Sari la conținut

Adrian Berescu aka TAZ accident mortal


orestte
 Share

Postări Recomandate

nu pot sa zic decat atat

 

sunteti mari dobitoci , va certati daca albul e alb , si cercul e rotund !

 

hai sa facem ceva constructiv

 

valtro :

 

revin cu o postare anterioara pentru cei interesati de o ultima intalnire cu un drag prieten si nu de contradictii sterile

in principiu programul este urmatorul:

- va ramane pana luni dimineata la capela cimitirului Eternitatea (capela se afla in interiorul cimitirului, in partea dreapta a bisericii)

- luni orele 9-12 va fi adus si depus la Filarmonica

- luni va fi readus la cimitir pt ca la ora 13 sa se oficieze inmormantarea

propun sa ne punem de acord pt a il insoti motorizat pe ultimul sau drum. sa fim la Filamormonica, cu motocicletele, in jurul orei 11. pana la 12 sa putem organiza coloana ce sa il conduca pana la Eternitate!!!

 

certati-va care merge si care nu merge, nu va mai balacariti ca niste tigani in fata stadionului la seminte , se presupune ca suntem oameni civilizati ! purtati-va ca atare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 396
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vreau mai intai sa va multumesc foarte mult din partea familiei lui Adrian Berescu (TAZ) si prietenilor apropiati pentru tot sprinjinul care ati putut sa il acordati.

S-au cerut numere de telefone sau conturi bancare pentru a acorda un sprijin financiar care sa stiti ca este foarte bine primit... pentru cei care pot si vor:

 

RO77RZBR0000060008429471

Deschis la Raiffeiesen filia Alexndrul cel Bun - IASI

Titular cont Simionescu Natalian

 

 

 

PS: Pentru cei care vin maine la cortegiul funerar ii rog foarte multe din partea familiei si a prietenilor SA NU TURATI MOTOARE SAU SA CLAXONATI

 

Multumesc inca odata... si Taz sa te odihnesti in pace sper sa fii intr-un loc mult mai bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara am vazut ,in reluare,pe 'tvr cultural' concertul sustinut de cvartetul lui.. intr-adevar un violonist desavarsit..cu o tehnica remarcabila..s-au luat si interviuri celor 4..cineva,cu multe pagini in urma,spunea f elegant cum ajunge un nea' grigore d-asta sa decida cine sa traiasca si cine nu..din pacate este f adevarat..a avut un mare ghinion sa-i 'iasa'-n drum taranoiu' ala baut..eu cred in teoria aia, cum ca oamenii de calitate si cu spiritualitate inalta parasesc pamantul devreme..odihna vesnica,Adrian! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stire TVMy link

 

 

 

 

 

Ne pare rau,eu nu eram in localitate dar au ajuns repede la fata locului niste motociclisti din Fagaras,nu era nimic de facut......doar recuperarea motocicletei pana la venirea cuiva sa o ia.

 

R I P!!

Editat de craksman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l pomeneasca Dumnezeu in Imparatia Cerurilor pe adormitul rob al Sau, Adrian!

 

Vad ca cei mai multi nu-si pot stapani emotiile nici in fata tastaturii, ce pretentii sa mai ai in situatii limita.

Trebuia sa franeze, trebuia sa ..., era mai bine daca ..., ba nu, b0ule, iti spun eu cum trebuia ...

 

Chiar daca aparent unii "ideologi" de prin jur se iluzioneaza ca se va gasi cineva care sa invete ceva din experientele triste ocazionate de aceste nefericite orori, istoria demonstreaza ca noi, oamenii, toti oamenii, nu suntem in stare sa invatam nimic decat prin propria experimentare a realitatii inconjuratoare. Si tot istoria ne arata ca si celor care au acumulat maximimul de experienta posibila intr-un anumit domeniu li se intampla sa faca greseli. De multe ori fatale.

Nimeni insa nu vrea sa inteleaga, sa-si asculte glasul acela interior al "constiintei" - pentru atei, al Lui Dumnezeu - pentru credinciosi, ca nu ne este data noua in maini puterea absoluta asupra a tot ce ne inconjoara.

