Sari la conținut

Accident jud. Dolj - 01.09


Danutzzz
 Share

Postări Recomandate

http://www.gds.ro/Eveniment/2011-09-03/Motociclist+ucis+de+un+sofer+neatent&hl=motociclist&tip=toate

 

Stie cineva mai multe detalii?

Azi am vorbit cu taica-miu si mi-a zis despre accident, era a 3a sau a 4a masina in spatele autoutilitarei dar nu a vazut numarul de inmatriculare al motorului. Zicea ca ar fi murit...

Prea multe informatii nu sunt in articol... in poza e un Ducati, ei zic de Honda, lui taica-miu i s-a parut ca era un Suzuki... eu unul nu stiu nimic despre asta.

Nu am mai gasit informatii despre accident in alte site-uri.

Poate e cineva care are mai multe informatii.

 

(daca exita deja un topic referitor la acest accident inseamna ca nu l-am vazut si cu mii de scuze rog un moderator sa imi stearga mesajul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul care a produs tragedia este dintr-o zona apropiata mie. Conducea un camion cu volan pe dreapta, camion cu ajutorul caruia transportase carbune de la unitatea in care lucrez, unei persoane din Filiasi. Dupa ce a descarcat carbunele, a vrut sa iasa in soseaua principala si neavind vizibilitate din stinga, a scos botul camionului in carosabil ca sa se asigure, moment cind din stinga a fost lovit in roata stinga-fata de catre motociclist. Vina clara a conducatorului de camion, dar oare asta cu ce il ajuta pe motociclist sau pe familia acestuia?! Dumnezeu sa-l ierte si sa-i fie tarina usoara! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clasic...

Chiar sunt curios, a reusit vreunul dasta sa ajunga la puscarie din zecile de topicuri cu accidente?

 

 

ar trebui sa ajunga la puscarie ORGANELE ABILITATE care inmatriculeaza masini cu volanul pe dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa ajunga la puscarie ORGANELE ABILITATE care inmatriculeaza masini cu volanul pe dreapta

:agree:

 

E REVOLTATOR ca se vad din ce in ce mai multe autovehicule inmatriculate care au volan pe dreapta. Tot felul de cioarse aduse la preturi de cacao din UK. Asta e crima cu premeditare.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca. :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina (duba/camion) a intors (sau a iesit din benzinarie) trecand peste cele doua linii continue. mi-a zis un coleg de serviciu ca pe motocicleta scria Honda. mai stiu ca pe jos era mult sange. acum am aflat ca a decedat, trist.

odihneasca-se in pace :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dezbatere media pe tema " inmatricularii autov. cu volan pe dreapta", n-o sa vedem la tv. Pitipoancele sunt impresionate doar de viteza pe autostrada si de ce pericol pot crea vitezele de 200+ . Hai chestore Popa, vino si spune-ne cum sta treaba si cum trebuie sa marim amenzile si cui sa i le acordam. Copilul asta de 22 de ani, e mort si tu, chestor n-ai facut nimic sa previi tragedia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rar-ul permite din pacate inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta cu amendamentul ca este necesara echiparea vehiculelor cu faruri care emit un fascicul luminos asimetric, orientat spre partea dreapta a drumului (specifice circulatiei pe partea dreapta). Daca masina asta a fost omologata pentru circulatie sunt curios daca s-a respectat legea. Mie mi se pare o imbecilitate oricum. Bine ca nu lasa masini cu volanu in portbagaj sa circule pe drumuri publice.

Stiu ca masini RHD circula peste tot prin Europa dar Romania nu are infrastructura (a se citii autostrazi) pentru a permite circularea in conditii de siguranta a automobilelor englezesti.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de baiat dara hai sa o dam in penibil cu ,,volanul pe dreapta "..Nu are nici o importanta pe ce parte este volanul..vina este a celui care-l roteste.Nu poti sa te asiguri daca ai volan pe dreapta ??! Hai sa fim seriosi.Prostul este prost si cu volan pe dreapta si cu volan pe stanga .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania viata e o jungla si soselele sunt in centrul junglei.

De multe ori diferenta intre supravietuire si moarte pe drumurile noastre o face norocul, nu iscusinta sau experienta celui de la ghidon/volan. Accidentele sunt de obicei un lant de intamplari nefericite(soferul n-avea vizibilitate din cauza unui alt prost care a parcat vreo dubita in coltul strazii, motociclistul avea ceva viteza, strada era prea ingusta sa ai loc de manevra fara sa imbratisezi alta masina etc).

Solutia este (prea) complexa. Dar nu vreau sa deviez in politico-social.

