Sari la conținut

Accident Timisoara


dayro_25
 Share

Postări Recomandate

A ajuns direct sub roțile unui camion. I s-a întâmplat unui motociclist din TimiÂşoara. Martorii spun că Âşoferul camionului a intrat într-o intersecție fără să se asigure. În plus, motociclistul circula cu viteză Âşi nu a mai putut evita vehiculul.

 

Accidentul s-a petrecut la doi paÂşi de sediul Poliției din TimiÂşoara.

 

"Am vrut să fac stânga aici Âşi dintr-o dată am auzit. Nici nu am văzut... m-am uitat când m-am încadrat, nu am văzut nimic. Cică a forțat să prindă verde Âşi nu a mai apucat. Uitați că m-a lovit aproape în spate", spune Âşoferul camionului.

 

Motociclistul a ajuns la spitalul Județean din TimiÂşoara în stare gravă, iar medicii nu l-au mai putut salva.

 

"Se pare că conducătorul autocamionului, efectuând viraj stânga de pe Tache Ionescu pe strada Bader, nu a acordat prioritate de trecere motociclistului care venea din sens opus de mers", potrivit reprezentanților Poliției Rutiere TimiÂşoara.

 

ÂŞoferul camionului s-a ales cu dosar penal pentru ucidere din culpă.

 

 

 

Sursa: realitatea.net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai fratilor, voi astia din Timisoara, lasati-o mai moale cu viteza, intai unul cu bariera apoi asta cu trailerul. La ce gabarit avea trailerul cat putea maxim sa mearga ? 20-30 km/h. Pai la viteza asta il vezi de departe, ce prioritate sa va acorde ala ? Eu zic ca a motociclistul l-a vazut dar a incercat sa se strecoare, cum a facut cel cu bariera de la Sacalaz. RiP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor, voi astia din Timisoara, lasati-o mai moale cu viteza, intai unul cu bariera apoi asta cu trailerul. La ce gabarit avea trailerul cat putea maxim sa mearga ? 20-30 km/h. Pai la viteza asta il vezi de departe, ce prioritate sa va acorde ala ? Eu zic ca a motociclistul l-a vazut dar a incercat sa se strecoare, cum a facut cel cu bariera de la Sacalaz. RiP.

Bai cum naiba le stiti voi pe toate. Stiti si cu cat circula trailerul mai nou?!?!? A incercat sa se strecoare printre trailer si ce? Citeste naibii stirea.

 

Trailerul nu a dat prioritate. Punct! Nu conteaza cu cat merge trailerul. Ca participant la trafic, te astepti ca ceilalti sa respecte legea. Asta inseamna ca daca vad un trailer, indiferent daca merge cu 100km/h sau cu 10km/h, ma astept sa-mi dea prioritate de dreapta in cazul in care doreste sa faca la stanga. Daca boul cu trailerul a facut stanga la 20 metri in fata motociclistului iar acesta a incercat sa-l evite, normal sa-l loveasca in partea din spate.

 

Incetati sa va dati cu parerea privind accidente aflate la sute de kilometri distanta, doar ca sa va aflati in treaba. Si mai mult, sa invinuiti motociclistii. Nu aveti altceva mai bun de facut duminica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor, voi astia din Timisoara, lasati-o mai moale cu viteza, intai unul cu bariera apoi asta cu trailerul. La ce gabarit avea trailerul cat putea maxim sa mearga ? 20-30 km/h. Pai la viteza asta il vezi de departe, ce prioritate sa va acorde ala ? Eu zic ca a motociclistul l-a vazut dar a incercat sa se strecoare, cum a facut cel cu bariera de la Sacalaz. RiP.