Radacina tuturor pacatelor, mandria, ne face sa actionam asa cum bine se vede si in acest topic. Din mandrie si incredere oarba in propria gandire, in propriile reactii, in propria experienta s.a.m.d. ne apucam sa judecam in stanga si-n dreapta cu un simulacru cel putin indoielnic de discernamant.

 

Eu traiesc cu convingerea tot mai profunda ca in zilele noastre se cauta vinovatii in directia complet gresita.

Il injuram cu totii (inclusiv eu) pe tractoristul betivan, fara a ne trece macar asa, fulgerator prin minte, ca poate dupa ce s-a trezit din betie, marlanul are inima sfasiata de regrete pentru fapta facuta. Poate ca nu toata vina ii apartine marlanului, dar ce sa facem, ne varsam si noi oful pe el, dorindu-i tot raul din lume. Nu ne gandim ca o avea si el copii, familie (ca si Taz, de altfel), care si ei la randul lor regreta si nu stiu cum sa-si duca zilele de acum incolo cu povara faptei savarsite de tat'su.

Unii prefera simplu sa creada (si sa caute argumente in acest sens) ca mortu-i vinovat, ca deh, e mai simplu de clasat dosarul faptei.

Altii (mai putini, e drept) se gandesc ca si politistul din sat e vinovat, pentru ca nu a luat masurile preventive si nu a sanctionat la timp si foarte aspru asemenea obiceiuri ale oamenilor de pe la tara, de a se sui pe utilaje agricole (si nu numai) beti crita.

Poate si primarul din comuna o avea vreo vina ca nu a asigurat amenajarea unor drumuri speciale pentru deplasarea utilajelor agricole de la o zona la alta de lucru.

Ce sa mai spunem de ministerul de transporturi care de 22 de ani nu e in stare sa construiasca doi-trei metri de autostrada, tocmai ca sa se evite asemenea orori sfasietoare de inimi. Si de ce nu, putem da vina pe toti cei din politica, din justitie si din administratie care, prin comportamentul arogant, nesimtit, marlanesc ignora legile facute chiar de ei, instigand pe cei care-i privesc la televizor sa faca la fel.

Si putem extinde navodul invinovatirilor si asupra celor de la Bruxelles, care nu ne dau bani suficienti pt sosele, nu sunt destul de aspri cu controlul asupra justitiei si a cheltuirii banilor europeni etc. Ajungem sa gasim o mica vina si la Casa Alba daca o tinem tot asa.

Dar oare noi insine suntem chiar imaculati? Nimic din ce se intampla in jur nu se datoreaza oare si actiunilor noastre, constiente sau nu, importante sau mai putin importante?

 

Suntem oare noi, in nimicnicia noastra, capabili sa judecam cu dreapta masura si sa aratam cu degetul catre vinovat?

Eu cred ca numai Unul Dumnezeu este singurul Judecator, noi fiind doar niste firicele neinsemnate de praf in aceasta lume iluzorie.

Judecatile noastre laolalta nu pot cuprinde unica Judecata adevarata, cea dumnezeiasca, asa ca singura atitudine fireasca in fata unui asemenea eveniment este de a ne ruga pentru sufletul celui plecat dintre noi, de a ne intipari bine in minte cuvintele si faptele bune pe care acesta ni le-a lasat amintire.

Iertati-ma va rog, daca v-am gresit!

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe tizul Adrian si fie ca glasul maiastru al viorii sale sa rasune dulce si cristalin în loc luminat, în loc cu verdeață, în loc de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea Âşi suspinul.

Editat de adris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vi se pare denigrator si neplacut in aceste ipoteze? Va intelege toata lumea durerea si dorinta de a-i pastra amintirea placuta, dar trebuie sa intelegeti ca mai sint si oameni care judeca la rece situatia si chiar daca nu va place, trebuie sa constientizati ca un om care nu e implicat emotional intr-o astfel de nenorocire judeca mult mai obiectiv cele intimplate.

 

...

 

Repet si au spus-o si altii inaintea mea, topicurile din sectiunea asta nu sint "In memoriam". Ca se transmit si condoleante e altceva, dar cel care a creat sectiunea asta a forumului a scris destul de clar: "Accidente - Sa invatam din greselile altora ...". Va place sau nu, asta e realitatea si nu aveti cum s-o schimbati iar invitatiile voastre de a parasi un participant la discutie topicul ca asa vreti voi nu vor fi onorate din pacate.

