jepcari Reloaded


Hellryder
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Da,povestile despre Caprita sunt vechi,are niste scoruri imense si tepe la greu..

Partea interesanta este ca totusi are clienti grupa!

Ai vazut ce service are acolo,ce scule??

Lumea este plina de fraieri,totul este sa dai de ei la momentul oportun..

Pe viitor,ca sfat,nu va mai duceti la nume mari,incercati sa gasiti simpli mecanici fara prea multe figuri in cap si daca sunteti multumiti de ei mergeti numai acolo..

Eu am un A6 2.5 TDI Quattro si merg cu ea la un fost ciclop comunist unde predomina Daciile,dar acolo sunt niste baieti super.Fug de firme mari ca dracul de tamaie,tocmai din motivul enumerat mai sus..!

Sanatate..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , topicul asta mi-a cam bagat morcovu' . Pai daca chier domnul Caprita in persoana se preteaza la gainarii , ce sa mai zic de First Bike , pe care am eu cea mai mare boala ? Chiar ma simt descurajat , am auzit de nenumarate cazuri de tepe la mecanici si garantii , ce sa facem , ca asa nu poti avea incredere in nimeni ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dom'le este grav dar se rezolva: masina a ramas fara benzina iar eu, ca sa fac o treaba completa, doar am schimbat injectoarele si bujiile, am remapat schema de aprindere si am refacut intregul circuit de alimentare si pe cel de aprindere. Si la sfarsit, uite, punem benzina si merge! Te costa *numai* 1000 de euro, da' nu e urgent, dai tu cand poti!")

 

Ideea de baza este ca i-am lasat bani pentru filtrul de benzina si ceva manopera, iar dupa un calcul scurt am luat inapoi bani exact cat valoarea piesei care fusese inlocuita "pe sestache". Deci ei au ramas cu o piesa care valoreaza cca 3 milioane, iar masina are ulei+filtru si filtru de aer pentru aceste 3 milioane. Fair is fair.

Nu am bucurii la banii dlui Caprita, sa fie dumnealui sanatos, eu am pierdut ceva timp dar am invatat doua lucruri importante: 1. nu lasi masina in service pe mana oricui chiar daca are recomandari si 2. Ce bine e sa ai prieteni! :D :) Merci pentru suport baieti!

 

Ry.

 

 

 

Esti de groaza mai , o sa ti spun Ion Creanga de acum incolo.

Tare faza rau cu "discursul" moralizator.

bravo ca ai reusit si sa fim sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,povestile despre Caprita sunt vechi,are niste scoruri imense si tepe la greu..

Partea interesanta este ca totusi are clienti grupa!

Ai vazut ce service are acolo,ce scule??

Sanatate..

Luigi Vicol

 

Service-ul parea OK, sculele mi se pareau invechite. Aparatul ala de curatat injectoare parea de pe vremea cand s-a inventat injectorul... nu ii contest calitatile, doar ca nu a dat rezultatele dorite. Si da, asta ma surprinde, ca lumea se duce gramada la el, ca "are traditie". Traditie la dat tzepe... stiu eu?!

 

@lil debul: asa cam spune si @l.u.v: iti gasesti un mecanic bun, fara figuri in cap, si te agati de el si speri sa nu isi schimbe obiceiurile.

 

Tepele la service si la garantii se pare ca sunt la ordinea zilei in lipsa unei autoritati care sa ii sanctioneze DRASTIC. OPC-ul nu face fatza din pacate, ocupatia de baza a romanilor e tzeapa si mica gainarie, asa ca o mana de inspectori sunt insuficienti ca sa ii amendeze pe toti. Dispare unul si apar alti doi, mai destepti, ca s-au adaptat...

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...OPC-ul nu face fatza din pacate, ocupatia de baza a romanilor e tzeapa si mica gainarie, asa ca o mana de inspectori sunt insuficienti ca sa ii amendeze pe toti. Dispare unul si apar alti doi, mai destepti, ca s-au adaptat...

 

Ry.

 

dar tu crezi ca inspectorii aia ai OPC nu au si ei masini de reparat? si moka? cum vrei sa-i amendeze pe patronii de service?

 

 

 

PS

eu cand am patit cu masina ceva asemanator intr-un service si am chemat OPC-ul, cei doi inspectori tot repetau: "...mergeti acasa sa nu mai pierdeti timpul pe aici, ramanem noi cu dl director sa discutam amanuntele..." :)

oricum, povestea e f lunga, asta-i doar o "mostra"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,povestile despre Caprita sunt vechi,are niste scoruri imense si tepe la greu..

Partea interesanta este ca totusi are clienti grupa!

Ai vazut ce service are acolo,ce scule??

Lumea este plina de fraieri,totul este sa dai de ei la momentul oportun..

Pe viitor,ca sfat,nu va mai duceti la nume mari,incercati sa gasiti simpli mecanici fara prea multe figuri in cap si daca sunteti multumiti de ei mergeti numai acolo..

