Sari la conținut

Bmw Test Ride Days


Postări Recomandate

F800R e super pt clasa lui! Dar sincer pt mine notiunea de naked e cam de neinteles atata timp cat pe la 120km/h deja te bate rau vantul; desi R1200R imi place la nebunie! F800S are avantajul unei semicarene si parbriz dar mai ales transmisia pe curea. Iar SH in Germania gasesti la pret bun.

 

ce inseamna te rog, pret bun la 800 ?( sh ,. adica )

thx

 

Fara suprare dar mai romaneasca este atitudinea asta a ta: tot ce nu-i moca e de rahat.

 

La BMW Viena. si asa cred ca este oriunde, indiferent ca e vorba de test sau inchiriat, am semnat mereu pt. 800 euro. Iar pt K1600GT duminica trecuta, 1800euro!!!

Deci, asa este peste tot. Asigurarile pt teste sunt, logic, foarte scumpe.

Si in final, ce este asa anormal sa-ti asumi o greseala?? Si nici nu te obliga cineva sa testezi!

 

ce inseamna te rog, pret bun la 800 ?( sh ,. adica )

thx

 

 

mda, aici e mult de discutat, fiecare cu opinia lui

daca esti "mare firma" , platesti asigurare fara franciza ( sper ca asa e corect scris), daca nu..pui " userul " sa dea cu subsemnatul

personal mi ar fi teama sa ma urc pe ceva de drive test daca nu e asigurat full ..deh, ghinioare se intampla mereu..

parerea mea este ca la drive test sa existe alt mod de a te "obliga" sa nu iti bati joc de motor - care sa diferentieze "manelistii" de " ghinionisti"

acum as incerca un 800 dar in nici un caz fara asigurare full , la urma urmei de asta e test , sa vad cum imi vine .

peace

PS pe 1600 ma urc dupa ce imi dau aia 1800 euroi sa ii am cu mine :)

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

F800R e super pt clasa lui! Dar sincer pt mine notiunea de naked e cam de neinteles atata timp cat pe la 120km/h deja te bate rau vantul; desi R1200R imi place la nebunie! F800S are avantajul unei semicarene si parbriz dar mai ales transmisia pe curea. Iar SH in Germania gasesti la pret bun.

 

 

 

 

Eu nu am probleme cu R-ul la 130km/h in pozitie normala,parbrizul touring face treaba buna.(nu stiu cum e pe moto carenate,dar pe mine nu ma deranjeaza)

De la 150 in sus incepe sa scada eficienta parbrizului,in opinia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnii mei, o fransiza normala de asigurare nu este atat de scumpa! M-am dat cu un Harley al unui amic. Vreo 600 ron fransiza unica per eveniment. Pai scuza-ma, una e 600 ron alta e 2400 ron. Si valoarea asigurata era de vreo 15.000 euro plus echipament si accesorii de 2500 euro sau ma rog, ceva la stilu asta.

 

Nu m-as da cu motor sub semnatura ca daca se intampla sa o julesc tre sa scot atatia bani din buzunar. Si NIMENI, dar NIMENI din lumea asta nu isi ia motor ca sa pice cu el (bine mah, enduristii se exclud). Dar SE INTAMPLA. De aia exista echipament de protectie. De aia tre sa bagi bostanu intr-o coaja de plastic, rasini si polistiren - obliat prin lege chiar. Daca as avea bani de un K1600 m-as duce la reprezentanta care nu ma pune sa semnez pt 10% din mobra doar pt un (cuvant urat) de test drive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnii mei, o fransiza normala de asigurare nu este atat de scumpa! M-am dat cu un Harley al unui amic. Vreo 600 ron fransiza unica per eveniment. Pai scuza-ma, una e 600 ron alta e 2400 ron. Si valoarea asigurata era de vreo 15.000 euro plus echipament si accesorii de 2500 euro sau ma rog, ceva la stilu asta.

 

 

Nu confunda o asigurare pt. o persoana fizica cu o asigurare cu un motor PT TESTE!

 

Eu nu am probleme cu R-ul la 130km/h in pozitie normala,parbrizul touring face treaba buna.(nu stiu cum e pe moto carenate,dar pe mine nu ma deranjeaza)

De la 150 in sus incepe sa scada eficienta parbrizului,in opinia mea.

 

Pai cu parbizul touring, da , te cred. Dar aia, asa, deja nu mai e "asa de naked" :D

 

Discutia a plecat de la F800R (si as spune toate celelalte asemanatoare, gen Triple, Horent etc etc). Dar deviem de la subiect p-aici... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa-i faci unuia ca ala?

 

Eu cred ca se face totusi o confuzie de termeni:

- inchiriat motocicleta;

- drive/ride test;

 

Din titlu vad ca acum avem de-a face cu un Drive/Ride test. Pai in mintea mea drive test inseamna atunci cand te urci intr-o masina noua la volan, alturi de un reprezentant al producatorului masinii respective (sau o persoana care vinde masina respectiva) cu scopul de a "incerca" masina . In ceea ce priveste ride testul nu poti sa faci lucrul asta la un Cross Bones (de exemplu)care are sa "solo" asa ca reprezentantul firmei o sa vina pe langa tine sa te urmareasca de pe alta motocicleta.