 

:goodposting: :agree:

 

Multumesc de interventie. Poate pe tine te vor asculta, ca pe mine si pe Jagi ne-au injurat destul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vestea aceasta a venit penTru multi ca un mare soc si o irealitatea. (PANA NU VEZI NU ITI VINE SA CREZI)

Toate cuvintele si regretele, pentru TAZ-asaky, sunt meritate si din felul cum toti cei ce l-au cunoscut/il cunosc pot afirma oricand ca E UN MARE OM.

Dar timpul nu mai poate fi dat inapoi (nu in aceasta lume)....

Sunt foarte multe de spus despre el...Dar cel mai important este RESPECTUL pe care il purtam fiecare dintre noi.

 

Aveti de la mine putine poze legate de evenimentele ce s-au desfasurat de la primirea lui, in Iasi, cat si de la imormantare: https://picasaweb.google.com/108160395794891877977/PTTAZ

 

Voi incerca sa vin si cu alte imaginii.

 

RESPECT TAZ, Iar, viata "dincolo" sa iti fie mai frumoasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

- o combina este un utilaj pe care-l vezi de la distanta,

- o combina nu te poate surprinde cind intra de pe un drum lateral, datorita vitezei mici de deplasare;

- e posibil ca Taz sa fi avut viteza, lucru care a favorizat nenorocirea.

Odihneste-te in pace TAZ :rose: :rose: :rose: :rose:

eu sunt de la tara. o comuna prapadita. vara asta am treierat un pogon de grau si unul de ovaz. nu eu,personal,ca nu am asa utilaj. ceea ce vreau sa va spun e ca o combina este MULT MAI MANEVRABILA DECAT UN AUTOTURISM. ea este facuta special sa fie invartita pe loc sa treiere-sa descarce graul din bunkar in caruta. nu mi-a venit sa cred cand am vazut ditamai mastodontul cum se invartea la capul locului sa nu intre in tarlaua vecinului-avea porumb omul si facea scandal daca-i rupeam un fir. deci nu mai spuneti ca saraca combina abia se misca,toata lumea a ocolit-o numai unu' n-a reusit....

de ce n-a reusit?

-a avut viteza dom'ne. corect. sa stiti ca a avut VITEZA. pai cum mama masii circula un autovehicul? fara viteza inseamna ca stationa!!! este ilegal sa opresti-stationezi pe un drum national-european-autostrada ca asa vrea muschiul tau. te intreaba politia. ce ati patit? de ce nu circulati? pai...daca circul si se intampla un accident? daca iese o combina-tractor de pe tarla si dau in ea? mai bine stau si dorm in sant....

-ce ziceti ce motociclistii accidentati cand stationau la culoarea rosie a semaforului? a avut viteza dom'ne! de aia l-a lovit! nu,stationa! pai si mai grav,ca stationa,ca daca avea viteza se putea feri...

-evident ca a vazut ditamai combina. dar se gandea oare ca inteligentul de sofer INFRACTOR -FARA PERMIS,RANGA DE BEAT tasneste cu dracovenia in mijlocul drumului?

Doamne,e ca si cum i-am acuza pe evreii dusi la gazare ca sunt vinovati, de ce n-au reusit sa prevada ca Hitler ii va omora...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce vreau sa va spun e ca o combina este MULT MAI MANEVRABILA DECAT UN AUTOTURISM. ea este facuta special sa fie invartita pe loc sa treiere-sa descarce graul din bunkar in caruta. nu mi-a venit sa cred cand am vazut ditamai mastodontul cum se invartea la capul locului sa nu intre in tarlaua vecinului

 

Mi-a mai confirmat cineva asta, eu nu-s de la tara si n-am de unde sa stiu manevrabilitatea ei.Doar am depasit pe DN-uri asa ceva si stiu doar ca se misca incet si ca sunt mari si greoaie. Atat. Dar din cele spuse de tine ma face sa fiu mai atent la utilajele de genul asta si ca virajul lor e total diferit ca cel al unui camion (de ex. daca vireaza stanga, se te astepti sa traga si putin dreapta de volan ca sa se incadreze bine - deci mare prostie sa depasesti pe dreapta un camion care semnalizeaza stanga exact in momentul inceperii manevrei)

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bla-bla-bla...