Eu am un A6 2.5 TDI Quattro si merg cu ea la un fost ciclop comunist unde predomina Daciile,dar acolo sunt niste baieti super.Fug de firme mari ca dracul de tamaie,tocmai din motivul enumerat mai sus..!

Sanatate..

Luigi Vicol

Luigi mare adevar graiesti nu mai pt treaba asta si ca ai vorbit frumos meriti sa :) :D :D :P fara numar!!!!

Sa stiti ca mecanicii care se feresc sa repara cu voi de fata sau nu va suna cand descopera ceva sa va arate si sa va consulte aia sunt "meseriasii" ceilalti care nu au jena sa lucreze cu vaoi de fata sau care va informeaza ce au mai gasit sau ce e binea sa faceti la masina care sunt costurile si avantajele aia sunt cei corecti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru incidente de genul asta, exista Protectia Consumatorului si poti apela linistit la el. Mare minune daca are toate hartiile care sa se pupe cu marfa. Vrei sa te ajutam?

 

ha ha. eu stiu pe unul care a cheltuit serios sa-si faca chiptuning la octavia- cip comandat in state, etc. si, la o banala revizie la porsche ro, i-au shutit cdi-ul si i-au pus unul standard. din cate stiu n-a rezolvat inca-a trecut o vara

 

offtopic: Ba! Ti-ai revenit? Cum te simti? Ai fugit din spital? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat Kali, scrie aici si cum anume. Merci oricum pentru propunere, as avea o lista intreaga de firme unde ar trebui sa ajunga OPC-ul. Preferata mea e Mega Image de pe 1 Mai. :) Au acolo un tupeu urias si niste produse/servicii de c.acat pe care le vand si scump...

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat Kali, scrie aici si cum anume. Merci oricum pentru propunere, as avea o lista intreaga de firme unde ar trebui sa ajunga OPC-ul. Preferata mea e Mega Image de pe 1 Mai. :) Au acolo un tupeu urias si niste produse/servicii de c.acat pe care le vand si scump...

 

Ry.

 

I agree!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat Kali, scrie aici si cum anume. Merci oricum pentru propunere, as avea o lista intreaga de firme unde ar trebui sa ajunga OPC-ul. Preferata mea e Mega Image de pe 1 Mai. :) Au acolo un tupeu urias si niste produse/servicii de c.acat pe care le vand si scump...

 

Ry.

 

Alta ocazie nu am si va zic aici ca mai e un supermarket pe Grivitza la blocul turn dupa RAR spre Basarab langa un atelier de mobila care vindea ficatzei expirati de O LUNA. Noroc ca l-am invatat pe al meu sa citeasca termenele. Mai aveau aripioare expirate de 2 sapt si cateva produse care expirau in ziua in care era el acolo... Si tot vanzatoarea era cu coltzu' mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa te fereasca Dumnezeu sa te miroasa aia ca esti medic si ca esti paralel cu mecanica!Ca in cazul in care n-ai aflat asa se fac lucrarile...dupa ce masina duci,dupa ce ocupatie ai,dupa cum esti imbracat,dupa cine te-a recomandat etc si nicidecum dupa ce are masina.

Da' tu de unde stii? Sa nu-mi spui ca asa tratezi si tu clientii?!? :hug:

 

dar tu crezi ca inspectorii aia ai OPC nu au si ei masini de reparat? si moka? cum vrei sa-i amendeze pe patronii de service?

PS

eu cand am patit cu masina ceva asemanator intr-un service si am chemat OPC-ul, cei doi inspectori tot repetau: "...mergeti acasa sa nu mai pierdeti timpul pe aici, ramanem noi cu dl director sa discutam amanuntele..." :(

oricum, povestea e f lunga, asta-i doar o "mostra"

Pai poate ar fi cazul sa spui toata povestea, poate mai invata lumea...

 

Eu personal am testat doua posibile solutii:

- pentru Dacia la Meridian - trecut saptamanal pe la tipu' de la receptie. salutat. lasat o suta mii.

- pentru Skoda la ?(imi scapa numele) in Pantelimon - amenintat cu OPC de fiecare data cand duceam masina la revizie sau reparatii div. accidente (acolo s-au uitat chioras la o suta mii) :crack:

Ambele solutii au functionat perfect, cu precizarea ca masina o luai din service atunci cand vroiau ei :P

...avantajul era ca nu m-au pus niciodata sa platesc stationarea :crack:

Editat de NISSAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat Kali, scrie aici si cum anume. Merci oricum pentru propunere, as avea o lista intreaga de firme unde ar trebui sa ajunga OPC-ul. Preferata mea e Mega Image de pe 1 Mai. :hug: Au acolo un tupeu urias si niste produse/servicii de c.acat pe care le vand si scump...

 

Ry.

 

 

 

i am with u :( ...stau si eu in zona, la miciurin, pe caprita vedem cum il sabotam fir-ar masa a dreaq de mos infect si zgarcit ca nu ma primea cand eram mic, cu colindu, si mergem si la mega image la 1 mai si vedem noi ce le facem si la aia :crack:

 

 

in rest sa auzim de bine :P

Editat de metaxa09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...