Sari la conținut

uvex enduro slt


Postări Recomandate

Eu am enduro carbon (probabil ai vazut-o). La viteza incepe sa zbarnaie cozorocul care e foarte subtire, dar i-am atenuat vibratiile cu doua "pastile" de silicon autoadezive pt mobila sau geam de sticla. Le-am pus ca sa stea lipit de viziera. Viziera care si ea trebuie sa o reglezi sa se-nchida bine, altfel face zgomot la viteza. Vorbim aici de la 110 km/h in sus. In rest, pot face comparatie cu Airohul S4 pe care-l port zilnic pana la munca. O prefer pt ca are sistemul de prindere sub barbie mult mai usor de inchis, insa e sub Uvex la toate capitolele. Uvexul e mult mai confortabil, mai silentios, vizibilitatea mult mai buna cand e viziera ridicata, se abureste doar in jurul nasului cand e foarte frig afara. Dupa ce-am mers vre-o doua luni doar cu Airohul si am pus Uvexul pe cap, mi s-a parut ca ma magaie cineva pe crestet. E o senzatie "pufoasa". Schimbasem cu o zi inainte uleiul si am crezut ca motoreta mea a devenit foarte silentioasa din cauza asta, pana mi-am dat seama ca schimbasem de fapt casca. :D

Enduro SLT e mai grea fata de carbon, dar cred ca-si merita banii.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am enduro carbon (probabil ai vazut-o). La viteza incepe sa zbarnaie cozorocul care e foarte subtire, dar i-am atenuat vibratiile cu doua "pastile" de silicon autoadezive pt mobila sau geam de sticla. Le-am pus ca sa stea lipit de viziera. Viziera care si ea trebuie sa o reglezi sa se-nchida bine, altfel face zgomot la viteza. Vorbim aici de la 110 km/h in sus. In rest, pot face comparatie cu Airohul S4 pe care-l port zilnic pana la munca. O prefer pt ca are sistemul de prindere sub barbie mult mai usor de inchis, insa e sub Uvex la toate capitolele. Uvexul e mult mai confortabil, mai silentios, vizibilitatea mult mai buna cand e viziera ridicata, se abureste doar in jurul nasului cand e foarte frig afara. Dupa ce-am mers vre-o doua luni doar cu Airohul si am pus Uvexul pe cap, mi s-a parut ca ma magaie cineva pe crestet. E o senzatie "pufoasa". Schimbasem cu o zi inainte uleiul si am crezut ca motoreta mea a devenit foarte silentioasa din cauza asta, pana mi-am dat seama ca schimbasem de fapt casca. :D

Enduro SLT e mai grea fata de carbon, dar cred ca-si merita banii.

 

Carbon-ul indiscutabil este mai bun decat SLT (si mult mai usor).

 

SLT-ul sta prost cu ventilatia (aproape zero).

 

 

PS: Ma bucur ca esti multumit de Carbon !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt, cu micile amendamente de mai sus... si ar mai fi unul. Sistemul de captuseala detasabila face ca la cele doua bucati laterale din spate sa nu stea bine la locul lor. Mai ies uneori plasticele alea. Trebuia facut cumva altfel sistemul la partea aia din spate, sau pus un arici ceva.

SLT mi s-a parut un Carbon din toate pozitiile, doar din alt material. Nustiu de ce ar fi mai slab aerisita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asta e SLT-ul... un carbon cu coaja mai ietina si ceva mai grea...

 

Fara plasa de la barbie e chiar bine ventilata, cel putin comparativ cu integrala anterioara. Viziera e imposibil s-o aburesti. Am bagat-o in congelator iar cand am scos-o, pe fata interioara (unde se face condensul) nu era pic de apa, in timp ce pe fata exterioara, unde nu e tratata antiaburire, ca n-are de ce, era plin de picaturi.