Bavaria nu face Ride test acum, ci inchiriaza motociclete noi, gratis, dar cu aceleasi conditii care le impune si la inchirierea de motoare SH (ceva mai aspre totusi).

Asa ca, dupa parerea mea e o greseala in titlu...

 

 

Concluzie : tipu ala care face wheelie trebuie sa respecte conditiile de INCHIRIERE care si le-a asumat la plecare. Simplu ca buna ziua!

 

HD a facut Ride test si nu m-a pus sa semnez nimic (asigurare de viata, asigurare cu fransiza penalizari?) iar pentru asta a castigat respectul meu.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alex:

 

am fost la multe teste. unele sunt asistate altele nu, nu exista o regula, depinde cum s-a organizat. e valabil si la masini si la motoare. cu motorul e mai greu sa fii asistat, mai putin daca umbli in card, ceea ce nu e fun deloc si nu prea e test. cu franciza, poate fi chestie de buget (sigur ca in ultima instanta dealearul isi poate permite sa o acopere) dar eu cred ca lovitura la buzunar e cea mai eficienta. ca e mare, ca e mica, habar n-am. poate e descurajanta. o fi. poate fi si un factor psihologic, cine nu e in stare sa semneze pt 500 nu e in stare oricum sa plateasca 10-20,000 asa ca nu e interesant ca si potential client. in definitiv e o actiune de marketing nu de binefacere.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand mi-am luat motoru' in 2006 am mers la banca si am luat un credit (4200 euro)din care am dat 3500 euro pe motoru asta din 94 iar restu i-am dat pe echipament/inmatriculare etc. Motorul a fost luat de la MotoMobil, nerulat in tara, din showroom, cu 28 000 km.

La banca puteam cere orice suma (chiar am fost sfatuit sa iau mai mult ca o sa vina vremuri in care "nu mai putem lua" dar am refuzat). Motivul care a stat la baza achizitiei unui motor SH a fost faptul ca eram incepator si eram ferm convins ca o sa cad cu motoru (nu m-am inselat) si era pacat sa dau pe jos un motor de vreo 6000 euro.

In schimb, acum sunt "experimentat" vorba vine, si nu o sa-mi mai iau SH, ci motor nou, tot in rate asa ca nu vad de ce nu mi-as putea lua un BMW? Nu am zis ca nu-mi place BMW, nu-mi place politica firmei BM fata de potentialii clienti (ma consider unul dintre ei).Sunt N exemple de clienti nemultumiti de serviciile acestui "dilar", eu doar ingros randurile acestora...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

băh ăsta, află că eu m-am dat cu multe motociclete de la bavaria fără să plătesc franciză, garanție sau mai Âştiu eu ce ploscării. ideea e că m-am dus acolo doar când am avut parale de mobră, nu ca să mă aflu în treabă.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu ce ziceam mai sus, ca se apropie momentul in care o sa-mi iau motor nou. Care e problema daca merg la AB si-mi fac credit dupa aia (sau chiar la ei acolo)? Trebe sa merg musai cu caramida de bani dupa mine ca sa pot sa incerc un BMW??

Iar atitudinea asta de a merge "doar cand ai banu la tine" sa faci un drive test mi se pare total aiurea si desprinsa din realitate. Consider ca merita sa acumulezi experiente pe masura ce acestea se ivesc, nu in functie de ce bani ai in buzunar.

Uite, acum ca am mers cu un Sportster si un Cross Bones pot sa spun cu mana pe inima ca HD e o optiune care merita luata in calcul cand o sa-mi iau un motor nou.Si sunt convins de asta.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

... poate fi si un factor psihologic, cine nu e in stare sa semneze pt 500 nu e in stare oricum sa plateasca 10-20,000 asa ca nu e interesant ca si potential client. in definitiv e o actiune de marketing nu de binefacere.

 

 

Si eu ma gandesc tot la varianta asta, mai ales in Romania.

Iar cum momentan nu-mi trebuie motor nou, nu vad ce motiv as avea sa ma duc la acest drivetest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

băh ăsta, află că eu m-am dat cu multe motociclete de la bavaria fără să plătesc franciză, garanție sau mai Âştiu eu ce ploscării. ideea e că m-am dus acolo doar când am avut parale de mobră, nu ca să mă aflu în treabă.

 

omu' , nu te ambala :)

ca idee, eu m-as duce sa ma "urc" pe gs ul de 800 desi nu sunt in masura acm sa mi l iau (dar ma sus il intrebasem pe khk de preturi la sh afara). sunt prea prost ca am ramas cu 3 mobre pe cap , ca daca as da XX-ul parca m -as interesa mai serios de 800 -ele asta.

 

insa ca sa stiu daca sa ma agit ori ba ( la minima experienta pe care o am ) , primul pas ar fi sa ma dau un pic cu el.

 

daca asta inseamna ca ma aflu in treaba, ok , asa sa fie :)

 

 

offtopic - e ca la fmi :), faci drive test 4free inainte de ..mersul la" notar" ( a se citi " civila") :)

ca dupa ..ramai cu ea in garaj neplimbata

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD e o optinue care merita luata in calcul

succes in alegere!