 

aici chiar ai dat cu mucii in fasole, adica, eu chiar nu gasesc nici un sens la postarea asta, poate sunt eu tampit. nu vreau sa zic, esti tampit, nebun, taci, doar ca nu ii gasesc rostu. si in plus, daca avea viteza, unde sunt urmele de franare? (nu a mai franat ca nu a mai avut timp...) de ce motocicleta arata asa intreaga? dupa parerea mea, daca avea asa mare viteza, cam cum apreciaza unii, nu arata asa mobra aia, nu??!! era un puzzle de sute de bucatele. dar oricum, nu mai e nimic de facut acum pentru a alina durerea prezenta in multi dintre noi. sa dus, acum putem doar spera ca sa mai invatat cateceva din accidentul asta, si ca intr'un fel sau altul moartea lui TAZ nu va fi uitata prea curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa mentionez ca topicul asta a fost creat pe regionala Iasi. Initial a fost un topic de 'Taz are nevoie de noi', dupa care unul dintre moderatori l-a mutat de pe regionala, unde ar fi fost In Memoriam, pe sectiunea de Accidente. Cei care au sarit intr-adevar un pic peste cal, aveau dreptul sa o faca, daca se poate vorbi de drepturi pe un forum particular. Abia asta e realitatea, din pacate.

 

Din topicul asta nu e nimic de invatat. Marea majoritate a motociclistilor stiu deja ca trebuie sa fie paranoici in trafic si ca e suficienta o secunda de neatentie ca sa se intample grozavii de genul asta. Iar soferi de combina care sa invete sa se asigure si sa nu mai bea, ma indoiesc ca avem pe forum.

Repet si au spus-o si altii inaintea mea, topicurile din sectiunea asta nu sint "In memoriam". Ca se transmit si condoleante e altceva, dar cel care a creat sectiunea asta a forumului a scris destul de clar: "Accidente - Sa invatam din greselile altora ...". Va place sau nu, asta e realitatea si nu aveti cum s-o schimbati iar invitatiile voastre de a parasi un participant la discutie topicul ca asa vreti voi nu vor fi onorate din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a mai confirmat cineva asta, eu nu-s de la tara si n-am de unde sa stiu manevrabilitatea ei.Doar am depasit pe DN-uri asa ceva si stiu doar ca se misca incet si ca sunt mari si greoaie. Atat. Dar din cele spuse de tine ma face sa fiu mai atent la utilajele de genul asta si ca virajul lor e total diferit ca cel al unui camion (de ex. daca vireaza stanga, se te astepti sa traga si putin dreapta de volan ca sa se incadreze bine - deci mare prostie sa depasesti pe dreapta un camion care semnalizeaza stanga exact in momentul inceperii manevrei)

 

eu lucrez pe camion, si daca manevra e facuta in lung, ea nu reprezinta nici un pericol. si cand zic in lung, ma refer ca, camionul sa fie in miscare. daca manevra este inceputa din oprire si facuta din scurt (toata cursa volanului), atunci e periculos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu lucrez pe camion, si daca manevra e facuta in lung, ea nu reprezinta nici un pericol. si cand zic in lung, ma refer ca, camionul sa fie in miscare. daca manevra este inceputa din oprire si facuta din scurt (toata cursa volanului), atunci e periculos...

 

Multumesc pentru precizari, colegu'. Drumuri bune sa ai :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru precizari, colegu'. Drumuri bune sa ai :cheers:

 

:cheers: merci si cat despre drumuri... eu am destul de bune, drumuri bune tie si "trotinetistilor" de prin romanica. eu ma multumesc cu asta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem victime a propriei neputinte de a accepta fata de sine ca exista oameni carora nu le pasa! Oameni care nu sunt constienti de sine, care traiesc pur instinctiv si n-au abilitatea de a intui nici o banala musca care le intra-n ochi!

 

Suntem victime a propriei neputinte de a accepta ca anumite persoane chiar daca au +50 de ani, ii au degeaba!