 

E fain ca intr-un minut ii scoti cozorocul daca iesi de pe forestier si vrei sa mergi mai repede. Nu mi s-a parut zgomotoasa, dar oricum eu merg mereu cu dopuri in urechi la drum lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

jumate din partea de jos nu inchide viziera, locasul e grosolan, ca 3-4 mm ... cum as putea face reglajul? prinderile ar trebui sa fie mai indepartate una de cealalta cam 2 mm, astfel viziera va ajunge pe cheder

 

Eu am enduro carbon (probabil ai vazut-o). La viteza incepe sa zbarnaie cozorocul care e foarte subtire, dar i-am atenuat vibratiile cu doua "pastile" de silicon autoadezive pt mobila sau geam de sticla. Le-am pus ca sa stea lipit de viziera. Viziera care si ea trebuie sa o reglezi sa se-nchida bine, altfel face zgomot la viteza. Vorbim aici de la 110 km/h in sus. In rest, pot face comparatie cu Airohul S4 pe care-l port zilnic pana la munca. O prefer pt ca are sistemul de prindere sub barbie mult mai usor de inchis, insa e sub Uvex la toate capitolele. Uvexul e mult mai confortabil, mai silentios, vizibilitatea mult mai buna cand e viziera ridicata, se abureste doar in jurul nasului cand e foarte frig afara. Dupa ce-am mers vre-o doua luni doar cu Airohul si am pus Uvexul pe cap, mi s-a parut ca ma magaie cineva pe crestet. E o senzatie "pufoasa". Schimbasem cu o zi inainte uleiul si am crezut ca motoreta mea a devenit foarte silentioasa din cauza asta, pana mi-am dat seama ca schimbasem de fapt casca. :D

Enduro SLT e mai grea fata de carbon, dar cred ca-si merita banii.

 

am reusit ceva , oricum reglajul si suruburile sunt de cacao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forumul asta nu mai trimite notificari prin mail daca nu se scrie mai mult de 24 de ore pe topic... Cu alte cuvinte vor sa tina sus doar topicele de scandal :D

Eu am slabit suruburile alea care tin plasticele de la baza vizierei, apoi am pus viziera in pozitia inchis. Cand s-a asezat cel mai bine, am strans suruburile. Nu se regleaza perfect, dar mai bine de atat nu stiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate mai sunt persoane care vor s-o achizitioneze la pretul asta. Nu tine informatia doar pt tine :P

este Flat, nu SLT, pe Louis

Azi m-am dat , erau 6 grade , zgomotul este acceptabil, aerisirea ok, cozorogul nu influenteaza ca zgomot(am mers si fara el), numai ca uneori intra in rezonanta vibrand, dar nu tot timpul si e acceptabil.

Ochelarii de vedere merg usor, ma rog ai mei sunt subtiri si flexibili (titan). Masura este ok, bostanu' se simte bine. Viziera fumurie este ok.

Singurul inconvenient ma strange putin de falci ca are pernitele alea cam proeminente.

http://www.louis.de/_20dd45578ae829566a98a3d8460149b5d3/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=832&list_total=5&anzeige=0&artnr_gr=215651

ultima strigare :rolleyes:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Singurul inconvenient ma strange putin de falci ca are pernitele alea cam proeminente.

 

 

e ok! in timp o sa se lase atat cat trebuie si nu o sa te mai deranjeze! si eu tot la reducere am luat-o, doar ca am dat 149 :unsure: !

 

La multi ani apropo! Cu ceva intarziere! Si pentru 5 si pentru 8!

:cheers:

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok! in timp o sa se lase atat cat trebuie si nu o sa te mai deranjeze! si eu tot la reducere am luat-o, doar ca am dat 149 :unsure: !

 

La multi ani apropo! Cu ceva intarziere!

:cheers:

 

La urechi ureche te mai jeneaza?

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La urechi ureche te mai jeneaza?

 

pai nu! dupa prima spalare se pare ca le-am aranjat mai bine!

deci nu mai tai urechea! :banana:

 

l.e. am aranjat mai bine pernutele din interior! :bigstar:

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu! dupa prima spalare se pare ca le-am aranjat mai bine!

deci nu mai tai urechea! :banana:

 

l.e. am aranjat mai bine pernutele din interior! :bigstar:

 

Ma speriasem initial, credeam ca ti-ai remodelat urechile :P

 

Mi-am tras si eu si culmea, ori ca ai zis tu ori ca asa e dar ma jena la o ureche... ma rog, si la gat... erau tari daca-o faceau cu double d...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ma speriasem initial, credeam ca ti-ai remodelat urechile :P

 

Mi-am tras si eu si culmea, ori ca ai zis tu ori ca asa e dar ma jena la o ureche... ma rog, si la gat... erau tari daca-o faceau cu double d...