 

 

nu conteaza care cu cat merge.acordarea de prioritate nu stabileste si viteza la care sa acorzi prioritatea.hai ca asta a fost tare.a incrcat sa se strecoare intre camion si aer :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se vede in imagini, camionul a blocat practic tot sensul de mers... prin fata nu avea nicio sansa sa evite, prin spate nici atat (mai ales daca erau si masini pe banda de unde a fost camionul initial, adica pe sens opus)

 

Vinovat e clar soferul camionului (platforma sau ce o fi aia), dar trebuie sa invatam ceva si din accidentul acesta: sa fim mult mai atenti in intersectii si sa reducem viteza in apropierea lor, mai ales noaptea cand soferii pot aproxima gresit viteza noastra sau ne pot confunda cu vreun moped, bicicleta sau alte vehicule mult mai lente.

 

Asta e, Dumnezeu sa-l odihneasca! :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un trailer nu poate sa iti tashneasca brusc in fatza ca si o conserva, pe neasteptate si - culmea - sa fie si semi-intors spre stanga. Si cred ca soferul stie treaba asta. Si daca vede motocicleta aproape e perfect constient ca n-are cum sa iasa foarte foarte repede. Deci ori era soferul extrem de retardat de n-a apreciat distante, viteze si nu si-a cunoscut utilajul (ceea ce mi se pare indoielnic), ori motocicleta chiar avea viteza.

Nu poti sa mergi prin oras cu viteze formate din 3 cifre si sa pretinzi ca nu are ce sa ti se intample. Legal e neacordare dar... la ce iti foloseste ca ai murit cu dreptatea in brate?

Nu e chiar ok sa faci teoria batului de chibrit cand cineva a murit insa asta e scopul acestui topic de accidente - sa invatam din greselile altora.

 

Odihneasca-se in pace! :rose: :rose:

 

P.S.: era o Yamaha FZR/YZF cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e chiar ok sa faci teoria batului de chibrit cand cineva a murit insa asta e scopul acestui topic de accidente - sa invatam din greselile altora.

 

Nu, topicul de accidente este pentru a anunta accidentele, astfel incat prietenii sa afle cand un amic a avut probleme si sa stie de el, sa-l poata ajuta in caz de nevoie.

Se pare ca nu multi se si uita la pozele din articol, poze in care vitezometrul este oprit la 80km/h. Iar 80km/h nu este o viteza atat de mare incat soferul vinovat sa nu fi putu observa motociclistul aflat in miscare.

Ce anume vi se pare asa de iesit din comun ca un sofer sa nu fi acordat prioritate? De ce insistati sa scoateti un motociclist vinovat intr-un accident despre care nu stiti nimic si sa gasiti scuze unui sofer care nu a respectat legea? Va simtiti mai motociclisti daca aveti mii de mesaje postate pe forum?

 

Un trailer nu tzashneste brusc. Dar este suficient sa se puna in miscare cu 10km/h atunci cand tu mai ai 30 metri pana la el si rulezi cu 80km/h. De ce? Intreaba soferul. Pentru ca este neatent, pentru ca te ignora, pentru ca nu te vede, pentru ca este baut, pentru ca "asa vrea muschiu' lui", pentru ca estimeaza gresit, pentru ca a avut impresia ca motociclistul se afla in franare sau te miri ce alte motive. Cert este ca motive exista.

 

Dar cel mai important, un trailer care face stanga, nu trebuie sa faca de pe loc. A face stanga de pe loc ar insemna ca a oprit pentru acordare de prioritate si atunci accidentul nu ar mai fi avut loc. De ce nu-ti pui problema virajului din miscare? Ti se mai pare la fel de "indoielnic"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai faratzica.....atarnatul ala de sofer declara ca ...."UITE DOM'LE APROAPE CA IN SPATE M-A LOVIT" ...din poze rezulta ca motorul este in lateral...prin urmare boul de sofer a fost miop si cu permisul cumparat ...si voi ii tot dati cu timisorenii si viteza!

Dumnezeu sa-l odihneasca pe baiat iar pe soferul p**ii sa il vad la stirile de la ora 5 rasucit pe un copac!

