Sari la conținut

Bmw Test Ride Days


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Toate motocicletele de test de la Pipera se vor deplasa in cateva orase din tara pentru cateva zile.

 

Calendarul si locatiile le gasiti aici, locatia reprezentand sediul BMW al orasului respectiv:

http://www.bavaria-bmw-motorrad.ro/news/21/72/

 

Ce trebuie sa stiti:

- Motocicletele au asigurare Casco, insa fransiza este de 550 Euro per incident.

- Motocicletele pot fi rulate doar pe drumuri amenajate, fiind interzisa iesirea in off-road.

- Timpul de Ride-test este de 30 minute, iar depasirea lui se taxeaza cu 100 Euro/15 minute (taxa este destinata celor care intarzie deliberat, deoarece au existat cazuri). Acest aspect va fi specificat in fisa de inscriere si se va semna separat pe formular. Taxa nu se aplica in caz de defectiune tehnica anuntata la telefonul de urgent (telefonul de central al fiecarui dealer).

 

In weekend-ul in care motocicletele de test vor fi plecate, locatia de la Pipera va fi inchisa.

 

Multumim si va asteptam,

Echipa Automobile Bavaria Pipera

Editat de Automobile Bavaria Pipera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

acu nu vreau sa fiu rau, si apreciez ca va deplasati prin toata tara, insa in bucuresti cand mai faceti un test-drive day ca pe lista de la link nu apare

L.E. si sa nu imi ziceti ca pot sa vin oricand sa fac test drive - ca e altceva cand e o zi intreaga dedicata acestui lucru, cand poti sa vii cu prietenii si sa mai schimbi si o impresie despre mobrele pe care le-ai testat

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti s-a tinut de 4-5 saptamani, si revine sapt viitoare.

Am dorit sa "plimb" un F800R, dar nu au exact modelul asta. M-am plimbat prima oara cu un F650GS (cu motor de 800) si apoi, cand a venit, cu un F800S. Placute rau!

imi cam face cu ochiul post-34332-0-42183900-1307001574_thumb.jpg ...si la pret

 

si sa nu imi ziceti ca pot sa vin oricand sa fac test drive

ba chiar asa. oricand.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti s-a tinut de 4-5 saptamani, si revine sapt viitoare.

 

Sincer, habar nu am avut...retrag cele spuse :)

 

ba chiar asa. oricand.

 

dupa cum am zis si mai sus, un test drive singur este doar un test drive...banal as putea spune

cand e ceva organizat si ai cu cine sa mai schimbi o vorba, o impresie cat astepti sa testezi alt motor e altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

550 euro... bleah.

 

am observat la unii (sunt tentat sa spun "multi") un fel de voluptate a distrugerii. nu stiu daca isi are radacinile in prostie, saracie sau altceva. cert este ca la teste, nu ii intereseaza atat cum merge o masina sau o motocicleta cat sa o abuzeze pana la distrugere. am vazut asta cu ochii mei in repetate randuri. nu e in regula. daca nu din respect pentru dealer si efortul acestuia atunci din respect pentru masina nu ar trebui procedat astfel. o penalitate nu mi se pare numai binevenita ci si obligatorie in astfel de cazuri. in general prostia se plateste, aici e un tarif chiar mic din ce vad, idiotii ar trebui imputati integral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat la unii (sunt tentat sa spun "multi") un fel de voluptate a distrugerii. nu stiu daca isi are radacinile in prostie, saracie sau altceva. cert este ca la teste, nu ii intereseaza atat cum merge o masina sau o motocicleta cat sa o abuzeze pana la distrugere. am vazut asta cu ochii mei in repetate randuri. nu e in regula. daca nu din respect pentru dealer si efortul acestuia atunci din respect pentru masina nu ar trebui procedat astfel. o penalitate nu mi se pare numai binevenita ci si obligatorie in astfel de cazuri. in general prostia se plateste, aici e un tarif chiar mic din ce vad, idiotii ar trebui imputati integral.

Stiu foarte bine la ce te referi, insa este extrem de piperata aceasta fransiza. Descurajant de piperata. Stiu ca baietii nu o aplica abuziv (in detalii intru doar in discutii la bere :cheers:), dar numai cand ma gandesc ce facutra imi pot face... pur si simplu mi se taie cheful de test drive.

 

Cand am testat eu cam tot ce aveau (fara matahalele de touring), fransiza era undeva la 100-150 euro.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ianachim:

este Drive Test nu inchiriat, deci altceva. Una e sa faci un drive test la un "dilar" si alta e sa inchiriezi o motocicleta de la un "intreprinzator". Dilaru se presupune ca are service, are piese de schimb pe stoc si nu-l doare capu daca un "(cuvant urat)" da cu un 1000 RR pe jos.

 

@ Doru

 

Am fost la doua drive test-uri la HD si nu m-au pus niciodata sa ma "angajez" la vreo plata daca dau cu Cross Bones-ul pe jos sau cu ce am mai mers.

 

Asta cu fransiza mi se pare de (cuvant urat) rau...

 

Uite, tocmai asta ma face sa NU-MI doresc sa testez vreum BMW.