 

Eu am luat-o tocmai pt ca nu avea double D ci sistemul asta cu "ratchet".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intrebare pentru posesori: Uvex enduro are chin-guard? Dar posibilitatea de montat pinlock?

 

Are jumatate de chin-guard. Bine trebuie sa mentionez ca eu sunt mai carcotas din fire. Are ceva acolo dar e o plasa prin care vezi. La Schubert C3 cealalta casca a mea chestia aia e ceva prin care clar nu trece vantul si are si o oarecare grosime ca sa fie si fonoizolanta si mai e si reglabila.

 

Despre pinlock habar nu am . C3-ul are din nastere stiu ca exista kit-uri pt monaj ulterior de asa ceva insa habar'nam daca se paote pune pe casca asta. Pot sa-ti spun ca are un sistem antiaburire ..care in mod evident nu se compara cu pinlock-ul dar e mai mult decat nimic. Din ce am constatat pana acum daca afara e frig dar uscat nu se abureste major ..daca e ud insa se schimba povestea insa chiar si asa e mai bine decat la o casca chioara.

 

Daca se poate pune pinlock intr-un pret rezonabil as fi si eu interesat.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are jumatate de chin-guard. Bine trebuie sa mentionez ca eu sunt mai carcotas din fire. Are ceva acolo dar e o plasa prin care vezi. La Schubert C3 cealalta casca a mea chestia aia e ceva prin care clar nu trece vantul si are si o oarecare grosime ca sa fie si fonoizolanta si mai e si reglabila.

 

Despre pinlock habar nu am . C3-ul are din nastere stiu ca exista kit-uri pt monaj ulterior de asa ceva insa habar'nam daca se paote pune pe casca asta. Pot sa-ti spun ca are un sistem antiaburire ..care in mod evident nu se compara cu pinlock-ul dar e mai mult decat nimic. Din ce am constatat pana acum daca afara e frig dar uscat nu se abureste major ..daca e ud insa se schimba povestea insa chiar si asa e mai bine decat la o casca chioara.

 

Daca se poate pune pinlock intr-un pret rezonabil as fi si eu interesat.

 

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Intre timp am citit pe advrider ca a incercat un "cetatean" sa monteze un pinlock de la alt model si nu s-a potrivit pe motiv de incompatibilitate dimensionala. Asa ca pinlock-ul trebuie luat dupa masura vizierei. In filmuletul de mai jos, dupa minutul 3:00 se poate vedea un model de pinlock care se monteaza fara ca viziera sa fie un Pinlock-ready :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dintre cei care aveti Uvex Enduro, imi poate spune cineva daca deranjeaza catarama atunci cand inghiti (marul lui adam nu se poate deplasa din cauza cataramei)?

As vrea sa cupar un UVEX ENDURO si intreb pentru ca eu am marul lui adam mai pronuntat si am avut problema asta cu o alta casca de la UVEX (am cumparat-o de pe internet si nu am putut sa o port).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau da-i lui Adam marul inapoi. Spune-i ca nu-i bun si sa-ti dea altul. :D

Ontopic: nu stiu. Am avut decat Uvex de strada.

PS Taica-miu fuma Carpati si are marul lui Adam mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre cei care aveti Uvex Enduro, imi poate spune cineva daca deranjeaza catarama atunci cand inghiti (marul lui adam nu se poate deplasa din cauza cataramei)?

As vrea sa cupar un UVEX ENDURO si intreb pentru ca eu am marul lui adam mai pronuntat si am avut problema asta cu o alta casca de la UVEX (am cumparat-o de pe internet si nu am putut sa o port).

 

Andro, pe mine nu ma deranjeaza! Curelusa vine sub barba, nu atinge gatul! Poate doar daca tii capul in piept! Dar cel mai bine ar fi sa pui una in cap caci nah, sunt gaturi si gaturi! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...