Nu sunt nici macar 2 ore da cand i-am dat lu un conservar o casca-n cap!:angryfire: I-a zapacit de tot caldura la volan!Ca multi n-au bani de freon pentru AC!:angryfire:

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce imi dau seama accidentuul a avut loc pe la 2 noaptea.

cel mai probabil soferul a mers pe principiul ca e liber la ora aia si ce daca face si el o stanga din scurt ca nu vine nimeni. si a venit.

probabil si oboseala.

rip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, topicul de accidente este pentru a anunta accidentele, astfel incat prietenii sa afle cand un amic a avut probleme si sa stie de el, sa-l poata ajuta in caz de nevoie.

Se pare ca nu multi se si uita la pozele din articol, poze in care vitezometrul este oprit la 80km/h. Iar 80km/h nu este o viteza atat de mare incat soferul vinovat sa nu fi putu observa motociclistul aflat in miscare.

Ce anume vi se pare asa de iesit din comun ca un sofer sa nu fi acordat prioritate? De ce insistati sa scoateti un motociclist vinovat intr-un accident despre care nu stiti nimic si sa gasiti scuze unui sofer care nu a respectat legea? Va simtiti mai motociclisti daca aveti mii de mesaje postate pe forum?

 

Un trailer nu tzashneste brusc. Dar este suficient sa se puna in miscare cu 10km/h atunci cand tu mai ai 30 metri pana la el si rulezi cu 80km/h. De ce? Intreaba soferul. Pentru ca este neatent, pentru ca te ignora, pentru ca nu te vede, pentru ca este baut, pentru ca "asa vrea muschiu' lui", pentru ca estimeaza gresit, pentru ca a avut impresia ca motociclistul se afla in franare sau te miri ce alte motive. Cert este ca motive exista.

 

Dar cel mai important, un trailer care face stanga, nu trebuie sa faca de pe loc. A face stanga de pe loc ar insemna ca a oprit pentru acordare de prioritate si atunci accidentul nu ar mai fi avut loc. De ce nu-ti pui problema virajului din miscare? Ti se mai pare la fel de "indoielnic"?

RIP..acum m-am intors si eu din plimbare si vad inca un accident...dumnezeule mare..

Din contra dezbaterile de pe aici au scopul tocmai pt a invata ceva din greselile altora.Poza aia cu kilometrajul, din cate stiu eu nu are nici o relevanta. Cat despre faza cu soferul care nu acorda proritate o stim si de aia se tot discuta pe acilea ca sa belim ochii- nu cred ca ii gaseste nimeni nici o scuza soferului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca daca vad un trailer, indiferent daca merge cu 100km/h sau cu 10km/h, ma astept sa-mi dea prioritate

 

cu atitudinea asta nu pot zice decat ca-mi pare rau de parintii tai. e doar o chestie de timp

 

vitezometrul este oprit la 80km/h.

:laugh:

 

Nu, topicul de accidente este pentru a anunta accidentele, astfel incat prietenii sa afle cand un amic a avut probleme si sa stie de el, sa-l poata ajuta in caz de nevoie.

eu credeam ca topicul de accidente e pentru a invata ceva din experientele nefaste ale celorlalti, altfel, la ce buna descrierea. ar fi trebuit o stire doar de genul: s-a stins din viata...

 

si zici ca a avut 80 inaintea impactului.

si cu ce viteza ar fi circulat ca doar n-a tinut-o la 80 constant pana a lovit camionul?

oras, trecere de pietoni...

tu ce zici? daca ar fi avut in croaziera un 60 ar fi putut evita?

ceva imi zice ca da

 

 

cel mai probabil soferul a mers pe principiul ca e liber la ora aia si ce daca face si el o stanga din scurt ca nu vine nimeni. si a venit.

si cel mai probabil acealsi lucru l-a spus si motociclistu' cele 2 principii s-au unit si un om a plecat dintre vii. nasol.

cam la asta te duce presupunerile care nu mai depind 100% de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, ce merge sub-forumul ăsta! Păcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trailerul nu a dat prioritate. Punct! Nu conteaza cu cat merge trailerul. Ca participant la trafic, te astepti ca ceilalti sa respecte legea. Asta inseamna ca daca vad un trailer, indiferent daca merge cu 100km/h sau cu 10km/h, ma astept sa-mi dea prioritate de dreapta in cazul in care doreste sa faca la stanga. Daca boul cu trailerul a facut stanga la 20 metri in fata motociclistului iar acesta a incercat sa-l evite, normal sa-l loveasca in partea din spate.