Drive safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de baiat dara hai sa o dam in penibil cu ,,volanul pe dreapta "..Nu are nici o importanta pe ce parte este volanul..vina este a celui care-l roteste.Nu poti sa te asiguri daca ai volan pe dreapta ??! Hai sa fim seriosi.Prostul este prost si cu volan pe dreapta si cu volan pe stanga .

 

 

pot sa pun pariu cu tine ca daca volanul era pe stanga omul asta era acum in viata.....

 

asa ca mai usor cu concluziile

 

uraca macar o data intr.o asemenea masina si fa manevre cu ea pe strada sa vezi ce inseamna volan pe dreapta

de ce dracu in cipru nu ai voie sa mergi cu masina ta???????????????????

 

astai sunt mai fraieri NU?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tarile din UE nu masori distanta in inci sau yarzi , nu masori litrii in uncii sau ounces , nu masori ariile in acrii , nu masori volumul in galoane. Si nu conduci cu volan pe dreapta. Din cate stiu eu nu suntem sub domeniul Coroanei Britanice. Mie mi se pare foarte simplu.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa pun pariu cu tine ca daca volanul era pe stanga omul asta era acum in viata.....

 

asa ca mai usor cu concluziile

 

uraca macar o data intr.o asemenea masina si fa manevre cu ea pe strada sa vezi ce inseamna volan pe dreapta

de ce dracu in cipru nu ai voie sa mergi cu masina ta???????????????????

 

astai sunt mai fraieri NU?

 

Am condus mii de km (pardon ..mile ) in Australia cu volan pe dreapta si la fel de mult si in Anglia cu masina mea cu volan pe stanga ..si culmea..nu am omorat nici un motociclist !!!!!!!!!! MINUNEEEEEEE!!!!..Astea sunt scuze de putzoi care nu stiu cu ce se mananca soseaua..de genul alora cu ,,moarte conservarilor"..

 

PS--In Cipru AM VOIE sa merg cu masina mea cu volan pe stanga....Daca ai cules portocale pe acolo nu inseamna ca cunosti si legislatia Europeana..Fugi la culcare ..ai nota 3...pup you.

 

In tarile din UE nu masori distanta in inci sau yarzi , nu masori litrii in uncii sau ounces , nu masori ariile in acrii , nu masori volumul in galoane. Si nu conduci cu volan pe dreapta. Din cate stiu eu nu suntem sub domeniul Coroanei Britanice. Mie mi se pare foarte simplu.

 

 

Din pacate pt tine ..daca intr-un viitor apropiat vei avea puterea financiara sa iesi din tara ..intr-o zona unde se circula ,,pe invers "..(ma indoiesc de faptul ca ai fi capabil financiar )...o sa vezi cati motociclisti vei omora...

 

Hai nu fiti idioti..prostii circula la fel chit ca ai volan pe dreapta sau pe sdtanga..voi ar trebui san cunosteti aceasta varianta foarte bine... :lol:

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura chestiune- in cazul volanului pe dreapta- care ar putea deranja este situatia in care te afli in coloana si vrei sa-l depasesti pe cel din fata ta. Nu prea ai vizibilitate si trebuie sa iesi cam mult in stanga ca sa vezi. Insa daca te duce capul, lasi mai mult spatiu intre tine si ala din fata ca sa nu fii nevoit sa iesi atat de mult pe banda opusa.

 

In rest, subscriu: daca esti imbecil,poti sa ai doua volane (si pe stanga si pe dreapta). Tot ca un rahat mergi si tot vei omori pe capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, accidentu sa intamplat exact in fata casei mele, motoru era o honda cbr 600 model mai vechi, baiatu intradevar a murit, se pare ca avea si umpic de viteza, echipamentu lui a fost decat o casca, sa vazut de atunci ca nu prea mai avea sanse, pacat, si ala cu raba a fost neatent, ce mai e de zis ... Odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Odihneasca-se in pace.

 

Nu stiu de ce, dar eu unul cred ca nici un mobrist omorat pe sosele de o bovina din asta nu se poate odihni in pace. Cum sa o faci cand ai lasat atata viata in urma, atata durere in sufletul celor dragi, cand ai pierdut mii de clipe minunate din cauza unui retard care regreta prea putin fapta (si chiar daca ar regreta-o mai mult, la ce te ajuta?) care va scapa in cel mai nasol caz cu suspendare si care isi va duce viata mai departe, in timp ce tu esti mancat de viermi la 2 m sub.

Eu ii doresc sa se odihneasca in pace cat mai curand celui care a provocat asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...