 

PS: nu am "voluptati de distrugator" dar nici nu sunt vreo excelenta in motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, ce bun ar fi fost la testare si un G450X...dar o sa ma multumesc si cu F650, ca de mult imi face cu ochiul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ alex en

 

Cand ai fost la test HD ai cazut? Dk raspunsul este negativ , nu vad de ce ai cadea de pe un BMW :what:

 

Normal ca un prost si un inconstient care nu cunoaste motocicleta si incepe sa o abuzeze va cadea,si mi se pare normal sa plateasca. Taxa de 550 de euro este pentru a descuraja visatorii NU motociclisti rutinati.

 

Cat despre chestia ca nu-mi doresc sa fac test BMW............... :lol:

Lasa pereptiile si ideile preconcepute si "treci la treaba" fa un test. O experienta in plus nu iti dauneaza ;)

O sa vezi ca nu o sa regreti :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa ma inscriu pentru orasul Cluj, e cel mai aproape de mine. Intrebare: in acel formular e o rubrica "Nr. asigurare medicala". De unde iau acel numar, sau ce completez la aceea rubrica???

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cazut, dar daca se intampla pocinogu' nu ma obliga nimeni sa cumpar Cross Bones-ul sau sa platesc eu nu stiu cate mii de euro reparatia. Asta e diferenta dintr o firma care se respecta si una care respecta doar banii care-i vin, fara sa aiba nicio raspundere. Astfel de atitudine mi se pare tipic romaneasca, jepcareasca...

Trebuie sa treaca mult timp pana sa inteleaga si astfel de "menegeri" ca o astfel de abordare nu aduce nimic bun, din contra, aduce MINUSURI mari la IMAGINE, iar IMAGINEA in definitiv este cea care conteaza. In rest sunt povesti!

 

PS: luna viitoare termin creditu' la motoru' care-l am si uite ca am un motiv in plus sa aleg altul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa este auto bavaria are mari lipsuri, discutia era de principiu si se referea la respectul fata de fiare si la faptul ca daca strici trebuie sa platesti. nu prea vad de ce ar trebui sa te dai pe jos cu un motor. pot sa va spun ca la un test tot la bavaria, undeva in dn1, un baiat destept se tot chinuia sa se dea pe o roata pana a cazut gramada cu motor cu tot sub unul din poduri fix in fata mea. ca sa-i faci unuia ca ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cazut, dar daca se intampla pocinogu' nu ma obliga nimeni sa cumpar Cross Bones-ul sau sa platesc eu nu stiu cate mii de euro reparatia. Asta e diferenta dintr o firma care se respecta si una care respecta doar banii care-i vin, fara sa aiba nicio raspundere. Astfel de atitudine mi se pare tipic romaneasca, jepcareasca...

Trebuie sa treaca mult timp pana sa inteleaga si astfel de "menegeri" ca o astfel de abordare nu aduce nimic bun, din contra, aduce MINUSURI mari la IMAGINE, iar IMAGINEA in definitiv este cea care conteaza. In rest sunt povesti!

 

PS: luna viitoare termin creditu' la motoru' care-l am si uite ca am un motiv in plus sa aleg altul...

 

acum 2 luni am intrat in marele magazin DH din pipera/dn1

eram cu un scuter

 

m am invartit 15 min prin magazin

am tras de o geaca

am pus mana pe o casca

etc

din cei 4 angajati nici unul nu s a aratat interesta sa ajute un client

geaca avea o noua eticheta cu un pret mai ridicat lipita peste cea veche cu un pret mai mic

 

 

asa ca mai scutiti ma cu HD lu peste

apropo la drive test HD parca s a plecat in coloana si nimeni nu a facut ture de capul lui

 

corecteaza ma daca nu e asa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apoi, cand a venit, cu un F800S. Placute rau!

imi cam face cu ochiul

 

F800R e super pt clasa lui! Dar sincer pt mine notiunea de naked e cam de neinteles atata timp cat pe la 120km/h deja te bate rau vantul; desi R1200R imi place la nebunie! F800S are avantajul unei semicarene si parbriz dar mai ales transmisia pe curea. Iar SH in Germania gasesti la pret bun.

 

Asta e diferenta dintr o firma care se respecta si una care respecta doar banii care-i vin, fara sa aiba nicio raspundere. Astfel de atitudine mi se pare tipic romaneasca, jepcareasca...

Trebuie sa treaca mult timp pana sa inteleaga si astfel de "menegeri" ca o astfel de abordare nu aduce nimic bun, din contra, aduce MINUSURI mari la IMAGINE, iar IMAGINEA in definitiv este cea care conteaza. In rest sunt povesti!

 

Fara suprare dar mai romaneasca este atitudinea asta a ta: tot ce nu-i moca e de rahat.

 

La BMW Viena. si asa cred ca este oriunde, indiferent ca e vorba de test sau inchiriat, am semnat mereu pt. 800 euro. Iar pt K1600GT duminica trecuta, 1800euro!!!

Deci, asa este peste tot. Asigurarile pt teste sunt, logic, foarte scumpe.

Si in final, ce este asa anormal sa-ti asumi o greseala?? Si nici nu te obliga cineva sa testezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...