 

Bai duda, eu vad accidentul asa: trailerul (l-ai vazut cum arata da, mare, greu si incarcat) merge cu 30 km/h pe banda lui incadrat sa faca stanga. Vine intersectia, reduce viteza la 10 km/h, ia putin de volan dreapta ca nu-i permite unghiul, apoi stanga, se asigura, bun, nu se vede nimic, nu e nimeni si intra in intersectie. In timpul asta Gigel care o ardea reising cu 200 km/h vine ca racheta si se infinge in el deoarece nu mai avea loc sa-l fenteze. Ti se pare plauzibil ? Ce e asa greu ?

In schimb, ceea ce am vrut sa zic e ca e imposibil sa nu vezi ditai mastodontul care merge incet. Daca ala a apucat sa intre in intersectie esti obligat sa-l lasi sa termine manevra, asteapta tu pe prioritatea ta sa te fereasca altii ca in curand auzim de tine aici in alt topic. Ce dracu e asa de complicat ? Beliti ochii, asta am vrut sa zic. Apropo, vreau piese ieftine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai duda, eu vad accidentul asa: trailerul (l-ai vazut cum arata da, mare, greu si incarcat) merge cu 30 km/h pe banda lui incadrat sa faca stanga. Vine intersectia, reduce viteza la 10 km/h, ia putin de volan dreapta ca nu-i permite unghiul, apoi stanga, se asigura, bun, nu se vede nimic, nu e nimeni si intra in intersectie. In timpul asta Gigel care o ardea reising cu 200 km/h vine ca racheta si se infinge in el deoarece nu mai avea loc sa-l fenteze. Ti se pare plauzibil ? Ce e asa greu ?

In schimb, ceea ce am vrut sa zic e ca e imposibil sa nu vezi ditai mastodontul care merge incet. Daca ala a apucat sa intre in intersectie esti obligat sa-l lasi sa termine manevra, asteapta tu pe prioritatea ta sa te fereasca altii ca in curand auzim de tine aici in alt topic. Ce dracu e asa de complicat ? Beliti ochii, asta am vrut sa zic. Apropo, vreau piese ieftine ...

Amice, din pacate esti pe alta planeta. Inventezi atat viteza trailerului cat si viteza motociclistului, doar ca sa te afli in treaba? Mai nou, stii si ce a facut soferul acum. "Ia dreapta, ia stanga, se asigura... " - erai acolo si noua nu vrei sa ne spui. Tu erai soferul ma?

Cum naiba deduci tu vitezele vehiculelor implicate in accident? De unde stii tu cat de incet mergea trailerul si cat de tare mergea motociclistul, mai ales ca ai poze cu vitezometrul blocat la 80km/h?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mit busted!

 

http://www.automarket.ro/stiri/mit-distrus-acul-vitezometrului-nu-indica-viteza-reala-din-momentul-32298.html

 

Si daca ar fi real... oare de la ce viteza a reusit sa franeze pana la 80km/h (momentul impactului...)

 

Sunt multi reisari... ii aud... de vazut... nu prea.

 

:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ? Nu e un apelativ insultator, e romanismul de la "dude" adica "omule".

 

 

Tu traiesti in viata dupa principiul "mortul e de vina"... ar trebui sa iti fie rusine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ... daca te uiti mai bine pe topicul cu bariera de la Sacalaz ai sa observi ca toti au sarit la gatul meu cand vorbeam de posibilele circumstante atenuante ale motociclistului care a depasit coloana. Putin imi pasa de parerea ta si de rusinea de care zici ... scopul meu pe forum e sa invat din greselile altora, nu sa socializez. Poti sa zici ca-s mai obiectiv asa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...