Multi dintre noi nu putem concepe anumite lucruri care, sunt de-a dreptul normale in peisajul comunal, la sate. Fiecare dintre noi ajungem la o varsta cu un set de conceptii care, desi "sanatoase", ne pot creea probleme mari intocmai din cauza ca nu ne permit convietuirea si functionarea mintala in lipsa lor.

 

Noi, nu putem concepe atitudinea "lasa ca merge, lasa ca m-a vazut", nu putem concepe anumite "lucruri" atat de simple si elementare incat iti vine extrem de greu sa crezi ca exista oameni care nu numai ca nu stiu despre existenta acestor "lucruri", ci isi traiesc viata intr-o completa ceata dominata doar de instinctul de moment!! Atunci cand intamplarea face ca unul din acesti oameni sa comita un astfel de "lucru" (care pentru noi este de neconceput), daca aceluia nu i s-a intamplat nimic, mai mult ca sigur fapta trece neobservata. Daca, in schimb, se intampla ceva, infaptuitorul v-a considera ca "asa a fost sa fie, asa e soarta". Pur si simplu multi nu au capacitatea mintala de a gandi peste reflexul instinctiv de moment!

 

Ceea ce trebuie sa invatam din accidentul de fata este doar acceptarea catre sine ca in lume exista oameni chiar asa de cretini, chiar asa de instinctivi astfel incat sa riste depasirea in rampa a unui TIR doar ptr. acele 10 sec castigate, sa creada ca are timp sa se bage stiind in sinea lui ca e baut, sa mearga noaptea fara lumini pe sosele neluminate in mijlocul campului pe premisa ca-l feresc altii ...

 

Exista "in lume" oameni care sunt asa de "terminati" incat se suie beti la volan, se rastoarna cu masina cu tot si cred ca "asa a fost soarta, ca asa a fost sa fie".

 

Asta e singurul lucru pe care-l putem invata: pentru orice vehicol aflat in proximitatea ta trebuie sa constientizezi ca acela este condus de un Dorel ! De la biciclete si carute, pana la acea masina de 100.000 de eur!

 

Din punctul meu de vedere, fara a emite vreo teorie ci doar o parere proprie, asta a fost singura greseala a lui Taz : a vazut, probabil, in soferul combinei, un profesionist, sau macar un "om peste o anumita varsta" de la care nu te astepti sa fie chiar atat de prost!

In cazul de fata, ma gandesc ca n-a pus raul cel mai rau in fata... si-a platit cu viata!

 

Inca-odata, sa-i fie tarana usoara, si noi sa nu ne mai lasam amagiti, in decizii, de propriile conceptii si de "ceea ce ne asteptam sa gasim in oameni"!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a acuzat nimeni cred ca ar fi vinovat Taz ca n-a vazut sau n-a anticipat manevra. Cred ca a fost ceasul rau, pisica neagra sau cine mai stie ce ghinion, dar o combina chiar daca se invirte in jurul axei sale si e mai manevrabila ca o bicicleta, in niciun caz nu TÎÂŞNEÂŞTE in drum. Viteza ei de deplasare ca sa intre in drum, unde sa inceapa sa se invirta in jurul axei, este extrem de mica. Zic si eu, care nu ma pricep la combine. :unsure:

 

combina are viteza de mars (nu de deplasare pe tarla) intre 30 si 65 km/h, depinde firma/model constructiv. faptul ca vireaza cu rotile din spate o face sa intoarca aproape pe loc pentru a nu face manevre suplimentare. Incercati o manevra inversa cu un autoturism, mers cu spatele mai rapid si virati brusc, apoi observati rezultatele. ca idee, cineva poate sa-ti intoarca in fata si cand da cu spatele, dar mult mai din scurt. pe scurt utilajele agricole sunt mult mai ''agile'' la manevre, dar, din pacate nu toata lumea stie acest lucru...

pe partea cealalta, lipseste educatia rutiera data conducatorilor de vehicule agricole, multi dintre ei habar nu au ce implica deplasarea utilajului pe drumurile publice.

Editat de DKWraith2Anen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu suport sa mai citesc ce scriu oamenii astia care il acuza pe TAZ cum ca ar fi fost vinovat de accident.