Indiferent ce s-a zis sus, ce a facut/face HD si BMW este foarte bine-venit! Bravo lor!

 

Iar cum momentan nu-mi trebuie motor nou, nu vad ce motiv as avea sa ma duc la acest drivetest.

eu am in vedere 800-le de la BMW pentru schimbare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc tot la varianta asta, mai ales in Romania.

Iar cum momentan nu-mi trebuie motor nou, nu vad ce motiv as avea sa ma duc la acest drivetest.

 

pai tu ai GS 1200, parca, cand o veni vremea sa ti iei motocicleta o sa mergi si la drivetest :-)

 

alex:

cine nu e in stare sa semneze pt 500 nu e in stare oricum sa plateasca 10-20,000 asa ca nu e interesant ca si potential client. in definitiv e o actiune de marketing nu de binefacere.

 

dorule, cum zici tu, intre a semna pentru "prostie" sau pentru " ghinion" e o mare diferenta

daca stiu ca ma duc sa vad cum ma simt pe el, e una, daca ma duc sa il rup, e alta.

 

in fine, fiecare are parerile lui aici, cum spuneam, ghinioane exista mereu, si pentru asta exista si asigurari, pentur prostie.sa se plateasca.

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

e ca la fmi :), faci drive test 4free inainte de ..mersul la" notar" ( a se citi " civila") :)

ca dupa ..ramai cu ea in garaj neplimbata

 

Din pacate pentru majoritatea, asta e o realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foxbat, bată-te să te bată norocul, nu vorbeam cu tine, ci cu potaia asta de alex_en.

 

sa traiti, sefu' ., roger roger :)

 

Din pacate pentru majoritatea, asta e o realitate.

 

ei, noi suntem o minoritate norocoasa :) ca avem drive teste de la Bavaria :-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

băh, mai las-o Âşi pe beatrice să latre. că văz că trage cu ochiu pe aici, i s-o fi aprins "sfârcul" de dog alert.

 

Capul tau cu cat e mai gol cu atat cauta mai mult sa se goleasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

băh, mai las-o Âşi pe beatrice să latre. că văz că trage cu ochiu pe aici, i s-o fi aprins "sfârcul" de dog alert.

Bai mascariciule, altceva n-ai de facut decat sa iei de mine? Atat de tare ti-am marcat viata aia a ta trista si inutila?

Nu vezi cat esti de penibil?

Ce viata infecta si mizera tre' sa ai cand esti pe post de paiata pe unde apari... Poate mori cat mai repede, sa nu-ti prelungesti agonia.

 

Nevasta-ta ce zice ca te iei de muieri pe net?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Toate motocicletele de test de la Pipera se vor deplasa in cateva orase din tara pentru cateva zile.

 

Calendarul si locatiile le gasiti aici, locatia reprezentand sediul BMW al orasului respectiv:

http://www.bavaria-bmw-motorrad.ro/news/21/72/

 

Ce trebuie sa stiti:

- Motocicletele au asigurare Casco, insa fransiza este de 550 Euro per incident.

- Motocicletele pot fi rulate doar pe drumuri amenajate, fiind interzisa iesirea in off-road.

- Timpul de Ride-test este de 30 minute, iar depasirea lui se taxeaza cu 100 Euro/15 minute (taxa este destinata celor care intarzie deliberat, deoarece au existat cazuri). Acest aspect va fi specificat in fisa de inscriere si se va semna separat pe formular. Taxa nu se aplica in caz de defectiune tehnica anuntata la telefonul de urgent (telefonul de central al fiecarui dealer).

 

In weekend-ul in care motocicletele de test vor fi plecate, locatia de la Pipera va fi inchisa.

 

Multumim si va asteptam,

Echipa Automobile Bavaria Pipera

Sa inteleg ca nu se poate testa un F800GS nici macar pe un drum pietruit/de pamant, chiar daca ar avea statut de drum public (drum comunal sau judetean)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fusei,testai,nicio problema legat de francisa. Daca-ti vezi de treaba ta nu te pune nimeni sa platesti! Concluzii: K1600GT e nebunie! Ptr cine are banii de dat pe el,merita fiecare banut! E foarte stabil,puternic,comfortabil. Merge ca pe sine! Motorul e fenomenal,trage in orice treapta,foarte echilibrat. E departe de orice motor am condus pana acum. E vis! Am ramas placut impresionat de RT! Initial ma cam intimida maÂşivitatea lui,odata plecat de pe loc e chiar mai usor de alergat cu el pe curbe decat GS-ul! ADV-ul imi placea tare mult inainte,acum dupa ce am mers cu el nu stiu ce sa zic. Poate nu-i de mine,prea inalt,stai cocotat pe el cumva,greutatea in plus fata de GS ii influenteaza si dinamismul.RR-ul era limitat iar celelalte nu ma intereseaza poate F800-le dar vorba cuiva,daca nu te lasa si un pic off,n-are farmec numai pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de K1300R ,nu l-am vazut pe lista de test. E singura care mie imi trezesete interesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...