Sunteti niste idioti astia care va simtiti si va urasc din tot sufletul ca faceti circ acum pe forum. Nu sunteti oameni, sunteti niste animale pline de sine care se umfla in pene ca gandesc ei dinamica accidentului si ne invatati cum sa mergem.

 

Deschideti un thread separat in care sa va pupati intre voi in fund.

Va urasc.

 

Rip Taz !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu suport sa mai citesc ce scriu oamenii astia care il acuza pe TAZ cum ca ar fi fost vinovat de accident.

Sunteti niste idioti astia care va simtiti si va urasc din tot sufletul ca faceti circ acum pe forum. Nu sunteti oameni, sunteti niste animale pline de sine care se umfla in pene ca gandesc ei dinamica accidentului si ne invatati cum sa mergem.

 

Deschideti un thread separat in care sa va pupati intre voi in fund.

Va urasc.

 

Rip Taz !

calm calm, nu a acuzat nimeni pe Taz,. cum au mai zis si altii, NU SUNT ACUZE, CI DOAR TEORII, PARERI PERSONALE. multi regretam cele intamplate, dar asta nu ne da dreptul sa refulam pe o alta persoana care a spus ceva cu care nu esti de acord, sau poate chiar te depaseste, nu poti concepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de combine. este 99%imposibil ca o combina sa prinda mai mult de 50 la ora MAXIM... sunt basculele care sunt limitate la 65 la ora, iar bastulele sunt ca un supersport pe langa un 50cm cubi... combinele nu au motor de "viteza", e un motor de tractiune, de putere. cand stai sa te gandesti ca un tractor mediu are un motor de +/- 400 CP, si sunt relativ mai rapizi decat o combina, desi cea din urma are peste 500CP. deci...combinele se misca ca melcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Combine pe drum am intilnit si se deplasau ca melcul. Cu 65 km/h ma indoiesc sa fi vazut vreodata o combina. Ce ziceam eu nu se referea la manevrabilitate, ca am intels toti asta, ca se invirte, ca danseaza, etc. Ce nu inteleg eu e cum poate sa-ti TISNEASCA in fata (asa cum s-a zis pe aici), un mastodont de asta care are ca viteza MAXIMA de deplasare 65 Km/h ???

 

Utilajului ii trebuie cam 5-7 metri ca sa ajunga in fata ta, la o viteza de 30-40 km/h, in viteza de mars e la fel de sprintena ca un cap tractor. daca vii cu viteza legala pe zona aia (sa zicem 80-90 km/h) si nu esti obisnuit cu genul de manevre facute de o combina, ai deduce logic ca ai timp sa te repliezi pe partea dreapta, sau ca traiectoria utilajului nu te va afecta prea tare daca doar reduci viteza.

 

Apropo de combine. este 99%imposibil ca o combina sa prinda mai mult de 50 la ora MAXIM...

 

n-ai prins convoaie de combine pe drumurile publice, se practica inainte de '89, sa vezi cum ''zburdau'' cu 50-60 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Combine pe drum am intilnit si se deplasau ca melcul. Cu 65 km/h ma indoiesc sa fi vazut vreodata o combina. Ce ziceam eu nu se referea la manevrabilitate, ca am intels toti asta, ca se invirte, ca danseaza, etc. Ce nu inteleg eu e cum poate sa-ti TISNEASCA in fata (asa cum s-a zis pe aici), un mastodont de asta care are ca viteza MAXIMA de deplasare 65 Km/h ???

 

Daca te uiti si la fotografiile de la locul accidentului, ai sa vezi cat de strans este virajul combinei. POate pe drum drept, cand merg cu 65 la ora, par ca merg incet, dar aceasta a fost o manevra combinata, de mers inainte plus intoarcere/viraj. Nu a tasnit, dar viteza manevrei a fost probabil derutanta din cauza combinatiei dintre cele doua miscari. Am vazut ca cei care au povestit aici in cunostinta de cauza despre manevrele combinelor au tot zis "a traznit" in strada, dand de inteles ca aceasta manevra de viraj este aparent fulgeratoare si neasteptata prin comparatie cu miscarea rectilinie a combinei. In concluzie, mare grija de acum cand mai vedeti combine facand manevre de viraj/intoarcere. Sa va pazeasca gandul la Taz, daca nu altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...